Oua de prepelita?

Options Oua de prepelita?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
kali
Postat: Friday, August 4, 2006 4:16 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14381
Ce parere aveti? Se pot da bebelusilor in loc de oua de gaina? Ati incercat?
Vesna
Postat: Friday, August 4, 2006 4:42 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/27/2006
Postari: 1307
Locatia: Bucuresti
Da, eu i-am dat intr-o perioada lui Razvan, la recomandarea cuiva de aici de pe forum. Am inteles ca-s foarte sanatoase, nu au colesterol, deci nu pica greu la ficat. Dar in loc de un galbenus, ii dadeam vreo 4-5. ras
kali
Postat: Friday, August 4, 2006 4:47 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14381
Si eu ma gandeam sa-i dau, dar parca nu mai am rabdare pana intreb medicul si de aceea vroiam sa stiu parerea voastra.
g_nicoleta2000
Postat: Friday, August 4, 2006 9:14 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Noi folosim oua de prepelita, am facut cura de 30 de zile, povestesc alta data ca sunt obosita.
monick28
Postat: Saturday, August 19, 2006 8:02 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
sunt foarte bune ca nu au colesterol
cosandy
Postat: Monday, November 13, 2006 2:59 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
Si eu am auzit ca sunt foarte bune pt copii deoarece au rol important in procesul dezvoltarii.Am facut si eu o cura cu oua de prepelita si m-am simtit foarte bine dupa aceasta iar o prietena i-a dat copilului.Ciar si cand am fost insarcinata in ultimele luni am folosit oua de prepelita.pupici
danab
Postat: Monday, November 13, 2006 3:49 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Am vazut acum cateva zile un reportaj despre oul de prepelita si cate avantaje are consumul acestui aliment: fara colesterol si vitamine de 3 ori mai multe decat in celelate oua.

Medicina naturista moderna recomanda curele de oua de prepelita în urmatoarele afectiuni:

Combaterea proceselor degenerative ale organismului (240)
Revenirea spectaculoasa dupa stres si epuizare fizica (240)
Potenteaza efectul pozitiv al medicamentelor datorita actiunii antialergice (120-240)
Boli de dereglare a metabolismul: arteroscleroza (240), obezitate (240), hipercolesterolemie (240), diabet (240), guta (240)
Terapia bolilor alergice: astm (240), conjunctivita (120), rinite alergice (240), urticarie (120)
Terapia bolilor respiratorii: tuse (120), sinuzite (240), amigdalite (120)
Terapia bolilor digestive: ulcer (240), reglarea aciditatii gastrice (120)
Terapia bolilor hepatice (240)
Terapia bolilor circulatorii: anemie (240), hipertensiune (240)
Terapia bolilor sistemului nervos (240)
Terapia bolilor de rinichi (240)
Îngrijirea tenului si a pielii (240)
Previne caderea parului (50)
Numarul de oua consumat se stabileste în functie de afectiune.

Ouale trebuie spalate înainte de a fi sparte si se consuma dimineata, în stare naturala, sau dupa preferinta frecate cu o lingurinta de miere sau iaurt, pe stomacul gol.

Pentru un efect suta la suta se recomanda a nu se consuma alcool; prima masa se serveste dupa o jumatate de ora.

Curele sunt întrerupte de pauze de 21-120 de zile si se pot relua de 3-4 ori.

sursa Oua de prepelita

g_nicoleta2000
Postat: Monday, November 13, 2006 8:38 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Noi am facut cura din audust pana in septembrie si ca efect secundar a fost cresterea spectaculoasa a poftei de mancare. Conteaza foarte mult sa fie dintr-o sursa deosebit de sigura pt ca trebuie administrate crude.
Se spune ca creste si imunitatea generala, nu pot sa bag manain foc dar cert este ca Alex nu s-a mai imbolnavit de nimic de prin primavara.
mihaela75
Postat: Saturday, March 24, 2007 8:13 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Am schimbat si eu macazul, m-am dat pe oua de prepelita,de fapt nu eu ci pt Darica am luat.I-am facut la micul dejun cu spanac si a papat ca un lup.Nu stiu cate sa-i dau ca pun o lg de spanac tocat si doua oua dar nu se satura.Cum sa mai inmultesc reteta?daca mai pun vreo doua oua e bine ...nu e cam mult?oare
delfinasa
Postat: Saturday, March 24, 2007 8:29 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
2 ousoare de prepelita cred ca fac cat jumate de ou de gaina, asa ca dac-ai pune 4, nu are ce sa faca rau.
mihaela75
Postat: Saturday, March 24, 2007 9:14 PM

Da, asa cu 4 s-ar satura.yes
Lilly of the valley
Postat: Saturday, March 24, 2007 9:21 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
aici nu e vorba de cantitate, ci e vorba de calitatea oului si de ceea ce contine el. indiferent de ce fel de ou e tot contine albumina, care in cantitate prea mare face rau copilului. de preferinta trebuie intrebat un medic nutritionist. eu am incercat multe retete cu baiatul. e anemic si refuza sa manince carne, are hemoglobina 8. fetita e ok, nu i-am administrat niciodata vreun antibiotic, a facut reactie la vaccinul de la 4 luni. atunci i-am administrat sirop de nurofen, de atunci doar de cateva ori i-am dat paracetamol. de la varsta de 1 an papa cate un out de prepelita in ciorbita de la pranz. oul de gaina consumat ca atare e cea mai gretoasa mancare pe care o poate primi. nu suporta gustul oualor si de aceea il pun in ciorba.
pupici
mihaela75
Postat: Sunday, March 25, 2007 3:16 AM

Dar eu nu vreau sa-i dau in fiecare zi,cam de doua ori pe saptamana cred ca e de-ajunsoare asa cum le dai pe cele de gaina ca nu le dai in fiecare zi.La asta ma gandeam si eu la calitate, poate in chichineatza aia de ou valorile sunt duble decat la ala de gaina...nu stiu.Oricum ii dau trei oute de doua ori pe saptamana , cred ca asa e mai binescratch
Darria
Postat: Sunday, March 25, 2007 12:56 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 5/20/2006
Postari: 267
Locatia: Iasi
mihaela75 wrote:
Cum sa mai inmultesc reteta?daca mai pun vreo doua oua e bine ...nu e cam mult?oare

inca nu am ajuns la ouale de prepelita asa ca nu stiu daca e bine sa pui 2 in plus.

uite cum "inmultesc" eu spanacul: cu o feliute de radacina patrunjel si telina + frunze de patrunjel sau telina + iaurt. Nu e prea entuziasmata dar ............ Uneori mai pun dovlecel sau ardei.
Anaida
Postat: Sunday, March 25, 2007 1:36 PM

Postari: 1855
Cred ca si putin cartof ar merge adaugat, Mihaela.
Fie-mea nu e prea mare amatoare de oua, cred ca nu mananca un ou pe saptamana...o sa caut de prepelita, poate asa o fentez mai usor...eu am facut in timpul sarcinii cura cu oua crude (bleah!!!), ca stateam prost cu proteinele...acum nu as mai face-o!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed