pestera sfintului andrei, daca vrei minuni in viata ta
Subiectul anterior · Subiectul urmator
danamaria
Scris: Sunday, October 21, 2007 10:43 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 10/4/2007
m-am gindit mult inainte sa introduc acest nou subiect
pentru mine, acest loc, pestera sfintului andrei este unic
pe linga faptul ca de aici a "plecat" crestinismul in zona noastra, acest loc este deosebit si am sa va spun si de ce asta e parerea mea
cum deja probabil ati aflat din cuprinsul altor subiecte deja, ultimea mea tragedie s-a intimplat in vara anului 2004, cind am nascut un baietel mort
nu va pot spune cita durere sfisiietoare am simtit, va pot spune ca din momentul in care am aflat cumplita veste (abia a doua zi mi-au spus de teama sa nu ma piarda si pe mine, pentru ca nu ma puteau stabiliza)lacrimile pentru mine erau o stare firesca.
va puteti imagina ca timp de 1,6 ani am plins intr-una, ca la numai 3 luni dupa tragedie am fost nevoita sa botez, ca mergeam la cimitir la mormintul baietelului meu(caci l-am ingropat cu popa, dupa multe chinuri) si nu vroiam sa mai plec, ca de cite ori vedeam un copil innebuneam, ca ma sculam noaptea auzind un copil plingind, ca atunci cin am adus sicriasul acasa mi-am luat copilul in brate si m-am plimbat toata casa cu el si il iubeam si il stringeam la piept asa rece cum era? a fost cumplit, nu doresc nimanui asa ceva
oricum ideea este ca atunci, am spus si medicilor si tuturor ca eu ca sa-mi revin trebuie sa mai incerc o data (tinind cont ca era cel de al doilea copilas al meu care murea (primul in 1992 in urma unei eclampsii, la doar 4 zile, atit a trait), bineinteles toti medicii, mi-au spus atunci ca sigur vom mai incerca, dar in momentul cind i-am anuntat ca e posibil sa fiu insarcinata, in primul rind au fost foarte surprinsi iar in cel de al doilea rind speriati (pentru ca eu sunt predispusa la eclampsie si aveam deja doua cezariene, un fibrom, noduli pediculari, chis ovarian, virsta inaintata si multe altele)
v-am povestit ca au fost opinii "medicale" conform carora sigur nu voi scapa
totodata trebuie sa va spun ca din cauza unei hipotiroidii erau sanse foarte mici sa mai ramin insarcinata
ma rog, in vara anului 2005(dupa necaz la un an) am plecat in concediu pe litoral, sotul meu crezind ca ma va mai scoate din starea mea, am luat cu noi pina la constanta o prietena, de fel din constanta, care ne-a intrebat ce von face in concediu si ne-a intrebat daca nu mergem si la pestera sfintului andrei daca tot suntem in zona pentru ca e un loc facator de minuni. in momentul cind am auzit atentia m-ia fost captata si m-am gindit imediat ca eu am mare nevoie de o minune in viata mea ca sa nu innebunesc. asadar i-am spus sotului meu ca vreau neaparat sa ajung acolo, la pestera si culmea pe plaja am cunoscut familia unui preot din gorj cu care am plecat spre pestera.
vreau sa va spun ca nu sunt o habotnica si departe de mine cuviosenia, dar in clipa in care am intrat in aceea grota, un fior m-a strabatut din cap pina in picioare si instant m-a bufnit plinsul. fetelor credeti-ma a fost prima oara in viata mea cind mi s-a intimplat asa ceva, a fost prima oara cind m-am rugat din adincul inimii si.... minune luna urmatoare am ramas insarcinata, minune tot luna urmatoare mi-am schimbat locul de munca, unde sunt si acum si e perfect si unde patron spiritual e sf. andrei, culmea.
nu mai spun ca am aflat ca sunt insarcinata pe 30 noiembrie, de ziua sf. andrei desi ramasesem insarcinata cu o luna inainte, si multe alte chestioare bune care mi s-au intimplat.
toata sarcina am facut plimarile astea de 400 km dus-intors la pestera, cu atit mai mult cu cit, asa cum v-am mai zis eu "n-aveam nici o sansa sa scap, iar copilul nu se stie ce va fi cu el".
pot sa va spun ca am avut o sarcina super frumoasa si usoara, nu regim hiposodat, nu tensiune, nimic in afara unui diabet gestational facut in luna a 8 a. nasterea a fost perfecta, fara problele, pe tot timpul operatiei tensiunea mea a fost 12,5, iar la trezire am aflat ca am o fetita frumoasa, sanatoasa si care vrea sa-si cunoasca mamica cit mai repede.mi-am jurat ca pe copilul meu il va chema andrei sau andreea si marian sau maria. asa a fost.
mai mult de botezat am botezat-o la pestera chiar daca a trebui sa mergem 40 de persoane atita km. este ceva ce ma infioara ori de cite ori imi reamintesc
de aceea, v-am spus si voua despre acest loc, poate veti avea si voi vreodata nevoie de vreo minune sau poate pur si simplu veti merge pina acolo. merita iar imprejurimile sunt de vis, noi vom merge in mod sigur la hram
incerc sa va postez si niste poze
cu drag
danaria si andreea maria

danamaria attached the following image(s):
pestera sf andrei.jpg

danamaria
Scris: Sunday, October 21, 2007 10:57 AM
Nivel

ea e minunea, sper sa pot posta o alta poza de a ei

danamaria attached the following image(s):
iaurtel.jpg

taki
Scris: Sunday, October 21, 2007 11:13 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 2/13/2006
Impresionanta povestea ta angel , dar uite ca exista si minuni cu final fericit.firstprize

Chiar m-ai facut curioasa si cred ca zilele asta o sa fac un drum pana acolo, daca o sa se mai opreasca un pic ploaia.angel thumright
danamaria
Scris: Sunday, October 21, 2007 11:52 AM
Nivel

cred ca eram atit de bulversata cind va scriam, ca am facut o serie intreaga de greseli si am mincat si litere, scuze
Kiki
Scris: Sunday, October 21, 2007 12:01 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Frumoasa minunea ta! pupici
Multumim ca ne-ai impartasit povestea voastra! firstprize
leut
Scris: Sunday, October 21, 2007 12:58 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/15/2006
Danamaria...uneori nu mai conteaza nimic...simti si atat! Emotionant!!!pupici pupici pupici
mommy
Scris: Sunday, October 21, 2007 7:38 PM
Nivel

Inregistrat: 11/18/2006
Danamaria, povestea ta este mai mult decat emotionanta, este datatoare de speranta, o minune care poate face minuni! flowers flowers flowers
AdrianaC
Scris: Sunday, October 21, 2007 7:46 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Nici nu stiam ca exista aceasta pestera. Si eu mi-am dorit mult sa il botez pe baiatul meu Andrei, si chiar mi-ar fi placut sa nasc pe 30 noiembrie, numai ca ar fi fost cam la limita, adica fix la 40 de saptamani, si pentru ca deja aveam o cezariana, dr mea nu a vrut sa asteptam atat, asa ca am nascut pe 18 noiembrie.

Neaparat o sa merg si eu acolo. Deja m-au trecut fiorii numai cand am vazut poza, iar povestea ta este impresionanta. Ce sa mai zic de curajul tau si de taria ta bravo bravo bravo
danamaria
Scris: Sunday, October 21, 2007 8:35 PM
Nivel

pentru voi, cele care doriti sa ajungeti acolo, la pestera, va pot spune ca este la vreo 4 km de satul ion corvin, judetul constanta.
probabil, cind voi mai avea ocazia o sa va mai trimit niste poze de acolo si va voi mai spune cite ceva.
mergeti pina acolo, nu veti regretalove1
Ely
Scris: Sunday, October 21, 2007 10:13 PM
Nivel

Inregistrat: 3/2/2006
Mami tare mult m-a impresionat povestea ta.Nu stiam ca exista pestera Sf.Andrei.Minunat ,iar Andreea este superba .pupici flowers
danamaria
Scris: Friday, November 9, 2007 1:09 PM
Nivel

am revenit la acest subiect, tocmai pentru ca se apropie ziua sf. andrei, pe 30 noiembrie.
noi vrem sa ajungem acolo, la pestera la hram si m-am gindit sa va invit si pe voi, daca puteti merge.
va fi aglomeratie foarte mare, dar merita.
noi vom pleca de cu o zi inainte si ne vom caza acolo sau la manastirea Dervent (la 20 de km)
poate cineva sa mearga?
Andi&Mariuca
Scris: Friday, November 9, 2007 3:11 PM
Nivel

Inregistrat: 2/14/2006
Dana, sa stii ca m-a impresioat teribil povestea ta!

Doamne, prin ce ti-a fost dat sa treci, saraca de tine!uff mi-au dat lacrimile cand am citit prin ce clipe cumplite ai trecut!cry dar, totusi, re felicit pentru credinta pe care ai avut-o si pentru optimismul cu care ai luptat! si uite ca Dumnezeu nu v-a uitat si v-a rasplatit!angel bine se zice: necunoscute sunt caile Domnului!

mi-ar placea f mult sa ajungem si noi acolo, mai ales ca si pe piticul nostru il cheama Andrei. ar fi minunat insa e asa departe de noi...uff nu stiu cum am putea face ca sa ajungem acolo. poate mai la primavara cand va fi mai frumos afara si drumul mai usurel.

te rog sa ne spui cum a fost la Hram si sa ne arati si ceva poze.pupici
Laura
Scris: Friday, November 9, 2007 5:28 PM
Nivel

Inregistrat: 8/8/2006
Extrem de emotionanta povestea si are si un final fericit! pupici Esti curajoasa,Dana!

Musai voi merge si eu acolo cu familia,poate la vara! Pune poze,te rugam!
Darria
Scris: Friday, November 9, 2007 6:08 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 5/20/2006
Impresionat, cuvintele sunt de prisos.
Sa fiti sanatosi si protejati in continuare de Sf. Andrei.

Cand o sa ai posibilitatea mi-ar place sa vad si alte poze de la pestera.
Nu stiam de existenta ei.

Te rog frumos, daca vrei, da-mi mai multe repere. As vrea sa ajungem la vara.
danamaria wrote:
pentru voi, cele care doriti sa ajungeti acolo, la pestera, va pot spune ca este la vreo 4 km de satul ion corvin, judetul constanta.
probabil, cind voi mai avea ocazia o sa va mai trimit niste poze de acolo
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.