Plante de gradina

Options Plante de gradina
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Anaida
Postat: Sunday, March 25, 2007 7:38 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/12/2006
Postari: 1855
Felicitari, fetelor, pt florile voastre!!bravo Un adevarat colt de rai! Si eu abia astept sa vina caldura sa-mi aranjez balconul!!! Deocamdata ma bucur de violetele care incep sa infloreasca rand pe rand!
Delfinasa, mi-am amintit ca acum, primavara, se pun in pamant bulbi de gladiole si chiparoase (nu stiu denumirea lor stiintifica, dar sunt niste flori cu tija lunga, pe care cresc un fel de crini micuti, albi, cu un miros puternic, foarte placut).
delfinasa
Postat: Monday, March 26, 2007 4:09 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Ema, frumosi cactusii, mai ales cel infloritlove.

Anaida, multumesc de sfaturi...anul trecut mi-am pus niste gladiole, aratau asa frumos pe cutie si cand au iesit erau tare firave si au crescut cam strambe, cred ca trebuia sa le pun cate-un bat sa le ajut sa creasca drepte...din pacate nu am stiut ca trebuie sa scot bulbii in toamna si sa-i replantez acum si cred ca nu au rezistat...o sa vad daca vor iesiuff...chiparoasele (tuberoze mai stiu ca le spune) sunt superbeee, miros extraordinar de bine, dar pe-aici n-am vazut...mi-am plantat ieri niste bulbi de frezii si mai multe seminte de flori de vara: cercelusi-impatiens- albi si rosii, panselute multicolore, zorele-morning glory- albe, mov si rosii, margarete, alyssum albe (un fel de floarea miresei), larkspur multicolor-sunt ca niste lumanarele, lupine-tot ca niste lumanarele, iarba ornamentala, flax albastre si...menta ras...sunt tare curioasa dac-or sa iasa...daca vreti sa vedeti cum arata, dati pe google images numele florilor si puteti vedea, poate le stiti si denumirea romaneasca si-mi puteti spune si mie, ca eu sunt...in pomalcool.

Saptamana asta vreau sa-mi scot o bucata de gazon din spate sa-mi aranjez o mini-gradinita de legume...e prima data cand as face asta si o sa scriu la topicul cu gradinile de legume ca as avea nevoie si acolo de niste sfaturipupici.

Nu am terminat de curatat si aranjat gradinitele, floricelele nu prea au inflorit, dar va pun niste poze totusi...timide, cu floricelele puse de mine asta toamna angel

delfinasa attached the following image(s):
mac.jpg lalelele timide.jpg zambilele.jpg lalelele pitice, timide.jpg floarea norocului.jpg

Ely
Postat: Wednesday, March 28, 2007 2:10 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Vai fetelor ce flori frumoase aveti,superbeeeeelove love love love bravo bravo bravo flowers flowers flowers
delfinasa
Postat: Wednesday, March 28, 2007 3:37 PM

Pentru ca pe-aici sunt de cateva zile 28-29 de grade, au inceput sa-mi infloreasca floricelele...zambilutele si cateva laleleyes...o sa vin cu poze mai incolo cand mai ies prin curte...ieri mi-am plantat bulbi de anemone rosii pe care-i aveam comandati din toamna, dar acum se planteaza in gradina si infloresc la vara flowers.
delfinasa
Postat: Friday, March 30, 2007 2:24 PM

Mi-am mai pus niste gladiole rosii, frezii, Ixia si panselute mici-mici, care sunt perene (revin cu numele, sa ma uit pe plic; m-am uitat, se numesc Johnny-Jump-Up)...acu', Doamne-ajuta sa iasa toate florile sadite hail sunny

Si mi-au inflorit si zambilele si mare parte din lalelele albe flowers...si crinisorii si bujorii au iesit timizi love...nu prea-s multumita cum cresc lalelutele alea pitice pe care le-am comandat in toamna, sunt cam chinuite.

delfinasa attached the following image(s):
img_0360-1.jpg img_0412-1.jpg img_0421-1.jpg img_0419-1.jpg img_0406-1.jpg img_0413-1.jpg img_0409-1.jpg bujor.jpg

crista
Postat: Saturday, March 31, 2007 8:10 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/27/2007
Postari: 1849
superb au inflorit florile voasre fetelor love love, eu primavara asta nu prea am avut timp sa ma ocup de gradina ca alta data. Dar o sa o fac, cat de curand....pana atunci va arat cum arata o parte din hololul meu bounce
Cristy
Postat: Sunday, April 1, 2007 8:24 AM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel

Ema, cactusii sunt foarte frumosi, eu nu cresc cactusi, inca imi este frica cu fetele...

Delfinasa, frumoasa gradina.... ce mi-ar place sa miros si eu o zambilca....

Crista, frumoase flori si ce de lumina au....

flowers flowers flowers flowers flowers
Ema
Postat: Sunday, April 1, 2007 12:06 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
In sfirsit dupa o saptamina de ploaie aproape continua, am reusit sa fotografiez citeva flori, multe pleostite de atita apa...

Kiki
Postat: Sunday, April 1, 2007 2:12 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
Ema, sunt foarte frumoase florile! flowers flowers flowers
Ema
Postat: Sunday, April 1, 2007 3:12 PM

Kiki pupici pupici saracele flori, ar fi fost si mai frumoase, dar zilele astea chiar a plouat cu grindina, narcisele mi le-a distrus de tot, violetele sint pleostite, iar pe frunze la unele flori se vad urme de la grindina.
Kiki
Postat: Sunday, April 1, 2007 3:24 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
Da, se vede ca unele sunt pleostite si batute de grindina. Daca dupa grindina sunt asa frumoase imi imaginez cum sunt fara grindina.
Poate mai pui vreo poza cu ele cand isi revin dupa vremea asta rea. pupici
Mimi
Postat: Sunday, April 1, 2007 5:20 PM

Ema m-ai imbolnavit.Si mie imi plac la nebunie florile si cred ca ale mele sunt cele mai frumoase,numai ca..........cry nu e asa.Am la casa de la tara incepand cu toporasi pana la crizanteme,toata perioada cu flori in fata casei.Le voi poza de Paste ,nu m-am gandit sa le fac si lor poze.Abia astept sa ma mut la casa noua si sa-mi fac o gradinuta de vis,acum e santier inca in toata curtea dar anul viitor va fi un colt de rai cu siguranta.Cu sufletul tau bun esti o floare intre floriras pupici pupici
delfinasa
Postat: Sunday, April 1, 2007 6:26 PM

Ema, ai o gradina tare frumoasa love...si cateee flori frumoaseflowers, nu ca la mine 5 flori care abia au rasarit alcool.
danab
Postat: Sunday, April 1, 2007 7:20 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Ema, ai o gardina superba, superba love1 love1 love1 Felicitari! dar nici nu putea fi altfel, la cat de frumos e sufletul tau!
Delfinasa, lasa ca ai timp, tu esti la inceput.
Multumim ca le impartiti cu noilove1 love1
Ema
Postat: Sunday, April 1, 2007 7:35 PM

Fetelor pupici pupici pupici multumesc de cuvintele frumoase!

Delfinasa, ai sa vezi ca vor creste si ale tale!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed