Nu vrea sa stea la gradinita :(

Options Nu vrea sa stea la gradinita :(
Subiectul anterior · Subiectul urmator
miriam
Postat: Friday, October 14, 2011 12:14 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 5/17/2009
Postari: 4989
Locatia: bh
oanamaria wrote:
Miriam ai rabdare ca pe urma se va tavali pe jos la plecare ,cel putin eu asa patesc cu Stefan -cu greu il iau de la gradi ca mai vrea.sic

da, sper si eu sa fie asa...in alte parti , ma refer alte tari mai avansate ca noi, tot asa se procedeaza cand este vorba de adaptarea copiilor la gradi?lasati acolo plangand, sau sant deja adaptati de la cresa...este dureros oricumcry
aurishta
Postat: Friday, October 14, 2011 1:03 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5532
Locatia: Bucuresti
Depinde de copil! eu am incercat tot ce mi-a stat in putinta ca Gabriel sa se acomodeze, dar n-a fost posibil. Plangea ore in sir, nu se calma cu nimic, refuza se se joace, o data a si fugit de la gradinita si a venit acasa(noroc ca nu stateam departe). Pe la 4 ani si jumatate l-am retras fiindca mi se parea de-a dreptul sadic sa continui cu incercarile. Cu ceilalti copii n-am avut problema asta, dar cu el a fost prapad!
giulia_mamik
Postat: Friday, October 14, 2011 3:31 PM

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
Azi m am amuzat putin pe tema asta.Vorbind la telefon cu nasa mea,al carei baietel e la grupa mare si tot asa are probleme cu mersul la gradi,imi zice ca a mers la psihologul gradinitei cu el.Si cica psihologul i a aratat o albinuta plangand iar el sa zica de ce crede ca plange albinuta.El gandindu se putin raspunde:"cred ca nu i place nici ei la gradinita"hohot .A fost comic si dulcel.Offf e o problema delicata si asta ce mai la deal la vale!Nasa mea chiar are o problema cu astauff .Si uite ca 2 ani pana acum asa l a dus ca nu are ce face cu el ca lucreaza.E mai bine acum dar devine motocos cand trebuie sa mearga la gradiuff
Mihaela Iorga
Postat: Tuesday, October 18, 2011 10:07 AM

Nivel: Membru

Intrat: 10/18/2011
Postari: 5
Locatia: Braila
Ma numesc MIhaela si sunt noua pe acest site....am aceea?i problema care o au si alte mamici,numai ca feti?a mea este si mai micuta,are doar 2 ani si jumatate,iar acum o saptamâna a plâns si a vomat o ora si Jumatate.M-a chemat educatoarea de urgen?a ca sa o iau acasa si mi-a spus sa o ?in acasa si sa mai încercam peste o saptamâna si sa o tinem pana la ora una.Eu una as vrea sa mearga pt ca este altceva ,decât sa stea cu mine acasa,si nu vreau sa renun? numai ca cea mica ,numai când aude ca mergem pa....spune...." mami nu vreau la gradi ".Ii spun si ii povestesc ca este frumos,sunt copiii si se joaca ,dar ea nu si nu.Am fost si la medic si mi-a spus ca nu am ce sa-i fac,sa mai încercam si daca nu si nu tinand cont ca este înca micuta sa încercam de la anu când mai creste.Pt mine este fffff greu ca pt ca sunt singura si nu am niciun ajutor decât pe so?ul meu care ma sprijina,si îmi este foarte greu pt ca trebuie sa o iau cu mine peste tot.Va rog sa ma ajutati !!!!!!plans
oanamaria
Postat: Tuesday, October 18, 2011 11:05 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Mihaela ai rabdare si eu am fost singura si am luat copilul peste tot si cand nu am putut sa ies ca era ger sau ploua nu am mai iesit si am stat in casa sechestrata cum ziceam eu ca nu aveam de ales.
Este foarte mica asa ca nu o forta sa merga ,inca este foarte dependenta de tine .
Incerca s-o duca cate 2 ore zilnic si in timpul asta rezolvi si tu unele treburi ,eu asa am facut o perioada si in 2ore alea alergam in toate directiile sa rezolv ce nu puteam sa rezolv cu copilul dupa mine.
Rabdare !
Mihaela Iorga
Postat: Tuesday, October 18, 2011 2:01 PM

oanamaria wrote:
Mihaela ai rabdare si eu am fost singura si am luat copilul peste tot si cand nu am putut sa ies ca era ger sau ploua nu am mai iesit si am stat in casa sechestrata cum ziceam eu ca nu aveam de ales.
Este foarte mica asa ca nu o forta sa merga ,inca este foarte dependenta de tine .
Incerca s-o duca cate 2 ore zilnic si in timpul asta rezolvi si tu unele treburi ,eu asa am facut o perioada si in 2ore alea alergam in toate directiile sa rezolv ce nu puteam sa rezolv cu copilul dupa mine.
Rabdare !

Multumesc din suflet Draga Oana pt mesaj.....?tii restul familiei ma acuza ca am facut-o ffff dependenta de mine si ca nu vrea decât cu mine si cu tati....am sa încerc sa o duc câteva ore.Sa speram ca va accepta.hearts
oanamaria
Postat: Tuesday, October 18, 2011 2:05 PM

Daca tu stai in majoritatea timpului doar tu cu ea e si normal ca este foarte dependenta de tine -nu tu ai facut-o asa .
Stefan e foarte sociabil si plangea cand era mai mic doar cand eram in preajma persoanelor care nu-i placeau si acele persoane foarte deranjate ca nu sta copilul la ele imi spuneam ca l-am facut dependent de mine si eu o lasam asa nu le spuneam adevaratul motiv pentru care copilul plangea.

Du-o treptat si incet-incet se va obisnui .Totusi cred ca e prea mica sa stea foarte mult timp fara tine.
Mihaela Iorga
Postat: Tuesday, October 18, 2011 2:25 PM

oanamaria wrote:
Daca tu stai in majoritatea timpului doar tu cu ea e si normal ca este foarte dependenta de tine -nu tu ai facut-o asa .
Stefan e foarte sociabil si plangea cand era mai mic doar cand eram in preajma persoanelor care nu-i placeau si acele persoane foarte deranjate ca nu sta copilul la ele imi spuneam ca l-am facut dependent de mine si eu o lasam asa nu le spuneam adevaratul motiv pentru care copilul plangea.

Du-o treptat si incet-incet se va obisnui .Totusi cred ca e prea mica sa stea foarte mult timp fara tine.

Multumesc mult pt raspuns....pipicei dulci pt voi.
alimami
Postat: Tuesday, October 18, 2011 4:15 PM

Intrat: 11/2/2009
Postari: 1847
Locatia: Romanica
Pana la urma chiar cred ca tine de personalitatea copilului. Desi si a mea a stat cu mine pana la 1an si 8luni, ea s-a adaptat ff repede si bine. Ii plac copiii, oamenii in general, e ff sociabila.Merge la cresa de la 1an si 8 luni, acum avand aproape 3anisori. Acolo a si inceput sa manance, eu ma chinuiam efectiv sa-i dau de mancare acasa.Pe de alta parte,eu,cand eram mica nu am rezistat la cresa deloc.Mama a trebuit sa gaseasca pe cineva sa aiba grija de mine(o doamna mai in varsta,un fel de bona).
oanamaria
Postat: Friday, October 21, 2011 2:13 PM

Surpiza!Azi bobocelul iubit a plans de mama focului cand am ajuns la grdi si vroia sa merga cu mine acasa .
Ce suparat era si ce surprinsa eu ca plange si nu vrea sa stea .
Am plecat cu inima indoita ,dar cum nu m-a sunat nimeni insemna ca a fost doar o ,,figura''de moment.ras
kali
Postat: Saturday, October 22, 2011 1:01 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14381
Ma asteptam la asta... cam asta e "mersul". Va fi asa o perioada - eventual cu circ inca de la plecarea de acasa - apoi iar dupa o eventuala pauza de gradi cauzata de boala... insa trece...
miriam
Postat: Saturday, October 22, 2011 8:04 AM

Intrat: 5/17/2009
Postari: 4989
Locatia: bh
Of Oana...probabil pt ca este nou pt el, totul nou si casa si gradi, dar o sa treaca computerlove
Noi acum stam acasa dupa doar 4 zile de gradi... miercuri, ultima zi cand a fost era aproape bine, nu ne-am mai despartit cu lacrimi, cand o sa mergem din nou , nu stiu cum o sa fie,poate urmeaza alta portie de plansbanghead important este sa-i treaca acum otita.
oanamaria
Postat: Saturday, October 22, 2011 2:39 PM

Kali eu nu ma asteptam -cred ca nu-i place ca trebuie sa manance si sa doarma colo,dar asta-i viata.sic
Miriam sanatate !computerlove
ingerash
Postat: Saturday, October 22, 2011 9:41 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
miriam wrote:

da, sper si eu sa fie asa...in alte parti , ma refer alte tari mai avansate ca noi, tot asa se procedeaza cand este vorba de adaptarea copiilor la gradi?lasati acolo plangand, sau sant deja adaptati de la cresa...este dureros oricumcry

Au o perioada de acomodare...in prima zi asista si parintii,atunci vad si ei cum este in incinta,clase,sali de lectura,ce jucarii au,activitati fac,bucataria,spatiul de joaca de afara;in prima saptamana copilul vine doar pentru o ora;a doua saptamana copilul are program doar de 2 ore...pana se ajunge la orarul normal,full-time 9-13.30 iar part-time in doua sesiuni 9-11.30 sau 12.30-15.00.
Copii nu sunt lasati sa planga,dar daca educatoarele,asistentele nu reusesc sa ii calmeze,suna parintii sau bonele sa vina la gradinita...se are grija de starea emotionala si psihica a copilului.
oanamaria
Postat: Monday, October 24, 2011 8:47 AM

Azi dimineta iar a inceput sa dea apa la soricei la intrare -nu popii ,nu popii!hohot .
Am mers cu el in clasa -i-a dat doamna un joculet si nici o atentie nu mi-a mai dat .
Mi-a zis doamna ca niciodata nu a plans ,ca se joaca frumos cu copilasii ,cand il pune in patut doarme fara proteste asa ca alea cu plansul sunt pentru mine ca sa ma impresioneze .hohot
Si m-am gandit eu bine si cunoscandu-l cred ca nu-i place ca -i da sa manance si ca-l pune la nani -astea ar fi cauzele care-l fac totusi putin reticent .
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed