Nicole2018

Profil: Nicole2018
Despre
Utilizator: Nicole2018
Nivel: Avansat
Nume real:
Locatia
Ocupatie:
Interese:
Sex: nu e disponibil
Statistici
A intrat: Thursday, January 11, 2018
Ultima vizita: Friday, October 23, 2020 4:30 PM
Numarul de postari: 1,161
[0.11% din toate postarile / 1.14 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Gravidutele noastre dragi - 58
Postat: Friday, October 2, 2020 5:13 PM
Andreeax wrote:
Buna fetelor! Eu ?i morcovul meu adânc înfipt! pale Miercuri am avut primul eco unde mi s-a confirmat sarcina. 5w 1d ,sacule?ul ?i vezica vitelina prezente,toate bune ?i frumoase pana azi când din sânii grei ?i durero?i aproape ca ?i-au revenit la normal. La voi cum a fost cu sânii in sarcina la început,au foat durero?i contant,au avut perioade in care si-au revenit la normal sau...sau...sauuu ?

Este firesc sa fluctueze intensitatea simptomelor, sau chiar sa apara/dispara.
Mi s-a intamplat si mie si cu sanii(desi la mine sanii nu au fost niciodata exagerat de tensionati, doar ceva mai tensionati/sensibili) si cu greata.

Tot ce poti face este sa incerci sa te pastrezi cat se poate de linistita, sa ai grija de tine, sa urmezi recomandarile medicului ... si mai departe e doar despre speranta, rabdare si iubire... pentru ca realitatea este ca noi avem destul de putin control in ceea ce priveste evolutia unei sarcini.

Hai curaj, o sa fie bine, fa cat mai multe actvitati dragi tie ca sa treaca timpul mai usor pana la urmatorul control.

Postat: Friday, October 2, 2020 4:07 PM
oanatm wrote:
Nicole, felicitari!coeur cred ca era diferenta de cateva zile intre noi. Bebelina voastra e mai cuminte, al meu/a mea a mostenit caracterul fetitei ca si ea era la fel de nazdravana.

Multumesc! :)
Ahh, nu a stat nici mogaldeata mea locului la ecograf, eu insa am facut test de ADN fetal in loc de dublu test, si de acolo stim ca e fetita, candva vom confirma si ecografic.

Postat: Friday, October 2, 2020 4:06 PM
Multumesc pentru mesaje! grup

Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 13
Postat: Friday, October 2, 2020 3:34 PM
maria2013 wrote:
Nicole, ca întotdeauna, mesajele tale sunt atat de pline de continut, de sfaturi bune, de echilibru si blandete! O sa incerc sa aplic si eu câteva sfaturi date de tine, chiar daca Ana are vârsta mai mare decât a avut-o fetita ta când le-ai aplicat. Nu reusesc deloc sa scot asocierea somn-san. Când e cu mama mea, adoarme foarte bine fara, dar cu mine...

Multumesc, Maria. Am tot vrut sa iti scriu si nu am mai apucat, tot intru si mai citesc in fuga mesajele dar de scris mai greu apuc sa scriu. Acum am prins niste timp asa ca profit sa mai las aici cateva ganduri cu privire la procesele astea de schimbare.

La orice varsta se pot face schimbari, important e sa fim noi mamele pregatite cu o energie buna atat fizica cat si psihica si convinse ca ceea ce vrem sa facem este bun si pt noi si pt copil si bineinteles sa avem si asteptari realiste.
Cand mama este sigura pe ea are puterea sa primeasca cu empatie si iubire eventuala suparare a copilului, are puterea sa ramana consecventa in ceea ce face si astfel il ajuta pe cel mic sa se adapteze mai usor la schimbare.
Cei mici au putere mare de adaptare si mai ales au mare incredere in noi, de asta e asa de importanta si starea pe care o avem noi.

Consecventa este foarte importanta, cand un copil riposteaza si noi cedam el intelege ca daca riposteaza suficient de mult va primi pana la urma ce vrea, iar asta nu va face decat sa ingreuneze procesul de schimbare pentru ca el va riposta mereu tot mai tare. Iar pentru mama va fi un chin daca la fiecare moment se framanta cu indoieli, cu fel de fel de sentimente de vinovatie si cu frustrarea ca nu reuseste.

Alta piedica des intalnita este modul in care percepe mama plansul copilului, sunt mamici care efectiv nu suporta sa isi vada copilul plangand. Insa, in unele situatii in care avem nevoie sa schimbam ceva este de asteptat ca cel mic sa planga, este chiar firesc sa faca asta.
Cred ca am mai pomenit in trecut pe aici:
- o carte care pe mine m-a ajutat sa inteleg si sa vad cumva mai echilibrat plansul puiul meu: Lacrimi si Crize de furie.
- unul din articolele printesei urbane in care explica frumos cat e de firesc ca cel mic sa planga atunci cand noi impunem o limita
https://www.printesaurbana.ro/2020/02/copilul-vrea-plange-cand-primeste-normal-solutia-asumi-rolul-parinte-limita-care-nevoie.html

Postat: Friday, October 2, 2020 1:43 PM
Freya, si buricul meu era destul de "adanc", s-a mai modificat pe timpul sarcinii insa nu a ajuns sa iasa in relief, deci nu cred ca este o regula cu buricul, depinde si cum era de de la inceput, de cat de mult se mareste burtica etc.

Nici noi nu am recoltat celule stem.

Oanatm, felicitari pentru vestile bune, sa se dezvolte bebe armonios in continuare.
Imi amintesc ca si la primul copil eram destul de aproape cu termenele, dar sa stii ca de data asta ne potrivim la fix. :)
Si eu sunt insarcinata si tot 12 saptamani si 2 zile are minunea mica din burtica mea, noi o sa mai avem o printesica. coeur.

Gravidutelor, sarcini usoare va doresc si sa ajungeti sa va tineti pruncii in brate cu bine.

Postat: Friday, October 2, 2020 1:14 PM
Florentinna wrote:
Dxc bine ai venit la mamici, adaptare lina in noua formula.
Adina sper sa scapati de problemele lui Luca cat mai repede.
Noi la Ami nu am avut reactii adverse la nici un vaccin, doar ca in ziua respectiva parca dormea mai mult. eu ii dadeam dupa vaccin timp de 3 zile supozitor paracetamol dimineata si seara la recomandarea medicului.
Nu imi vine sa cred ca trece asa repede timpul, luni a venit pediatrul in vizita la evaluarea de o luna pt Dominic. Totul este ok cu el, e un mancacios, il mai deranjeaza burtica dar in rest e cuminte.
Mi-am facut si eu curaj sa ies singura cu amandoi la plimbare. Am pregatit copiii cu ideea sa il duc pe Dominic in sistem ca sa am mainile libere pt Ami si cand sa iesim pe usa, sistemul era in masina la sot si el plecat de acasa asa ca am iesit cu bebe in carut. Ami se duce singura cu mototul sau cu trotineta asa ca eu am putut sa imping carutul. Am iesit zilnic cate 10-15 min sa dam o tura pe strada de atunci.
Fetelor mie mi se pare ca sunt mult mai zen acuma cu 2 copii decat eram cu unulLol sper sa nu se schimbe situatia.
Va pup dragi mamicicomputerlove

Florentina, suna foarte incurajator ce povestesti. :)
Sa iti mentii starea de zen cat mai mult timp, cand starea de spirit e buna totul parca merge mai bine.

Postat: Friday, October 2, 2020 1:08 PM
Adina Mariana wrote:
Mamici help.Asta ce doamne apara mai este?deci nu pot sa cred,scapam de una,dam de alta.De 3 zile i-au trecut bubitele acelea micute gen roseola iar azi apare asa ceva mult mai multe,mai mari,mai agresive ca cele de la roseola.Are pe tot corpul inclusiv in talpa si pe bucute.Pe fatza nu are inca.Aseara nu avea nimic,azi dimi am vazut cateva pe picioare si pana acuma seara s-au extins.Nu am schimbat nimic in rutina.I-am dat ieri niste struguri de casa deaia albastru inchis pt.prima data.Nu cred sa fie de acolo.Ori este rojeola?
Parca nu se mai termina problemeleplans maine mergem la pediatru...sper sa fie totul ok pana maine.Nu l-am dat cu nimic.Comportamentul lui este ok,nu vad schimbari sau sa il deranjeze.De cand am facut vaccinul de la 11 luni in 15 sept.parca toate sunt pe noiCray

Adina, iti trimit un gand bun de incurajare, imi imaginez cat de greu iti e cu toate adunate. Sper sa va linistiti cat mai curand.
Bine macar ca nu pare sa fie deranjat micutul de bubite. Ai incredere ca o sa treceti cu bine si peste asta.

Postat: Friday, October 2, 2020 12:48 PM
Dxc wrote:
Buna mamici! Ma alatur voua, de luni sunt mamica cu "acte" în regulacoeur momentan suntem înca in spital deoarece s a declansat icterul la bebelusa si asteptam sa treaca si sa mergem acasica...Love va pup si abia astept sa împartasesc cu voi experienta asta frumoasa

Felicitari si bun venit!
Sa fiti sanatoase si sa aveti o acomodare cat mai lina! grup

Postat: Wednesday, September 30, 2020 7:42 PM
adina1109 wrote:
Fetelor noi crestem usor usor. Azi facem 2 luni Love Love . Maine mergem la vaccinuri si am ceva emotii . Sper sa fie totul bine si sa nu planga foarte mult. Am decis sa le fac si rotarix , deci vor fi 3 vaccinuri . Offff piticii mei . Ai vo?tri au facut temperatura la vaccinurile de 2 luni? V-am atasat si o poza ras
Va pup

La multe luni si multi ani frumosi si voiosi!
Sunt superbi piticii tai coeur
Noi nu am avut probleme cu temperatura dupa vaccinare.
Sper sa scapati si voi fara efecte adverse. Succes!

Postat: Wednesday, September 30, 2020 7:39 PM
maria2013 wrote:

Minuni mici! Sunt tare draguti! Ana a avut reactii (si multe, si de durata, ?i aparute târziu) doar dupa ROR de 9 luni... In rest, la niciun vaccin nu a avut reactii adverse. Dupa cele de la doua luni stiu ca a dormit un pic mai mult decât de obicei. Ma bucur ca ai ales sa administrezi si Rotarix. Vazând în jurul meu cazuri urate de infectii cu rotavirus si având si in familia extinsa un caz de copil spitalizat când era mic, tot din aceasta cauza, nu am stat pe gânduri nicio clipa. Anei i-au fost administrate dozele la 3, respectiv 5 luni. In schimb, eu nu stiu ce sa fac cu vaccinul antigripal... Ma tot framânt si nu stiu daca e ok sa ii facem... Voi ati facut? In special, mamele de copii mai maricei, de doi, trei ani...

Si noi am vaccinat fetita anul trecut antigripal si intentionam sa o vaccinam si anul asta.
De fapt, cu totii ne vom vaccina si anul asta.
Ea nu a avut absolut nici o reactie, sotul meu a avut o zi cu stare de oboseala, ceva frisoane si febra ce nu a depasit 39C, eu am avut doar o reactie locala pe brat ce a persistat vreo 4-5 zile. (o zona destul de intinsa rosie si dureroasa la atingere).