Plita electrica sau pe gaz?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Scris: Wednesday, November 27, 2013 10:16 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Ma bate gandul sa imi iau o plita pe gaz, vitroceramica, cu 5 arzatoare, unul special pentru WOK. Ce parere aveti, care sunt mai bune si de ce?

Ce marci imi recomandati?

Eu m-am uitat deocamdata la Bosch, pentru ca si combina frigorifica ma bate gandul sa o iau tot Bosch.

Plitele pe gaz, din ce am mai studiat si eu pe net, au sisteme de protectie sigure si nu depinzi de curentul electric (daca se opreste sa nu mai poti nici sa gatesti).

Am vazut ca exista plite pe gaz si cu 2, 4 sau 5 arzatoare, de dimenisuni diferite si pozitionate diferit. La unele chiar ma intreb daca poti folosi in acelasi timp toate ochiurile, pentru ca par destul de inghesuite. Ma gandesc si unde o pot pozitiona, ca sa nu dau foc la casa ras

De asemenea, materialul arzatoarelor poate fi din fier forjat emailat, otel emailat si fonta, dar si tot feluld e aliaje, fiecare cu avantajele si dezavantajele lui... Cea cu arzatoarele din fier sau otel emailat poate sa tina mai putin, si pe de alta parte fonta se poate fisura.... Unii recomandau ca material pentru arzatoare aliajul de fonta.

Apoi, plita in sine poate sa fie ori din sticla, ori din quart, ori din inox, etc, la fel fiecare cu avantaje si dezavantaje.... Sticla arata bine dar se poate sparge sau zgaria destul de usor, se vad imediat pe ea urmele de amprente sau lichidele varsate... Inoxul - se poate zgaria si pata relativ usor si daca nu esti atent chiar unele zone isi pot pierde luciul. Cel mai recomandat este schott ceran, un aliaj intre sticla si ceramica, foarte rezistent care nu retine amprentele si este foarte greu de zgariat sau de spart.

Am vazut ca unele plite au panoul pozitionat central, altele pe o parte.... Cred ca cel mai OK ar fi sa se afle in partea dreapta, dar s-ar putea sa ma insel...

Gratarele de pe plita sunt si ele de mai multe feluri, fie e un singur gratar mare pentru toata plita, fie sunt 2-3 gratare mai mici, fie e cate un gratar pentru fiecare arzator... oare cum o fi mai bine?

Unele au si arzator cu tripla coroana (arzator rapid) care e recomandat pentru incalzire rapida.

Sunt in mari dubii ce sa aleg...

Imi place mult modelul asta de la Bosch: Plita incorporabila Bosch PCQ715B80E, Gaz, 5 Arzatoare, Aprindere Electrica, Inox - cca 1300 ron

sau asta

care este Plita incorporabila Bosch PKE645D17E, Electrica, Vitroceramica, 4 zone de gatit, Touch control, Sticla Neagra
shirel
Scris: Thursday, November 28, 2013 9:41 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 7/22/2007
Adriana ,eu am asa ceva ca in prima fotografie numai cu gratarele despartite si mi se pare mult mai practice la curatat .Asta din fotografie este unul intreg daca nu ma insel si va trebui ridicat peste tot cand vrei doar sa cureti numai intr-un loc sa spunem unde ti-a picurat ceva .
Eu pe astea cu Touch Control nu le suport, inteleg ca te obisnuiesti dar eu nu mi-as cumpara si reparatul lor costa mult mai mult in caz de se strica .
Si al meu are butoanele jos este foarte practic .Deasemenea plita trebuie pozitionata nu in apropierea geamurilor cel mai bine ar fi intr-un colt al corpului de bucatarie ca in cazul cand deschizi geamul sa nu se faca curent la flacara si binenteles aproape de chiuveta cumva intre chiuveta si frigider.
Din experientza mea si fiindca gatesc enorm ras niciodata nu mi-au incaput 5 oale impreuna la gatit ,nu stiu cat de mare trebuie sa fie plita ca sa incapa toate impreuna.
marivic
Scris: Thursday, November 28, 2013 4:18 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 8/10/2007
Eu as opta pt a doua,Adriana,...de fapt asa si vreau sa-mi iau.....ras Eu gasisem in SeLGROS odata ,dar nu aveam bani pt asta....si cu gaz si pe curent,....era super......
Fluturas
Scris: Friday, November 29, 2013 11:00 AM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 11/22/2006
nici mie nu imi plac astea cu touch control....am avut dar nicicum nu m-am putut obisnui.prefer prima varianta
giulia_mamik
Scris: Friday, November 29, 2013 1:04 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/22/2010
Eu n as opta pt plita electrica,mai ales touch control.Prima e practica si utila,usor de curatatthumleft .
Maria & Mario
Scris: Saturday, November 30, 2013 7:24 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 2/13/2006
Plita cu gaz - ca sa poti gati calumea ( daca gatesti des ). E mai rapid , nu depinzi de curent etc
Cuptorul e electric ! si e super ok ! Uniform coace , diferite optiuni etc
Deci optez penttru Prima !!!
AdrianaC
Scris: Thursday, July 3, 2014 8:14 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Pana la urma am optat pentru modelul acesta de la Bosch

miriam
Scris: Thursday, July 3, 2014 6:58 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 5/17/2009
Foarte frumos si cred ca usor de curatatthumright ....eu am de inox, dar ma omoara curatatulbanghead
Sa-l folosesti cu sanatate !
TatyKS
Scris: Thursday, July 10, 2014 8:55 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 3/1/2006
Am fost si noi aseara sa ne uitam la cateva bucatarii ... nici pe mine nu ma incanta ideea de plita electrica cu touch ... cunoscuti de-ai mei care au spun ca sunt foarte practice si se gateste mai repede . Parerile sunt impartite . Imi place modelul ales de tine . newclap

Am vazut o hota la Gorenje suuper tare ... era asezata oarecum spre spatele plitei si avea filtre jos si lateral ...neagra te vedeai in ea ( mi-ar placea) .
plita pe gaz
Scris: Thursday, March 19, 2015 10:04 AM
Nivel: Guest

Ca o parere personala, cea mai buna plita este cea care-mi place mie. Doar ca ce-mi place mie, nu se suprapune intotdeauna peste ce va place voua.
In rest, diferentele sunt totusi mari intre cele doua plita pe gaz si plita electrica, macar prin prisma tipului de energie care le alimenteaza.
Cele mai vandute raman totusi plitele pe gaz de inox datorita pretului in special (parerea mea). Sunt destul de greu de intretinut, necesita munca multa pentru pastrarea ei tot timpul curata si fara pete. Avantajul este ca suporta o greutate a oalelor mai mare fata de plitele vitroceramice sau pe inductie (nu se gasesc prea multe modele de plite de acest gen mai late de 60 cm tocmai din acest motiv). Un alt avantaj care merita luat in seama este cel de siguranta pentru copii, in sensul ca vazand flacara si stiind ca se arde, copilul va fi mai atent decat in cazul in care, la plita vitroceramica, chiar daca are indicator de caldura reziduala, totusi arazatorul ramane destul de mult timp suficient de fierbinte cat sa poata produca o arsura zdravana.
De 2 - 3 ani au inceput sa fie cautate plitele pe gaz vopsite in camp electrostatic in culori diferite, crem si negru in special. Chestie de design si de armonizare a acestora in linia corpului de mobila sau cu a celorlalte electrocasnice. De asemenea, devin un pic mai cautate cele denumite generic "rustice" - se pare ca din ce in ce mai mult simtim chemarea spre traditii, spre "pamant".
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.