Profil: MissyAM
Despre
Utilizator: MissyAM
Nivel: Membru
Statistici
A intrat: Friday, May 20, 2022
Ultima vizita: Friday, January 27, 2023 10:10 PM
Numarul de postari: 27
[0.00% din toate postarile / 0.10 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Clubul aspirantelor - 89
Postat: Friday, January 13, 2023 11:26 AM
Nicaieri88 wrote:

Mie doar de anestezie imi este frica, am probleme cu anxietatea..si aseara numai cand ma gandeam ca urmeaza sa o am saptamana viitoare am facut un mini atac de panica. (Fac cam 1 pe luna in perioadele stresante).

Eu HSG am facut fara anestezie si desi a durut ceva, am suportat foarte ok.

Histeroscopia o fac la Embyrios si nu mi-au oferit optiunea sa o fac fara anestezie, desi e doar diagnostica.

Ma imbarbatez si o fac :)

Te inteleg perfect. Am aceeasi problema cu anxietatea pe incerc sa o stapanesc, insa mai apar si la mine atacuri de panica in special cand am probleme de sanatate de ex. Sa stii ca si eu tot la Embryos am facut si mi s-a spus din start ca se poate fara anestezie. Intr-adevar s-a mirat toata lumea ca am ales aceasta optiune (mi s-a spus ca am fost printre putinele paciente care au preferat fara anestezie) dar tot din cauza fricii de anestezie am zis ca prefer sa indur durerea din timpul procedurii. Daca este histero diagnostica mi se pare si mai ok, eu am simtit dureri micute doar in timp ce mi-a rezecat acel septulet. Probabil depinde si de mana doctorului dar eu zic ca nu este nimic de speriat.

Daca iti este frica de anestezie si ai prefera fara,ai putea sa mai vorbesti cu doctorul tau sau cu asistenta si sa mai intrebi daca nu se poate totusi fara anestezie. Buddy1
Postat: Thursday, January 12, 2023 9:29 PM
Nicaieri88 wrote:
Buna!

Am si eu o intrebare.
Stiti daca e permis contactul sexual inainte de histeroscopie?
Stiu ca nu este permis cu 1,2 zile inainte de investigatie, dar in celelalte zile de dinainte?

Adica ma gandesc ca nu are cum sa se produca efectiv conceptia pentru ca este inainte de ovulatie. Sper sa nu intreb o prostie totusi.

Noua ni s-a recomandat sa nu avem contact inainte de histero 3 zile si dupa iar 3 zile. In rest nu cred ca ar fi o problema. Eu am facut o histero acum 2 luni, fara anestezie unde mi s-a facut si rezectia unui mic sept uterin. A fost totul mult mai usor si mai ok decat ce imi imaginam eu. Bafta! :)
Postat: Sunday, October 16, 2022 8:01 PM
Dellialilliana wrote:
Fetelor ce mai faceti ? Vreau sa va adresez o întrebare în contextul în care eu în doua luni am monitorizat ovulatie ecografic și de ambele dați după ce am plecat, undeva după aproximativ jumătate de ora maxim, am simțit în partea unde avea loc ovulația, exact în zona ovarului o durere ciudata/specifica-nici nu știu cum să-i zic ( nemaisimtita în alte împrejurări) nu intepatura , nici durere ca la menstruatie, ceva difuz care ma făcea sa-mi pun mâna acolo și sa apăs, ca o tăietură(arsura) nu știu cum sa o numesc. La alte ecografii care nu le făceam în preajma ovulatiei nu am simtit. V-ati confruntat cu asa ceva ? De la ce oare sa fie ? Sa fie radiație? Chiar m-a făcut sa îmi pun semne de întrebare și data viitoare o să întreb și doctorul.

Banuiala mea este ca e vorba doar despre mittelschmerz sau acea durere specifica ovulatiei care este ceva ft normal. Eu o am aproape la fiecare ovulatie. Ecografia nu foloseste si nici nu emite radiatii :)
Postat: Saturday, October 8, 2022 9:05 PM
anna96maria wrote:
Buna! A trecut cineva prin pierderea unei sarcini dupa 20 saptamani(ruperea prematura a membranelor, chiar si cu serclaj si pesar) din cauza infectiei la nivelul lichidului amniotic?
Din pacate, este a doua sarcina pe care am pierdut-o...martea aceasta...
Prima a fost la 23 saptamani acum 2 ani,tot rupere prematura de membrane.

Am toate analizele posibile facute...
Mi-a iesit in lichid Klebsiella si doar atat...
In urina nimic, in secretii nimic....
Simt ca nu au legatura...
Daca stiti ceva, va rog sa ma ajutati...

Of, Ana! Nu am un sfat care sa te ajute dar am intrat sa te imbratisez virtual si sa iti transmit forta. Nimeni nu ar trebui sa treaca prin astfel de pierderi dar din pacate viata este atat de nedreapta cu unele dintre noi. Nu avem ce face..cadem, ne ridicam si o luam de la capat. Ai grija de tine!
Postat: Thursday, September 29, 2022 10:07 AM
Intrebare pt fetele care au facut histero/hycosy: culturile de col care se recolteaza inainte trebuie sa fie complet curate? Intreb pt ca mie mai mereu imi iese fie o candida fie un streptococ si desi intotdeauna le tratez au obiceiul sa revina...Cum nu am niciun simptom de la ele, doctorii nu au pus prea mare accent pe ele si mi-au spus ca sunt relativ normale. Nu prea stiu insa daca ar trebui tratate in contextul procedurilor de histero/hycosy.
Postat: Saturday, September 24, 2022 8:03 PM
anna96maria wrote:

Buna! Imi pare rau prin ce ai trecut...stiu cat de greu este si ce simptome ai avut...le-am simtit pe pielea mea, pe toate descrise, plus dureri de cap, dureri de stomac, in capul pieptului, ameteala si multe altele...la mine nu a fost extrauterina, HCG s-a oprit la aproape 60, dar a fost de ajuns sa imi provoace dereglari in organism...la tine la cat s-a oprit? Ce nivel?

Buna! Nu am inteles la care dintre sarcini te referi. Prima sarcina biochimica s-a oprit pe la 30, la a doua sarcina intrauterina nu am urmarit mult dinamica sincera sa fiu, mi-am dozat Hcg-ul de doua ori care s-a dublat de la 90 la peste 200 si am presupus ca o sa fie bine..nu a fost - la 6 sapt sarcina s-a oprit din evolutie si am avut avort spontan..presupun ca hcg-ul trecuse de 1000. La extrauterina hcg-ul ajunsese pe la 1600.
Postat: Saturday, September 24, 2022 2:37 PM
Dellialilliana wrote:

Off.. bine ca ai scăpat de operație. Nu știu ce o fi la mine, eu nu pot sa zic ca nu am avut simptome, în ziua 11 DPO am avut dureri ușoare ca la menstruatie difuze nu doar intr-o parte, dar ușoare fără sa necesite medicație și spasme, furnicaturi sau cum sa le zic, pana în ziua 12 dimineața. Apoi pe parcurs am mai avut spasme. Ce am realizat deosebit fata de alte cicluri este ca încă după ovulatie am avut gaze multe, constipatie și pana în prezent la fel, digestia încetinită din câte am citit și e din cauza progesteronului și micțiuni destul de frecvente, plus pofte de carne când eu de obicei mănânc mai rar, sunt mai mult pe legume fructe de obicei și nu am mai putut bea cafeaua doar foarte foarte slaba și îmi era scârbă de ea,plus stari de greata. Am avut și sâni sensibil dar acum parca nu mai sunt și nici alte simptome nu pot sa zic ca mai am doar flatulenta a rămas. Probabil și ideea pe care deja mi-am implementat-o ca nu o sa fie bebe... habar nu am ... aaa si destule secretii cremoase , alb/crem, zilnic.

Din pacate nu prea ne putem baza pe aceste simptome ca sa ne dam seama daca sau ce e in neregula. In afara de prima sarcina care a fost biochimica, la ultimele 2 sarcini eu am avut cam fix aceleasi simptome.Balonari, putine greturi,secretii albe..in fine, cam toate semnele clasice de sarcina care sunt cel mai adesea puse fie pe seama progesteronului/hcg-ului.Daca era sa ma iau doar dupa simptome puteam sa jur ca sarcina mea extrauterina era o sarcina absolut normala. Fizic ma simteam "insarcinata" dar in rest absolut perfect, inclusiv in ziua in care m-am internat.
Eu cred ca la tine este vorba fie de o biochimica fie de o sarcina oprita din evolutie, cam astea sunt cel mai des intalnite. Stai cu ochii pe situatie si ai grija de tine! Orice ar fi, se va rezolva.
Postat: Saturday, September 24, 2022 1:48 PM
Dellialilliana wrote:

Pana la urmă cum ai terminat cu extrauterina, am văzut ca ai scris ca ți s-a administrat medicament și ai mers acasă și ca sarcina putea sa explodeze în orice moment... de atunci a trecut o luna , ce s-a întâmplat?

Sarcina a fost resorbita de catre organism. A fost, de fapt este inca un proces lung si epuizant. Nici acum dupa o luna, hcg-ul meu nu a ajuns inca la zero insa din fericire am scapat de pericolul ruperii trompei uterine si implicit de operatie...
Postat: Saturday, September 24, 2022 12:53 PM
Dellialilliana wrote:

Mulțumesc de încurajări dar sincer nu pot sa sper, poate dacă nu as mai fi trecut odată prin asta era altceva, pe de alta pare e ok sa știi câte ceva și mai bine de la început ca altfel asimilezi situația și te pregătești mental pentru un eșec.
Intr-adevăr situațiile astea ne fac mai puternice, normal ca o sa merg înainte și o sa lupt cu toate puterile mele sa fiu mama, apoi ce o fi o fi.. Încerc sa nu îmi mai pun atâtea întrebări și sa aștept direct răspunsul. Probabil o sa repet beta dacă nu am nici un simptom de menstruatie săptămâna viitoare.😘

Buna!Parerea mea ar fi sa repeti beta indiferent daca ai sau nu semne de menstruatie. Tocmai am trecut printr-o extrauterina si daca am invatat ceva din experienta asta este ca aceste sarcini pot fi ft imprevizibile si se manifesta ft diferit de la persoana la persoana. Eu de ex nu am avut absolut nici un simptom fizic. Singurul "semn" care mi-a dat de gandit a fost faptul ca in prima saptamana de la intarzierea menstruatiei beta crestea dar nu se dubla, din a doua saptamana a menstruatiei insa a inceput sa se dubleze exact ca la o sarcina normala. Pe de alta parte am cunoscut si femei care pareau ca au avut o menstruatie normala/un avort spontan pentru a constata in final ca aveau de fapt o sarcina extrauterina.
Nu iti spun lucrurile astea ca sa te sperii.Cel mai probabil, din pacate, ai fie o sarcina biochimica fie o sarcina incipienta oprita din evolutie, insa nu strica sa fii extra precauta si sa mai faci cateva dozari de beta. La finalul zilei conteaza sa fii tu bine!

P.S: In ultimele 8 luni am trecut prin 3 pierderi.In situatiile astea conteaza enorm sa ai un medic competent si interesat de obiectivul tau de a deveni mama. Daca ai 2 pierderi cu acelasi doctor si nu e in stare sa iti dea niste raspunsuri sau macar sa iti faca un plan de actiune pt viitor, parerea mea este ca trebuie schimbat. Eu tocmai ce am facut asta iar diferenta deja se vede,inclusiv la nivel psihologic. Putere!Buddy1
Subiect: Gravidutele noastre dragi - 64
Postat: Tuesday, August 23, 2022 8:53 AM
Roser wrote:
Offf, imi pare rău Missy cry
O sa te opereze sau o sa iti dea medicamente pt eliminare?
Te îmbrățișez.

Sambata m-am internat la Giulesti unde mi-au Metotrexat pt eliminare iar ieri mi-au dat drumul cu mentiunea ca trebuie sa fiu atenta intrucat chiar si cu medicamentul administrat, sarcina poate sa explodeze. Nici pana la ora asta eu nu am nici o urma de spotting. Sunt efectiv daramata psihic de situatiile din ultimele luni..sper sa ies cu bine si din asta