Nu vrea sa stea la gradinita :(

Options Nu vrea sa stea la gradinita :(
Subiectul anterior · Subiectul urmator
giulia_mamik
Postat: Friday, March 26, 2010 4:16 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
Buna ,fetelor!
Multumesc iar pt vorbele incurajatoare si sfatruile date.
Noi il avem pe tati plecat de cateva saptamani in GERmania la munca.Credeti-ma ca imi era mult mai usor cu tati acasa.Asa sunt singura mama sta in capatul celalalt al orasului si i-ar fi greu si ei sa vina.PLus ca acum o mai ajuta si pe sora mea care are o fetita de 2 luni ...si locuieste la mama.
Pe daria nu o supara nimic acolo doar ca nu vrea ea.Ca imi zice dupa gradi ca vrea mai mult acasa cu mine sau mamaia decat acolo.E normal.Acolo sunt reguli,sunt mai stricte doamnele,se imbraca singura,mananca singura ,pe cand cu mamaia era alta treaba.
Vom vedea saptamana asta ce va urma ...oricum cred ca pana intr-un final se va obisnui.Nu avem incotro.Baiatul nasei mele plangea de rupea tot la fel primele 2 luni cam asa. Si acum se mai smiorcaie dimineata da nu sa ramana plans la gradi.
cRed ca ma induiosez prea repede cand o vad asa...
Nu stiu ce sa mai nascosesc sa o duc totusi pana in gradinita ca e mai greu cu plecatul pana acolo.
va pup,
Laura
Postat: Friday, March 26, 2010 9:06 PM

Intrat: 8/8/2006
Postari: 2347
Si la noi a fost mai greu la inceput, dar asta si pentru faptul ca in primele saptamani plang majoritatea copiilor si chiar eu daca stateam un pic printre ei, imi venea sa plang. ras Alex spunea ca va mai merge la gradi, dupa care, seara spunea ca nu se mai duce la gradi, niciodata. La fel ca si fetita ta, Giulia, pana la 3 ani jumatate, a stat acasa cu mine.
Cum am procedat eu? Ii cumparam zilnic cate o jucarie sau un joc...nu foarte costisitoare...picam fix pe ce-i placea lui mai mult. Dupa cateva zile, nu numai ca nu mi-a mai spus ca nu se mai duce la gradi, dar m-a si intrebat: "mami, maine pot sa ma mai duc la gradinita?" ras Era stimulat de jucarii. A observat probabil si el ca plangand nu castiga nimic. Mai tarziu s-a acomodat cu Doamnele Educatoare care sunt niste dragute, si-a facut prieteni, iar acum frecventeaza cu drag gradinita....doar ca se imbolnaveste cam des...dar asta e cu totul alta poveste. Acum nici nu se pune problema sa nu mai vrea la gradi, cu toate ca la inceput era reticent si nu-i placea sa doarma acolo si nici sa manance. Dar s-a obisnuit. Invata multe si asta-l atrage. S-a integrat foarte frumos printre copii.
Concluzia: rabdare cat cuprinde, o motivatie puternica, gen jucarie, puzzle, un joc pe placul fetitei, cuvinte cat se poate de dulci si acomodarea nu va intarzia sa apara. Mult succes! angel pupici computerlove
Laura
Postat: Friday, March 26, 2010 9:06 PM

Postat de 2 ori sorry
giulia_mamik
Postat: Saturday, March 27, 2010 8:24 PM

Da exact asa e Daria.Cand iesim din gradinita imi promite ca A doua zi nu va plange si ca va sta la gradi.Ei, cand vine seara e grav incepe sa se smiorcaie si sa spuna ca ea maine dimineata nu merge la gradinita ca sta acasa.pale Vine luni,ma cam tem de un nou inceput de spatmana plus ca nu stiu cat de bine fac ca o duc in weekend la mama,dar nici sa stau nonstop cu ea nu pot,fiind singura!Sper ca va intelege pana la urma ca ea trebuie sa mearga la gradinta si dupa gradinita va sta cu mine.Si weekendurile la mamaie.Si urmeaza si o vacanta de o spatamana.Nu stiu cat de bine pica in adaptarea ei acolocry .Incerc sa gandesc pozitiv,sa ma incurajez singura si sa fiu tare.Si sa nu ii transmit si micutei din starea mea cand o las acolo...
Ellena78
Postat: Wednesday, April 7, 2010 2:43 PM

Nivel: Membru

Intrat: 4/7/2010
Postari: 26
Buna Giulia si eu sunt mamica a 2 baietei si aceleasi probleme de acomodare am avut si eu cu copii la inceput ...e bine sa gandesti pozitiv si sa nu renunti...cel mic (de 5 anisori)e de un an jumate la gradinita cu program prelungit si tot mai are perioade cand plec de acasa cu el plangend si tot plangand il las...la fel ..e deajuns sa nu se duca o zi ca incepe santajul...a luat de la fratele lui si infloreste fel si fel de motive ..ca-l doare burta ,gatul si tot asa.La cel mare (care acum e cl. a 3 )am renuntat sa-l mai duc ..si nu am procedat bine ,era primul copil si mai sensibil..se-nbolnavea des dar si la gradi .si acasa tot racea ..asa ca cu cel mic m-am tinut tare si nu am renuntat...iti doresc sa ai multa rabdare si ai sa vezi ca cu timpul Daria se va acomoda la gradinita.
g_nicoleta2000
Postat: Sunday, April 11, 2010 9:04 AM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Nu stiu cat de usor mi-ar fi daca gradi ar fi pentru Alexandra o tragedie. Oricum as fi atenta si la totala ei nefericire, poate totusi ceva este in neregula in grupa ei chiar daca doamnele par a fi super. Am trecut si noi in vara printr-o serie de plans, era ultima luna de gradi si ea ca niciodata bocea de nu ma puteam intelege cu ea. A trebuit sa o retrag si sa ma duc in alta parte pentru ca in final conteaza sa-i placa si ei foarte mult gradinita.
Maine incepe gradi iar, eu o anunt tot timpul cate zile mai sunt si-i reamintesc de Miss si de copii. Stie ca asa cum mami merge la serviciu ea trebuie sa mearga la gradi. Cand mami nu merge la serviciu nu poate cumpara nimic inafara de paine. Asa mai facem economii la cumparat prostii si pricepe si ea ca stand cu mine acasa nu avem bani nici de hartie de colorat.
Oricum plansul prelungit o poate afecta sufleteste foarte mult iar fizic deshidrateaza si demineralizeaza.
Este un subiect la car greu poati sa dai sfaturi, copii sunt universuri unice iar cateodata si situatiile sunt unice.
bereea
Postat: Sunday, April 11, 2010 4:47 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22769
Giulia mamik, s-a obisnuit fetita la gradinita? Eu am fost una fin fericitele caruia copilul nu i-a plans la gradinita desi nu vorbea si nu intelegea limba italiana.E adevarat ca am pregatit-o dinainte ducand in vizita la gradinita si povestindu-i foarte entuziasta cat e de frumos la gradi.Cateva zile a fost mai trista , dar , dupa ceva timp, nu mai vroia sa plece de acolo.
sweet angel
Postat: Sunday, April 11, 2010 6:50 PM

Intrat: 1/6/2010
Postari: 4463
Locatia: italia
giulia inca nu s-a obisnuit fata la gradi?
giulia_mamik
Postat: Monday, April 12, 2010 9:03 AM

Neatza,fetelor.
Din pacate,nu.Nu s-a obisnuit la gradi ,ba mai rau nu i-a picat bine deloc vacanta asta de o saptamana.Azi a fost jale mare dimineata.A ramas planngand in hohote.Dar tot raul spre bine.S-a intors sotul meu in tara pt cel putin o luna si parca trec mai usor prin clipele astea.Merge si el cu noi la gradinita dar nu ajuta foarte mult.Prostia a fost ca nu am dat-o la 3 ani si jumate la gradinita.Si acum suport consecintele!Asta a zis si doamna educatoare.Copii dati la 4 ani cum e cazul Dariei se adapteaza mult mai greu ,fiindca nu mai pot fi "prostiti", amagiti usor.Mi-e invatatura de minte,la al doilea bebe daca vo mai avea inca unul in viata asta, il voi da mult mai devreme la gradinita...de la 3 ani.Dar in acum faptul e consumat deja.Daria are varsta care o are...mergem inainte.Sunt sigura ca se va obisnui pana la urma.o vom lua zilnic la 1 fara un sfert de la gradi pana se va interga ea bine in colectivitate.Pe urma poate va si dormi acolo..o sa vedem .Mi-am prospus ca in cele 2 luni ramase pana la vacanta de vara, sa nu mai facem nici o pauza cu gradinita,asta daca ne ajuta Dumnezeu si nu se mai imbolnaveste Daria.Off,cred ca mai afecatta sunt eu decat ea.De la atata stress cu gardinita, mi-am cam "deranjat" ficatul.Astept rezultatul analizelor...dar ma rog sa nu fie nimic serios,fiindca Daria are nevoie de mine intr=o forma buna.Oricum multumesc ca mi-ati impartasit din experientele voastre.Ma ajuta oarecumpupici floare2 .Va tin la curent...
danab
Postat: Monday, April 12, 2010 12:23 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
g_nicoleta2000 wrote:
Am trecut si noi in vara printr-o serie de plans, era ultima luna de gradi si ea ca niciodata bocea de nu ma puteam intelege cu ea. A trebuit sa o retrag si sa ma duc in alta parte pentru ca in final conteaza sa-i placa si ei foarte mult gradinita.

Nico, voi nu mai sunteti la gradi aia minunata?
Ai aflat de ce nu-i mai placea Alexandrei la gradi si plangea? Nu stiu daca am mai povestit, dar baietelul unor cumatrii a avut probleme la gradi cu un coleg, si nu mai vroia sa mearga deloc, devenise trist, asa ca mama s-a sesizat, a intrebat-o pe educatoare, a vorbit si cu baietelul si s-a rezolvat.

Bine ca se gaseste oferta pe piata de gradi private, sa ai unde sa o muti in orice perioada a anului.

Noi am avut chair acum de sarbatori o "problema": domnisoara educatoare a avut miercuri liber, asa ca Miruna a trebuit sa stea cu alta educatoare, pe care o cunoaste, dar nu a fost incantata. Joi era cam suparata ca merge si sta tot cu cea noua, dar a revenit educatoarea ei si s-a linistit (de bucurie ii dadusera lacrimile).
giulia_mamik
Postat: Tuesday, April 13, 2010 7:14 AM

Cum am spus ,va tin la curent cu evolutia situatiei...
E ciudat totusi cand o iau de la gradinita e incantata,chiar imi povesteste ce a facut,imi canta versuri...De cum vine seara si doamnisoarica devine mofturoasa si obosita se pune pe smiorcaiala,ca ea nu vrea sa mai merga la gradi,ca ar vrea sa stea cu mamaia ei decat la gradinita,ca sa ii promit solemn ca maine dimineata nu o voi mai duce...
Si s-a repetat istoria.In dimineata asta la fel..plansete,isi provoca greata acasa,ca poate asa ne induplecam sa o tinem acasa.Dar a fost tati mai autoritar si a dus-o el.A vorbit cu doamna educatoare si i-a zis ca nu are rost sa mai ramana cu ea ...ca deh' poate o inceta din plans.I-a zis ca mai tare lungeste episodul asta de dimineata.Asa ca s-a intors in 5 minute(avem gradinita la 1 minut de noi).Noi speram sa se acomodeze mai repede ...fiindca inapoi nu mai dam.Chiar nu este nimic la gradinita aia ce sa o deranjeze pe Daria,incat ar trebui sa schimbam gradinita.Am si intrebat-o daca o supara ceva acolo(dupa ce o luam) si mi-a raspuns ca nu o supara nimic,doar ca ar prefera ea sa stea cu mamaia, inloc sa stea la gradibanghead .Acum am hotarat,vreo luna de zile sa nu o mai ducem la mamaie...doar daca se vor intersecta ele prin parc sau va trece ea pe la noi pe acasa.Gata pt o perioada cu weekendurile la mamaie,ca se pare ca si asta o bulverseaza tare!
Va pup,
cute_babies_of_mine
Postat: Tuesday, April 13, 2010 7:36 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Giulia, sper sa treceti cu brio peste perioada asta!pupici
giulia_mamik
Postat: Tuesday, April 13, 2010 10:28 AM

cute_babies_of_mine wrote:
Giulia, sper sa treceti cu brio peste perioada asta!pupici

pupici multumim!Si noi speram la fel...
Laura
Postat: Wednesday, April 14, 2010 6:31 AM

Giulia, din cate-mi dau seama, sunteti pe drumul cel bun. thumright Sigur ca fetita s-a apropiat sufleteste de mamaia si e mai greu la aceasta varsta sa se detaseze. Dar se va obisnui odata ce va descoperi la gradi lucruri care-i plac mult. Asa am patit si noi cu Alex. Acum ma intreaba mereu cand se duce la gradi, din pacate l-am mai tinut acasa sa-i mai treaca din raceli.
Mult succes in continuare! angel computerlove
giulia_mamik
Postat: Wednesday, April 14, 2010 8:39 AM

Multumesc,Laura pt raspuns!pupici Eu ma tem ca va mai fi nevoie sa o mai retragem in aceste doua luni ramase pana la vacanta...si sa o luam de la capat cu circul cand vom merge din nou..
Ieri cand am luat-o de la gradinita,doamna educatoare a zis ca e pe drumul cel bun.Si eu am intrebat-o acasa :"ai plans dupa mami ?" si ea mi-a raspuns:"da mami ,dar am plans mai putin ca ieri !"hohot O incanta bulinutele pe care le iatopai .Deja canta un nou cantecel sorry1 .Incep sa devin mai increzatoare in ea si in faptul ca se va obisnui cu gradinita,mai devreme decat ma astept eu.Ma ajuta foarte mult ca o duce sotul meu dimineata.Cum v-am zis e mai autoritar ,nu prea se lasa induplecat de lacrimile ei.A inceput sa isi faca prieteni in fata blocului(numai ca e cea mai mica dintre ei ).O problema ar fi ca nu vrea sa doarma la pranz cand o aduc de la gradinitacearta ...duc munca de lamurire cu ea,dar degeaba.La 8 jumate seara suntem in lumea viselorangel ...dar imi fac griji ca atunci cand voi hotara sa o las sa faca nani acolo,sa nu creeze problemebanghead
Va pup ,fetelorpupici angel
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed