obiceiuri la Botez...

Options obiceiuri la Botez...
Subiectul anterior · Subiectul urmator
dya
Postat: Sunday, February 10, 2008 9:50 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Eu zic sa-l faci la restaurant ,noi acolo o sa-l facem desi trecem printr-o perioada mai grea din punct de vedere financiar am zis ca oricum cheltuiala ar fi tot aia ,la care se mai adauga si dezordinea din casa . Noi o sa fim cam 14 persoane asa ca nu a fost nevoie sa inchiriem un local intreg ci doar o masa.
Darria
Postat: Sunday, February 10, 2008 11:14 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 5/20/2006
Postari: 267
Locatia: Iasi
Carla: este mai usor pt. tine sa faceti petrecerea la restaurant. Gaseste ceva cu preturi rezonabile si nu o sa fie dif. mare intre pregatirile de acasa si restaurant.
Acasa: o sa ai mult de muncit, curatenie, papa, etc.... La restaurant: te distrezi si poti sa te ocupi de bebelus.

Distractie placuta Carla si Dya.
carla
Postat: Monday, February 11, 2008 9:56 PM

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
Ca bine ziceti!
georgy_adinutza
Postat: Tuesday, February 12, 2008 2:28 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/2/2006
Postari: 3065
Locatia: Bucuresti
Si noi avem botezul tot la restaurant pe 08.03.2008 ...am vorbit cu un dj ptr sonorizare si decor salon .....iar restaurantul este fostul Segarcea , la Titan .....
Kiki
Postat: Tuesday, February 12, 2008 2:53 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
georgy_adinutza wrote:
Si noi avem botezul tot la restaurant pe 08.03.2008 ...am vorbit cu un dj ptr sonorizare si decor salon .....iar restaurantul este fostul Segarcea , la Titan .....

Eu l-am vazut renovat si mi-a placut hainoroc hainoroc hainoroc
ada15
Postat: Tuesday, February 12, 2008 9:14 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Am si eu o nelamurire...peste doua saptamani urmeaza sa botez un copilas impreuna cu prietenul meu si un preot cunoscut noua ne-a spus ca nu am avea voie...as vrea sa mai aud o parere. de ce prietenul meu nu poate fi nasul finutului meu?
MNiko
Postat: Tuesday, February 12, 2008 9:22 PM

ada15 wrote:
Am si eu o nelamurire...peste doua saptamani urmeaza sa botez un copilas impreuna cu prietenul meu si un preot cunoscut noua ne-a spus ca nu am avea voie...as vrea sa mai aud o parere. de ce prietenul meu nu poate fi nasul finutului meu?

Nu am mai auzit pana acum asa ceva. Stiam ca doar in cazul nasilor de cununie se cere ca acestia sa fie cununati, dar la botez... nu stiu. Eu am un var care a botezat singura fara sa fie cununat. Cel mai bine ar fi sa mergi la preotul unde botezi si sa intrebi exact sau sa-l intrebi pe preotul care va este prieten de ce. Oricum eu pana cum trecand prin mai multe parti ale tarii am vazut ca sunt biserici si biserici si preoti la fel. TRebuie sa discuti exact acolo unde va avea loc evenimentul.
Kiki
Postat: Tuesday, February 12, 2008 9:33 PM

ada15 wrote:

La botez nu e obligatoriu ca nasii sa fie cununati. nu
Cum zicea si Miha, trebuie sa intrebati la biserica unde veti boteza. Pana la urma, fiecare preot decide ce si cum in biserica lui. ras
Darria
Postat: Tuesday, February 12, 2008 10:15 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 5/20/2006
Postari: 267
Locatia: Iasi
ada15 wrote:

Prin botez deveniti rude spirituale. Daca in viitor vreti sa va casatoriti ar fi bine sa nu botezati impreuna. De aceea a recomandat preotul sa nu botezati impreuna.
Daca nu intentionati sa va casatoriti: puteti boteza linistiti, impreuna.
Roaga preotul sa-ti explice de ce nu aveti voie. Apoi poti intreba mai multi preoti.
Kiki
Postat: Tuesday, February 12, 2008 10:51 PM

Eventual puteti intreba ca varianta daca va poate logodi inainte de botez...nu stiu daca se poate, dar macar puteti intreba, nu? ras
georgy_adinutza
Postat: Wednesday, February 13, 2008 12:04 PM

Kiki wrote:

Eu l-am vazut renovat si mi-a placut hainoroc hainoroc hainoroc

da arata bine , iar cei care sunt patroni acum acolo sunt vecini cu mine , si atunci m-am dus direct la ei ca sa nu mai stau sa pierd timpul cu vizitatul restaurantelor yes pupici pupici pupici
Kiki
Postat: Wednesday, February 13, 2008 12:23 PM

Georgy, ai scapat de o alergatura mare! cool
georgy_adinutza
Postat: Wednesday, February 13, 2008 3:13 PM

Kiki wrote:
Georgy, ai scapat de o alergatura mare! cool

asa e , iar dj-ul tot ei mi l-au recomandat , si tot dj-ul se ocupa si de decoratul salonului si imbracatul scaunelor si a meselor ....mai tb doar sa ne intalnim cu el sa vad albumul sa vedem ce alegem ........
dya
Postat: Saturday, February 23, 2008 2:51 PM

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Mai eu de doua zile am o nelamurire(sa nu cumva sa ridetisic ras ).Pe lista data de preot am avut asa :
-certificat nastere copil;
-fasa(sau batista);
-1 prosop;
-1 sapun ;
-nasa;
-moasa;
-luminare;
-o cana pt apa;
M-am amuzat foarte tare cind am vazut puse nasa si moasa pe listele cu obiectele mai raminea sa treaca pe lista si copilulhohot hohot hohot
Acum nelamurirea mea este daca prosopul ramine la biserica sau nu,am un prosopel foarte dragut de bebe si daca ramine la biserica as vrea sa-i iau altul ca doar nu s-o spala popa cu prosop de bebe.sic ras
MNiko
Postat: Saturday, February 23, 2008 3:01 PM

dya wrote:
Mai eu de doua zile am o nelamurire(sa nu cumva sa ridetisic ras ).Pe lista data de preot am avut asa :
-certificat nastere copil;
-fasa(sau batista);
-1 prosop;
-1 sapun ;
-nasa;
-moasa;
-luminare;
-o cana pt apa;
M-am amuzat foarte tare cind am vazut puse nasa si moasa pe listele cu obiectele mai raminea sa treaca pe lista si copilulhohot hohot hohot
Acum nelamurirea mea este daca prosopul ramine la biserica sau nu,am un prosopel foarte dragut de bebe si daca ramine la biserica as vrea sa-i iau altul ca doar nu s-o spala popa cu prosop de bebe.sic ras

Din cate vad eu nu ti-a cerut altceva in care sa se infasoare copilul cand este scos din cazanul de botez, asa ca presupun ca este vorba despre prosopul in care sa scoti copilul. Pentru orice eventualitate eu as lua 2 prosoape la mine. Daca e vorba de scos bebe atunci pune prosopul de care zici, daca nu... atunci il scoti pe celalaltsic
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed