placenta matura (imbatranita)
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Irinuca
Scris: Monday, July 19, 2010 9:29 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 1/22/2010
fetelor la 31 sapt si 3 zile mi-a spus dr. ca la eco apare placenta "cam matura"??? m-a chemat la control la 2 sapt, mi-a spus sa iau arefam 100 in fiecare seara (progesteron), bebe-ul e cu capul jos pe oasele mele si pregatit de iesire, iar colul spre fericirea mea e lung si inchis.
problema mea este aceasta placenta imbatranita, caci nu stiu cum anume afecteaza baiatul... orice detalii sunt binevenite pupici
alexandrabogdan
Scris: Monday, July 19, 2010 9:35 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 4/17/2008
ce grad de maturitate are placenta nu ti-a zis? si la mine a fost imbatranita dar ceva mai tarziu. e bine ca colul e lung si inchis. mie mi-a recomandat dr arefam de la inceput si pana pe la 30 de sapt si apoi gynipral care ma ajuta sa nu nasc prematur.iti doresc sa ajungi la termen
Irinuca
Scris: Monday, July 19, 2010 10:01 PM
Nivel

Inregistrat: 1/22/2010
vad ca scrie ceva de grad II..
mirela74chris
Scris: Tuesday, July 20, 2010 12:16 AM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 10/17/2009

Gradul de maturarea al placentei este foarte important si se refera la imbatranirea placentei pe masura ce sarcina se apropie de termen. Daca acest grad de maturare este prea mare, fatul este pus in pericol si deci medicul poate recomanda nasterea prematura.(De regula cezariana)
Irinuca atunci cand placenta imbatraneste nu se mai face asa cum trebuie dublul transfer mama-fat: transferul de oxigen si hrana catre copil si nu se mai elimina toxinele acumulate in lichidul amniotic .Imbatranirea placentei este semn ca nasterea este pe cale sa se declanseze.Dar asta se intampla de obicei intre saptamanile 37-42 de sarcina.Doar ca la tine e imbatranita prematur.Fa tratamentul prescris de medic,hidrateaza-te corespunzator si mergi la control asa cum ti-a specificat medicul.Daca este gradul de maturitate prea mare medicul e cel mai in masura sa hotarasca declansarea nasterii premature(pentru binele copilului) sau sa iti faca cezariana.Sarcina usoara si la termen.Ai grija de tine si de bebe.Sanatate multapupici
shirel
Scris: Tuesday, July 20, 2010 8:41 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 7/22/2007
Da,uite cand ma pregateam si eu sa-ti raspund fetele deja au scris totul.Este totusi bine nu te ingrijora fiindca ai colul inchis deocamdata deci ia tratamentul prescris si speram sa fie bine sa nu fie nevoie de o nastere prematura.Asteptam sa vedem ce-ti spune peste 2 saptamani,incearca totusi sa nu faci eforturi sau sa te obosesti.Uff,dragutica de tine sarcina usoara in continuare ,ma gandesc la tine mereu!!! computerlove iloveyou iloveyou
lloryy25
Scris: Tuesday, July 20, 2010 10:40 AM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 7/15/2008
Eu am avut placenta imbatranita ca si tine gr2 depistata prin saptamana
30 si cu internare la 2 saptamani ,perfuzii,monitorizare atenta am dus sarcina pana in saptamana 36. Asa ca.............curaj,cu un pic de ajutor totul va fi bine!computerlove
ANDREEA&BIANCA
Scris: Tuesday, July 20, 2010 1:20 PM
Nivel

Inregistrat: 6/11/2007
Sarcina usoara in continuare si multa sanatate tie si lui bebe!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.