obiceiuri la Botez...

Options obiceiuri la Botez...
Subiectul anterior · Subiectul urmator
alinutza
Postat: Monday, March 20, 2006 1:57 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 3/4/2006
Postari: 448
Locatia: Timisoara
Pe mine popa nici nu m-a lasat sa merg la botezul fetei. L-am intrebat de ce, dar nici in zi de azi nu am aflat raspunsul si a trecut un an de atunci. In schimb prietena mea a stat la botez la toata slujba in spatele nasilor. Bai, frate, cite bordeie atitea obiceie! Si suntem in acelasi oras...oare
mihaela75
Postat: Monday, March 20, 2006 4:48 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Nu te-a lasat pt. ca nu ti-ai facut molifta imediat dupa nastere, probabil prietena ta si-a facut-o.Si la mine tot asa a fost, am stat afara si dupa botez mi-a facut molifta adica mi-a citit popa ceva , nu stiu ce.Se zice ca pe unde calca lauza fara molifta arde pamantul...de parca e un pacat sau lucru necurat sa fii lauzauff
oana_nicole
Postat: Monday, March 20, 2006 8:05 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 6570
Locatia: end of the rainbow
La noi moasa a fost o prietena a mamei... divortata. hohot Asa ca se poate considera necasatorita, nu?

Inca un obicei pe care nu il stiam: pe Ruxy au adus-o acasa nasii, si nasa mi-a dat-o peste pragul casei spunand de trei ori, "Mi-ai dat o pagana, ti-am adus o crestina". Apoi cu lumanarea (cu fumul lumanarii) se face semnul crucii deasupra usii si se stinge lumanarea.
fdianamaria
Postat: Tuesday, August 29, 2006 7:39 PM

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
mihaela75 wrote:
Nu te-a lasat pt. ca nu ti-ai facut molifta imediat dupa nastere, probabil prietena ta si-a facut-o.Si la mine tot asa a fost, am stat afara si dupa botez mi-a facut molifta adica mi-a citit popa ceva , nu stiu ce.Se zice ca pe unde calca lauza fara molifta arde pamantul...de parca e un pacat sau lucru necurat sa fii lauzauff

va dati seama ca sunt lucruri ce tin strict de biserica si pe care noi le intelegem mai greu. Daca e s-o luam 100% dupa cerintele crestine, contacte sexuale am avea doar in scop creativ...adica atat de rar????? Pai da, pentru ca placerea trupeasca este considerata a fi un pacat sic
ancaanca
Postat: Friday, January 26, 2007 5:43 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Salut ! Apropo de obiceiuri a aparut o noua moda. Niste reprezentatii actoricesti. Vin niste zane ursitoare care ursesc copilului de bine. E foarte surprinzator, emotionant si nostim in acelasi timp. Daca va intereseaza, compani acare face asta se numeste omidee si programul costa 150 de euro. Tel 3352134
Sa va traiasca bebeii !
Lilly of the valley
Postat: Saturday, December 15, 2007 11:13 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Please! Please!hail hail hail
Ce spune nasa de botez cand scalda copilul a doua zi? Ce se pune in cadita copilului? Bani? Banii sunt cei mai mari purtatori de microbi! Ce fac? Cum procedez?
Darria
Postat: Saturday, December 15, 2007 1:09 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 5/20/2006
Postari: 267
Locatia: Iasi
Mariuta: unii spun ca nasa iar altii ca moasa pune in cadita petale de flori(dar atentie sa nu fie copilul alergic).
Daca moasa pregateste cadita: dupa baita primeste bani(nu stiu suma dar oricum e ceva simbolic) de la nasa.
Nu stiam ca se pun bani in cadita si ce spune nasa la baita. Desi avem experienta nu am spus niciodata nimic specific la baita.
Lilly of the valley
Postat: Saturday, December 15, 2007 2:06 PM

Darria wrote:
Mariuta: unii spun ca nasa iar altii ca moasa pune in cadita petale de flori(dar atentie sa nu fie copilul alergic).
Daca moasa pregateste cadita: dupa baita primeste bani(nu stiu suma dar oricum e ceva simbolic) de la nasa.
Nu stiam ca se pun bani in cadita si ce spune nasa la baita. Desi avem experienta nu am spus niciodata nimic specific la baita.

Si eu am mai botezat, dar cate bordee atatea obiceeuff
ira_tgr
Postat: Saturday, December 15, 2007 2:16 PM

Intrat: 11/2/2007
Postari: 2320
Locatia: RO
mariuta wrote:
Ce spune nasa de botez cand scalda copilul a doua zi? Ce se pune in cadita copilului? Bani? Banii sunt cei mai mari purtatori de microbi! Ce fac? Cum procedez?

eu stiu k a 2-a zi la baita, in cadita se pun cateva lingurite de miere (sa aibe viata dulce ca mierea), petale de trandafir (nu mai stiu pt. ce) si aurul (pt. bogatie)... iar banutii se dau dupa ce nasica imbraca bebelusul....

si pe perioada imbaierii trebuie sa tii aprinsa o lumanare simpla, dar si pe cea de botez...
Lilly of the valley
Postat: Saturday, December 15, 2007 2:21 PM

Mercik Irapupici
ira_tgr
Postat: Saturday, December 15, 2007 2:24 PM

Intrat: 11/2/2007
Postari: 2320
Locatia: RO
mariuta wrote:
Mercik Irapupici

cu placere pupici
danab
Postat: Saturday, December 15, 2007 3:25 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
mariuta wrote:

Hai sa-ti dau ce-am gasit eu, ca sunt in aceeasi situati (e de la Taty, de pe la un alt topic)
In cadita au pus : fulgi, ou, lapte, miere, lipici, orez, grau, seminte, flori, aur, argint, menta, bani, busuioc, marar, sare etc si ea le-a pus si-a uns-o cu de toate... La baita trebuie sa fie lumanarea de botez aprinsa - in cadita pui fasa, iar dupa ce termina, apa se arunca la un copac si fasa se pune la uscat la oglinda
Nasa a bagat bani sub cadita si NU in cadita, pentru ca banii sunt murdari. (daca ii bag in cadita, eu i-as spala mai intai, cu sapun, ca se curata)
Se unge bebele cu ulei sfintit (dat de la biserica) si il descanti tu inainte de a-l baga in baie cu crenguta de busuioc:
- pe la ochi "sa vada lucruri bune si frumoase",
- pe la urechi "sa auda numai invataminte si sa ia aminte la ele",
- pe la gura " sa vorbeasca cuvinte intelepte si sa stie a respecta pe cei din jur",
- pe la manute "sa fie harnic si priceput",
- pe piept "sa fie iubitor si cu suflet mare",
- pe cap "sa fie desteapt si luminat",
- pe picioare "sa il duca acolo unde trebuie si sa il aduca mereu acasa, langa cei dragi

Lilly of the valley
Postat: Sunday, December 16, 2007 12:46 AM

Multumesc Dana!

Intre timp ma luminase bunica bebelusei. Tot cautam topicul, citisem acum cateva saptamani postarea cu pricina, ieri nu mai dadeam de ea. In apa nu am mai pus absolut nimic, bebelina a fost trecuta pe lapte praf si probabil ca face alergie, e plina de bubite si ne-a fost frica sa-i mai adaugam ceva in apa.uff
Rope
Postat: Sunday, January 13, 2008 4:02 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Cand am plecat de-acasa, eram cu casul la gura in ceea ce priveste obiceiurile si traditiile, si intre timp n-am facut progrese remarcabile. Cum insa mi s-a cerut (cu ocolisuri) sa fiu nas, n-as vrea sa ma fac de ras prea tare, si mai ales sa nu incurc treburile. Feciorasul s-o naste peste 2-3 saptamani, botezul fiind planificat pentru saptamana de dupa Paste (deci am ceva timp).

Parintii sunt din Lipova si Arad, asa ca sfaturi locale ar fi foarte apreciate (nu fac nazuri insa la orice sfat).

Multumesc.

carla
Postat: Sunday, February 10, 2008 8:35 PM

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
Citind ce ati scris pe aici mi-am dat seama ca eu nu stiu nimic despre botez desi am trecut prin botezul lui Cristian.Dar n-a prea fost asa:l-am adus in aceleasi haine in care l-am dus,de fapt n-a fost nici dezbracat de tot asa cum am vazut la TV.Eu sunt catolica,sotul ortodox,iar botezul l-am facut la ortodocsi odata cu casatoria noastra religioasa.Eu nici de baita cu tot felul n-am auzit,lumanarea o tin pe dulap...nimeni nu mi-a spus nimic,doar s-o aprind daca copilul se simte rau.Apropo de nasi,ce rol au ei in viata copilului,ca a mea pe langa faptul ca l-a tinut in brate la botez altceva n-a facut.Acum urmeaza botezul lui Bogdan si sunt in ceata.Dati-mi un sfat,sa-l fac acasa sau la un restaurant?Avem vreo 20 de invitati si nu prea avem loc.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed