Orasul in care locuiesc...
Subiectul anterior · Subiectul urmator
kry
Scris: Monday, February 20, 2006 9:57 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 2/13/2006
Eu m-am nascut la Cluj, am facut scoala la Cluj, m-am casatorit si locuiesc la Cluj.N-am avut bucuria de a locui intr-un camin studentesc, dar am participat cat am putut la chefurile si excursiile colegilor de facultate. Cred ca asta e cel mai frumos in Cluj...ca e plin de studenti, care dau un aer tineresc orasului. Desi m-am saturat de locuitul la bloc, de impinsul dimineatza in autobuz, desi mi-e dor sa fiu copil si sa-mi petrec vacantele la bunici , fericita si linistita, iubesc Clujul si nu cred ca m-as muta de aici.Aici ma simt ACASA.
sousourel
Scris: Monday, February 20, 2006 8:06 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/18/2006
kry wrote:
Eu m-am nascut la Cluj, am facut scoala la Cluj, m-am casatorit si locuiesc la Cluj.N-am avut bucuria de a locui intr-un camin studentesc, dar am participat cat am putut la chefurile si excursiile colegilor de facultate. Cred ca asta e cel mai frumos in Cluj...ca e plin de studenti, care dau un aer tineresc orasului. Desi m-am saturat de locuitul la bloc, de impinsul dimineatza in autobuz, desi mi-e dor sa fiu copil si sa-mi petrec vacantele la bunici , fericita si linistita, iubesc Clujul si nu cred ca m-as muta de aici.Aici ma simt ACASA.

Si mie imi este foarte drag Clujul si de cate ori maergem ACASA, ma simt exact asa sunny
Elia
Scris: Tuesday, February 21, 2006 10:43 AM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Eu locuiesc in Shanghai, de 8 luni, dupa ce m-am plimbat prin lume.

De fel sunt din Bucuresti si incerc (nu reusesc mereu) sa nu fiu nesimtita si snoaba ca majoritatea bucurestenilor.

Am locuit intr-un orasel mic, Seaside Heights, in New Jersey, chiar pe malul oceanului Atlantic (ma sculam din pat si vedeam oceanul, mergeam la plaja doar in costumul de baie si cu un prosop legat de mijloc). Era frumos vara, animat, interesant, dar cum venea toamna devenea cel mai deprimant loc din lume, nu vedeai picior de om decat in baruri, imbatandu-se ca sa uite de deprimare. Era frig, vant, umezeala, nu aveai ce face (nici macar un mol nu era decat la vreo 15 km, ce sa mai zic de teatru, cinematograf, alea-alea).

In China am locuit mai intai in ChonagQing, un oras de 30 de milioane de locuitori, in plina dezvoltare, murdar si poluat tocmai din aceasta cauza, plin de tarani care nu mai traisera niciodata la oras, scuipau pe jos, fumau in autobuze, restaurante. IN schimb plin de fete frumoase, mancare ieftina si delicioasa, cumparaturi ieftine chiar si pentru China. Oras de munte, construit in stanca, in unele blocuri intrai dintr-o parte la parter si din spate direct la etajul 10. Aflat la intersectia a doua rauri majore, navigate puternic (de la vapoare de cargo, la vapoare de croaziera, la barcute de pescari). Frumos, acolo mi-am cunoscut sotul, am fost primii doi straini care s-au casatorit in ChongQing. Avem si acum prieteni dragi acolo.

Acum locuim in Shanghai, care e un fel de Bucuresti al CHinei, plin de parveniti, oameni nesimtiti, grabiti, obsedati de bani. E un oras incredibil, pe de alta parte, are cei mai multi zgarie-nori din lume (de nu stiu cate ori mai multi ca NEw York-ul), are case vechi construite de francezi, de germani, de evrei, in stilurile caracteristice. Sa inchiriezi o casa in cartierul francez costa peste zece mii de dolari pe luna. Are restaurante de pe toate meridianele, o scena culturala nemaipomenita (de la opera, la teatru, la concerte pop/rock/rap), parcuri, discoteci, circuri, gradina zoologica, cel mai mare acvariu din Asia...ca sa nu mai spun ca este un paradis al cumparaturilor, gasesti tot ce vrei de la cea mai buna la cea mai proasta calitate, de la cele mai mici la cele mai mari preturi...

Shanghaiul este un oras incredibil, cu multe oportunitati pentru oameni ambitiosi, creativi, muncitori...dar parca e prea rapid si prea te simti dezradacinat...
evelina27m
Scris: Friday, March 24, 2006 8:35 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 2/22/2006
Eu locuiesc in Bucuresti.
Ca spatiu de locuit, orasul este foarte mare, insa tare aglomerat. Este un oras vechi si-mi place de multe ori sa ma plimb pe jos si sa respir aerul de vechime, sa analizez cladirile, arhitectura, monumentele ... Din pacate sunt multe cladiri care ar trebui restaurate, insa au fost lasate in paragina. O alta caracteristica a Bucurestiului este ca se afla in extindere, mereu construindu-se noi cladiri si case.
Curatenia cam lasa de dorit in anumite zone.
Cel mai mult imi place orasul vara, cand parcurile sunt inverzite, lumea iese la plimbare, strazile largi sunt protejate de coroanele uneori ciudate ale pomilor. E adevarat ca pentru a atinge standardele unei capitale europene mai este mult de lucru, insa imi place locul acesta, imi place cum elementele noi se imbina cu cele vechi. Imi place ca orasul are un ritm al lui, aici simti ca traiesti.
Cel mai mult insa pe mine ma fascineaza oamenii. Unii sunt bucuresteni get beget, multi sunt veniti din toate partile tarii si stabiliti in "orasul tuturor posibilitatilor", altii sunt veniti din lumea intreaga. Se zice ca orasul are 2 milioane si ceva de locuitori, insa in realitate sunt cam 4 milioane. Imi place libertatea de opinie, faptul ca fiecare isi planifica viata in functie de cum ii e lui mai bine (nu in functie de opinia vecinilor, ca in orasele mai mici). Imi place sa analizez felul de-a se comporta al oamenilor, modul de-a se imbraca, de-a vorbi si de-a actiona. Aici majoritatea persoanelor sunt mult mai deschise ca fire decat intr-un oras mai mic.
Ca minus pentru oras as marca traficul infernal - si chiar nu stiu de unde-au rasarit atatea masini, la care pot adauga poluarea.
Mi-e greu sa exprim ceea ce simt referitor la Bucuresti, pentru ca nu-mi mai pot lega ideile asa bine, fiind graviduta obosita. Dar in mare este un oras in care ma simt bine.
Deziree
Scris: Friday, March 24, 2006 10:18 AM
Nivel

Inregistrat: 3/24/2006
Abu Dhabi, orasul in care locuiesc acum- este o impletire intre orasul modern si desertul fierbinte, intre est si vest, intre nou si vechi, de la dunele de nisip care inspira calatorul la oazele bogate, de la muntii stancosi la campiile fertile. Este un paradis al cumparaturilor: aur, bijuterii, creatii vestimentare, produse electronice, carpete orientale,etc.
Devenit faimos prin importantele zacaminte de petrol care se exploateaza in zona, orasul ofera de asemenea diverse posibilitati de petrecere a timpului liber prin plajele sale intinse, prin obiectivele sale culturale, prin numeroasele amenajari pentru practicarea sportului (golf, fotbal, sporturi nautice etc.) si prin centrele sale comerciale.
Abu Dhabi e un continuu santier. Aproape totul se demoleaza pentru a fi construit din nou, altfel, de la bulevarde si podurile de peste autostrazi, pana la marile turnuri. Mi se spune ca rare sunt cladirile lasate in picioare mai mult de zece ani. De ce?, te mai miri o data. Se invechesc, pe proprietari ii costa de la un moment dat mai mult intretinerea lor (dotarea standard presupunand neaparat sofisticate instalatii sanitare si de climatizare) decat valoarea reziduala, adica cea ramasa neamortizata din investitia initiala. Economic vorbind, perfect just.
Pestrita lume. La cat se lucreaza, repede si bine, e nevoie de forta de munca. Asa se explica multimea de pakistanezi, indieni si filipinezi. Aici au de lucru. Si este inimaginabil cat, daca socotim ca totul a fost facut incepand din 1975. Aproape treizeci de ani. Numai. Altora le-ar trebui veacuri. De aceea populatia indigena se ridica la doar 17-18%, restul fiind, ca si mine, rezidenti pe o perioada mai scurta sau mai lunga.Si daca stam sa ne gandim, judecand dupa calitatea masinilor, a spatiilor de locuit, a uriaselor mall-uri, de acestea se bucura poate in mai mare masura cei ce le-au construit, cei aproape 82% din totalul populatiei, caci la atat se ridica numarul rezidentilor...Fiindca localnicii, extrem de traditionalisti, isi petrec majoritatea timpului in familie, in propriile resedinte, de altfel izolate de ochii oricui, imprejmuite fiind cu garduri care mai de care mai elegante, arhitectural vorbind, pentru a nu zgaria nici o privire.
Sa ma mai mir? Da. Umbla vorba ca pe arabi nu prea i-ar da desteptaciunea afara din casa. Se mai spune ca n-ar fi tocmai curati. Ca nu au onoare. Femeile lor se drapeaza invariabil in negru. Complet. Cele mai multe nu-si descopera nici chipul de sub voalurile negre. Ca sa nu ispiteasca. Pe cand barbatii se poarta invariabil in alb. Alb complet. Si impecabil. M-am uitat in repetate randuri, insistent si carcotasa, sa vad daca descopar vreo urma oricat de mica de murdarie pe gulerul vreunuia. Nimic. Niciodata. Am aflat ca merg de cateva ori pe zi la moschee, iar asta ii obliga sa se primeneasca, sa se spele pe picioare in primul rand. Ca o paranteza doar, aici nimeni nu-si "executa programul de rugaciune", nu poate fi vorba de fatarnicie, atata vreme cat de nenumarate ori i-am zarit la anumite ceasuri, in plin desert, nevazuti de nimeni, cum isi opresc masinile, ca sa se roage pe covorase.
Revenind la curatenia lor, e de ajuns sa intri in orice toaleta publica pentru a ramane surprins de curatenia de acolo. Ca sa nu mai vorbesc de grija pentru detalii. Orice este functional trebuie sa fie neaparat si frumos si curat.
Arabii isi respecta cuvantul dat, iar mai mare dovada de onoare, eu, una, nu vad. Si daca vreo imprejurare ii face sa nu si-l poata respecta, te anunta si se scuza, indatorandu-se cu altceva, incercand sa-si rascumpere astfel dezonoarea. Aici nu se fura. Nu se minte. Aici nu exista cersetori pe strada. Ti se sare, amabil, in ajutor, fara sa apuci sa-l ceri. Aici inchisorile sunt pline numai de straini. Fiindca arabii isi respecta legile, strainii nu.

M-as mai mira si de altele. Imi spun doar, ca fiecaruia dintre noi Dumnezeu ii daruieste cate ceva. Vreme de-o istorie, oamenilor de aici parea ca nu le-a daruit nimic, i-a pedepsit doar cu nisip, vant si arsita. Au trait facand comert, carand cu camilele lucruri dintr-un loc intr-altul, sau pescuind perle in apele Golfului Persic si locuind in corturi sau mici colibe facute din nuiele impletite. Probabil ca i-au multumit lui Alah pentru toate acestea, nestiind ca ceea ce credeau a fi un dar era de fapt o osanda, numai si prin comparatie cu darurile altora, printre care noi, romanii, ne-am putea numara intre primii. Asta i-a facut pe arabi si comercianti de temut. Saracia are pret mare atunci cand faci negot cu ea. Deodata, descoperind petrolul, s-au trezit si ei iubiti de Dumnezeu, insa exact in acelasi timp urati de altii, carora pana atunci le fusesera doar indiferenti. S-au intrebat, insa, cei ce-i urau de acum, cum ar fi trait ei insisi vreme de sute de ani in conditiile inumane in care au supravietuit arabii aici? Fara discutie, felul de a se imbraca, traditia si religia lor, atat de necunoscute noua si deopotriva neintelese, i-a tinut prin nisipurile ostile de aici. Daca macar mental un european ar incerca un exercitiu de supravietuire in conditiile de aici, fara nimic la indemana din ceea ce a fost invatat ca inseamna civilizatia, si-ar dori cu siguranta sa nu se fi nascut. Arabii iubesc viata si o pretuiesc tocmai fiindca si-au pastrat-o greu. E de ajuns sa le remarci grija pentru plante, pentru orice urma de viata. Asta i-a si facut sa fie atat de inraiti luptatori. Paradoxal, sunt gata sa-si dea viata ca sa si-o apere. Acum, in sfarsit, isi permit sa nu-si mai culeaga curmalele, sa faca negot nu cu saracia, ci cu un petrol fara de care intreaga planeta ar sucomba, sa exporte civilizatie, sa fie in conceptii urbanistice mai europeni decat europenii si, nu in ultimul rand, sa poata da lectii de crestineasca intelegere... crestinilor. Acum nu zicm, dar mai sunt si "uscaciuni".

Ce sa va mai spun este un oras frumos dar toate ca toate caldura este insuportabila vara se ajunge la 55 grade celsius plus umiditatea care se vede in aer te omoara. Eu una sunt aproape de un an de zile si inca nu m-am obisnuit cu caldura asta. Iar inca ceva ce nu-mi place sunt oamenii astia de jos indienii , pakistanezii (majoritatea) care sunt chiar niste imputiti, nespalati....grrrrrrr si care sunt destul de multi avand in vedere ca forta de munca este ocupata in mare parte de ei fiind cea mai ieftina mana de lucru.
Imi place ca aici femeia este respectata ca o zeita, ea nu sta niciodata la cozi, oriunde ar merge, in carrefour de exemplu sunt case de marcat speciale doar pentru ladies,, si inca ceva de laudat locurile de rugaciune, peste tot in mall-uri pe strazi, marketuri sunt locuri sau camere special amenajate pentru rugaciune, bineinteles separat pentru femei si barbati;moschee peste tot iar cat e ziulica de lunga ei se roaga de 5 ori si atunci in toate moscheele din oras,care au microfoane in exterior se aude chemarea la rugaciune a muezinului ( si noaptea din pat o auzi de cinci ori pe zi ). Noi acum cum ne-am mutat intr-o zona mai linistita langa mare nu avem moschee asa aproape deci sunetul nu este asa rasunator dar tot se aude;la vechiul apartment saream noaptea din pat speriata dar ma obisnuisem la un moment dat.
Este un oras frumos dar eu tot ca si in vacanta ma simt si parca ar trebui sa plec inapoi acasa. Oricum nu avem de gand sa ramanem aici, e un loc sigur in ceea ce priveste hotia, drogurile, bautura, apropo bautura nu vezi nicaieri in magazine numai in anumite locuri speciale si trebuie sa ai licenta pentru a cumpara.
O sa vedem ce o sa mai fie.. gata ca am gaga prea mult si nu vreau sa imi capat vreo mustrare asa ca de bun venit

angel
taki
Scris: Friday, March 24, 2006 10:30 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Deziree, impresionanta poveste...ma rog, felul cum ai descris orasul in care traiesti.

Mi-ar place ca intr-o zi sa ajung si eu acolo, sa vad nisipul si camilele si mall-urile imense, sa suport caldura.

Foarte frumoasa poveste sic , poveste a vietii in care traiesti .
Deziree
Scris: Friday, March 24, 2006 10:33 AM
Nivel

Multumim taki dar suntem tot cu gandul acasa departe.... cred ca la fel ca si tine si alte fete care locuiesc departe de tara.pupici
taki
Scris: Friday, March 24, 2006 10:38 AM
Nivel

Deziree wrote:
Multumim taki dar suntem tot cu gandul acasa departe.... cred ca la fel ca si tine si alte fete care locuiesc departe de tara.pupici

Intr-adevar asa este, dar daca sunt fericita pot fii si aici si in Ro.

Si noi vrem ca peste vreo 4-5 ani sa ne stabilim in Ro, dar deocamdata nu este nimic sigur. Mi-e dor de casa ( de tara ), dar aici mi-am format propia familie si trebuie sa-mi urmez calea ras .
Kiki
Scris: Friday, March 24, 2006 10:42 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Foarte frumoasa descrierea Deziree. pare un oras super interesant.

Kiki attached the following image(s):
palmier.gif

Anaida
Scris: Friday, March 24, 2006 1:34 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/12/2006
Si mie mi-a placut descrierea... bravo
Kiki
Scris: Friday, March 24, 2006 1:36 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Ia uitati ce minunatie de oras...Abu Dhabi...

Kiki attached the following image(s):
abu_dhabi.jpgabu.jpg

mihaela75
Scris: Saturday, March 25, 2006 12:34 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/22/2006
Eu stau in Toronto si abia acum dupa aproape un an a inceput sa-mi placa.e un oras multicultural si aici am invatat ce e toleranta si ca oamenii pot trai in armonie chiar indiferent din ce paturi sociale sau din ce culturi fac parte.Cele mai des auzit cuvinte sunt " te rog" si " multumesc".Aici un emigrant nu se simte " outsider" pentru ca orasul in sine e facut din emigranti, creiere care nu se puteau desfasura in tarile de origine au fost primite cu bratele deschise de canadieni ca sa le construiasca si sa le dezvolte tara.Primele luni orasul m-a speriat asa de tare ca nu ieseam din casa decat cu sotul.Era prea mare pentru mine, venita din orasel mic de provincie , prea multe strazi, autostrazi , masini si forfoteala.Nici acum nu ies din casa fara harta dupa mine dar macar ies si am curajul sa ma duc si mai departe.Imi place aici sistemul de transport in comun E perfect...de fapt cam toate merg perfect aici.cheers
Deziree
Scris: Saturday, March 25, 2006 1:06 PM
Nivel

Kiki wrote:
Ia uitati ce minunatie de oras...Abu Dhabi...

kikiras prima poza este exact langa mare pe unde ma plimb eu cam in fiecare zi:D
taki
Scris: Saturday, March 25, 2006 1:12 PM
Nivel

Deziree wrote:

kikiras prima poza este exact langa mare pe unde ma plimb eu cam in fiecare zi:D

Mai e super frumos!!! sic ras

Vrei sa ne faci in ciuda oare ??? Glumesc sic !!!

Ce m-as mai plimba si eu pe acolo, macar o data pe an daca nu in fiecare zi ras
Deziree
Scris: Saturday, March 25, 2006 5:07 PM
Nivel

taki wrote:

Mai e super frumos!!! sic ras

Vrei sa ne faci in ciuda oare ??? Glumesc sic !!!

Ce m-as mai plimba si eu pe acolo, macar o data pe an daca nu in fiecare zi ras

sic
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.