Profil: Oana.c
Despre
Utilizator: Oana.c
Nivel: Ambasador
Statistici
A intrat: Monday, June 28, 2021
Ultima vizita: Saturday, June 25, 2022 11:01 PM
Numarul de postari: 884
[0.08% din toate postarile / 2.43 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Gravidutele noastre dragi - 64
Postat: Saturday, June 25, 2022 9:56 PM
Madalina.d wrote:

Am ajuns acasă de vreo ora. Am stat o gramada, sunt rupta. Sper sa dorm în noaptea asta. A ieșit ok tns-ul și m-au trimis acasă. Contracții false ziceau. Nu mi-au dat prea multe detalii. Încă ma doare burta și sangerez după tuseul ala vaginal 🙄🙄. Era draguta, a vb frumos rezidenta dar părea cam nepriceputa. Am zis ca ma mai duc doar când mi se rupe apa sau am contracții la 5 minute ca nu mai vreau controale din astea. Contracții am și acum, nu pare sa se fi schimbat ceva după injecția aia cu no-spa. Om vedea acum ce se întâmplă mai departe.

Of Mada, ai grija cu sangerarea.pe mn ma sperie...

TTC : SEPT 2019
SOE 8 SAPT : DEC 2019
Sarcina biochimica : MARTIE 2021
TEST pozitiv : OCTOMBRIE 2021
MTHFR C677T : homozigot
PAI 1 4G/4G : homozigot
EPCR prezente alelele A2/A2

img
Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 18
Postat: Saturday, June 25, 2022 8:22 PM
ANDREEA2929A wrote:

Oana mie biosun mi a dat când i am dat antibiotic însă nu știu dacă e bun pt copiii așa mici ca e tot praf și îl făceam cu apa.
Nici noua nu ne a făcut prea bine protectis făcea scaun dar mereu era acru așa și ii crease reflux. Normal la probiotice n ar trebui sa le dea după ureche medicii ăștia. Nu prea e indicat sa opresti probioticul.
Aplv înseamnă alergie la proteina din laptele de vaca.

Am inteles Andreea, multumesc, voi merge asa pana termin antib si vad apoi.

img
Postat: Saturday, June 25, 2022 1:53 PM
maria2013 wrote:
Oana, am citit ca vei incerca sa elimini lactatele din alimentația ta. In caz de APLV, Protectis e contraindicat. Ia in calcul si varianta asta. Stiu ca e un probiotic laudat, dar nu pentru toti copiii e ok. Alor mele, de exemplu, mai rău le-a făcut.

Uf Maria pai si eu de unde sa stiu oare dc ii e ok cu el sau nu? Doar sa i le scot pe toate si sa probez sa ii introduc treptat cate 1 si sa tin cate o sapt sa vad ...pana le bag pe toate fac 3 luni si scapa de colici...oricum are f multe saraca si chiar imi e mila....sa scap de siropul hepaid pt icter si de antib pt stafilococ si vad apoi. Luand antib , eu zic ca e mai bn sa i las protectisul ca sa o ajute la burtica.
Ce inseamna APLV? 🙈

img
Postat: Saturday, June 25, 2022 1:30 PM
Aleahim wrote:

Si Aniela urla cat era treaza non stop. Rar cate 15-20 de min de liniste.
De reflux nu stiu ce sa zic, la a mea se auzea cum ii vine inapoi, in combinatie cu colicii era si mai urat, uneori si scotea lapte dar nu in jet. Am facut eco abdominala la 10 sapt. Avea reflux fiziologic care s-a redus treptat dupa diversificare. Mie medicul mi-a explicat ca toti copiii au colici doar ca unii se strang putin de burtica, mai trag un part, se mai stramba si altii urla. Noi am tras lozul cu urlacioasa.

Ah ce comica ai fost 🙈
Eu cred ca sunt mai speriata decat e cazul si din cauza nenorocului de a sta in spital internate la 14 zile de viata...si cred ca s a accentuat teama mea si anxietatea. Nu pot sa zic ca urla cu orele, scanceste , plange , mai tipa , daca o las asa probabil ca ar urla cu orele dar caut metode sa o calmez si poate de aceea ma suprasolicit si am senzatia ca e f greu, sunt si obosita, mai am si inca un copil caruia nu i mai pot acorda atentie desi cere mereu si de aici frustrare plus ca rabdarea mea a disparut...mi am consumat o cu prima si clar nu mai e.
Vreau sa ies, sa merg la mare, fetelor imi e dor de inebunesc, oare daca merg cand face bebe 3 luni e ok? Mi e tare greu asa tintuita in casa. Pe de alta parte imi e teama sa nu ia ceva si iar sa trag cu ea insa cred ca de luat poate lua si de acasa sa aduca fetita mare asa cum s a intamplat la inceput...si stiu ca e greu in vacanta cu copiii insa sincer eu vad situatia asa...si daca sunt acasa si o plimb prin camera 3 ore si dc sunt la hotel si o plimb tot aia e...ba dimpotriva e posibil acolo sa fie mai calma auzind mereu vorba si galagie, stiu ca bebelusii dorm mai bn in zgomot si forfota decat in liniste.

img
Postat: Saturday, June 25, 2022 11:58 AM
Andreea_neacsu wrote:

😂 incep sa ma ia emotiile cand mai vad putin din dop
eu sper si i-am mai spus si lui sa stea acolo pana pe 8 cand am hotarat cu medicul sa nasc 😂😂 faptul ca nu pierd decat putin cate putin ma mai linisteste , probabil cand o sa vad f mult sa imi dea impresia ca asta e tot dopul atunci ma panichez putin .. frica mea cea mai mare e ca nu ajung la timp pt cezariana .. adica eu stiu ca la timp as ajunge la maternitate , dar sa il si prind pe dr meu acolo , care e de dimineata luni-vineri , in rest opereaza dr de garda .. mi-e putin teama sa ma las pe mana altcuiva , ca am mai auzit lucruri neplacute care s-au petrecut la noi la maternitate , chiar o ruda de-a mea a patit sa o lase dr de garda prea mult in asteptare pe motiv ca nu sunt regulate contractiile si nu e de nastere si din pacate bebe a murit in burta ... 😭
si au mai fost asa cazuri si am ramas cumva cu frica

Doamne, nu gandi spre rau. Dopul se poate elimina tot odata sau putin cate putin, deci nu stii cand e terminat. Dupa ce cade el, nu nasti imediat. Chiar si de cand incep contractiile sau se rupe apa nu nasti instant. Tot dureaza cu orele deci stai lini ca ajungi.🤗

img
Postat: Saturday, June 25, 2022 11:29 AM
Andreea_neacsu wrote:
Lena , ma bucur ca sunteti bine si tu si bebeii Cheek Kiss
Mada , inseamna ca asta a fost antrenamentul , un fel de simulare sa-i zic asa Lol si eu atunci cand am avut contractiile alea de imi venea sa ma urc pe pereti , m-am gandit ca nu- s totusi contractii care anunta ca nasc curand , ca desi ma dureau , eu am impresia ca alea de nastere tre sa te faca sa nu mai poti , sa simti ca te rupi in doua .. dar poate e doar o impresie gresita de-a mea , formata pe ce am mai auzit de la cunostinte care au nascut natural .
am observat ca astazi de dimineata am pierdut iarasi din dop , o cantitate mult mai mare fata de tot ce am pierdut pana acum , dar azi noapte abia am dormit ca m-a lovit cel mic f des in col ...

Se pregateste Andreea...din ce am citit, in 1 sau 2 sapt dupa pierderea dopului probabil ca vei naste.
Eu n am experimentat la niciuna din sarcini aceste simptome.

img
Postat: Saturday, June 25, 2022 10:05 AM
ANDREEA2929A wrote:

Oana eu am dus traiul asta pana acuma. Îți trebuie un psiholog. Cât despre ea dacă continua asa caută un pediatru cu specializare in gastro ăla își va da seama mai repede dacă e de la colici sau o fi vreun pui de reflux. Semnalul la noi a fost refuzul dar era prea târziu. Când începe deja sa pape puțin și des nu s colicii. Da vezi și tu mai întreabă mai bine dacă ai colege la neonato

Am colege asistente...nu ma bazez decat minimal pe sfaturile lor, cat dsp med de la neonato el ne a dat antib pe gura...deci ce mai zic...

img
Postat: Saturday, June 25, 2022 10:03 AM
[quote=ANDREEA2929A]
Dar medicul nu poate pune diagnosticul? Spre ex a mea noaptea mananca doar de la 1 san si adoarme, celalalt san i l ofer la urm masa. Ziua se foieste la ambii sani insa nu ii termina.
Si ea sughite des(stiu ca se zice ca nu de frig insa sincer cand o dezbrac sau cand o schimb de pampers si sunt mai reci servetele sau cand schimbam aerul din camera se intampla mai des) , are si perioade repetate de stranut insa banuiesc ca doar cand simte vreun miros strident.
Ragaie destul de zgomitos cand o face...de multe ori nu pot pt ca nu sta sa o tin pe umar.
Ai avut tratament pt reflux? In ce a constat?

img
Postat: Saturday, June 25, 2022 9:56 AM
Aleahim wrote:
Oana iti scriu aici, ca sa nu umplem topicul la gravidute.
La noi nu functiona nimic ca sa o potolim din plans. Nici brate, nici skin to skin nimic. Intr-o noapte a plans atat de tare, ca a auzit-o soacraea din apartamentul vecin si a venit la noi. Faceam cu randul la plimbat prin casa, eu, soacra si sotul. Am avut si 24h in care eu nu am dormit deloc. Eram praf. Cat a putut sa planga copila asta, eu nu am mai auzit la nimeni. Am mers la pediatru, la eco abdominala, la bowen, am chemat preotul!!!! Nu mai stiam ce sa facem. In fine, a trecut si uite ca are un an. Pe de-o parte e normal sa simti ce simti, oboseala e cel mai mare dusman al nostru. Plus ca e ceva nou si pt tine, chiar daca mai ai un copil. Acum ai doi si pana inveti sa gestionezi viata in noua formula, cu siguranta e provocator. Dar iti recomand din suflet sa apelezi la un psiholog. Asa mult ajuta

Ufff, nu am ajuns asa insa ma simt ca o proasta, ma intreb dc copilul trebuie sa planga asa de fiecare data cand e treaz, imi doresc sa il readorm imediat ce se trezeste, ma gandesc si eu ca poate trebuie sa mergem pe la medici ca poate ceva o supara...si mai greu imi vine sa ii administrez si toate cele de colici de icter,toaleta bucala,nazala.... in conditiile astea.
Trebuie sa nu mai aman si sa discut cu un psiholog in primul rand sa ma linistesc eu.

img
Postat: Saturday, June 25, 2022 9:41 AM
simmo wrote:
Am fost și eu azi dimineață să fac testul de diabet gestational. După 30 minute am vomitat. A trebuit sa îl anulez (mi-au zis ca dacă vomit nu mai este valabil testul).
Nu ma mai duc sa îl repet; m-am saturat de atata vomitat. Săptămâna viitoare merg și la doctor și îi spun ca nu mai îl fac.
La prima masuratoare aveam 68 glicemia.
Nu am nici măcar una din caracteristicile care sa ducă cu gândul la diabet gestational. NuImiPasa

Of simmo, sincer e groaznic, med meu imi scrisese sa fac testul acesta sau hb glicozilata la care nu se bea nimic. Intreaba cand mergi dc poti inlocui acel test cu hemoglobina glicozilata.

img