PASAPOARTE
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Scris: Saturday, July 10, 2010 7:49 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Anul acesta m-am interesat la pasapoarte pentru ca le-au expirat copiilor si nu mai poti include copiii pe pasaportul parintilor.

Fiecare copil trebuie sa aiba pasaportul lui.

Taxa pentru un pasaport este de 244 lei + 32 lei taxa consulara.

Acte necesare, in cazul in care parintii sunt casatoriti si sunt prezenti amandoi atunci cand li se fac pasapoartele copiilor sunt:

1. certificat de nastere copil - original + copie
2. certificat de casatorie - original + copie
3. carti de identitate parinti - original + copie
4. Taxele de mai sus achitate la CEC Bank, pe numele copiilor

Pasaportul e valabil 3 ani, in cazul in care copilul nu a implinit inca 6 ani, si in cazul in care a implinit 6 ani este valabil 5 ani.

Se elibereaza in cca 10 zile lucratoare.

Kmy
Scris: Saturday, July 10, 2010 7:57 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 9/13/2006
AdrianaC wrote:

Mergeti la CEC cu certificatul de nastere al copilului, trebuie CNP-ul asa evitati sa faceti doua drumuri ...
AdrianaC wrote:

Noile pasapoarte electronice se fac doar in Bucuresti si apoi sunt livrate in provincie , la mine a durat peste 30 de zile...

Se mai poate face un pasaport temporar, costa cam tot atata si are valabilitatea un an, are avantajul ca se elibereaza mai repede...

Copilul trebuie imbracat cu haine inchise la culoare , iar daca este foarte mic si nu sta la fotografie mai intai intrebati pt ca taxele achitate pentru pasaportul electronic nu sunt valabile pentru pentru cel temporar .
TatyKS
Scris: Saturday, July 10, 2010 8:13 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 3/1/2006
AdrianaC wrote:
Anul acesta m-am interesat la pasapoarte pentru ca le-au expirat copiilor si nu mai poti include copiii pe pasaportul parintilor.

Fiecare copil trebuie sa aiba pasaportul lui.

Taxa pentru un pasaport este de 244 lei + 32 lei taxa consulara.

Acte necesare, in cazul in care parintii sunt casatoriti si sunt prezenti amandoi atunci cand li se fac pasapoartele copiilor sunt:

1. certificat de nastere copil - original + copie
2. certificat de casatorie - original + copie
3. carti de identitate parinti - original + copie

Pasaportul e valabil 3 ani, in cazul in care copilul nu a implinit inca 6 ani, si in cazul in care a implinit 6 ani este valabil 5 ani.

Multumim de info Adriana. Chiar ma interesa, ca deja Karinei ii expira pasaportul.pupici

Kmy wrote:

Se mai poate face un pasaport temporar, costa cam tot atata si are valabilitatea un an, are avantajul ca se elibereaza mai repede...
.

Kmy, a sa inteleg ca cel temporar, ar fi ca un fel de urgenta? Daca tot platesc la fel, de ce nu as face valabil 3 anipupici .
raly
Scris: Saturday, July 10, 2010 8:18 AM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 12/17/2007
Cel temporar se elibereza in maxim o jumatate de ora,costa mai putin si este considerata ca o urgenta,pt cei care nu pot astepta pana la eliberarea celuilalt.Si la noi dureaza tot cum a zis Kmy 30 de zile lucratoare pt ca se fac doar la Bucuresti,insa e posibil ca la voi la Bucuresti sa se faca mai repede.
TatyKS
Scris: Saturday, July 10, 2010 8:43 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 3/1/2006
raly wrote:
Cel temporar se elibereza in maxim o jumatate de ora,costa mai putin si este considerata ca o urgenta,pt cei care nu pot astepta pana la eliberarea celuilalt.Si la noi dureaza tot cum a zis Kmy 30 de zile lucratoare pt ca se fac doar la Bucuresti,insa e posibil ca la voi la Bucuresti sa se faca mai repede.

Ahaa am intelespupici . Mersi pupici
Fluturas
Scris: Saturday, July 10, 2010 1:42 PM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 11/22/2006
da,diferenta intre cel temporar si cel elctronic este de 50 lei,deci nu merita,decat in cazuri de urgenta.in schimb,noua ni s-a spus ca in 2 saptamani sunt gata.luni mergem sa le scoatem
giulia_mamik
Scris: Wednesday, March 9, 2011 9:17 PM
Nivel

Inregistrat: 3/22/2010
Fetelor,help.Deci vreau sa pelc la sotul meu peste cateva luni intr-o mica vacanta.Daria nu are pasaport.Am inteles ca mi-ar trebui o procura de la el.Dar azi vorbind cu cineva am aflat ca de fapt el trebuie sa fie in persoana la pasapoarte sa dea semnatura precum ca e de acord sa se emita un pasaport pe numele fiicei sale.Nu imi vine sa cred.Si citind pe aici as crede ca asa e.Va rog din tot sufletul luminati-ma si pe mine in problema mea.Doamne,nici nu vreau sa ma gandesc ca nu il vom vedea la vara pe tatyplans ...
marivic
Scris: Wednesday, March 9, 2011 10:11 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 8/10/2007
giulia_mamik wrote:
Fetelor,help.Deci vreau sa pelc la sotul meu peste cateva luni intr-o mica vacanta.Daria nu are pasaport.Am inteles ca mi-ar trebui o procura de la el.Dar azi vorbind cu cineva am aflat ca de fapt el trebuie sa fie in persoana la pasapoarte sa dea semnatura precum ca e de acord sa se emita un pasaport pe numele fiicei sale.Nu imi vine sa cred.Si citind pe aici as crede ca asa e.Va rog din tot sufletul luminati-ma si pe mine in problema mea.Doamne,nici nu vreau sa ma gandesc ca nu il vom vedea la vara pe tatyplans ...

Asa este,sorry
Nu poti pleca fara acordul lui la politie,la pasapoarte si in plus trebuie sa faca si el impreuna cu tine,declaratie notariala in care se specifica, ca este de acord ca sa scoti copilul din tara in perioada cutare pana la data cutare.Eu asa am facut si de 3 ani facem asa.Se poate face si pe un an de zile procura la notariat,....eu asa am facut-o pe ultimaras
bereea
Scris: Thursday, March 10, 2011 8:41 AM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
Tati al vostru sa mearga la ambasada romana din tara in care este si sa-ti faca procura pentru a-i face pasaport fetitei si procura pentru a putea scoate copilul din tara
bulinutza
Scris: Thursday, March 10, 2011 2:10 PM
Nivel

Inregistrat: 10/14/2007
bereea wrote:
Tati al vostru sa mearga la ambasada romana din tara in care este si sa-ti faca procura pentru a-i face pasaport fetitei si procura pentru a putea scoate copilul din tara

Exact la asta ma gandeam si eu...Nu se poate sa nu existe o solutie...nu sunteti singurii in situatia asta..cred ca cel mai bine este sa intrebi la politie, dar solutia Bereei pare viabila..
delfinasa
Scris: Thursday, March 10, 2011 4:47 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Mai e un topic pe tema asta pe undeva, ca am mai scris sigur despre asta oare.
Eu am fost in situatia asta si exact ce zice Bereea am facut. Tati a facut 3 procuri speciale pt a putea calatori eu singura cu fata: procura pt. aplicarea de pasaport romanesc, procura de ridicat pasaportul (asta mi s-a parut o aberatie, ca sa ia bani!) si o declaratie ca e de acord sa scot fata din tara insotita fiind numai de mine (asta a trebuit la vama).
Mult succes, Giulia! Astea-s legile romanebanghead.
giulia_mamik
Scris: Friday, March 11, 2011 1:15 PM
Nivel

Inregistrat: 3/22/2010
Fetelor,inseamna ca mai am o sansa...sa ies cu fata din tara,fara sa fie sotul la pasapoarte.Urmeaza sa merg la politie dar sa se mai incalzeasca putin afara.Politia e cam departe de mine si plus ca nu stau prea bine cu timpul.Multumesc pt sfaturipupici
miridia
Scris: Saturday, February 18, 2012 7:34 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 10/24/2010
Trebuie si eu sa-i fac dianei pasaport ... pleaca cu kangoo in Cipru in aprilie si cu dansurile in Croatia in mai .Domnisoara vrea sa le scoatem si repede la urgenta si deci m-ar costa 370 de lei cu taxa de urgenta???.Nici nust cum sa fac l-as face pe cel temporar ,e mai ieftin si iese mai repede (deci nu mai e nevoie de taxa de urgenta )dar cat timp o fi valabil?
Oricum ea a fost luata la mine pe pasaport si a expirat in dulap ca nu am mers nicaieriras ...deasta ma gandesc cum o fi mai bine.Voi ce sfat imi dati ?
Petronella
Scris: Sunday, February 19, 2012 8:37 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 12/14/2010
Eu stiu ca pasaportul temporar este valabil un an de zile.
mirela74chris
Scris: Sunday, February 19, 2012 9:31 AM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 10/17/2009
Petronella wrote:
Eu stiu ca pasaportul temporar este valabil un an de zile.

Subscriu.Asa stiu si eu.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.