Polipi - Ii operam sau nu?

Options Polipi - Ii operam sau nu?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Tuesday, November 21, 2006 6:56 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17798
Locatia: Bucuresti
Alice are polipi si 3 medici mi-au recomandat operarea lor. Azi am fost la camera de garda la Grigore Alexandrescu la doamna doctor Toader si de asemenea mi-a recomandat si dansa (care este medic ORL-ist) operatia.

Imi este tare frica de aceasta interventie, desi am inteles ca nu dureaza mult.

Ma duc dimineata, ii face analizele, vorbim cu anestezistul, ii face anestezie generala, cu masca de oxigen, apoi mai stam cam 2-3 ore pe acolo sa vedem sa nu faca vreo hemoragie si pe urma putem pleca acasa. In primele zile mai pot aparea eventuale complicatii, iar dupa 7-10 zile se merge din nou la control.

Imi e tare teama de aceasta interventie, de fapt de orice interventie la copiii mei. A mai trecut cineva prin asa ceva cu copiii sau chiar personal?

Ce sa fac? Cam in 7 zile, daca pana atunci nu face febra, ar trebui sa merg cu ea la operatie uff
lori16ro
Postat: Tuesday, November 21, 2006 7:31 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/25/2006
Postari: 995
Locatia: iasi
eu am operat prima fetita de polipi de 2 ori la 4 ani si la 9 ani si pe cea de a doua la 8 ani, nu este o interventie care ridica probleme deosebite
se termina intr -o zi daca nu face febra si nu apar probleme in urma operatiei

eu am fost in Iasi la Spitalul de Recuperare sectia ORL

din cite mi s-a explicat operatia trebuie facuta deoarece " polipii" se dezvolta si in timp copilul va respira numai pe gura, si ce te faci atunci cind esti racit, mergi la dentist sau si mai rau te mai ineci cu mincare

https://forum.7p.ro/Default.aspx?g=posts&t=1059

AdrianaC
Postat: Tuesday, November 21, 2006 7:36 PM

lori16ro wrote:
eu am operat prima fetita de polipi de 2 ori la 4 ani si la 9 ani si pe cea de a doua la 8 ani, nu este o interventie care ridica probleme deosebite
se termina intr -o zi daca nu face febra si nu apar probleme in urma operatiei

Lori, de ce de 2 ori? Exista riscul sa se formeze din nou? Cum s-au comportat dupa operatie, cam ce se intampla, pot sa vorbeasca, sa manance, sa isi sufle nasul? Le doare ceva? Spune-mi la ce sa ma astept ca mor de frica.uff
dya
Postat: Tuesday, November 21, 2006 7:38 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Iata ce am gasit pe google

Vegetatiile adenoide = Polipii

Vegetatiile adenoide (polipii) sunt constituite din aglomerari de tesut limfoid implantat la nivelul peretelui postero-superior al rinofaringelui.

Vegetatiile adenoide fac parte din inelul limfatic Waldeyer, structura limfoida faringiana care reprezinta o componenta importanta a sistemului limfatic periferic, jucand un rol esential in apararea imunitara locala si generala a organismului.

Vegetatiile adenoide reprezinta primul sediu al interactiunii intre antigen (agent infectios) si tesutul limfoid (producator de anticorpi). In functie de nivelul aportului de anticorpi, sistemul limfoid se hipertrofiaza, provocand totodata marirea globala a volumului vegetatiilor adenoide.

Hipertrofia adenoidiana survine intre primul an de viata si varsta de 8-10 ani, perioada in care se produce formarea si consolidarea sistemului imunitar al copilului in urma unor agresiuni externe repetate. In unele cazuri insa aceasta hipertrofie devine rapid obstructiva si produce complicatii.

Tratamentul vegetatiilor adenoide hipertrofiate consta in ablatia lor chirurgicala (adenoidectomie). Aceasta este indicata ori de cate ori volumul vegetatiilor adenoide devine obstruant, varsta neavand nici o importanta.

Practic adenoidectomia poate fi facuta dupa varsta de 8 luni. De retinut ar fi ca adenoidectomiile facute sub 1 an, conduc la un procent sporit de recidive.
Faptul ca vi s-a indicat operatia este foarte bine, deoarece aceasta rezolva multe din problemele micutului, iar interventia este suportata usor de copii.
lori16ro
Postat: Tuesday, November 21, 2006 9:33 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/25/2006
Postari: 995
de 2 ori pentru ca s-au mai format inca o data, oricum nu mi -au spus ca ar trebui sa fac ceva ca sa nu mai creasca , sa se dezvolte
in rest
deci nu au voie sa manince inainte de operatie din cite imi aduc eu aminte dar oricum iti vor spune medicii,copilul trebuie dus sanatos, nu trebuie sa fie racit, si de mincat au voie dupa citeva ore ,si atunci lichide,deoarece vomita din cauza anesteziei dar cu astea te lamuresc medicii
de durut nu le-a durut nimic , erau ametite dupa anestezie, si nu au facut febra cam la asta se uitau medicii,
a trebuit sa stea o zi in casa

oricum interventia nu a durat mai mult de 15 min, nu ai de ce sa -ti faci griji
MNiko
Postat: Tuesday, November 21, 2006 9:39 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
Adriana, eu ti-am scris ce-mi aduc aminte din acesata experienta la topicul Stare de spirit. Nu vazusem inca acest topic.
Sfatul meu : mergeti si faceti operatia. Eu nu am mai avut probleme dupa aia.
Alina
Postat: Tuesday, November 21, 2006 9:49 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Adriana, exista o clinica privata la Bacau care opereaza cu laser. Eu zic ca e mult mai bine, deoarece cred ca se evita anestezia generala. Mai multe informatii aici, https://www.cms.ro/about.php. Din pacate partea de ORL a site-ului e in constructie. tot aici am citit de existenta unei clinici privata in Bucuresti, Vita Bella, a Dr. Stan.
danab
Postat: Tuesday, November 21, 2006 9:58 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Operatia pentru polipi se poate face la orice varsta, incepand cu 1 an. Indicatiile operatiei sunt stabilite de medic: raceste des si ii curge nasul, doarme cu gurita deschisa, sforaie, face otite, nu aude bine. Se face cu anestezie generala, dureaza aprox. 10 minute si pleaca acasa in aceeasi zi. Nu apar complicatii.

Pupici lui Alice.pupici
Miri
Postat: Tuesday, November 21, 2006 9:59 PM

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Adriana, eu zic ca vei face ceea ce trebuie, si de aceasta data, chiar daca iti este teama!
Mult succes!pupici
sousourel
Postat: Tuesday, November 21, 2006 11:10 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Succes si curaj... gandeste pozitiv, totul va fi bine!pupici
Cris Rusu
Postat: Wednesday, November 22, 2006 7:50 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/14/2006
Postari: 1445
Locatia: Micul Paris romanesc, de cosmar...
Si noi l-am operat pe Robert acum aproape 2 ani... In 15 minute era gata... a stat cam trei ore cu mese in nasuc, a respirat mai greu o zi sau doua, i-am facut control dupa 10 zile, si pe urma gata! Era chiar mandru ca el a fost operatras Uitase tot! Numai noi tremuram pe holuri! Acum e bine, nu s-au refacut. Succes si curaj!
AdrianaC
Postat: Monday, January 22, 2007 2:12 PM

Miercuri am programare la operatie !

In sfarsit mi-am luat inima in dinti si dupa 2 saptamani in care Alice nu a mai avut absolut nimic, fara tuse, muci, nas, plamani sau alte cele, am sunat la spital si am facut programare pentru Alice pentru operatia de polipi.

Miercuri, 24 ianuarie, ora 07:30, suntem acolo, pe baricade.
Am chemat intariri, vine si mama sa stea cu Andrei si soacra, ca sa mearga cu noi la spital, desi in salon nu o sa am voie decat eu cu Alice, tati si cu buni vor sta pe aproape, just in case.

Acum fac ultimele pregatiri pentru internare, verific lista cu ce trebuie sa am la mine, ce are voie sa manance / bea, etc.

Am niste emotii de nedescris. O sa rog sa ma lase cu ea in sala de operatii, dar nu stiu daca ma vor lasa.

By the way, stiti cumva cat se da la o astfel de operatie (medic, asistent, anestezist, etc)?
Kiki
Postat: Monday, January 22, 2007 2:23 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
Adriana, mult succes cu operatia lui Alice!
Multa sanatate va doresc! angel
Miri
Postat: Monday, January 22, 2007 8:21 PM

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Adriana, multa bafta si sa fii curajoasa!Eu zic sa nu intri in sala cu Alice, la cat esti tu de fricoasa, dar acuma tu decizi ce vei face...
Iar de tarife...lasa ca o sa te descurci la fata locului!
Mult succes si sa auzim vesti bune!
miraa
Postat: Monday, January 22, 2007 9:44 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/16/2006
Postari: 1390
multa sanatate pt aliceangel
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed