piele uscata
Subiectul anterior · Subiectul urmator
stele_pe_cer
Scris: Monday, July 16, 2007 2:33 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
MNiko wrote:

Multumesc Crista. Credeam ca sunt eu nu stiu cum si dau repede vina pe Trixera. Din intamplare pe Cristina o vazuse si un alergolog dupa prima aplicare si imi spusese ca trixera e foarte bun chiar si pt alergii.

Trixera este o crema/lapte (depinde de ce alegi) SPECIALA pt pielea atopica, deci nu ar trebbusa genereze reactii alergice.In general bubitele din jurul gurii apar fie de la un aliment ingerat, la care copilul are o alergie/intoleranta, fie din cauza salivei.
MNiko
Scris: Monday, July 16, 2007 2:52 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
stele_pe_cer wrote:

Trixera este o crema/lapte (depinde de ce alegi) SPECIALA pt pielea atopica, deci nu ar trebbusa genereze reactii alergice.In general bubitele din jurul gurii apar fie de la un aliment ingerat, la care copilul are o alergie/intoleranta, fie din cauza salivei.

Presupun ca de la saliva apar, pt ca apar numai in perioada in care saliveaza mult din cauza dintilor.

Intre timp am mai ajuns la un dermatolog, special pt copii si ne-a zis sa mai incercam inca o data cu trixera pt ca prima data s-ar putea sa fi fost o coincidenta cu vreo alta eruptie. DE 2 zile am inceput iar sa-i dau cu trixera si nu am mai vazut reactiile pe care le vazusem prima data, deci presupun ca medicul avea dreptate. A! a diagnosticat-o si acest medic cu Dermatita atopica.

Stele, merci de raspuns.
stele_pe_cer
Scris: Monday, July 16, 2007 2:59 PM
Nivel

MNiko wrote:
boxing Presupun ca de la saliva apar, pt ca apar numai in perioada in care saliveaza mult din cauza dintilor.

Intre timp am mai ajuns la un dermatolog, special pt copii si ne-a zis sa mai incercam inca o data cu trixera pt ca prima data s-ar putea sa fi fost o coincidenta cu vreo alta eruptie. DE 2 zile am inceput iar sa-i dau cu trixera si nu am mai vazut reactiile pe care le vazusem prima data, deci presupun ca medicul avea dreptate. A! a diagnosticat-o si acest medic cu Dermatita atopica.

Dar tu numai in zona guritei ii dau cu Trixera?Poti incerca pe o mana sau pe un picior intreg sa vezi ce reactie are pielea.Dar crema nu se aplica pe bube, ci numai pe pielea uscata si curata.Ea are rolul de a emolia pielea si asa uscata a atopicului.Aplicata pe rana poate cauza vreo infectie, oricat de curata ar fi aceasta crema si oricat de "speciala" ar fi pt atopici.Imi pare rau ca va confruntati cu aceasta problema spinoasauff !

MNiko wrote:
Stele, merci de raspuns.

Sa va fie de bine!
MNiko
Scris: Monday, July 16, 2007 3:09 PM

stele_pe_cer wrote:

Dar tu numai in zona guritei ii dau cu Trixera?

Prima data asa am facut, doar in zona guritei am dat
stele_pe_cer wrote:
Poti incerca pe o mana sau pe un picior intreg sa vezi ce reactie are pielea.

Acum i-am dat pe spate pt ca la gurita nu mai avea nimic

stele_pe_cer wrote:

Dar crema nu se aplica pe bube, ci numai pe pielea uscata si curata.Ea are rolul de a emolia pielea si asa uscata a atopicului.Aplicata pe rana poate cauza vreo infectie, oricat de curata ar fi aceasta crema si oricat de "speciala" ar fi pt atopici.

Asta nu am stiut-o. Pielea curata si uscata mi se pare normal pt orice crema, dar ca trixera nu se aplica pe bubite nu o stiam. Cum am scris in alt post nu am prospectul de la trixera si am cam bajbait in ceata in aceasta problema. Acum pe spate nu are decat pete rosii sau zone mici putin umflate, dar nu bubite.

stele_pe_cer wrote:

Imi pare rau ca va confruntati cu aceasta problema spinoasa

Din pacate ne confruntam si noi cu ea si nu prea inteleg de ca a aparut asa dintr-o data. Anul trecut n-a avut nimic, nici o alergie nimic, iar acum dintr-o data...

stele_pe_cer
Scris: Monday, July 16, 2007 3:53 PM
Nivel

MNiko, poate iti este de folos sa stii de acum inainte (desi iti doresc sa nu ai nevoie sa aplici): orice crema de intretinere nu are ce cauta pe o piele cu leziuni.Si kiar si o usoara inrosire a pielii copilului atopic in cateva ore se poate transforma in leziune urata care necesita tratament, nu intretinere.

Tratamentul difera de la un medic la altul, in general se incepe cu o mixtura ce contine o cantitate infima de cortizon, mergand apoi pe unguente de diferite concentratii cu cortizon, pana cand organismul raspunde.Apoi dupa tratament se intretine pielea cu o crema puternic hidratanta si special conceputa pielii atopice (Attoderm, Trixera sau...imi scapa, mai este una).In cazul reaparitiei eruptiei, tot la sfatul medicului se merge pe un unguent cu cortizon in concentratie mai mica, pt a nu sensibiliza pielea.Cortizonul, folosit des si pt perioade indelungata, subtiaza dermul.

Sanatate multa!
MNiko
Scris: Monday, July 16, 2007 4:06 PM

stele_pe_cer wrote:
MNiko, poate iti este de folos sa stii de acum inainte (desi iti doresc sa nu ai nevoie sa aplici): orice crema de intretinere nu are ce cauta pe o piele cu leziuni.Si kiar si o usoara inrosire a pielii copilului atopic in cateva ore se poate transforma in leziune urata care necesita tratament, nu intretinere.

Sa inteleg ca nici pe pete nu e bine sa ii dau cu Trixera?
Noi am mai primit un unguent (Advantan) cu care sa dam cant are eruptii. Pe asta nu scrie sa contina cortizon.
stele_pe_cer
Scris: Monday, July 16, 2007 8:52 PM
Nivel

MNiko wrote:

Sa inteleg ca nici pe pete nu e bine sa ii dau cu Trixera?
Noi am mai primit un unguent (Advantan) cu care sa dam cant are eruptii. Pe asta nu scrie sa contina cortizon.

Ba da, pe pete se poate, ca lezinea e inkisa si pielea refacuta in proportie majoritara.

Advantanul tot pe baza de corticosteroid este, daca nu ma insel.Noi il avem in casa dar nu l-am folosit niciodata ca nu a mai fost cazul.Uite-te la grupa framaceutica din care face parte....

Ce contine Advantan Milk? (Compozitie)
Substanta activa:

1 g emulsie cutanata contine aceponat de metilprednisolona 1 mg (0,1%).

Excipienti: trigliceride cu lant mediu, trigliceride ale acidului caprilic/capric/stearic, Macrogol-2-stearil eter (Brij 72), Macrogol-21-stearil-eter (Brij 721), alcool benzilic, edetat disodic, glicerol 85%, apa purificata.

Grupa farmacoterapeutica: corticosteroizi puternici (grupa III)
MNiko
Scris: Monday, July 16, 2007 10:08 PM

Inteleg. De-asta mi s-a zis sa-i dau doar de 2-3 ori pe luna si numai daca e eruptia puternica. L-am folosit o data si chiar i-a trecut in mai putin de 24 de ore.
stele_pe_cer
Scris: Monday, July 16, 2007 10:42 PM
Nivel

MNiko wrote:
Inteleg. De-asta mi s-a zis sa-i dau doar de 2-3 ori pe luna si numai daca e eruptia puternica. L-am folosit o data si chiar i-a trecut in mai putin de 24 de ore.

Poate nu va mai fi nevoie sa il reutilizati!
MNiko
Scris: Monday, July 16, 2007 11:00 PM

stele_pe_cer wrote:

Poate nu va mai fi nevoie sa il reutilizati!

Speram.
Multumim stelutze, pentru toate informatiile.
stele_pe_cer
Scris: Tuesday, July 17, 2007 10:48 PM
Nivel

MNiko wrote:

Speram.
Multumim stelutze, pentru toate informatiile.

Cu placerepupici !
Lilly of the valley
Scris: Sunday, July 29, 2007 4:16 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
Al doilea diagnostic al Leei a fost dermatita de contact iritativa /alergicawhat what
Sa o iau pe indelete, sa stie toata lumea cu ce ne confruntam noi ... odata cu canicula si transpiratia de rigoare cu bubite ... bun si ca sa-i pun capac ii faceam n dusuri pe zi si seara baita cu spumant (mare fan al produselor nivea)banghead in plus foloseam din belsug sapunul dalin care are parfum cat cuprinde.pale Eu ii aplicam panthenol (bepanthen de galenika), pasta cu apa si lotiune de protectie solara cu ulei de catina, total ineficiente. Citind pe ici, pe colo hai sa iau trixera si asta total ineficienta.
Recomandarile dr. un singur dus pe zi cu apa calduta, nu baie in cada plina ochi si cu spumant, produse dermatologice de curatat pt piele uscata si sensibila, nu a specificat un produs anume, bineinteles imbracaminte numai de bumbac. Tratament am primit Elocom unguent si Elocom solutie (are si in cap astfel de bubite) si sirop Aerius. Siropul Aerius i l-am mai administrat si cand a facut alergie de la alunebanghead banghead banghead , da niste reactii tare urate: insomnie si usoara diaree.
In fine ii multumesc lui Dumnezeu ca nu are dermatita atopica si sper sa am mai multa minte, sa devin mai circumspecta cu ce ii fac baie ca nu e genul de copil care merge snur la orice ai adminstra. O dovada clara ca orice copil e unicat. In aceasta privinta nu seamana absolut deloc cu Andrei, pe care l-am spalat numai cu Johnson si DAlin si nu a avut absolut nimic.
A ... era sa uit, putem folosi in continuare servetele umede nivea
MNiko
Scris: Sunday, July 29, 2007 6:44 AM

mariuta wrote:

Recomandarile dr. un singur dus pe zi cu apa calduta, nu baie in cada plina ochi si cu spumant, produse dermatologice de curatat pt piele uscata si sensibila, nu a specificat un produs anume, bineinteles imbracaminte numai de bumbac.

Uite ca eu n-am primit recomandarea asta de la nimeni, ci doar un dermatolog pt copii mi-a spus sa ii fac baie zilnic si apoi trixera. Cu caldurile astea normal ca ii faceam baie zilnic, dar cum nu o spalam pe cap am decis s-o invat sa faca dus nu baie. In acest fel nu i-am mai pus spumant de baie( apropo - tot de la niveea foloseam si eu pt ca samponul/gelul de dus din aceasta gama le tolerase bine). In primele zile foloseam trixera, dar apoi a avut iar o eruptie pe piele si asa cum mi-a zis Stelutze nu i-am mai dat decat cu bephanten apoi in zilele urmatoare cu nimic...si i-a trecutyes yes yes

Sa stii ca la un moment dat m-am gandit ca spumantul ala de baie ar avea ceva desi il folosim de foarte mult timp, dar reactiile astea au aparut numai odata cu caldura si canicula. Sa-ti spun ce mi-a dat de gandit in privinta lui. Am facut odata baie eu in apa care a ramas de la Cristina.(adica imediat ce am scos-o pe ea, i-am dat-o sotului sa se ocupe de fata si am intrat eu in cada) Automat ca aveam si spumant de baie(ceea ce eu nu folosesc de obicei). Cam l-a 15 min dupa baie am inceput sa am niste mancarimi pe piele de nu ma puteam abtine sa nu ma scarpin. Asa ceva am mai patit doar atunci cand am facut alergie, asa ca am luat repede o pastila din trusa de urgenta.(cred ca Aerius) si mi-a trecut fara sa imi apara ceva pe corp. N-am mai fost de atunci la alergolog, dar cand o sa ma duc o sa ii arat si spumantul ala ca poate contine ceva alergic.

Sanatate multa si voua Mariuta si sa va treaca repede.pupici
Lilly of the valley
Scris: Sunday, July 29, 2007 11:41 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
Multumimpupici
mihaela75
Scris: Sunday, July 29, 2007 5:37 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/22/2006
mariuta wrote:
.
In fine ii multumesc lui Dumnezeu ca nu are dermatita atopica si sper sa am mai multa minte, sa devin mai circumspecta cu ce ii fac baie ca nu e genul de copil care merge snur la orice ai adminstra. O dovada clara ca orice copil e unicat. In aceasta privinta nu seamana absolut deloc cu Andrei, pe care l-am spalat numai cu Johnson si DAlin si nu a avut absolut nimic.
A ... era sa uit, putem folosi in continuare servetele umede nivea

Si eu am invatat lectia asta tot pe propria piele banghead Bine ca acum stii ce are si incotro sa te indrepti ,nici nu vreau sa ma gandesc cate zile de chin au fost la voi ,la mine au fost vreo 5 si dadusem in depresie deja .Multa sanatate lu Mariuca pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.