Perle...
Subiectul anterior · Subiectul urmator
ANDREEA&BIANCA
Scris: Tuesday, June 26, 2007 6:05 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 6/11/2007
Miru wrote:
Una tare de tot, chiar de la mine din bloc:

Asta este de-a dreptul bestiala!!!!!!!!!!!!!! hohot hohot hohot hohot hohot
MNiko
Scris: Sunday, July 1, 2007 12:33 AM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Perle de la bacalaureat 2007:

Consider ca Tudor Vianu prin aceasta afirmatie are dreptate, dar uneori prin fapte rele facem si lucruri bune."

"Omul este singurul animal rational care este capabil de sentimente."

Semnele de punctuatie i-au cam încurcat însa pe elevi:

"Autorul a folosit punctele de suspensie pentru ca a facut o pauza, sa se mai gândeasca ce trebuie în strofa urmatoare."

Un alt elev ne surprinde cu o metafora:

""Umbrele singuratice ale vazduhului" e o metafora care arata ca departarile, din cauza umbrei, se vedeau ca niste umbrele."

"Arama sunatoare" e un obiect mare, foarte mare si greu, care suna foarte tare.

Lilly of the valley
Scris: Sunday, July 1, 2007 11:33 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
hohot de fapt is de plans.
S.ELENA
Scris: Sunday, July 1, 2007 11:39 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 6/20/2007
plans plans plans
MNiko
Scris: Sunday, July 8, 2007 6:07 PM

mariuta wrote:
hohot de fapt is de plans.

Ai dreptate : cam e de plans.

Altele pe care le-am primit pe mail si de la bac si de la capacitate:

Vitoria Lipan este un Hitler in varianta feminina.
Este vorba de peripetiile lui Robinson Crusoe dupa ce pleaca din Troia.
In cunoscuta balada "Miorita", sunt descrise cateva intamplari in care sunt implicate doi criminali, o oaie turnatoare, si un cioban ce socheaza prin prostia lui.
Toma Alimos era viteaz pt. ca cu o mana conducea calul, cu o mana isi tinea matele si cu o mana se batea cu Manea.
Inima este impartita in doua atricule si doua testicule.

Capitala SUA este Casa Alba.
Nepoata lui Motoc este furata de oastea leseasca si adusa ca captura.
Fabula descrie povestea unui catel amarat si prost care se deda la peregrinari gratuite in spatele boului.
Lapusneanu s-a tinut de cuvant cand a zis "De ma voi scula, pre multi am sa popesc si eu!" Dovada ca azi cel mai intilnit nume este Popescu.
Zoe si Tipatescu se iubeau pe la spate.

Ion Creanga s-a nascut intre anii 1887-1889.
Imparatul avea o gradina si in fund un mar.
Creierul este un organ oarecum indispensabil capului.

Cristofel Columb a plecat in America unde s-a insurat cu o bastinoasa.
Moromete plecase in excursie sa vanda cerealele.

Antarctica este un continent alb din cauza zapezilor care nu se mai topesc odata.

Calistrat a facut pipi pe el cum se mai spune in popor, cand a observat ca Vitoria e atat de desteapta.
Moromete facea partie pe salcam ca sa se dea cu sania.

Eminescu este trist pentru ca nu a reusit sa faca nimic in viata lui.

Viata albinelor e primejduita mereu de insecte ca: tantarul, viespea, soarecele si ursii care se urca in fagi unde sunt albinele stranse in colonii si depun miere.
In padurile Amazoniei traieste o jungla fioroasa.
In nuvela "La vul ri" de Gala Galaction, sunt descrise aventurile unei alpiniste curajoase fugarite de turci, si copii ei.
Pentru ca suntem oameni, nu poti sa ceri cainelui din scara blocului sa sufere pentru deceptiile tale.

Dintre cele cinci scrisori trimise de Eminescu, prima este considerata a treia. In "Scrisoarea a treia" se desfasoara batalia de la Ro vinari.
Poemul "Miorita" circula pe baza orala, adica nu a fost scrisa, din motive tehnice.
Poetul isi asteapta iubita ca impreuna sa cutremure o barca.
Animalele salbatice traiesc in padurea zoologica.
Datorita faptului ca Lapusneanu chinuia pe boieri taindu-le nasul, urechile, inile, etc, el le-a devenit antipatic acestora.
Pescarul din Lostrita s-a inecat fiindca nu a putut sintetiza oxigenul din apa.
"Ilie Cutiu era botezat buza de iepure deoarece un iepure violent i-a luat buza si a mestecat-o."
In multe poezii Octavian Goga a scos in evidenta natura si treieratul pe caldura.

La batranete imparatul naste un fecior.

Latina clasica este o limba moarta, care nu se poate vorbi decat in scris. Dupa caderea Imperiului roman, o parte din latina clasica defuncta a devenit bulgara. Limba romana are la baza latina bulgara, amestecata cu elemente de daca si o groaza de cuvinte slabe. In secolul al XV-lea, limba vorbita de popor era considerata vulgara si n-o vorbea nimeni.
- Vitoria este de 3 ori femeie pentru ca umbla cu capul pe sus.
- Vitoria , pe langa calitatea de mama avea si pe cea de tata, calitate care este mult mai dificil de indeplinit.
Podul de la Drobeta Turnu-Severin , a fost construit de Apollodor din Damasc, al carui picior se mai vede si astazi.
Citind, se mai dezvolta si omul la creier si acumuleaza materie prima.
Rascoala de la Bobalna a inceput pe un deal si s-a terminat in 1438.
La sesizarea lui Hamlet, un control inopinat a constatat ca e ceva putred in Danemarca.

In poezia lui Toparceanu gazele, gandacii si insectele, cum e cotofana, stau de vorba: "Ce ne facem fetelor?".
Cand a intors capul Agripina a vazut cai cu cap de turc.

Calistrat Bogza a fost strangulat de caine.
- Gheorghita este foarte tacut, dar explicit.
Sahara se afla asezata pe un nisip uscat, lipsa apei avand in zona o prezenta statornica.
Lebada moare de cate ori canta.
Lilly of the valley
Scris: Sunday, July 8, 2007 7:37 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
uff angry
Cristy
Scris: Sunday, July 8, 2007 8:29 PM
Nivel

Inregistrat: 1/8/2007
fool fool fool
Kiki
Scris: Thursday, July 19, 2007 12:29 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Becali...

Nici nu stiti ce sensibilitate am eu in suflet, dar nu stiu sa ma exprim. Daca as sti, as vorbi mai frumos decat Liiceanu si Plesu.

Am citit Manualul razboinicului luminii cu doua markere. Cu galben am subliniat pasajele care mi-au placut si unde m-am identificat cu eroul cartii, iar cu verde pe cele care nu mi-au placut si nu le-am citit.

Daca ma respecti o data, te respect si eu tot o data. Daca nu ma respecti o data, eu nu te respect de cinci ori.

Stiti cat de mult scuip eu televizorul la mine acasa? Cum vad un nenorocit care vorbeste de binele public, cum ii trag un scuipat.

Norica Nicolai ar da ani din viata ei ca sa stea cu mine la masa, ca sa ma simta langa ea.

Mass-media dupa parerea mea inseamna televiziunile unde oamenii vad in direct pe oameni.

Dupa ce-am vazut filmul Mihai Viteazul, mi-am zis ca vreau sa fac si eu pentru Romania ce-a facut Mihai Viteazul sau macar Amza Pellea.

Oana Pellea sa-si vada de treaba ei. Eu in campania electorala nu am folosit imaginea lui Amza Pellea, ci pe a lui Mihai Viteazu.

Ma sperie atractia acestui partid care o are la populatie.

Am vorbit cu varu-meu Giovanni si cu Victor sa facem un partid care sa fim mai tari ca fratii Kennedy. Am fi condus Romania. Dar n-au vrut, fraierii.
MNiko
Scris: Thursday, July 19, 2007 5:54 AM

Kiki wrote:
Becali...

.....iar cu verde pe cele care nu mi-au placut si nu le-am citit.

hohot hohot hohot
S.ELENA
Scris: Saturday, July 21, 2007 12:13 AM
Nivel

Inregistrat: 6/20/2007
Kiki wrote:
Becali...

Mass-media dupa parerea mea inseamna televiziunile unde oamenii vad in direct pe oameni

Hm.....scratch....interesant!!!!! ras ras ras
mihaela75
Scris: Sunday, July 22, 2007 12:05 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/22/2006
hohot Deci Becali s-a visat azinoapte Mihai Viteazul in plina glorie.Poate in noaptea asta se va visa Mihai Viteazul decapitat si-i trece zelul chitara Omul asta mereu a fost ridicol , nu stiu cum reuseste sa o faca asa de bine si des scratch
MNiko
Scris: Sunday, July 22, 2007 8:58 AM

mihaela75 wrote:
hohot Deci Becali s-a visat azinoapte Mihai Viteazul in plina glorie.Poate in noaptea asta se va visa Mihai Viteazul decapitat si-i trece zelul chitara Omul asta mereu a fost ridicol , nu stiu cum reuseste sa o faca asa de bine si des scratch

Se antreneaza?hohot hohot hohot
Kmy
Scris: Sunday, September 9, 2007 12:50 AM
Nivel

Inregistrat: 9/13/2006

...cred ca nu mai e nimic de adaugat...
MNiko
Scris: Sunday, September 9, 2007 2:10 AM

No coment
mihaela75
Scris: Sunday, September 9, 2007 4:04 AM
Nivel

Inregistrat: 2/22/2006
hohot hohot hohot aoleu rad cu lacrimi...cu oameni handicapati ...nici nu vad tastatura hohot
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.