papusa daisy
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Fluturas
Scris: Sunday, February 3, 2008 12:23 AM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 11/22/2006
cautand pe internet ceva,ia priviti ce am gasit:este o papusa
cand am vazut-o,am crezut ca este o fetita,dar este doar o papusa

daca se considera reclama,rog sa se stearga subiectul,dar pe mine m-a socat ce s-a mai inventat

Fluturas attached the following image(s):
3d41_1.jpg3eed_1.jpg4f16_1.jpg5bad_1.jpg24a5_1.jpg1585_1.jpg

Alyna
Scris: Sunday, February 3, 2008 9:18 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/15/2006
WooooooWwhat what what what Suuperrrr!!!In pozele astea,chiar ai crede ca e un copil...Sincer,asa veridica cum e,nu cred ca i-as cumpara-o fetitei mele,s-o chinuie cum fac copii cu jucariile...Ar fi prea sinistrucyclops
Rody
Scris: Sunday, February 3, 2008 9:46 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 6/10/2006
what what what Chiar e superba.Nici eu nu as luau-o lu ELo.Pare prea reala si paraca zic ca e un bebealcool si s-o mai vad pe ELo cu da cu ea de pamantalcool
Laura
Scris: Sunday, February 3, 2008 12:02 PM
Nivel

Inregistrat: 8/8/2006
E super papusa! Si la cat de reala pare, eu mi-as lua-o mie pentru ca intotdeauna mi-am dorit o fetita angel
Fluturas
Scris: Sunday, February 3, 2008 12:46 PM

nu sunt papusi pentru fetite,ci pentru femei in toata varsta:

"Mame pentru papusi
In ultimele luni, in Germania si SUA pot fi intalnite tot mai multe proaspete mamici care isi plimba grijulii bebelusii.
La prima vedere, se poate crede ca avem de-a face cu o crestere puternica a natalitatii, insa in multe cazuri este vorba de niste papusi care se comporta exact ca un copilas. Reborn ("Renastere") a fost denumita aceasta moda inventata in SUA si care are tot mai multi adepti pe batranul continent.
"Intr-o singura luna am vandut 1.200 de "papusi-copii". Ele nu sunt cumparate ca jucarii pentru fetite, ci ca inlocuitor al bebelusilor. Azi, femeile nu au timp, bani sau chef sa mai faca urmasi si au descoperit acest surogat", explica Monika Runde, directoarea firmei care distribuie aceste papusi in Germania. "Bebelusul" cantareste intre 2,5 si 4 kg, masoara 70 cm si e umplut cu granule sau nisip mineral. Este dotat cu mai multe dispozitive electronice prin intermediul carora "bebelusul" plange, rade sau scanceste. Mai mult, microcapsulele continute in textura din care e compus "copilul" emit diverse mirosuri specifice bebelusilor. Un astfel de urmas artificial costa 200 - 300 de euro, in functie de marime si dotari. Christina Ferdinand, in varsta de 20 de ani, din Berlin, a cumparat o papusa-copil pe care a botezat-o Kenny. "in fiecare zi ies cu el la plimbare, ii schimb scutecele si am grija sa nu-i lipseasca nimic. Peste cativa ani, probabil ca am sa fac un copil, dar acum consider ca aceasta papusa e cea mai buna solutie. invat cum sa am grija de Kenny, pentru ca plange daca il neglijez sau nu ii dau biberonul la timp", explica Christina intr-un interviu acordat cotidianului "Bild". Chiar daca proaspetele "mamici" se declara incantate de aceasta inventie, psihologii critica noua moda. "Cand femei in toata firea cumpara papusi, ele incearca sa gaseasca un refugiu fata de lumea incojuratoare. in unele cazuri poate fi si expresia unei dorinte neimplinite de a avea copii", explica psihologul Arnd Stein."

dati o cautare pe google dupa "papuda reborn" sau "baby reborn" si veti vedea cum se fac aceste papuse si pentru ce se fac
mihaela75
Scris: Sunday, February 3, 2008 2:49 PM
Nivel

Inregistrat: 2/22/2006
s-a dus cu sorcova omenirea ...fool
leut
Scris: Sunday, February 3, 2008 2:53 PM
Nivel

Inregistrat: 2/15/2006
Si mie mi se pare o tampenie!
"Azi, femeile nu au timp, bani sau chef sa mai faca urmasi si au descoperit acest surogat", explica Monika Runde,"...stupid!
Butterfly, bine ca ne-ai aratat subiectul! Nici prin cap nu-mi trecea ca poate exista asa oameni nebuni, ca doar asa trebuie sa fie cei ce-au inventat papusoaica!
nervi
oanalaurisa
Scris: Sunday, February 3, 2008 3:02 PM
Nivel

Inregistrat: 1/10/2007

Am cautat si eu pe google si cica aceste papusi sunt refugiul perfect pentru parintii indoliati , carora le-au murit un copil de cateva saptamani.
Ce mod de a exploata tragedia oamenilor,ca cica li se face papusa la comanda dupa pozele copilului decedat,cu aceeasi culoare de par,ochi,piele etc.Vai de mine! Salbatic comertul asta! Doar psihologii firmei care le fabrica au impresia ca sunt perfecte pentru parintii indoliati,insa alti psihologi nu sunt de aceeasi parere,dimpotriva,considera ca femeile folosesc aceste papusi pentru a se refugia din mediul inconjurator,ca un surogat pentru nesiguranta si singuratatea lor,in loc sa socializeze sau sa-si intemeieze o familie si sa aiba copii adevarati.
raly
Scris: Sunday, February 3, 2008 3:26 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 12/17/2007
Am dat si eu cautare pe google.......extraordinar......s-a tacanit lumea fetelor!oare oare E frumoasa papusica nu am ce zice dar chiar sa inlocuiesti copilul cu o papusa??????
Fluturas
Scris: Sunday, February 3, 2008 3:38 PM

pe mine m-a impresionat cum ca femeile ies la plimbare cu aceste papusi si lumea crede ca e un adevarat copil,cand de fapt este doar o papusa
Laura
Scris: Sunday, February 3, 2008 4:03 PM
Nivel

Inregistrat: 8/8/2006
Laura wrote:
E super papusa! Si la cat de reala pare, eu mi-as lua-o mie pentru ca intotdeauna mi-am dorit o fetita angel

Am spus-o sub forma de gluma! Nicio papusa din lume nu poate inlocui un copil. Mi se pare patetic sa umblu pe strada cu papusa in carut fool
danab
Scris: Sunday, February 3, 2008 4:26 PM
Nivel

Inregistrat: 3/13/2006
Tare ciudata papusa asta, eu nu as avea curaj sa mi-o cumpar, mi-aduce aminte de img
oanalaurisa
Scris: Sunday, February 3, 2008 7:27 PM
Nivel

Inregistrat: 1/10/2007
danab wrote:
Tare ciudata papusa asta, eu nu as avea curaj sa mi-o cumpar, mi-aduce aminte de img

hohot hohot cam asa ceva
;)))
katy_lumika
Scris: Sunday, February 3, 2008 7:32 PM
Nivel

Inregistrat: 1/14/2008
Aoleu ce hidoasa epale fetelor, parca bebelusii nostri au fost mai frumosi la cateva luniyes Nici eu nu as lua o astfel de jucarienu
Rody
Scris: Sunday, February 3, 2008 7:40 PM
Nivel

Inregistrat: 6/10/2006
what sa inlocuiesti bb cu o papusaalcool alcool alcool
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.