Chestionar intrebare: In ce doarme copilul vostru?
Alegere Voturi Statistici
patut de lemn 12 70%
patut pliant 5 29%

Patut de lemn sau patut pliant?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andi&Mariuca
Scris: Sunday, March 11, 2007 2:56 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/14/2006
Ma gandesc sa ii iau lui Andi un patut de lemn.

nu sunt foarte hotarata daca sa fac asta sau nu. cea mai mare retinere e legata de lovitul aferent unui pat de lemn...

cele care aveti asa ceva, cum se descurca copiii in el? se lovesc? isi prind mainile sau picioarele in zabrele?

e mai practic?
Kiki
Scris: Sunday, March 11, 2007 3:22 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Dav are patut de lemn. Cand era mic se lovea cu capatzana de laturi, scotea piciorul prin zabrele si ramanea cu el acolo, etc...Acum nu se mai loveste, nu isi mai baga picioarele prin zabrele, decat asa ca distractie.
Roxanel
Scris: Sunday, March 11, 2007 7:15 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/13/2006
Noi folosim patut de lemn de cand s-a nascut Antonia. Si noi am patit la fel, se lovea de bare - nu te gandi ca isi facea cucuie sau vanatai, se atingea un pic daca era in viteza, isi prindea piciorusul dar a invatat repede sa si-l scoata si cam atat.

Fiica-mea nu a avut niciodata vanatai sau mai stiu eu ce din cauza patutului. Mai degraba din cauza jucariilor. Eu am ales un pat cu gratiile/barele cilindrice, care m-au ajutat mult cand isi baga manuta sau piciorusul. Reusea sa si le traga imediat. Nu a ramas blocata niciodata.

De cazut din pat nu s-a pus problema niciodata caci gratiile sunt cat ea de inalte si nu le poate escalada decat daca are vreo jucarie pe care sa se suie, de aceea evit sa-i las prin pat jucarii pe care le poate folosi drept scara.

Gratiile se pot scoate si dupa 2 ani se transforma in pat normal. Al meu se poate folosi pana la 5 ani.

Eu recomand 100%.
danab
Scris: Sunday, March 11, 2007 8:57 PM
Nivel

Inregistrat: 3/13/2006
Si eu am ales tot patut de lemn, ca e mai sigur. I-am confectionat eu protectii din burete si nu s-a lovit pana acum. Pe partea dinspre mine a avut doau protectii: una intreaga, pana a invatat s stea in picioruse si una pana la jumatatea lateralei, ca sa se poata ridica, sprijinindu-se de bare.
De escaladat, nu poate fi vorba nici la ea, ca e cat patutul si nu are nici jucarii sa se urce pe ele. Eu doar o culc acolo, nu o las sa se joace, pentru asta avem covorul.
Anca, la un an nu i-as mai cumpara tot patut de bebelus ci unul de copil mai mare si i-as comanda laterale sa o impiedice sa cada. Am vazut la nicoleta unul super dragut.
Maria & Mario
Scris: Tuesday, March 13, 2007 6:29 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 2/13/2006
Roxanel, subscriu 100%, exceptie facand escaladarea . Dar am scos laterala, am montat un safe gate , doarme toata noaptea neintoarsa ! de la 9 la 8 dimineata. Urca si cooara sigurica. E bun pana la 5 ani !
Andi&Mariuca
Scris: Tuesday, March 13, 2007 8:53 PM
Nivel

Maria & mami wrote:
Roxanel, subscriu 100%, exceptie facand escaladarea . Dar am scos laterala, am montat un safe gate , doarme toata noaptea neintoarsa ! de la 9 la 8 dimineata. Urca si cooara sigurica. E bun pana la 5 ani !

mie imi place cel mai tare chestia asta cu somnul de 11 ore neintrerupte! love
si unde ziceai ca se vand patuturi d-astea cu tot cu somn la purtator?
plans maseluta

vai de steaua mea... eu inca nu stiu ce e aia sa doarma bine, desi a avut perioade in care a dormit binisor peste noapte, fara sa se mai trezeasca insa acum.... na ca mi-au dat lacrimile de nervi si de frustare! uff cry pale oare cand va dormi si copilul asta noaptea? uff
delfinasa
Scris: Tuesday, March 13, 2007 8:59 PM
Nivel

Anca, si eu ziceam la fel, c-o sa fiu inca cativa ani o somnambula ce umbla noaptea prin casa din camera fetei la noi si invers, dar a venit si randul meu sa dorm toata noaptea de rup patul de vreo 2 luni si ceva, de cand fii-mea a inceput sa mai bea putin lapte seara si a terminat cu dintii. Mai ai nitica rabdare si-o sa vina si randul tau, stiu eupupici sic

Andi&Mariuca
Scris: Tuesday, March 13, 2007 9:10 PM
Nivel

Miha pupici
nu prea vad ziua aia venind curand.. abia acum ii iese o nenorocita de masea.. prima!banghead
Miri
Scris: Tuesday, March 13, 2007 9:12 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
Anca, hai ca vin si eu sa te consolez in privinta dormitului!La un moment dat(la noi a fost dupa 1 ani si 2 luni!banghead banghead banghead )vine si vremea in care doarme 2-3 nopti cu treziri putine si apoi o saptamana de treziri naucitoare, 10-12 pe noapte...
Dar e un pas inainte, nu?ras

Si ca sa raspund la intrebarea ta din chestionar, eu i-am lasat Sarei patutul initial, din material, caruia i-am taiat plasa , astfel ca poate sa urce si sa coboare singurica din patutz!Si daca poate face asta, de ce sa-l mai escaladeze?sic
Vesna
Scris: Tuesday, March 13, 2007 9:14 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/27/2006
Anca, siguuur o sa doarma si Andrei bine! Ca si Miha, si eu am inceput de o vreme sa dorm bine toata noaptea, ca Raz a binevoit intr-un final sa nu ma mai "verifice"! Stai linistita, ca va veni si vremea aceea...pupici
Maria & Mario
Scris: Tuesday, March 13, 2007 11:10 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Anca, rabdare, ca pana se insoara Andi prinzi si tu nopti cu somn cate 11 ore ! alcool sic
Andi&Mariuca
Scris: Wednesday, March 14, 2007 8:46 AM
Nivel

multumesc de incurajari!pupici

chiar ma gandeam si eu ieri ca pana merge la scoala tot trebuie sa doarma, nu? ras

sau macar... pana se insoara! si asa e bine!hohot
spezam
Scris: Wednesday, March 14, 2007 12:49 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 11/21/2006
Alexandra are patut de lemn, insa ma gandeam sa-i cumpar unul pliant, cu fermoar la unul din capete, ca sa se dea jos singurica. Sau poate o sa cumparam direct unul normal, de puiuti mai mari, si o sa ii pun laterale, sa nu cada.... sa vedem
Rody
Scris: Friday, March 16, 2007 12:42 AM
Nivel

Inregistrat: 6/10/2006
Eu zic ca de lemn.Eu ia-m schimbat deja patutul ,de la 2 ani.Deci de 5 luni ea doarme in patut normal de lemn.Cam asa arata!
Andi&Mariuca
Scris: Friday, March 16, 2007 8:31 AM
Nivel

f frumos Rody! dar pitica ta nu a cazut asa de mica fiind din pat?
noi dormim in toate pozitiile si sigur am fi pe sub pat, nu il el!ras
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.