Profil: OanaDor
Despre
Utilizator: OanaDor
Nivel: Membru
Statistici
A intrat: Tuesday, November 18, 2014
Ultima vizita: Tuesday, December 23, 2014 11:02 AM
Numarul de postari: 14
[0.00% din toate postarile / 0.00 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Clubul Mamicilor - 1
Postat: Thursday, November 27, 2014 8:51 PM
Roxanine, asa stiam si eu, dar la a mea, ii iese prin pampers, curge. Clar nu e un scaun normal. Ma ganedeam, poate fi vorba despre intoleranta la lactoza?
Simona, sper din suflet sa treaca mai repede!
Si a mea are par :D
Postat: Thursday, November 27, 2014 6:55 PM
Roxanine, acum nu mai vomita, a ajutat mult laptele antireflux. Ideea e ca acum nu prea mai ia in greutate. In prima luna a luat 1500 grame iar in a doua abia 500.
Exact asa e si la noi, ca o supa crema, numai ca nu are bucatele de laptic branzit. Culoarea la noi e spre auriu. Of, sper sa se remedieze repede si sa nu fie nimic rau :(
Postat: Thursday, November 27, 2014 5:43 PM
Mamici, va multumesc pentru primirea frumoasa Buddy1
Sa creasca toti bebeii mari si sa nu aiba nici cea mai mica problemuta!
Poate ma ajutati si pe mine cu o parere in ceea ce o priveste pe fetita mea, ca eu incep sa ma simt depasita. O sa va spun toata situatia, ca sa puteti intelege cat mai bine. In prima luna fata mea a mancat san si completare lapte Nan1. A luat 1500 de grame. A inceput sa vomite la un moment dat si ne-am gandit ca ar fi vorba despre lapte, ca nu il mai accepta. Dupa o discutie cu pediatra, am hotarat schimbarea laptelui si am trecut pe Vitalact. O perioada a fost bine, dar vomita in continuare, asa ca ne-am dus la control cu ea. La o eco i s-a vazut refluxul si ne-au spus ca din cauza asta vomita, sa ii dam Protectis si sa o lasam asa, ca o sa se amelioreze. Acum 2 saptamani, a inceput sa nu mai manance, aproape isi injumatatite cantitatea de lapte (intre timp e am ramas fara san) si sa aibe scaune dese si moi. Am fost din nou cu ea la medic si au zis ca are enterocolita, dar analizele sange si copro au aratat ca nu are nimic. Am primit ca si tratament lapte fara lactoza, mai exact Aptamil. Vinerea trecuta, dupa ce ca nu manca si scaunul era la fel, a inceput sa doarma incontinuu. Duminica ne-am dus la Marie Curie si ne-au oprit acolo, spunandu-ne ca e foarte periculos pentru un bebe asa mic sa aiba simptomele ei. Nu i-au facut nimic, decat analize la sange si copro, a rezultat un dismicrobism intestinal si ne-au recomandat trecerea pe formula AR. De marti primeste Humana AR si tot de atunci are scaunul foarte ciudat, este galben auriu (ca si pana acum) dar este foarte, foarte moale, lichid ca o supa crema. Pediatra a zis ca e normal sa fie asa, e reactie la schimbarea de lapte si ca o sa se remedieze. Daca nu, sa ii dau Eubiotic, jumatate de plic pe zi. Ei bine, nu numai ca nu s-a reglat, azi a facut la fiecare masa. Mie nu mi se pare normal, imi este frica sa nu fie ceva in neregula cu ea si eu sa nu imi dau seama. Ieri a mncat foarte bine, dar azi a inceput sa nu mai manance, face exact ca acum doua saptamani. Tine tetina in gura si se joaca cu ea. Momentan, ea este bine, adica nu e letargica, nu doarme excesiv, e vesela si nu are temperatura. Oricum, temperatura nu a avut niciodata, maxim 37.5 rectal. Incep sa ma panichez, incerc sa imi dau seama cum sa o ajut, sa poata manca fara probleme si sa aiba un scaun normal. Mi-e frica sa nu fie ceva in neregula. Maine avem programare la pediatra, pentru un control de verificare, abia astept, iar sambata avem vaccinul de 2 luni. Si aici am emotii, stiu ca sunt copii care reactioneaza dubios. Nu stiu ce sa mai cred sau sa mai fac uff
Poate puteti sa imi impartasiti din experienta voastra, poate ati trecut prin asa ceva, desi sper ca nu :(
Postat: Wednesday, November 26, 2014 6:21 PM
Multumim la fel!Cheek Kiss
Postat: Wednesday, November 26, 2014 6:18 PM
Alessandra o cheama :)
Am incercat tot ce se putea, am chemat si consultatnt de lactatie acasa. Nu a vrut ea sa traga si pace. Acum ca e mai maricica, trage mai bine, dar nu mai are rabdare, si nici lapte nu este suficient, desi o pun la san cat de des pot, inainte de fiecare masa a ei. Se "mufeaza", trage de trei patru ori si apoi se desprinde, si o luam de la capat. inca nu am renuntat :)
Postat: Wednesday, November 26, 2014 6:03 PM
Buna fetelor, sper sa ma primiti si pe mine in clubul vostru :)
Am o fetita care pe 28 implineste doua luni, si o iubesc de mor! Am avut ceva problemute pana acum, dar sunt optimista! Mi-as fi dorit tare mult sa alaptez si eu insa nu stiu ce naiba nu a mers, ca nu am reusit :(
Subiect: Ajutor, bebe 2 luni are diaree
Postat: Wednesday, November 26, 2014 5:53 PM
Incerc Cheek Kiss
Postat: Wednesday, November 26, 2014 5:11 PM
Multumesc pentru raspunsuri si incurajari! Momentan nu i-am dat nimic, am hotarat sa mai astept pana maine. Fetita este activa si vioaie, nu are temperatura deci mai pot astepta. E primul copil si sunt singura din cercul de cunostinte cu copil, asa ca ma simt un pic singura, dar mai citesc forumul si ma mai alin :)
Postat: Wednesday, November 26, 2014 12:47 PM
Pediatra a spus sa ii dau eubiotic. Ma gandeam la ceai fiindca e mai natural. Plus de asta, e remediul la care recurgeau parintii nostri cand ne-au crescut pe noi. Ei au folosit ceaiurile intr-o veselie so noi suntem bine mersi. Inca nu i-am dat nimic, mai astept sa vad daca e mai bine mai incolo. Sper sa fac ce trebuie pentru fata mea
Postat: Wednesday, November 26, 2014 10:02 AM
Ieri la 11 am inceput cu humana ar, a facut primul scaun asa la 4, apoi la 9, azi noapte la 1 si azi dimineata. As incerca cu ceaiul de menta, 10 ml, dar nu stiu sigur cum se prepara. ma gandesc ca ar trebui sa iau ceai de menta frunze, nu la plic. Apoi, nu stiu ce concentratie. Sunt un pic pierduta :(