Obezitatea la copii
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Alyna
Scris: Monday, June 11, 2007 2:51 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/15/2006
Mai fetelor,Matei are aprox.11Kg si 81cm.Nu e delog gras,pentru ca a crescut destul si in lungime.Merge de-a busulea,in picioare sustinut.Credeti ca in cazul lui e o problema?scratch
Andi&Mariuca
Scris: Monday, June 11, 2007 4:55 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/14/2006
nu cred ca Matei ai tau e prea gras Alina. are totusi o greutate destul de mare pt varsta lui insa este si inalt, ceea ce zic eu, compenseaza greutatea. Andi avea pe la 1 an 12 kg si pe 9 luni cam 10kg, asa ceva. si asta pe la 78-81 cm. acum chiar nu mai stiu exact cat are ca greutate, undeva pe la 13 kg sau putin peste si vreo 83-84 cm.

si al meu copil papa biscuiti si painica dar nu este obez... a mai slabit putin (sau poate ca mi se pare mie pt ca s-a mai si lungit) insa am inteles ca mersul in picioare aduce dupa sine si o accelerare a metabolismului deci ar fi normala scaderea in greutate/stagnarea.

oricum...Mariuta, acea femeie este nebuna si ar trebui sa se duca cu copilul la dr. nu e normala daca gandeste cum face ea.fool angry
Lilly of the valley
Scris: Monday, June 11, 2007 5:11 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
nu cred ca e vreo problema atat timp cat raportul lungime / greutatae exista. Acel copil e cu 2 luni mai mare decat fata mea, ea il dapasea cu foarte mult in inaltime insa greutatea lui e de 22 kg (asa spune mama lui) si asa si pare. Bietului copil abia i se cunosteau ochii in cap, avea cute adanci de grasime pe picioruse si manute si abia se putea misca. A incercat sa se joace cu copii cu mingea si nu a reusit sa dea decat de cateva ori cu piciorul in mingie ca deja gafaia. Am fost socata de cantitatea de hrana pe care o primea copilul si de mandria inconstienta a mameni care se lauda cu cantitatea de mancare pe care o primeste copilul.
Nu vreau sa ma inteleaga nimeni gresit, departe de mine ganduri de genul acesta. Dar acel copil este la fel de prost hranit ca si acel copil care primeste o cantitate insuficienta de hrana.
Andi&Mariuca
Scris: Monday, June 11, 2007 5:14 PM
Nivel

mariuta wrote:
nu cred ca e vreo problema atat timp cat raportul lungime / greutatae exista. Acel copil e cu 2 luni mai mare decat fata mea, ea il dapasea cu foarte mult in inaltime insa greutatea lui e de 22 kg (asa spune mama lui) si asa si pare. Bietului copil abia i se cunosteau ochii in cap, avea cute adanci de grasime pe picioruse si manute si abia se putea misca. A incercat sa se joace cu copii cu mingea si nu a reusit sa dea decat de cateva ori cu piciorul in mingie ca deja gafaia. Am fost socata de cantitatea de hrana pe care o primea copilul si de mandria inconstienta a mameni care se lauda cu cantitatea de mancare pe care o primeste copilul.
Nu vreau sa ma inteleaga nimeni gresit, departe de mine ganduri de genul acesta. Dar acel copil este la fel de prost hranit ca si acel copil care primeste o cantitate insuficienta de hrana.

corect ce ai zis!bravo nu te intelege nimeni gresit, stai linistita. si eu sunt de acord cu tine. mama aceea este inconstienta pt ceea ce face.closedtopic
Roxanel
Scris: Monday, June 11, 2007 6:43 PM
Nivel

Inregistrat: 3/13/2006
Alyna wrote:
Mai fetelor,Matei are aprox.11Kg si 81cm.Nu e delog gras,pentru ca a crescut destul si in lungime.Merge de-a busulea,in picioare sustinut.Credeti ca in cazul lui e o problema?scratch

La 7 luni cu 11 kile scratch Mie mi se pare cam mult. Acum depinde si cu cate kg l-ai nascut. Ar mai fi si faptul ca este destul de inaltut pentru varsta lui si s-ar compensa cumva. Medicul lui ce zice?
Kiki
Scris: Monday, June 11, 2007 6:58 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Si Dav avea la 7 luni 11 kg. Inaltimea de atunci era de 75 cm.
La un an avea 13 kg si 85 cm.
Acum la 1 an si 7 luni Dav are 15 kg si 90 cm inaltime...Obez nu este. Are kilogramele si inaltimea bine proportionate...
Alyna
Scris: Monday, June 11, 2007 7:00 PM
Nivel

Inregistrat: 2/15/2006
L-am nascut cu 3.600.Dr pe la care am fost,au zis ca e un copil f frumos dezvoltat si ca arata f bine.E destul de lungut si nu-si arata kilogramele.Nu se incadreaza in nici un grafic...el are dimensiunile unui copil de 1-1.5ani.In plus,in ultimul timp nu prea a mai luat asa mult in greutate(probabil din cauza ca se plimba toata ziua cu premergatorul sau merge in 4 labe) ci mai mult in lungime.A sarit de la masura 18 la haine,la 28,in doar 3luni.
sousourel
Scris: Monday, June 11, 2007 9:24 PM
Nivel

Inregistrat: 2/18/2006
Alyna, si V a fost mereu in afara graficelor. Ca si Dav, acum avem 15 kg si peste 88 cm, nu stim catisic, e vesel, activ si vioi. Paranoia mea ne-a dus si la medic, deoarece cantitatile de hrana de care are nevoie sunt intr-adevar mari, dar totul e ok...asa e metabolismul lui. Este adevarat ca nu primeste si nici nu a primit fainos, biscuiti, si alte asemenea, decat in cantitati mici. Daca te orientezi spre legume-fructe-lactate-carne si mai putin spre paine-biscuiti, etc...nu cred ca sunt sanse sa-i scapi greutatea de sub control.
Roxanel
Scris: Thursday, June 14, 2007 3:05 PM
Nivel

Inregistrat: 3/13/2006
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.