obtinerea cetateniei italiene
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Ana Bud
Scris: Thursday, February 6, 2014 5:27 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 2/6/2014
Buna ziua,

Poate va citi cineva topicul meu si-mi va putea da un raspuns.
Am depus actele pt obtinerea cetateniei italiene, in urma casatoriei cu un cetatean italian.In luna iunie se vor face 2 ani, pana cand, in mod normal, ar trebui sa o primesc, insa sotul meu a fost diagnosticat cu o forma de cancer foarte agresiva. Intrebarea ar fi aceea ca, in cazul in care sotul meu nu va mai fi, eu voi pierde dreptul de a obtine cetatenia?
va multumesc!
bereea
Scris: Thursday, February 6, 2014 7:28 PM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
In primul rand imi pare rau pentru sotul tau.

Ceea ce ma mira pe mine este faptul ca nu ai primit inca cetatenia dat fiind ca esti casatorita cu un cetatean italian. In mod normal trebuia sa o primesti in 6 luni.Nu am un raspuns la intrebarea ta, dar voi intreba de un vecin care lucreaza la pasapoarte.Poate stie el.
TatyKS
Scris: Friday, February 7, 2014 1:41 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 3/1/2006
Italia

Uite Bere ce am gasit eu

Cetatenia italiana poate fi dobandita:

Prin nastere pe teritoriul Italiei::

daca parintii sunt necunoscuti sau apatrizi;

daca parintii straini nu transmit cetatenia copilului lor;

daca minorul a fost abandonat pe teritoriul italian;

Prin recunoastere: de unul sau ambii parinti sau ca rezultat al unei declaratii juridice de filiatie a minorului;

Prin adoptia minorului;

In baza solicitarii

daca solicitantul este descendent al unui cetatean italian (pana la al doilea grad) el poate obtine cetatenia prin:

efectuarea serviciului militar in Fortele Armate italiene;

efectuarea Serviciului Civil pentru Statul italian, chiar si peste hotare;

Sederea legala pe teritoriul Italiei cel putin doi ani inainte de implinire a varstei legala.

daca solicitantul s-a nascut pe teritoriul italian, va primi cetatenia prin:

Sederea legala si permanenta pe teritoriul Italiei de la data nasterii pana la varsta adulta.

Prin casatoria cu un cetatean italian si daca sunt indeplinite urmatoarele cerinte:

Trei ani de casatorie sau sedere legala pe teritoriul Italiei de cel putin sase luni dupa casatorie;

Lipsa sentintelor pentru infractiuni impotriva statului; infractiuni pentru care legea prevede cel mult trei ani de detentie;

Lipsa impedimentelor cu privire la securitatea nationala.

Cetatenia italiana poate fi dobandita prin naturalizare daca sunt indeplinite urmatoarele conditii:

Zece ani de sedere legala in Italia;

Resurse financiare suficiente;

Absenta antecedentelor penale;

Renuntarea, in caz de necesitate la cetatenia initiala.

Daca cetatenia este obtinuta prin casatorie, atunci persoana nu este obligata sa renunte la cetatenia initiala. Daca, insa, cetatenia se obtine prin naturalizare, persoana este obligata sa renunte la prima cetatenie. Pastrarea primei cetatenii este admisa, doar in cazuri bine intemeiate.
bereea
Scris: Friday, February 7, 2014 2:28 PM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
Nu sunt de actualitate, de exemplu eu nu trebuie sa renunt la cetatenia romana pentru a obtine cea italiana.
Personal nu cred ca o va pierde, am intrebat de vecinul meu si mi-a zis ca se intereseaza
Ana Bud
Scris: Tuesday, February 18, 2014 4:51 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 2/6/2014
bereea wrote:
In primul rand imi pare rau pentru sotul tau.

Ceea ce ma mira pe mine este faptul ca nu ai primit inca cetatenia dat fiind ca esti casatorita cu un cetatean italian. In mod normal trebuia sa o primesti in 6 luni.Nu am un raspuns la intrebarea ta, dar voi intreba de un vecin care lucreaza la pasapoarte.Poate stie el.

Multumesc pt raspuns, desi cu intarziere, pt ca n-am reusit sa mai ajung pe la calculator.
Eu locuiesc in Romania, iar actele pt obtinerea cetateniei le-am depus in tara, dupa cativa ani de la casatorie.Nu le-am depus imediat, deoarece credeam ca nu ma ajuta cu nimic, dar dupa aceea am revenit asupra acestei idei. Din cate mi-au explicat de la consulat, odata depuse documentele, trebuie sa astept 730 zile (2 ani)pt a obtine cetatenia.
Inca o data, doresc sa va multumesc!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.