Mirela.t83

Profil: Mirela.t83
Despre
Utilizator: Mirela.t83
Nivel: Ambasador
Nume real: Mirela Tudor
Locatia Belfast
Ocupatie: Contabil
Interese:
Sex: Femeie
Statistici
A intrat: Thursday, November 1, 2018
Ultima vizita: Friday, November 27, 2020 12:06 PM
Numarul de postari: 729
[0.07% din toate postarile / 0.96 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 13
Postat: Sunday, October 18, 2020 12:13 PM
Buna fetelor!

Some updates despre noi: am reusit sa nu mai alaptez noaptea!
Suntem spre a 4 a zi deja.

Deci cum am inceput: am gasit weekendul trecut cateva articole printre care scria o mamica ca a mers pe regula de 3 zile fara san de la 23- seara la 6 dimineata, apoi 6 zile si sa fii consecventa.
Zic bun, dar cum fac?

Si am gasit solutia: patutul.

Alaptam seara undeva la 21.30 apoi îl lasam in patul meu juma de ora, apoi îl transferam in patutu lui.
Bun, dar alaptam si la 1 si la 3 dar pe un fotoliu- balansoar de lg patut.
Am incercat si sticla lui de apa primele 2 seri, refuz total.

Apoi îl mai luam în pat cu mine pe la 5 dimi. Bine, el se foia app din ora in ora in patut îl mai luam in brate, el suge si degetul asa ca mereu îl puneam înapoi în patut..mai o mana pe el, mangaiat.

Am procedat asa primele 3 zile.

Apoi urmatoarele 3 zile, clar nu mai alaptez de la 23:00-la 6:00.
Prima seara s-a trezit la 1 si la 3.
Spre surprinderea mea la 3 a acceptat apa.
Bun: iar în brate, iar pe fotoliu, iar patut iara foieli dar mai scurte.
La 5.52 s-a trezit, l-am luat în pat cu mine si îi dadeam sân.

A 2 seara neasteptat de bine, nu mai aveam foiala asa des, dar si simte probabil ca sunt în camera mereu la 22.30 incerc sa fiu în pat. Sa simta ca sunt acolo. La 3.20 m-am trezit..zic ce face nu se trezeste!? Nimic, copilul doarmea bine in patut.

La 4 si ceva s-a trezit, i-am dat apa, apoi înapoi la nani in patut. Trezit abia la 5.20 pt schimbat si abia atunci îl alaptez în pat cu mine.
Si aseara la fel, 21.30 somn în pat. Juma de ora. Apoi transferat.
Fara foiala pâna pe la 1. Apoi apa, asezat in pat. Depinde de cum e: câteodata îl mai tin in brate un pic pe fotoliu de drag.

I-am mai scos si degetul din gura, cand si cand la somn, dupa ce adoarme în patut si nu face urat.

Si vad ca se trezeste asa: un pic la 1, apoi la 3..tot asa ii dau apa, apoi la 5.20 azi dimi l-am alaptat lg mine.

Ne trezim de tot undeva la 7:45 sau 8:10.

Ma simt un pic mai bine ca am reusit cat de cat. Patutu a fost salvarea mea cred. Asa am simtit sa fac.
E frumos si co-sleeping, dar nu mai era de mine, simteam ca am nevoie de pauza.
Sper sa ramana asa:
Avem san seara la 21, apoi dimi la 5-6
Si am scos si masa aia cumva de la 10-de sân, tot de somn..ori adoarme în carut plimbat, ori prefer sa îl duc spre ora 13:00 cu un singur somn. Adica cel de pranz. Bine, papam pranzul înainte.
Deci ar fi cam 3 alaptari.

Cam asta ar fi...

Duminica frumoasa!

Postat: Thursday, October 15, 2020 12:48 AM
La multi ani copilasilor sarbatoriti!
Multa veselie dragilor va dorim!Lumanari

Postat: Saturday, October 10, 2020 8:43 PM
Buna Adina!

Noi am luat esberitox N pentru copii.
La recomandarea medicului pediatru.
Am luat si la raceala asta si lunar de acum pana la primavara 10zile pe luna.

Si vitamina C.

Postat: Tuesday, October 6, 2020 11:28 PM
Buna fetelor.

Daca tot se discuta un pic subiectul vaccinare as avea si eu o situatie data:

Prietena mea am avut acum 1 sapt sa zic o discutie referitor la vaccinarea de 1 an, in special MMRul sau ROR în România si autism. Asociere intre cele 2. Bine, discutia mea cu ea a fost mai ampla, nu intru in detalii.

Am zis ca o sa ma documentez si iata:

Sunt 3 mamici aici care au facut vaccinul respectiv si totul ok.

2 mamici care au facut vaccinul si se observa o întârziere de vorbire la copii de 3,4 ani ..ma rog de aici vine si asocierea cumva ca ea le-a dat exemplu pe cele 2 mamici

Si inca 2 mamici care au refuzat vaccinarea pe UK.

Si as vrea sa stiu de la voi, daca e doar o asociere intre vaccinare si autism sau sunt ceva probleme la vaccinul MMR sau ROR?

Imi cer scuze daca sunt prea directa.
As vrea doar o parere.
Multumesc!

Atasez poza cu vaccinarea care urmeaza sa o facem si noi aici pe UK, am inteles ca e putin diferita aici ca sunt defapt 4 vaccinuri odata dar ca pot opta pt 2 prima data, apoi inca 2, ulterior.
https://ibb.co/qYQy808

Postat: Friday, October 2, 2020 3:16 PM
Buna fetelor!

Dxc, felicitari multe pentru minunea voastra! Acomodare usoara acasa!

Adina, si mie tot rujeola îmi pare, sper sa ma insel sunt destule bubite din poza ta, sa fie doar de la detergent. Sanatate multa, incearca sa te linistesti o sa treaca!

Florentina, de admirat!

Sunt si eu happy, dar mai mult Denis!
E mandru tare ca azi a reusit sa îl adoarma pe Eric, chiar daca doar pt juma de ora de somn.
E prima data, mami ma simt atat de bine ca l-am adormit singur!coeur
Eu am avut curarentie de facut la parter si au stat amandoi pana a adormit.

Inca ne chinuim cu trezirile pe noapte, nu reusesc neam sa imi dau seama care e cauza.
E imbracat lejer mereu! Un body si pantaloni subtiri, fara invelit mereu pe noapte.
El e vioi in rest!
Odata zic ca sunt dintii, apoi ziua doarme asa bine si usor!
Alaptez la trezire, odata adoarme repede, apoi l am mai si mangaiat pe spate, uneori functioneaza, uneori nu!

Inca rezist!ras
Vedem dupa perioada dintilor!

Postat: Monday, September 28, 2020 10:17 PM
Multumesc fetelor!

E mare diferenta sistemul de invatamant.
Aici e altfel sistemul, prefer de 1000 ori aici sa invete.
Acum vor avea în iarna teste - e un fel de scoala compresiva -apoi in fct de teste poate ajunge la un grammar school. Deja suntem pe lista de asteptare la 3 academii.
Fiecare year are un head of the year - diriginte cursurile se tin cate 10 acum cu pandemia, sunt rotiti in sali mari si masca o poarta doar in pauza asta cand se muta in clase sau in pauzele de masa sau lunch time. Pâna ajung in cantina. Nu sunt asa stricti cu ei, f disciplinat totul.
Denis e intr un fel de house of the year adica grupuri in functie de nivel dar nici un grup nu e selectat sa fie f prost. Adica inclusiv la cravata am fost sunati de la scoala sa luam cea cu Litera R- specifica grupului sau.
Pt ca in sc toti se cunosc fiecare dupa cravata.
E f incantat de prima zi. De tot.

Postat: Monday, September 28, 2020 12:29 PM
Da asa e aici orice scoala are uniforma ei, dar la colegiu in principiu toti au cravata inclusiv fetele. E diferit aici.
Multumesc Adina!

Cum sunt bubitele azi?
Probabil da, fiind pe antibiotic a adormit mai repede.

Nu ma stresez, îmi pare ca e mai bine cand mai afli colo, dincolo pareri. Cheek Kiss

Postat: Monday, September 28, 2020 11:55 AM
Adina Mariana wrote:
Maria asa si noi.Nu reusesc sa ii scot asocierea san/somn.Plange tare si ma trage de haine.Ieri am fost plecati la targul caritabil pt.Alessia si votare si au venit socrii si au stat o ora cu el.Pe cand ne-am intors copilul meu dormea in brate la soacra.Deci soc,soc,socBig Surprise

La noi nu are cine veni sa stea cu el.
E un inceput daca a adormit la soacra ta.

Aseara am discutat mult cu sotul, despre alaptat si faptul ca nu mai reusesc nici în patut sa îl pun. Simt ca am fost delasatoare cu mine asa per ansamblu. Nu ma învinuiesc dar la Denis lucurile erau mai altfel. Sau na, 12 ani diferenta poate eram mai tanara, ma rog nu fac introspectie.
Am mai citit una alta, despre somnul la san, metode de cum sa adoarma singur. M-a prins 11 seara citind una alta.
Nu trage de tricou sau bluza.
Are cateva saptamani de cand a descoperit si el sanu de pune mana sa se joace. Haios ras
El suge din pat.
Dar au fost dati cand suge si în brate. Nu e o regula.

Postat: Monday, September 28, 2020 11:43 AM
Acum pun o poza si cu cel mare, azi e prima zi de scoala pt el. Diverse: mutat in alt oras, pandemie, vacanta..dar de azi a inceput si el abia astepta.
https://ibb.co/Q670QMS

Postat: Monday, September 28, 2020 11:23 AM
Adina Mariana wrote:
Mirela sa va vedemcoeur

https://ibb.co/BVcYBRh