obiceiuri la Botez...

Options obiceiuri la Botez...
Subiectul anterior · Subiectul urmator
taki
Postat: Friday, February 24, 2006 5:53 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Da, o botezam crestin ortodox. Dupa terminarea scolii, la mijlocul lui iunie, o sa vina tata si cu fratele aici sa-si vada nepotica si sa facem botezul. O sa am ca nasi pe fratele meu si o pritenea, romanca, care este si ea aici.
mihaela75
Postat: Friday, February 24, 2006 8:17 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Eu se pare ca am scapat de-o " grija" Bebica mea e musulmanca ca taica-su asa ca noi stam cuminti.Le-am spus alor mei acasa ca nu botez copilul si s-au ingalbenit toti la fata:hohot:
taki
Postat: Friday, February 24, 2006 8:22 AM

La mine ca mai pui ca, inainte de a face nunta trebuie sa-mi botez si sotul, ca altfel nu putem face o nunta religioasa.
mihaela75
Postat: Friday, February 24, 2006 8:31 AM

what asta chiar e culmea .Da' la noi la ortodocsi nu te poti casatori decat daca devine sotul crestin?Eu m-am casatorit in moschee la musulmani si nu mi-a cerut nimeni sa ma lepad de religia mea sau sa devin musulmanca.eu cred ca se fac si la ortodocsi casatorii mixte , numai sa fie preotul " open mind'
taki
Postat: Friday, February 24, 2006 8:35 AM

Prietena mea s-a casatorit cu un budist si la casatoria religioasa i-a spus preotul ca trebuie sa-si boteze sotul, sa devina crestin.
Acum, sa vedem cum o sa procedez cand o sa fac casatoria religioasa, dar daca prietena mea si-a botezat sotul inainte, ca altfel nu putea sa se casatoreasca religios, asa am sa fac si eu.
Oricum, sotul mi-a zis ca nu e nici o problema cu schimbarea credintei...si asa o sa fim toti 3 crestini.
Mirandolina
Postat: Friday, February 24, 2006 1:09 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 2/12/2006
Postari: 543
taki wrote:
Da si noi ne facem unele probleme in legatura cu botezul. Deocamdata nu stiu cum se va procedea, e bine ca am biserica ortodoxa la 30 de minute cu masina de mine...sunt curioasa cu lumanarile, ca aici nu se gasesc astfel de lumanari. Trebuie neaparat sa ma interesez ca timpul asta repede se surge si acusi trebuie sa botez fata.

Taki, la botez iti trebuie o singura lumanare si poti sa rogi pe cineva din Romania sa iti trimita una, iar de impodobit, o impodobesti tu cu flori si tot ce trebuie.
Anaida
Postat: Friday, February 24, 2006 1:41 PM

Postari: 1855
taki wrote:
La mine ca mai pui ca, inainte de a face nunta trebuie sa-mi botez si sotul, ca altfel nu putem face o nunta religioasa.

Mama, Alina...o sa faca si sotul tau cipi-cipi la Doamne-Doamne?...Razvan asa zice cand trecem pe langa biserica...Popa bebe cipi-cipi (adica popa i-a facut lui bebe cipi-cipi)!
taki
Postat: Friday, February 24, 2006 1:55 PM

Deocamdata nu am fost la biserica sa intreb de unde pot procura lumanarea si alte cele...dar ca sa mi-o trimita din Ro nu stiu ce sa zic. Lumanarea asta totusi e mare, adica lunga si astia de la Posta Romana au niste pachete mici, adica cel mai mare are sa zicem vreo 10-12 kg incarcat.
Tata-mi trimite pachete numai cu cutiile apartinand Postei Ro, ca daca-mi pune in cutie normala si imi trimite, pachetul va ajunge in 14 zile, asa cu cutie de la ei in 5 zile e aici.
Elia
Postat: Friday, February 24, 2006 2:26 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
La biserica din Tokyo (daca la aia te duci) au lumanari pentru botez, nu stiu daca sunt mari ca la noi, dar oricum, au ce se foloseste la ei la botez. Si pe preotul de acolo de acum cativa ani il chema ca si pe tine, dar acum a plecat in America si nu stiu cine e in locul lui. Oricum, biserica di Tokyo e super bine organizata, asa ca nu trebuie sa iti trimita din Romania.

Cat despre casatorie, in Biserica Ortodoxa te poti casatori numai cu un catolic sau cu un protestant (nu neoprotestant). Din punctul meu de vedere, daca cineva nu face parte dintr-o religie (sau macar sa fie pe aproape) nu vad ce semnificatie are nunta in religia rspectiva pentru el sau ea. Adica daca io nu cred in Iisus Hristos, ce relevanta are ca zice preotul ca sunt maritata in numele lui Hristos? Sotul meu este catolic si noi ne-am casatorit ortodox, si amandoi credem in aceleasi lucruri, ca diferentele dntre cele doua biserici sunt irelevante la nivelul unei nunti (adica nu ne intereseaza pe noi ca ei zic ca Papa e capul bisericii sau ca noi zicem ca Duhul Sfant provine si doar de la Tatal)...ceea ce ne-a interesat pe amandoi e ca noi credem in Iisus Hristos si ca in numele Lui am fost casatoriti. Dar daca io as fi crezut sa zicem in Copaci (ca hindusii, zic si io ca prostu) iar el in Mohamed, nu cred ca as fi simtit ceva daca ma maritam in numele unui profet pe care eu il consider un om ca toti oamenii sau el in numele copacului din fata casei mele. Asa vad eu lucrurile. Iar la ortodocsi nu e vorba de cat de open minded e preotul, regulile bisericii nu ii dau voie sa cunune pe cineva de alta religie.
AdrianaC
Postat: Friday, February 24, 2006 2:45 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17804
Locatia: Bucuresti
Pai si atunci care ar fi solutia? Sa treaca intai la crestinism si apoi sa faca nunta ?

Intreb si eu ca habar nu am.
taki
Postat: Friday, February 24, 2006 2:59 PM

Cam asa se pare...

Eu nu o sa botez la biserica din Tokyo pentru ca e prea departe de mine. Eu sa botez la o biserica din Yokohama, dar dupa cum am spus inca nu m-am interesat daca au lumanari sau nu, dar din moment ce fac botezuri si nunti si tin si slujbe...cred ca ar trebui sa fie dotati.

Pe sot am sa-l botez in Ro, inainte de a ne casatori religios.
mihaela75
Postat: Friday, February 24, 2006 5:33 PM

freedelia wrote:

Cat despre casatorie, in Biserica Ortodoxa te poti casatori numai cu un catolic sau cu un protestant (nu neoprotestant). Din punctul meu de vedere, daca cineva nu face parte dintr-o religie (sau macar sa fie pe aproape) nu vad ce semnificatie are nunta in religia rspectiva pentru el sau ea. Adica daca io nu cred in Iisus Hristos, ce relevanta are ca zice preotul ca sunt maritata in numele lui Hristos? Sotul meu este catolic si noi ne-am casatorit ortodox, si amandoi credem in aceleasi lucruri, ca diferentele dntre cele doua biserici sunt irelevante la nivelul unei nunti (adica nu ne intereseaza pe noi ca ei zic ca Papa e capul bisericii sau ca noi zicem ca Duhul Sfant provine si doar de la Tatal)...ceea ce ne-a interesat pe amandoi e ca noi credem in Iisus Hristos si ca in numele Lui am fost casatoriti. Dar daca io as fi crezut sa zicem in Copaci (ca hindusii, zic si io ca prostu) iar el in Mohamed, nu cred ca as fi simtit ceva daca ma maritam in numele unui profet pe care eu il consider un om ca toti oamenii sau el in numele copacului din fata casei mele. Asa vad eu lucrurile. Iar la ortodocsi nu e vorba de cat de open minded e preotul, regulile bisericii nu ii dau voie sa cunune pe cineva de alta religie.

Da...cred ca ai dreptate,m-am tot gandit si eu la treaba asta.Musulmanii cred in Isus ca profet nu ca Fiu al lui D-zeu deci nu trebuia sa ma lepad de el atat doar ca m-au intrebat daca il accept si pe Mohamad ca profet si am zis in gandul meu ca-l accept si pe Iulius Caesar ca profet numai sa ne cunune:hohot:Insa ca musulman trebuie sa te lepezi de Mahomed si sa-l accepti pe Isus ca Fiu( e mai complicat si nici un musulman oricat m-ar iubi el , nu ar face asta).Taki, ai un sot de nota zece, ce conteaza pana la urma cine-i fiul si cine-i profetul...oamenii sa aiba inima curata si sa iubeasca umanitatea.
Mirandolina
Postat: Friday, February 24, 2006 6:07 PM

Nivel: Ambasador

Postari: 543
taki wrote:
Deocamdata nu am fost la biserica sa intreb de unde pot procura lumanarea si alte cele...dar ca sa mi-o trimita din Ro nu stiu ce sa zic. Lumanarea asta totusi e mare, adica lunga si astia de la Posta Romana au niste pachete mici, adica cel mai mare are sa zicem vreo 10-12 kg incarcat.
Tata-mi trimite pachete numai cu cutiile apartinand Postei Ro, ca daca-mi pune in cutie normala si imi trimite, pachetul va ajunge in 14 zile, asa cu cutie de la ei in 5 zile e aici.

Alina, lumanarea de botez e mai mica decat lumanarile de cununie, cred ca are vreo 50 cm, dar poate reusesti sa faci la comanda una asemanatoare.
Vesna
Postat: Tuesday, February 28, 2006 1:57 PM

Intrat: 2/27/2006
Postari: 1307
Locatia: Bucuresti
Kiki wrote:

Moasa e persoana care duce copilul la biserica si i-l da nasei acolo. Trebuie sa fie o fata necasatorita.

Nu stiam ca trebuie sa fie necasatorita-din contra, sa aiba copii, sa aiba experienta.
Eu stiam ca moasa e cea care ajuta nasa la dezbracarea/imbracarea copilului la botez, la baita de a doua zi, il da mamei in primire acasa cu "celebra" replica "Mi-ai dat un pagan, ti-am adus un crestin", in prima zi din anul nou il da la grinda. E, cum s-ar spune, adjunctul nasei.ras
TatyKS
Postat: Friday, March 3, 2006 11:47 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
La voi cum a fost la botezul copiilor? V-a lasat sa stati langa ei? Pe mine , cu toate ca aveam molifta facuta, nu m-a lasat sa stau langa fata, nici cand le-a citit la nasi, nici cand a bagat-o in cristelnita si nici la imbracat. Cand a botezat-o a zis ca nu e bine sa ma uit. De ce ? Nu stiu!E prima oara cand aud de asa ceva!uff
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed