Chestionar intrebare: Ati cumpara o casa sau ati face al 2lea copil?
Alegere Voturi Statistici
As cumpara o casa 14 48%
As face al 2 lea copil 15 51%

O casa sau un copil?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
S.ELENA
Scris: Wednesday, July 30, 2008 11:44 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 6/20/2007
Maria & mami wrote:
Votat : copil ! Casa am o viata sa mi-o schimb ! Nu am crescut in casa mare ca sa ma impiedice un loc mai mic ! Plus ca voi casa v-o luati oricum, fie anul asta fie anul viitor. Bebe nu vine peste noapte , in noua luni de zile ai timp sa o cauti, sa o cumperi sa te si muti ! Plus ca bebe doi oricum va dormi cu voi in camera o perioada ! Deci , si doi ani de acum inainte tot va va fi suficient spatiul actual !
...

Sunt absolut de acord cu ceea ce a spus Oana!!!!

Fiecare face asa cum crede ca este mai bine ptr el si familia lui, dar si eu tot copilul l-as alege intai!!!!
pupici
lifeinhim
Scris: Thursday, July 31, 2008 7:21 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 3/19/2008
Logica imi zice ca l-as face pe bebe 2, insa la cat ma chinuie acum Matei incep sa am indoieli ca mai vreau un alt bebe. Of, si eu care voiam 5 copii, ca imi plac la nebunie.

petro
Scris: Thursday, July 31, 2008 2:59 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 1/31/2008
lifeinhim wrote:
Logica imi zice ca l-as face pe bebe 2, insa la cat ma chinuie acum Matei incep sa am indoieli ca mai vreau un alt bebe. Of, si eu care voiam 5 copii, ca imi plac la nebunie.

Rabdare mami! In cateva luni v-a fi mai usorcomputerlove
dya
Scris: Thursday, July 31, 2008 5:22 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 5/12/2006
Grea decizie....noi am fost nevoiti , din pacate , sa alegem casa in favoarea primului copil insa dupa multe chinuri si vazind cit este de greu sa obtinem un credit am ajuns la concluzia ca viata trece pe linga noi si exista riscul sa raminem si fara casa si fara copil asa ca ne-am hotarit sa facem copilul ...la prima sarcina eram fericita ca o sa am copil si nu mai conta casuta dar Dumnezeu nu a vrut sa fie si am pierdut sarcina , m-am speriat destul de rau la gindul ca as putea ramine fara nici un copil si ma invinovateam ca nu am incercat mai repede sa am un copilas...asa ca nu am mai tinut cont de dorinta de a avea casa noastra si am muncit pentru o noua incercare de a avea un copilas. In luna in care am ramas insarcinata Dumnezeu a vrut sa primim si un credit de la banca pentru a putea sa ne luam si casuta noastra. In conditiile astea , pentru al doilea copilas nici nu se mai pune problema de a pune pe primul plan o noua casa sau copilul ca din start aleg sa am si un fratior sau surioara pentru Cezara desi daca ar fi sa am si al doilea copilas ar fi necesar si un alt apartament dar vom trai si vom vedea....
Este foarte greu sa dai sfaturi in astfel de cazuri pentru ca fiecare stie mai bine ce are si de ce ar avea nevoie.angel
Roxanel succes in luarea deciziei , sunt convinsa ca indiferent de ce alegeti va fi cea mai buna alegere pentru voi ca si familie.pupici computerlove
Cristy
Scris: Friday, August 1, 2008 1:14 PM
Nivel

Inregistrat: 1/8/2007
Uite ca si la mine este asceeasi intrebare, dar avand deja 2 copii aleg casa si nu bb 3 suntem mobilizati coplet si la regim de economii la sange, 2 ani ne-am distrat la maxim... acum gata..
Din punct de vedere financiar pt noi bb 3 este ca si primul, adica cumparate toate de la zero, patut, carut hainute, jucarii maseluta deci alegerea este clara.. asa cum a zis Shirel, vreau sa ofer copiilor un viitor mai stralucit, sa-i port la facultate si sa ii ajut financiar dupa ce sa casatoresc ... sa nu trbuiasca ca inceapa viata ca noi cu 2 furculite, 2 farfurii o perna si o plapuma si fara un leu in buzunar uff sau alt ajutor... sub nici o forma nu vreau sa spun copiilor meu , ca deh sunteti multi si nu va pot ajuta angry
Alina
Scris: Friday, August 1, 2008 2:08 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 3/27/2006
Sunt 100% de acord cu Cristy.firstprize firstprize
Alyna
Scris: Friday, August 1, 2008 7:05 PM
Nivel

Inregistrat: 2/15/2006
Noi am ales copilul.Fiind studenti,nu prea aveam cum sa ne luam casa(noroc ca stam intr-un apt cu o camera,pe care l-am facut f confortabil).Si eu imi doresc sa aiba copii mei tot ceea ce-si doresc(in limita bunului simt),dar oricum voi munci o viata pt asta,asa ca deocamdata copii sunt mai importanti.Nu vreau sa aman prea mult bebe 2(sper sa vina peste 2-3 ani).Nasa mea a tot amanat bebele,au facut credit,si-au luat apt cu 3 camere,l-au renovat,mobilat...tot tacamul.Are 3 ani de cand incearca sa ramana gravida si nu reuseste.Deja au trecut de 30 de ani si timpul trece...Acum regreta ca nu au incercat mai devreme.Au casa,salarii f bune..si la ce bun??uff uff Isi doresc cu disperare un bebe,sarmaniiuff uff Noi nu avem prea multe....dar Matei este o comoara si sursa fericirii noastre.De acum incolo,tot o sa avem timp sa strangem si bani,sa ne luam o masina,o casa...toate la timpul lor.Eu si Dan am luat-o de la 0...cu ce am primit la nunta si la cununia civila...si ne-a fost de ajuns.E frumos cand ma gandesc ca vom face totul impreuna.Ca ne vom lua o casa numai a noastra,o masina...ca ne vom realiza singuri,pe puterile noastre si nu pe banii parintilor.Am vazut situatii cand ea sau el a primit casa si masina de la parinti si apoi tot au fost discutii pe tema asta.
Roxanel
Scris: Sunday, August 3, 2008 7:21 PM
Nivel

Inregistrat: 3/13/2006
Fetelor saru-mana de raspunsuri. pupici Este greu de luat o decizie. Cert este ca pe amandoua nu mi le permit. In sfarsit, timpul le rezolva pe toate. Eu am votat casa desi ma gandesc ca vremea trece si noi imbatranim si asa mai departe. Sa vedem ce ne rezerva soarta.
Ely
Scris: Sunday, August 3, 2008 8:04 PM
Nivel

Inregistrat: 3/2/2006
Eu nu stiu ce sa votez.Eu sunt de acord cu amandoua,daca s-ar putea in acelasi timp mai mult sau mai putin.Eu nu cred ca un bebe ar impiedica sa-ti cumperi o casa.Este o mare diferenta financiar vorbind.
Roxanel bafta mare ca o fi o casa sau un bebe.
pupici
katy_lumika
Scris: Sunday, August 3, 2008 8:52 PM
Nivel

Inregistrat: 1/14/2008
Eu acum as vota casa, am deja buburuzele, insa daca va fi vreodata si bebe 3-4, vom incerca sa finalizam proiectele pe care le avem demarate. Daca dau peste un nene doctor bun prin state si-mi face treaba aia cu vitro si gemenii doriti trebuie renovata casa neaparat. camerele sunt...vreo 7, insa avem nevoie de cel putin 50 000 euro pentru renovare. Asa ca mai asteptam, in primul rand sa ma fac eu bine, in al doilea rand sa renovam casa sau poate sa plecam in state si apoi gemenii.ras
bereea
Scris: Saturday, August 16, 2008 2:36 PM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
Eu votez pentru copil si am sa spun si de ce.Am asteptat sa o am pe Alessandra 5 ani dupa ce m-am casatorit.tot timpul motivam ca nu am casa (nu am nici acum casa mea), ca am plecat in strainatate si ba nu am unde locui, ba nu am de munca, ba nu am acte.doar scuze.Asa ca am facut un copil la 33 de ani, apoi m-am imbolnavit si acum imi doresc si al doilea dar nu stiu daca il voi putea avea.Cert este ca trebuie sa treaca 5 ani de la terminarea tratamentului si confirmarea vindecarii, iar eu am deja 37 de ani.
deci, mai intai sa ne gandim la ce e mai important in viata noastra, ca celelalte vin pe deasupra.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.