Pazea....vine furtuna!!!

Options Pazea....vine furtuna!!!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andi&Mariuca
Postat: Tuesday, April 10, 2007 3:41 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
de ceva vreme incoace, Andi e ca un taifun prin casa... fuge si trage tot, arunca, imprastie, scoate din sertare, trage totul dupa el, izbeste usile...banghead casa mea arata ca un camp de razboi! daca ar face asta numai cu jucariile ar fi ok insa il tenteaza si pasioneaza mai tare mobile, farfurii, cani, prosoape, orice poate fi luat si tras pe jos, aruncat etc.

aaa, cel mai misto e ca le pun la loc si parca intentionat se duce si le arunca iar!banghead bataus

stiu ca e varsta "distrugerii", cica asa cunosc ei lumea acum. totusi... Sisif cred ca ma cheama mai nou!fool

vi se intampla?scratch
Kiki
Postat: Tuesday, April 10, 2007 3:43 PM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
Daaaaaa....Daca vrei, iti pot posta o poza cu o camera inainte sa se trezeasca Dav...si alta, cu aceeasi camera, dupa ce se trezeste Dav. Singura vei vedea diferentele sic
georgy_adinutza
Postat: Tuesday, April 10, 2007 3:43 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/2/2006
Postari: 3065
Locatia: Bucuresti
what what what uff uff sincer ...nu am avut patre de asa ceva , dar nici nu mi-as dori ras ras ....
Kiki
Postat: Tuesday, April 10, 2007 3:44 PM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
georgy_adinutza wrote:
what what what uff uff sincer ...nu am avut patre de asa ceva , dar nici nu mi-as dori ras ras ....

Norocoaso! se vede ca ai fata...noi avem baieti ras hohot
Andi&Mariuca
Postat: Tuesday, April 10, 2007 3:45 PM

Kiki wrote:
Daaaaaa....Daca vrei, iti pot posta o poza cu o camera inainte sa se trezeasca Dav...si alta, cu aceeasi camera, dupa ce se trezeste Dav. Singura vei vedea diferentele sic

mda, nu te chinui ca am vazut ce poate si imi imaginez cam cum e si la voi!nervi
georgy_adinutza
Postat: Tuesday, April 10, 2007 3:51 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 3065
Locatia: Bucuresti
Kiki wrote:

da , dar nu ma las pana nu voi avea si eu un baiat ras ras ras ....asa ca nu stie , poate peste cativa ani voi reveni la acest topic..hohot hohot hohot
cute_babies_of_mine
Postat: Tuesday, April 10, 2007 4:04 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Cu cat le vei pune mai mult la loc, cu atat le va cobori mai des; pentru ei, e un joc - tu aranjezi, el da motiv de aranjat. Asa ca, sfatul meu este sa va securizati usile la dulapuri si sertarele, si lasati la indemana lor un sertar cu lucruri pe care le pot folosi. Tudor are vreo 3. Cand stau la bucatarie se simte extraordinar de bine daca il las sa scoata din sertarele lui tot ce vrea: manusi de bucatarie, de cauciuc, sacose de plastic, pungi, telul de teflon, polonicul, palnia... Cand termin eu treaba, il rog frumos sa puna totul la loc. Il ajut si eu, si ii face placere. Cand ies din bucatarie, centrul lui de interes se muta in alte camere. Doar daca se plictiseste, mai trage o tura pe la sertare si imi mai aduce cate un polonic... Dar nu am supar. Chiar pe toate nu i le pot interzice. Imi palce cand sta cu mine la bucatarie si se uita cum gatesc, cum pun de toata in oala si fac papa. Chiar gusta cu mine in etape intermediare. Apoi iar se joaca cu manusile lui... Pana termin treaba. Dar chestia cu aranjatul si ravasitul e clar un joc si o modalitate de a fi bagat in seama.
Cris Rusu
Postat: Tuesday, April 10, 2007 4:17 PM

Intrat: 10/14/2006
Postari: 1445
Locatia: Micul Paris romanesc, de cosmar...
Kiki wrote:

Draga mea, nu ai vazut-o pe Ioana in mediul ei, adica acasa... banghead banghead Inseamna ca Ioana mea e baiat! closedtopic closedtopic

Ideea e ca face cam ce face si Dav... adica totul jos, eventual gramada in mijloc, amestecate jucarii cu hainute, tot ce inseamna hartie, se face bucati-bucatele, si se imprastie in toata casa... Hainele noastre nu au voie sa stea unde le e locul, ci unde vrea Ioana in momentul respectiv... Si tot asa... Exemplele pot continua la nesfarsit!
Alina
Postat: Tuesday, April 10, 2007 5:18 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Anca, tot ce pot sa-ti zic este sa te inarmezi cu rabdare, stiu ca din afara e usor sa-ti spun aceste lucruri, dar nu cred sa fie alta solutie, Andi va face la fel.
Catinca a fost destul de linistita sau mai exact plina de energie, dar fara a face ceva iesit din comun, dar Tudor, vai, vai, vai, cred ca l-am nascut cu ciocanul si surubelnita in mana. banghead banghead banghead
Acum spal vasele, acum e pe TV sau la Catinca in camera, trage sertarul din mijloc al dulapului si se urca pe dulap. Tot ce fac este sa-l iau de acolo, sa-i explic cu calm sau cu mai putin calm ca nu e voie si ma rog la Dumnezeu sa-mi dea putere si rabdare.
Fluturas
Postat: Tuesday, April 10, 2007 5:33 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9778
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
Hei, fetelor, eu ziceam ca Darius al meu e neastamparat ,dar fata de ce fac ai vostri, vad ca e cuminte. Cu hainele nu are treaba, daca ii spun ca nu are voie, in general ma asculta, mai are si el momente cand face tot ce vrea el. Cand vede o hartie pe jos, o ridica i o duce la gunoi, la fel si cu pampersul, din sertare mai scoate si el, dar ii spun si baga tot inapoi.
Eii,acum ziceti ca am baiat cuminte, are, bineinteles, si el faze cand pot sa ii tot zic, ca oricum nu ma asculta, cateodata parca e casa cu susul in jos Cand sunt la calc. e langa mine si lucra si el, de multe ori inchide calc. dupa ce scriu cate un mesaj si imi ramane doar sa trimit si el, hop, s-a inchiiis.
Asa sunt copii, mai si lasam dupa ei.
crista
Postat: Tuesday, April 10, 2007 5:59 PM

Intrat: 1/27/2007
Postari: 1849
Noi inca suntem prea mici sa avem asemenea activitati sic dar sunt sigura ca si la noi vor urma in curand alcool si atunci voi intra dinou aici sa va cer sfaturi sic
....pana atunci, dupa ce am citit ce nazdravanii fac copilasii vostri, va urez maxima rabdare, si calm ( cam greu, dar totusi va doresc asta )...intr-un fel cred ca asta e primul inceput al lor de a descoperii lumea pupici pupici
MNiko
Postat: Thursday, April 12, 2007 1:01 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Hai ca noi incepem sa trimitem furtuna asata mai departe. O mai chemam cand "ne enervam", adica atunci cand se supara pe mine ca nu fac nu stiu ce vrea ea sau o cert, dar in rest am cam scapat de faza cu scosul lucrurilor din dulap. La Cristina am observat ca se manifesta acest lucru atunci cand vrea atentie din partea mea, pt ca altfel inchide ea singura usile dulapurilor sau sertarele.
Obisnuiesc sa tin incuiata usa de la bucatarie ptca ea se urca pe masa sau aluneca scaunul pe gresie si cade. Atat de mult s-a obisnuit cu faptul ca inchui usa ca atunci cand plecam din bucatarie imi arata ea cheia ca sa incui. Alta obisnuinta pe care a capatat-o e ca nu pleaca din casa pana nu inchide toate usile de la camere.
Andi&Mariuca
Postat: Thursday, April 12, 2007 8:08 AM

buna idee cu incuiatul Miha numai ca eu nu am cum la sa incui la bucatarie! ai vazut cum am usa aia glisanta si chiar nu as avea nici o varianta sa o blochez.
la baie inchid usa pt ca de fapt acolo este marele "dezastru" - se baga in toaleta si trage de capac, trage de "dezonorantul" de toaleta ras , pleaca cu peria de toaleta in mana (asta daca nu cumva o mai si "gusta" puker puker puker fool ) si altele asemenea....aaa, sa nu uit cumva: mopul este f interesant pt noi, in special ca sa punem mana pe pamatuful ala jegos si plin de clor tunete sau chiar sa il lingem!banghead cea mai pasnica varianta cu mopul este sa il plimbe prin casa, asa cum m-a vazut pe mine ca fac cand spal pe jos.bataus

sa mai continui?

ieri chiar l-am "amenintat" ca, daca nu termina cu prostioarele prin casa (a plouat tare in Brasov si am stat in casa pana spre seara), il incui in sufragerie pt ca nu statea locului.ras

mie mi-e tare drag cand il vad cata "treaba" face el prin casa... dar pe moment ma enervez rau, mai ales cum sunt de cateva zile si racita de nu pot sta pe picioare bine, desi apoi imi trece si rad singura de fazele pe care le face. azi de dimineata de ex, ta-su, cu jumate de gura, ma striga sa ma duc sa vad ce face odrasla... ma gandeam eu ca ceva "frumos": imi scosese toate pijamalele din sertarul de pijamale si cateva perechi de sandale si pantofi bataus asta pe langa toate jucariile lui imprastiate in camera de nu puteai pasi de ele... dar nu m-am enervat, le-am strans si gata!angel
MNiko
Postat: Thursday, April 12, 2007 12:04 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Si eu ma enervam la inceput apoi mi-am dat seama ca n-am cui explica pt moment ce inseamna curatenia. De nu stiu cate ori s-a infiintat o vecina "binevoitoare" pe la mine cand era Cristina mai mica si ma gasea cu holul plin de reviste imprastiate pe jos sau rupte. La inceput imi era rusine, mai ales ca se apuca sa le stranga ea, dar apoi nu mi-a mai pasat. Era singura metoda ca sa ma lasa sa fac si eu treaba. Daca ma vedea ca incep sa strang revistele, Cristina venea si mi le dadea imediat jos. Asa o lasam sa isi faca de cap pana se satura, iar cand devenea preocupata de altceva sau dormea strangeam in urma ei si i le lasam la indemana sa le gaseasca repede. In felul asta evitam si cautatatul prin cartile mele.
In ultimul timp avea o boala peun sertar in care tinem eu esarfele mele si alte chestii. Le tot scotea si le imprastia prin casa. I-am cedat ei sertarul si i-am pus in el cartile ei si tablitele de scris. E foarte incantata mai ales ca am invatat-o sa inchida sertarul dupa ce isi scoate ceva si a vazut ca o laudam pt asta. In sfarsit sertarul respectiv nu mai sta vesnic deschis.

Eu am chei la toate usile, si incui acolo unde este necesar, dar de obicei doar bucataria si sufrageria (si pe astea doar daca eu am ceva de facut astfel incat sa nu pot supraveghea usile respective)
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed