Chestionar intrebare: Ati cumpara o casa sau ati face al 2lea copil?
Alegere Voturi Statistici
As cumpara o casa 14 48%
As face al 2 lea copil 15 51%

O casa sau un copil?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Roxanel
Scris: Tuesday, July 29, 2008 2:34 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/13/2006
Fetelor ma macina si pe mine o intrebare la care nu pot da un raspuns impartial. Poate ma ajutati voi cu alegerile voastre.

Daca ati avea de ales intre a va cumpara o casa sau sa faceti un al doilea copil, ce ati alege?

Saru-mana pupici
Mela
Scris: Tuesday, July 29, 2008 2:46 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 11/19/2006
Roxanel,eu cred ca achizitionarea unei case poate fi facuta si daca ai ramane gravida cu bebe 2,chiar nu inteleg de ce ai pune conditia asta:casa sau copil,merg bine impreunathumright

sau,altfel spus,aparitia unui bb2 ar fi un motiv bun sa-ti cumperi ceva mai mare,cum ar fi o casa,de exemplu.

Cris-DL
Scris: Tuesday, July 29, 2008 2:47 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 10/4/2006
Sa spun eu .... noi am ales copil. Am fost in aceasta situatie, abia cumparasem terenul si vroiam sa ne apucam de casa. Am aflat ca vom avea un bondarel .... ne-am gandit, ne-am socotit (in sensul ca nu aveam timp s-o terminam pana la nasterea lui, iar ca s-o terminam trebuia sa vindem apartamentul si sa stam o perioada cu chirie), am ajuns la concluzia ca mai bine mai amanam un an.

Bineinteles asta a fost alegerea noastra, nu inseamna neaparat ca este cea mai buna alegere, dar pt. noi asa a fost mai bine. Cred ca depinde de mai multe aspecte aceasta decizie si in primul rand daca mai este loc si pt. bb2 in vechea casa/ap. pupici
Lilly of the valley
Scris: Tuesday, July 29, 2008 2:47 PM
Nivel

Inregistrat: 3/23/2007
Daca situatia materiala mi-ar permite le-as face pe amandoua odatathumright
Daca nu mi-as permite si casa si copil in acelasi timp as cumpara mai intai casa, apoi cand imi voi reveni financiar voi face si copilul.
Nu am votat! Raspunsul meu are prea multe "daca"
t-mihaela
Scris: Tuesday, July 29, 2008 5:51 PM
Nivel

Inregistrat: 6/20/2008
Normal ca le-as vrea pe amandoua dar sa le iau in ordine as alege prima data casa si apoi peste un an sau doi cand e timpul potrivit as face si bebe2 .Daca ai ocazia sa cumperi casa nu o rata ,nu stiu cum e pe acolo dar aici casa e greu de luat,bani multi, stress, umblatura ,te consuma la maxim sa nu mai zic munca de dupa cu zugravit ,aranjat etc.Si bebe doi poate veni la anul sau peste doi ani in casa noua si frumoasa firstprize
Kiki
Scris: Tuesday, July 29, 2008 5:58 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Eu as alege casa. Asta daca as avea posibilitatea sa imi cumpar o alta casa.
Dar cum nu am, ma multumesc cu copilul. ras Parca e o investitie mai mica decat o casa sau decat rate pe 30 de ani....Ma multumesc cu casa pe care o am momentan. Avem loc (ma rog, daca o sa ii mai ia bunicii lui Dav inca o motocicleta s-ar putea sa nu mai am loc sic ) toti 3...e loc si de al 4-lea.
Maria & Mario
Scris: Tuesday, July 29, 2008 6:44 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 2/13/2006
Votat : copil ! Casa am o viata sa mi-o schimb ! Nu am crescut in casa mare ca sa ma impiedice un loc mai mic ! Plus ca voi casa v-o luati oricum, fie anul asta fie anul viitor. Bebe nu vine peste noapte , in noua luni de zile ai timp sa o cauti, sa o cumperi sa te si muti ! Plus ca bebe doi oricum va dormi cu voi in camera o perioada ! Deci , si doi ani de acum inainte tot va va fi suficient spatiul actual !
Ca sa nu mai spun ca eu nu intineresc ! Si cred eu ca daca vine cat sunt eu mai tinerica , va fi cu atat mai bine ! Casa ai toata vremea sa ti-o cauti ! Mai ales ca si preturile au scazut si ica inca vor mai scadea !

PS : Sa nu dai cu rosii ! Imi cunosti parerea ! ras
Alina
Scris: Tuesday, July 29, 2008 7:06 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 3/27/2006
Votez copil, Roxanel, casa poate fi luata oriand.
carla
Scris: Tuesday, July 29, 2008 9:47 PM
Nivel

Inregistrat: 2/8/2007
Nu pot sa aleg pentru ca nu e de ales.Faci copilul daca poti si daca-l doresti si casa tot asa.
Poti face tot ce-ti doresti.Eu am 2,dupa cum vezi si acum facem fundatia la casa.Nu e greu,e foarte greu,dar n-as da perioada asta a vietii pe nimic.pupici
AdrianaC
Scris: Tuesday, July 29, 2008 10:03 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Roxanel, la noi a fost cam in modul urmator. O aveam pe Alice, ne gandeam sa mai facem un bondarel, dar totodata stateam la 2 camere si nu prea am fi incaput. Asa ca am ales sa luam intai alt apartament, de 4 camere, si apoi sa vina si bondarel.

Acum insa daca as avea de ales, as alege invers. As face copilul si as lua si casa. Bebe 2 doar te solicita putin mai mult, dar material nu te afecteaza asa rau. Mai ales daca bebe 1 a "purtat" frumos lucrusoarele (patut, carut, tarc, premergator, etc, etc). BB2 nu te va baga la mari cheltuieli, asa ca poti lua si casa si poti sa vezi si de bebe 2.

Am votat COPILUL.
shirel
Scris: Tuesday, July 29, 2008 10:15 PM
Nivel

Inregistrat: 7/22/2007
Eu cu toate ca am facut-o pe Eden inainte de a incepe sa caut sa-mi cumpar casa fiindca asa a fost sa fie am votat casa.
Noi ne-am gindit in momentul cind am cumparat-o citi copii vrem si in functie de asta am cautat si casa.
Eu una imi este totusi foarte greu sa ma gindesc sa fac o comparatie intre casa si copil ,dar spre binele nostru si daca avem
conditiile materiale este bine totusi sa ne gindim ce conditii oferim noi copiilor,nu
spun pot sa creasca si toti intr-o camera
dar nu despre asta este vorba.
Trebuie sa le putem oferii copiilor nostri
ceea ce este necesar si nu trebuie neaparat o casa a noastra poate sa fie si un apartament inchiriat in care sa putem sa-i facem fericitii!

Eu ,personal sunt cu picioarele pe pamant si sa le ofer un camin cald al lor mi-a fost mult mai important,si de acuma nu vedeti ma tot tin pe facut copii ,am inca de uumplut 2 camere cu ei!hohot hohot
t-mihaela
Scris: Wednesday, July 30, 2008 6:34 AM
Nivel

Inregistrat: 6/20/2008
AdrianaC wrote:
Bebe 2 doar te solicita putin mai mult, dar material nu te afecteaza asa rau..

La asta ma gandeam si eu, Roxanel, din partea finantelor iti zic cu mana pe inima ,Arti a venit cu cheltuieli de o mie de ori mai mici decat Daria.Practic doar pampersi si formula cumpar mai scump ,restul am ramase de la Daria absolut tot, hainutele sunt ieftine nu e mare cheltuiala.Vezi poate pana la urma le impaci pe amandoua si vine si bebe 2 si casa in acelasi timp ras gravida
Fluturas
Scris: Wednesday, July 30, 2008 10:24 AM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 11/22/2006
Maria & mami wrote:
Votat : copil ! Casa am o viata sa mi-o schimb ! Nu am crescut in casa mare ca sa ma impiedice un loc mai mic ! Plus ca voi casa v-o luati oricum, fie anul asta fie anul viitor. Bebe nu vine peste noapte , in noua luni de zile ai timp sa o cauti, sa o cumperi sa te si muti ! Plus ca bebe doi oricum va dormi cu voi in camera o perioada ! Deci , si doi ani de acum inainte tot va va fi suficient spatiul actual !

imi place cum a spus-o oana si sunt de acord cu ea.
tu te poti apuca acum si la bb si la cautat casa.poate si bebe se va lasa asteptat putin si atunci ai mai mult timp pentru casa,dar macar vei fii cu constiinta impacata ca le-ai facut pe amandoua.

cum a fost la noi...am ramas gravida intamplator cu karina,nu aveam de gand sa ne mutam,sa ne cumparam ceva...aveam 6 luni cand ne-am hotarat sa ne mutam la 350 km de unde stateam.aproximativ 2 luni saptamanal mergeam la apartamentul de acolo(sotul deja lucra aici)ca pana la urma sa renuntam definitiv la el.3 luni am stat la sora mea,stateam darius intr-o camera iar noi 3 in salon.abea dupa 2 luni dupa ce s-a nascut karina am reusit sa ne mutam in apartamentul nostru.acum suntem sanatosi si foarte fericiti
ninetem
Scris: Wednesday, July 30, 2008 12:55 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 10/19/2007
Am votat copilul! Cred ca depinde si de varsta. Noi locuim intr-o garsoniera, si poate multi spun ca nu am fi avut nevoie de al doilea copil, dar eu am 36 de ani si casa cred ca pot sa o fac si la 40 ani insa un copil e mai greu. Nu imposibil, dar sunt mai multe in joc atunci, iar sa avem doar un singur bebe nu am vrut. Sunt sigura ca ne vom descurca foarte bine!
raly
Scris: Wednesday, July 30, 2008 11:01 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 12/17/2007
Si eu am votat copilul!Copilul in multe cazuri vine si neprogramat,casa din pacate nu!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.