O MICA NELAMURIRE

Options O MICA NELAMURIRE
Subiectul anterior · Subiectul urmator
mayday
Postat: Sunday, August 8, 2010 10:40 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
dance BUNA SI BINE V-AM GASIT, AS DORI SA STIU DE CE CAND NE INSCRIEM COPILUL LA CRESA NE TREBUIE SI NOUA CA PARINTI SA NE FACEM ANALIZELE.MIE MI SE PARE O ABERATIE INVECHITA ,O DATA CE COPILUL TRAIESTE INTR-O FAMILIE CARE DUCE O VIATA NORMALA SI TRAIESTE INTR-UN MEDIU SANATOS, NU CRED CA AR FI CAZUL SA NE MAI DUCEM MRF SI VDRL...CE TREABA AU ASTE CU CRESA. EU STIU CA VDRL ASTA SE FACE ATUNCI CAND ESTI INSARCINATA SI CAND TE CASATORESTI, SINCER NICI CAND M-AM ANGAJAT NU MI-A CERUT ASA CEVA.HAI NOAPTE BUNA SI VA PUPIC DULCE
Katrina
Postat: Monday, August 9, 2010 6:36 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/9/2010
Postari: 3455
Locatia: alaturi de primele mele iubiri
Bine ai venit!
Se cer analize la parinti deoarece copilul e prea mic sa le faca .Se poate intampla ca familia sa fie bolnava de TBC sau alte boli infecto-contagioase si implicit e bolnav si copilul.Tocmai asta trebuie sa demonstrezi ca acest copil traieste intr-o familie normala si sanatoasa.
Sa stii ca in alte unitati se cer mult mai multe analize si parintii le fac pentru ca nici lor nu le convine sa fie in grupa un copil bolnav care poate imbolnavi si pe ceilalti.
Gandestete la situatia in care se primeste in grupa un copil al caror parinti au TBC .
Vdrl-ul nu se face numai la casatorie si in sarcina.In viata se intampla multe si uite asa te trezesti cu un lues de toata frumusetea.Si pana la urma ce mare efort sa-ti faci cateva analize,e si in interesul tau sa vezi ca esti bine.
Nu vreau sa te supar dar este pur si simplu punctul meu de vedere.

Si vreau sa te rog sa nu mai scrii cu litere mari,sunt obositoare la citit.
alimami
Postat: Monday, August 9, 2010 7:21 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/2/2009
Postari: 1847
Locatia: Romanica
mayday wrote:
dance BUNA SI BINE V-AM GASIT, AS DORI SA STIU DE CE CAND NE INSCRIEM COPILUL LA CRESA NE TREBUIE SI NOUA CA PARINTI SA NE FACEM ANALIZELE.MIE MI SE PARE O ABERATIE INVECHITA ,O DATA CE COPILUL TRAIESTE INTR-O FAMILIE CARE DUCE O VIATA NORMALA SI TRAIESTE INTR-UN MEDIU SANATOS, NU CRED CA AR FI CAZUL SA NE MAI DUCEM MRF SI VDRL...CE TREABA AU ASTE CU CRESA. EU STIU CA VDRL ASTA SE FACE ATUNCI CAND ESTI INSARCINATA SI CAND TE CASATORESTI, SINCER NICI CAND M-AM ANGAJAT NU MI-A CERUT ASA CEVA.HAI NOAPTE BUNA SI VA PUPIC DULCE

Noi nu a trebuit sa ne facem analizele ca parinti.Ni s-a cerut doar mentiunea de la medicul de familie cu "clinic sanatos".Cand am mers la doctorita cresei cu analizele fetei si pt noi cu mentiunile astea pe fisa medicala, am fost supusi unui "interogatoriu" despre bolile cronice de prin familie,despre ce probleme de sanatate a avut pana acum pitica..etc. Oricum,se scriu toate antecedentele pe fisa medicala, doctorul de familie va are in evidentza daca ati avut boli cronice, iar cei de la cresa au grija sa nu primeasca copii bolnavi(de boli contagioase,cronice..).Daca astea sunt regulile cresei,trebuie sa va conformati.Probabil au mai avut cazuri. Noua ca parinti sanatos,cu copil sanatos-toti dovediti cu acte in regula- normal ca nu ne-ar conveni sa ia pitica cine stie ce boli periculoase din colectivitate.Dar daca toti medicii de familie elibereaza cu raspundere fisele astea medicale si scriu adevarul in ele, daca medicii cresei verifica autenticitatea datelor cum s-a facut la noi,atunci eu zic ca nu avem ce ne teme. E si in interesul celor de la cresa sa nu primeasca copii bolnavi.
shirel
Postat: Monday, August 9, 2010 11:08 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11807
Locatia: israel
what what De fiecare data nasterea ,cresterea si educarea copiilor din Romania ma prinde nepregatita si-mi ofera o surpriza ...neplacuta de nu-mi vine sa cred.Analize la parinti doamne inca asta nu am auzit-o ,aici cat se tem si feresc oameni de boli nu ne cere asa ceva ci numai starea sanatatii copilului si atunci cand lipseste fiindca este bolnav nu este primit inapoi fara certificat medical ca totul este in regula si ca copilul s-a insanatosit.O semnatura de la medicul de familie mi se pare suficienta pentru a stii starea sanatatii parintilor.
bulibuli
Postat: Monday, August 9, 2010 11:50 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
shirel wrote:
what what De fiecare data nasterea ,cresterea si educarea copiilor din Romania ma prinde nepregatita si-mi ofera o surpriza ...neplacuta de nu-mi vine sa cred.Analize la parinti doamne inca asta nu am auzit-o ,aici cat se tem si feresc oameni de boli nu ne cere asa ceva ci numai starea sanatatii copilului si atunci cand lipseste fiindca este bolnav nu este primit inapoi fara certificat medical ca totul este in regula si ca copilul s-a insanatosit.O semnatura de la medicul de familie mi se pare suficienta pentru a stii starea sanatatii parintilor.

Shirel, asta e pentru ca la noi TBCul si sifilisul (boli aproape eradicate in lumea civilizata) inca ating cote alarmante, demne de o tara a lumii a 3-a (acestea sunt boli care indica un nivel de trai scazut, o educatie precara legata de chestiile de baza cum ar fi igiena si prevenirea bolilor, mizerie si conditii proaste de trai); prin urmare, trebuie luate mai multe precautii (prin aceste campanii de screening la nivel national, pt ca la noi nu exista educatia si constiinta cetateanului de rand in sensul preventiei), altfel suntem considerati un real focar epidemiologic si un pericol pt alte tari... (cum vrei sa se dezvolte de ex turismul al noi, daca strainilor le e teama sa nu se imbolnaveasca).. trebuie sa intelegem ca lucrurile astea nu-s bazaconii pe care le viseaza unul noaptea si le aplica dimineata, sunt reale masuri pt sanatatea populatiei!! sunt niste protocoale stabilite la nivel mondial si aplicate personalizat pt fiecare tara in parte.. adica daca nu va mai fi nevoie, ca nu mai sunt atatea cazuri (se ajunge sub un anumit numar de imbolnaviri noi), se renunta la ele...

de ex. in Singapore exista febra Dengue, si au protocol legat de eradicarea ei, vin si acasa sa verifice daca ai umezeala, ai tantari in casa, daca iti igienizezi cum trebuie baia si balconul (si asta trebuie sa o suporte atat unul sarac, care traieste intr-un studio cat si bogatul din vila cu 3 etaje), etc. nu pentru ca-s mai putin civilizati sau comunisti, ci pt ca au o PROBLEMA si vor sa scape de ea... asta e atitudinea corecta zic eu, nu sa lase epidemiile sa infloreasca ca sa nu deranjeze oamenii, si sa nu mai aiba turism deloc (si aici ma refer si la turismul de afaceri, care le tine economia in picioare)...
mirela74chris
Postat: Monday, August 9, 2010 11:59 AM

Intrat: 10/17/2009
Postari: 8601
Locatia: Constanta
bulibuli wrote:

Shirel, asta e pentru ca la noi TBCul si sifilisul (boli aproape eradicate in lumea civilizata) inca atinge cote alarmante, demne de o tara a lumii a 3-a (acestea sunt boli care indica un nivel de trai scazut, o educatie precara legata de chestiile de baza cum ar fi igiena si prevenirea bolilor, mizerie si conditii proaste de trai); prin urmare, trebuie luate mai multe precautii (prin aceste campanii de screening la nivel national, pt ca la noi nu exista educatia si constiinta cetateanului de rand in sensul preventiei), altfel suntem considerati un real focar epidemiologic si un pericol pt alte tari... (cum vrei sa se dezvolte de ex turismul al noi, daca strainilor le e teama sa nu se imbolnaveasca).. trebuie sa intelegem ca lucrurile astea nu-s bazaconii pe care le viseaza unul noaptea si le aplica dimineata, sunt reale masuri pt sanatatea populatiei!!

Subscriu la ce zice Buli!In gradinite de multe ori vezi copii bolnavi,adusi de parintii inconstienti cu tratamentul dupa ei,(chipurile nu au cu cine sa ii lase)si primiti de asistente si educatoare la fel de inconstiente.Si va dati seama cat de multe cazuri de imbolnavire sunt si ne mai miram de ce copii sunt mai tot timpul bolnavi cand intra la gradi.
shirel
Postat: Monday, August 9, 2010 12:50 PM

Ce sa fac fetele mie imi este greu de aici de departe sa vad probleme atat de grave ale romaniilor TBC,murdaria si mizeria in care traiesc inca ,dar sunt sigura ca familiile cu asemenea boli grave netratate nu au nici bani necesari sa-si inscrie copii la crese.Oricum Buli multumesc de explicati ,cred ca atunci pe vremea mea era mult mai bine si chiar nu eram asa de bolnavi ,eu ca ,copil nu stiu daca am fost racita macar o data pe an.
Mirela,asta se intampla si la noi cu parinti inconstienti care trimit copii bolnavi, de aceea aici nu te lasa sa-l aduci in colectivitate te suna si in caz de temperatura si-ti iei copilul acasa ,vrei nu vrei.Dar cu asta nu as spune ca trebuie sa aiba parinti facute analizele la intrarea copilului la cresa aaaa poate da la asemenea parinti trebuie cerute analizele psihiatrice, neurologice sa vada daca nu cumva sunt bolnavi la cap(fara raspundere si nu de TBC)sic alcool
bulibuli
Postat: Monday, August 9, 2010 5:02 PM

n-ai cum sa-ti dai seama, fiind plecata de atata timp, plus ca datele astea de statistica, epidemiologie, sanatate publica eu le stiu ca le-am invatat la scoala, dar nu toata lumea le cunoaste.. mie mi se par atat de normale si importante masurile astea incat nu pot sa inteleg de ce atata reticenta din partea oamenilor, doar nimeni nu te pune sa le faci ca-ti vrea raul, dimpotriva... mi se pare o chestiune si de respect fata de semenii tai si fata de propria persoana... nu conteaza din ce mediu provii, tot esti expus la imbolnaviri..

eu de exemplu imi fac analizele desi iti dai seama ca as putea sa obtin usor o stampila de la un coleg, dar pe mine nu ma intereseaza daca sunt sau nu sanatoasa? chiar nu-mi pasa? daca sunt purtator si imbolnavesc oamenii cu care vin in contact la serviciu? e corect fata de ei?

daca fac testare cutanata pt TBC iese slab pozitiva, desi nu traiesc in canalizare, dar asta arata ca am venit in contact cu bacilul, e de ajuns sa mergi odata in autobuz si sa tuseasca unul langa tine... de aceea faci MRF ca sa vezi daca nu ai facut si o forma a bolii..

sifilisul.. pare imposibil? am avut o pacienta educata si dintr-un mediu sanatos, curata, tot ce vrei care s-a trezit ca e infectata la o analiza de asta de rutina, pt angajare parca.... si ghici ce? asa a aflat ca sotul ei avusese o aventura si a luat boala (parca nu mai pare asa lipsit de importanta acum, nu?)

si intr-adevar, infectiile respiratorii erau mult mai rare inainte, si eu raceam maxim odata pe an, in sezonul rece, dar cred ca si controalele erau mai riguroase in crese si gradinite, si se facea profilaxie (tin minte ca ne dadea pe toti cu albastru de metilen in gat in prima zi de gradinita) dar nici microbii nu erau atat de rezistenti (asta e "avantajul" erei antibioticelor, folosite prea mult si prea fara ..discernamant).. asta e... iar m-am intins..
shirel
Postat: Monday, August 9, 2010 5:18 PM

bulibuli wrote:
n-ai cum sa-ti dai seama, fiind plecata de atata timp, plus ca datele astea de statistica, epidemiologie, sanatate publica eu le stiu ca le-am invatat la scoala, dar nu toata lumea le cunoaste.. mie mi se par atat de normale si importante masurile astea incat nu pot sa inteleg de ce atata reticenta din partea oamenilor, doar nimeni nu te pune sa le faci ca-ti vrea raul, dimpotriva... mi se pare o chestiune si de respect fata de semenii tai si fata de propria persoana... nu conteaza din ce mediu provii, tot esti expus la imbolnaviri..

eu de exemplu imi fac analizele desi iti dai seama ca as putea sa obtin usor o stampila de la un coleg, dar pe mine nu ma intereseaza daca sunt sau nu sanatoasa? chiar nu-mi pasa? daca sunt purtator si imbolnavesc oamenii cu care vin in contact la serviciu? e corect fata de ei?

daca fac testare cutanata pt TBC iese slab pozitiva, desi nu traiesc in canalizare, dar asta arata ca am venit in contact cu bacilul, e de ajuns sa mergi odata in autobuz si sa tuseasca unul langa tine... de aceea faci MRF ca sa vezi daca nu ai facut si o forma a bolii..

sifilisul.. pare imposibil? am avut o pacienta educata si dintr-un mediu sanatos, curata, tot ce vrei care s-a trezit ca e infectata la o analiza de asta de rutina, pt angajare parca.... si ghici ce? asa a aflat ca sotul ei avusese o aventura si a luat boala (parca nu mai pare asa lipsit de importanta acum, nu?)

si intr-adevar, infectiile respiratorii erau mult mai rare inainte, si eu raceam maxim odata pe an, in sezonul rece, dar cred ca si controalele erau mai riguroase in crese si gradinite, si se facea profilaxie (tin minte ca ne dadea pe toti cu albastru de metilen in gat in prima zi de gradinita) dar nici microbii nu erau atat de rezistenti (asta e "avantajul" erei antibioticelor, folosite prea mult si prea fara ..discernamant).. asta e... iar m-am intins..

Ei nu ma intreba si noi cate controale facem fiind mereu in contact cu fel de fel de persoane si nu mai spun cate controale si analize se fac aici copiilor uneori chiar mi se pare ca exagereaza ,plus ca eu donez sange o data la cateva luni si iti dai seama daca as avea o boala din asta as putea umple si pe alti si chiar nu asta este ajutorul pe care vreau sa-l dau societatii.Da ,eu inteleg ca ai perfecta dreptate ,analizele nu conteaza cand dar este bine de facut ,eu pur si simplu ma miram ce i-a apucat sa ceara asa ceva de la parinti ,orcum dar cred ca si intrebarea a avut ceva numai de a ne provoca pe noi ,nu vezi ce ne-am spovedit pe aici ,mai mai sa ma inscriu la o analiza si la tine ,buli .Aaa doar asa aveam si eu norocul sa te cunosc.Programez pentru la anul o analiza.Ok?pupici pupici
bulibuli
Postat: Monday, August 9, 2010 6:23 PM

doar daca vrei sa analizam cat de drept mergi dupa ce bei afinata, da, te programez imediat.. hohot

eu de fapt am dat atatea explicatii mai mult sa o lamuresc pe mayday inainte sa umple forumul de mesaje disperate cu acelasi subiect, ma mira mai tare cum de nu constientizeaza cineva care traieste in Ro aceste lucruri decat tine, care esti plecata de atata timp.. in plus mi-e sa nu se simta incurajata vazand ca ii tii partea... daca intelege ceva din mesajul meu bine, daca nu tot bine, mie nu-mi pasa pt ca oricat s-ar enerva si s-ar agita tot le face nu are de ales ras dar cred ca, fiind mamica, e timpul sa gandeasca putin mai matur si mai responsabil..
shirel
Postat: Monday, August 9, 2010 7:33 PM

[quote=bulibuli]doar daca vrei sa analizam cat de drept mergi dupa ce bei afinata, da, te programez imediat.. hohot

Daca o mai ai pana la anul ma programez cu singurantza ras sic si atunci sa vezi ce orgasm vom avea amandoua!hohot hohot hohot
bulibuli
Postat: Monday, August 9, 2010 9:12 PM

shirel wrote:
Daca o mai ai pana la anul ma programez cu singurantza ras sic si atunci sa vezi ce orgasm vom avea amandoua!hohot hohot hohot

fetele poate nu stiu despre ce e vorba si cine stie ce mai inteleg... hohot

suntem cam offtopic, cred ca ar trebui sterse oricum topicurile astea deschise in plus..
PrincessLilou
Postat: Wednesday, January 25, 2012 1:04 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/4/2009
Postari: 979
Locatia: Australia
la noi, nu se fac analize, pentru ca aici nu te lasa nici sa pui degetul mic in tara, daca ai TBC sau alte boli din astea. Dar daca as fi in Romania, mi-as dori sa stiu ca exista tot felul de metode de filtrare ca sa stiu ca copilul meu nu se duce intr-o oala de infectie sa stea acolo 8 ore.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed