MirelaD

Profil: MirelaD
Despre
Utilizator: MirelaD
Nivel: Ambasador
Nume real:
Locatia Iasi
Ocupatie:
Interese:
Sex: nu e disponibil
Statistici
A intrat: Thursday, May 16, 2019
Ultima vizita: Saturday, November 28, 2020 7:07 AM
Numarul de postari: 625
[0.06% din toate postarile / 1.11 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 13
Postat: Wednesday, November 25, 2020 12:36 PM
Adina, însanato?ire rapida va doresc amândurora. Îmi pare rau ca trece?i prin asta,dar fi?i optimi?ti,va fi bine,nu are cum altfelCheek Kiss
?i mie mi-e teama ca va aduce so?ul ceva de la munca,cine ?tie poate chiar suntem ?i noi pozitivi. Am avut la un moment ?i noi simptome de raceala,dar am luat paracetamol eu (alaptez înca),iar so?ul parasinus alternat cu teraflu. Eu inca iau ?i vit c+ zn+ d3 ( oricum luam de ceva vreme vit d3,aveam carenta de mult timp,dar nu am reu?it sa o rezolv).
Am ?i eu caz în familie de infectare cu covid,chiar mama mea. Din fericire nu are simptome,e in izolare de peste o saptamâna. Partea mai grea e ca este singura acasa,la Gala?i,dar are colegi,prieteni care îi aduc cele necesare.
Sper sa trecem cu bine cu to?ii peste aceasta incercaregrup

Postat: Sunday, October 18, 2020 11:56 AM
simmo wrote:
Mamici , ati folosit huggies pants night ? Rezista 12 ore fara sa se ude ?
Eu huggies folosesc (elite soft), dar acum noaptea avem o problema. Daca ii nu ii mai dau lapte peste noapte si la prima trezire bea ceai, uda scutec mult mai mult si face pe langa.

Simmo, eu folosesc huggies chilotel obi?nuit pt noapte, pachetul roz pt feti?e. Sunt f mul?umita,chiar î?i fac treaba. Sincer nici nu ?tiam ca sunt chilotei ?i pt noapteLol dar banuiesc ca sunt buni ?i a?tia.

Pff cu întârziere urez ?i eu la multi ani tuturor copila?ilor,sa fi?i sanato?i ?i sa ave?i parte numai de împliniriDistanceKiss
Greu tare reu?esc sa mai scriu ceva, efectiv parca nu îmi ajunge timpul. Mai citesc când pot,dar a?a pe fugapale
De când Eva a capatat oarece independenta,mereu sunt cu ochii pe ea,a avut parte ?i de câteva accidentari ?i încerc sa fiu ?i mai vigilenta. In plus acum ii dau ?i maselele,la una i-am sim?it coltul,deci numai mofturi,mârâieli,refuzuriCrazy
Va îmbra?i?ez pe toateCheek Kiss DistanceKiss

Postat: Friday, September 11, 2020 7:25 AM
Adina Mariana wrote:
Mirela si eu ma gandeam la intarcare dar stau pana pe la 1 an jumatate...trebuie si eu sa ma documentez sa vad cam cat dureaza intarcarea blanda sau depinde de copil dar la 1 an si 10 luni cand ma intorc la munca vreau sa fie intarcat.Imi este tare frica pt.ca este dependent de titi si doar asa imi adoarme.Daca o intarci sa imi spui si mie cum procedezipupici

?i eu ma gândeam ca pâna ma intorc la serviciu,la 1a10l sa o intarc. Nici nu ?tiu cum voi proceda,?i Eva adoarme doar la san,rar dupa se papa sa se mai foiasca ?i sa adoarma ea. Cel mai probabil voi incerca sa scot masa de la somnul de prânz,dau primul somn ca înca nu s-a stabilizat la 1somn/zi.
Oboseala aceasta de care vorbi?i e a?a reala,o simt in fiecare celulapale ?i mai punem deasupra ?i ceva simptome de raceala ?i va imagina?i. Dar mergem înainte,nu avem alta solu?ieDistanceKiss

Postat: Thursday, September 10, 2020 8:21 PM
Alle.p wrote:

Mai bine decat credeam. Acum mai bine de o luna incepusem o intarcare blanda si ajunsesem l 1-2 mese pe noapte, iar ziua deloc. Ei bine, 2 saptamani in concediu, a revenit la titi non-stop, asa ca de cum am revenit din concediu l-am intarcat brusc. Am ales asa ca am timtit ca il ca bulversa mai tare si nu va intelege de ce o data titi are buba si alta data nu. Am pus plasture pe sani spunandu-i ca au buba si cand ii aratam,oricat de insistent era, renunta repede. Stiu ca nu e cea mai buna solu?ie, ca asa l-am pacalit, dar a fost un compromis pt a reusi sa il intarc rapid, cum am indicatie de la ginecolog.
Ieri ma sacaia un canal infundat, acum e mai bine. Sper sa nu am probleme cu sanii.
Legat de scaun, e posibil ca acum ca mi s-a accentuat simtul mirosului, sa mi se para mie. Sotul si sora zic ca nu e nimic in neregula cu mirosulNuStiu Astazi am dus proba pt o coprocultura, sa ma asigur ca e ok.

Buna,

Ma bate ?i pt mine un gând sa o intarc pe eva u?or,cat mai blând,dar mi-e teama ca nu voi ?ti ce sa fac cu sânii. Înca ma trezesc diminea?a cu ei plini,tensiona?i,în condi?iile în care mai papa o data,max de 2 ori noaptea. Ziua doar înainte de somn,la fel ?i seara. Daca scot manual cat sa detensionez mi se umplu repede ?i mai tare laoc,încât abia a?tept sa o pun la san. Te-ai confruntat cu situa?ii de genul?
Sau poate o mamica cu experien?a m-ar putea ajuta cu un statCheek Kiss

Postat: Monday, September 7, 2020 11:00 AM
fluturash26 wrote:
Buna fetele! Am nascut si azi am ajuns acasa. Intre timp a inceput sa aiba o secretie galbuie din ochisor si i se lipeste ochisorul...ce ar putea fi si ce sa ii fac sa ii treaca? Nu am unde sa ma duc acum cu el...maine o sa sun sa caut un pediatru care poate veni acasa..
Sunt asa suparata cu ochisorul astapale pale

FelicitariCheek Kiss sa fi?i sanato?i cu to?ii ?i sa va acomoda?i u?or.coeur

Postat: Thursday, August 20, 2020 6:41 PM
Anitta76 wrote:

Felicitari ptr rabdare!
Colidep am inteles ca are in componenta cam acelasi lucru cu colief. Eu am incercat combinatia colief,protectis si espumisanLol si tot degeaba...nu vreau sa te sperii dar colicii astia trebuie sa se manifeste si dupa vor disparea. Pe cine am tot intrebat in perioada aceea toti mi-au zis acelasi lucru, iar o pediatra mai batrana mi-a recomandat debridat care in perioada aceea era nebunie cu retrasul de pe piata, in fine, dupa ce m-am documentat de ce a fost retras am fost si am cumparat o sticluta, l-am administrat cam 6 zile si nu pot sa zic ca s-au vazut rezultate wow insa o ameliorare parca era acolo, acum nu stiu daca m-a ajutat debridatul sau incepuse sa treaca perioada lor.
In legatura cu laptele...nu te întrista, eu am luat more milk plus si pot sa zic ca aveam destul in sensul ca imi curgeau sanii efectiv insa pt bebe se pare ca nu a fost destul pt ca a trebuit sa trec pe lapte praf. Nu iti fa rau in privinta asta, este bine totusi ca ai reusit sa dai ceva pana acum. Poti intreba un consultant sa vezi ce iti mai recomanda, macar sa mai scoti putin de acum inainte, sau intra in grupul ,,pompare lapte matern" am vazut acolo fete care au reu?it sa pompeze si dupa varsta de 1 an, mi se pare incredibil. Te pupcomputerlove

Buna fetelor,

Abia reu?esc sa va citesc,d-apai sa mai raspund cum as vrea nici gând,ma solicita maxim EvaCrazy mai ales ca sunt singura cu ea,doar so?ul care vine seara mai ajuta ?i el cum poate. Cere tot timpul pe jos,merge ?i singurica,dar ?i ajutata, depindea cat de obosita e. Dar pâna sa fie total independenta mai e pu?in.
Noi avem probleme cu somnul peste zi in ultima perioada. Cred ca trece la 1/zi, ca deja pe al doilea îl refuza de vreo 3-4 zile. Oricât de pu?in ar dormi, nu mai cedeaza. Au trecut ?i 7 ore,extrem de mult,dar nu am ce face. Sunt rupta de oboseala la sfâr?itul zilei. Poate in timp se va regla cumva,sa fie mai lung ?i mai spre prânz,ca e jale cu ea. De exemplu azi a dormit doar 45 min,s-a trezit la 12.00, ?i de atunci e treaza. ?i e ?i foarte agitata,erup alti doi dintiCrazy
Legat de colici ?i noi am incercat muuulte variante,insa timpul a fost cel mai eficient remediu.
Colidep nu are aceea?i compozi?ie ca ?i colief. Primul are plante in compozi?ie,colieful are doar o enzima,lactaza. Multe mamici au avut rezultate bune cu colief,e ceva mai scump,dar merita incercat.
Iar legat de alaptare,eu clar am ajuns la concluzia ca o mama stabila emo?ional e cea mai buna,a?a ca nu va stresa?i inutil,daca e laptic e perfect,daca nu iara?i e perfectCheek Kiss
Eva e înca alaptata,înca e minunat sentimentulcoeur chiar daca oboseala cronica î?i spune cuvântul. Speram la vremuri mai buneDistanceKiss
Putere multa mamicicoeur

Postat: Tuesday, July 28, 2020 8:27 PM
Adina Mariana wrote:
Mirela multumesc pt.gandurile bune si sfaturi.Si eu asa ii distrag atentia cu jucarii si lucruri care ii plac si cu viteza dar tot complicat ii.Eu noaptea nu sunt nevoita sa ii schimb pampy pt.ca nu face mai mult de 2 pipi si dimi inca nu este plin..aici avem noroc,asa ca nu trebuie chilotel,nu prea imi plac dar de nevoie as recurge daca ar trebui.
Afta vad ca este deja mai bine dupa glicerina si anaftin.Ma bucur.Ce frumos se aseaza toatecoeur

M-am exprimat eu prost,nu îi mai schimb noaptea scutecelul de mult timp,ma refeream ca înainte sa o pun la somnul de noapte îi pun pants,ca spre finalul zilei e a?a de obosita ?i agitata ca nu sta sa ii mai pun scutec obisnuitCrazy se lasa cu ?ipete in toata regula.

Ma bucur ca e mai bine bebeCheek Kiss cu nadejde,toate se aseazaCheek Kiss

Postat: Tuesday, July 28, 2020 10:59 AM
Adina, ?i la noi schimbatul de scutec e o provocare,dar eva nu plange decât atunci când e foarte obosita. In rest nu sta o secunda,e peste tot in pat. Eu incerc sa o ?in ocupata cu diverse lucruri/jucarii care îi plac ?i încerc sa ma misc cu viteza luminiiLol iar noaptea recurg la scutece chilotel, mult mai u?or de pus,comode si eficiente.

Agitatia o resimtim ?i noi cand schimbam mediul,chiar am fost o noapte în weekend la lacul rosu ?i s-a dat peste cap ?i somn,mancare,etc de?i am incercat sa le respect cat am putut. Dar asta e,ne revenim cand ajungem acasa.

Legat de afte,?i eu ?tiam de glicerina boraxata ( eu am in frigider una cu stamicina pe care scrie ca e ?i pt afte),anaftin cum zicea Maria,dar evident as întreba ?i medicul pt lini?tea mea.

Sanatate multa si concediu placut cat a mai ramas din elCheek Kiss

Postat: Thursday, July 16, 2020 11:42 AM
Mihaela14 wrote:
Mamici ce crema pentru mameloane recomandati?

Tot lanolina pura am folosit ?i eu

Postat: Friday, July 3, 2020 11:01 AM
Adina, bine ca s-a rezolvat fara consecinte grave Cheek Kiss Vigilenta maxima trebuie cu a?tia miciCrazy
?i noi avem probleme cu transpiratul noaptea,dar tot a?a body de vara folosim ?i noi. Caldura asta + din?ii ii fac nop?ile tare grelepale