Micutul tau nu vrea sa doarma dupa-amiaza - ce e de facut?

Options Micutul tau nu vrea sa doarma dupa-amiaza - ce e de facut?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Anaida
Postat: Tuesday, March 28, 2006 2:17 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/12/2006
Postari: 1855

Probabil ca acest lucru ti se intampla si tie - si nu doar ocazional, ci aproape in fiecare zi. Dimineata, tu si micutul tau sunteti cei mai buni prieteni, va jucati impreuna si colaborati de minune. Dupa masa de pranz insa, ceva se intampla... prichindelul devine agitat, poate ca se smiorcaie, pretinde ca mai are de mancat - desi a terminat - si asa mai departe. Toate acestea nu sunt decat indicii ca o iei de la capat: nu vrea sa doarma dupa-amiaza!

Siesta care urmeaza mesei de pranz reprezinta, pentru majoritatea adultilor, un lux inaccesibil, cu toate ca este foarte indicata pentru o mai buna digestie si evitarea suprasolicitarii organismului. Tocmai de aceea, trebuie sa-i induci si micutului tau acest obicei sanatos, indiferent cat de refractar se arata el. Un prim sfat este sa fii consecventa: nu ceda mofturilor si scancetelor lui, cel putin pana cand somnul de dupa amiaza a intrat in rutina zilnica.

Unul dintre mijloacele la care ai putea recurge este sa te asezi si tu in pat impreuna cu el, si sa-i citesti o poveste. Mai mult ca sigur, organismul lui se va comporta in consecinta si pe micut il va "fura" somnul in curand. Nu uita sa-i pui la indemana ursuletul sau papusa, explicandu-i ca si jucaria trebuie sa "doarma", la randul ei.

Metoda poate fi si inversata: spune-i, pe cel mai serios si preocupat ton cu putinta, ca este esential ca papusa sa doarma si cine ar putea fi cea mai indicata persoana care sa se ocupe de aceasta decat copilul? Aseaza-l in pat cu papusa si recomanda-i sa vegheze asupra acesteia, apoi paraseste camera. Este foarte posibil ca, peste aproximativ zece minute, sa-l gasesti dormind.

Este bine sa revii si sa vezi ce face, pentru a te asigura ca nu se joaca, uitand cu desavarsire ca trebuie sa doarma. Daca se intampla astfel, stai cu el, inveleste-l si vorbeste-i cu voce joasa, ceea ce va functiona ca un adevarat cantec de leagan.

O alta sugestie este sa-i promiti ca, mai tarziu, urmeaza sa iesiti impreuna in parc, unde se va juca impreuna cu alti copii si pentru aceasta, trebuie sa fie odihnit. Perspectiva il va incanta si se va supune mai usor "supliciului" - singura conditie este sa te tii de cuvant si sa iesiti. In caz contrar, isi va pierde increderea in tine si acest lucru poate avea repercusiuni pe mai multe planuri, nu numai in ceea ce priveste somnul de dupa-amiaza.

Nu folosi insa acest lucru ca arma de santaj - copilul trebuie sa inteleaga si sa invete ca a dormi dupa-amiaza nu este un mijloc de a obtine ceva anume - si, cu atat mai putin, o pedeapsa - ci un obicei sanatos si necesar pentru sanatatea lui.

In masura in care este posibil, incearca sa il culci in fiecare zi la aceeasi ora, pentru ca organismul lui va reactiona si, dupa cateva saptamani, micutului i se va face somn la scurt timp dupa ce a terminat de mancat. Ce bine - nu va mai fi nevoie sa recurgi la diverse metode si subterfugii!

Elia
Postat: Tuesday, March 28, 2006 3:27 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
Da pe la ce varsta incep sa faca mofturi la culcat? Ca noi nu prea avem probleme, doar cnd e prea obosit mai scanceste un minut, dar o data ajuns in pat, nu mai comenteaza. Poate mai tarziu, la 3-4 ani?
AdrianaC
Postat: Tuesday, March 28, 2006 3:38 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17791
Locatia: Bucuresti
Cu Alice nu am avut probleme cu somnul de dupa-amiaza pana pe la vreo 4 ani. Dupa masa de pranz dormea cam de pe la ora 14:00 pana pe la 17:00 - 18:00.

Dupa 4 ani insa, foarte rar se mai intampla sa mai doarma dupa-amiaza, chiar daca sta buni cu ea si ii spune si povesti si cate si mai cate.

Uneori, cand este foarte obosita, adoarme si dupa-amiaza, dar mai rar.
Cred ca seamana cu mine la capitolul asta ca si eu la fel eram. ras

Ce e de facut ?

Pai nu prea ai ce sa faci daca nu vrea el sa se culce.
Am incercat toate metodele posibile si imposibile, de la stat cu ea cate 1 ora si citit povesti, de la rasplate si amenintari cu taiat desene si dulciuri si cate si mai cate si tot degeaba. Daca nu vrea, nu doarme.
Eu una nu am gasit o metoda prin care sa o determin sa doarma daca ea nu vrea.
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, March 28, 2006 7:06 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Mi-amintesc nu cu mare placere de perioada de scoala (clasele primare) cand, atunci cand intra mama pe usa, eu trebuia deja sa fi fost adormita.Evident ca reuseam atat de frumos sa ma prefac ca dorm, ca de multe ori ma lua somnul in cateva minute de la venirea mamei, si cand ma trezeam, era asa bucuroasa saracuta, crezand ca kiar am dormit cateva ore bune.

La gradinita am avut aceeasi problema cu dormitul dupa-amiaza, in sensul ca nu puteam adormi si, pentru ca se vedea cand clipeam, mancam bataie de la fata educatoarei.Eu, mai bleaga, nu ii spuenam mamei.Pana intr-o zi cand, de la atata plans, cand venea mama sa ma ia, aveam pojghita la oki, de nu imi mai putea dezlipi okii, iar asta ajunsese sa mi se intample si acasa, dimineata.Abia atunci i-am spus mamei de bataia mancata.iImi amintesc ca mult imp dimineata mama imi spala okii cu ceai de musetel sau albastrele, ca altfel nu mi se dezlipeau.

Avand o experienta atat de neplacuta in urma, inca din scutece pe Matei nu l-am determinat cumva sa adoarma.Imi dau seama cand ii e somn, se freaca la oki ca un om mare, casca, e putin iritat, si atunci il pun in patut la somnic.Uneori adoarme repede, alteori mai greu, alteori deloc.

De ex.in seara asta timp de 40 de minute l-am lasat pe Matei in semiintuneric ca inainte de ora 18 (ora mesei) se freca la oki si kiar ii era somn (am stat astazi mai mult ca de obicei afara + ca am mers si pe jos singurei yes ).Ei bine, prikindelul nu a avut kef de somnic!L-am luat din patut si l-am pus pe covor sa se agite cat o vrea cu mingea, cu balonul si alte jucarii, iar diseara, va pica lat...in cateva minutele de la punerea in patut voi sti ca doarme dus.

Si mai tarziu il voi lasa sa isi faca el un program de somn, ca nu ai cum sa ii comanzi copilului:"acum DORMI".Nici eu nu as putea sa adorm la comanda, deci nici copilul nu o poate face.

Cand va merge la cresa sau gradi, va trebui sa se conformeze programului impus acolo, sa suporte consecintele neascultarii (daca se va zbengui in loc sa doarma), iar cand va ajunge acasa, va adormi mai devreme ca inainte de cresa/gradi.Ceasul bilologic al copilului ii dicteaza cand are nevoie de somn, de hrana, de divertisment.

La fel si la scoala.Atata timp cat are energia necesara pentru a-si face temele si pentru a se juca dupa terminarea temelor putin, somnul va veni de la sine.

Voi incerca sa elimin stimulii de genul :calculator, televizor, sport, cola, dulciuri inainte cu 2 ore de ora de culcare.In skimb probabil voi pune o muzica relaxanta, intotdeauna acceasi cand e vorba de somn, voi evita zgomotele puternice la ora la care stiu ca trebuie ca el sa se odihneasca....Sper ca nu fie doar o teorie, ci sa o si pot pune in practica.Pana acum, mi-a mers sic !
Alina
Postat: Sunday, April 16, 2006 3:16 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
AdrianaC wrote:

Ce e de facut ?

Pai nu prea ai ce sa faci daca nu vrea el sa se culce.
Am incercat toate metodele posibile si imposibile, de la stat cu ea cate 1 ora si citit povesti, de la rasplate si amenintari cu taiat desene si dulciuri si cate si mai cate si tot degeaba. Daca nu vrea, nu doarme.
Eu una nu am gasit o metoda prin care sa o determin sa doarma daca ea nu vrea.

Si eu am patit acelasi lucru cu Catinca, dar m-am lasat pagubasa. Erau doar nervi. banghead banghead
Acum doarme de la 22 la 8 si vad ca e suficient. Oricum nu sta o clipa toata ziua.nu nu nu yes
Nu-mi mai fac probleme. pupici nu
stele_pe_cer
Postat: Sunday, April 16, 2006 4:15 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Noi mai nou ne-am cam dat programul de somn peste cap, asta in cursul zilei, in sensul ca Matei ar vrea sa adoarma cam pe la ora 13, dar pentru ca la ora aia noi suntem afara si ne jucam, apoi venim acasica pe la 14 si pe la 14.30 paacim, adormim cam dupa ora 15 cam 2 ore, uneori kiar mai putin.

Cum am mai spus, il asez pe Matei in patut, si ies din camera pentru catva timp (sa spal vasele, sa-mi fac un dus, sa citesc o revitsa) si cand revin, Matei este deja adormit.Dat asta pentru ca il asez in patut la ore "strategice", astfel incat cand ajunge in patut eu sunt sigura ca el este mort de oboseala , fara a depasi un anumit prag.
Alina
Postat: Monday, April 17, 2006 2:58 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
stele_pe_cer wrote:

Cum am mai spus, il asez pe Matei in patut, si ies din camera pentru catva timp (sa spal vasele, sa-mi fac un dus, sa citesc o revitsa) si cand revin, Matei este deja adormit.Dat asta pentru ca il asez in patut la ore "strategice", astfel incat cand ajunge in patut eu sunt sigura ca el este mort de oboseala , fara a depasi un anumit prag.

Esti super, stelute, eu nu am norocul asta, nici Catinca (la 5 ani) nu adoarme asa. Adoarme singurica, dar cu mine langa ea.
Tudor, la tzitzica sau mangaiat sau dansat (pe bune), deci copiii mei nu nu nu dorm fara mama.
ciocolatzica
Postat: Tuesday, March 25, 2008 8:23 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 3/17/2008
Postari: 178
of puiul meu doarme noaptea,se culca pe la ora 20..21 si se trezeste la 5 sau 6 dimineata,dar ziua e o mare problema.nu doarme decat 2 ore maxim.bucuria mea este ca atunci cand e treaz si il pun in patut,sta si se joaca,nu plange,e un copil tare bun.Dar oare de ce nu doarme ziua?
oanalaurisa
Postat: Tuesday, March 25, 2008 10:41 PM

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597
ciocolatzica wrote:
of puiul meu doarme noaptea,se culca pe la ora 20..21 si se trezeste la 5 sau 6 dimineata,dar ziua e o mare problema.nu doarme decat 2 ore maxim.bucuria mea este ca atunci cand e treaz si il pun in patut,sta si se joaca,nu plange,e un copil tare bun.Dar oare de ce nu doarme ziua?

Are energie...
AlexandraL
Postat: Friday, March 28, 2008 6:24 PM

Intrat: 11/18/2007
Postari: 3818
Locatia: UK
plans plans plans eu cred ca trebuie sa merg cu Ioan la doctor,pentru ca nu doarme ziua!!!adoarme 10-15 min si apoi se trezete si nu mai doarme decat cate 10-15 min peste 3-4 ore.E ciudat...are doar 2 luni...voi ce ziceti?
Fluturas
Postat: Monday, March 31, 2008 10:53 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9778
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
alexandra_lazar wrote:
plans plans plans eu cred ca trebuie sa merg cu Ioan la doctor,pentru ca nu doarme ziua!!!adoarme 10-15 min si apoi se trezete si nu mai doarme decat cate 10-15 min peste 3-4 ore.E ciudat...are doar 2 luni...voi ce ziceti?

si ce poate sa faca doctorul?eu zic sa il lasi in pace,poate are colici,poate il doare ceva sau pur si simplu e un copil mai energic.si karina mea dormea mult mai putin decat darius si nu mi-am facut probleme,chiar si acum doarme mai putin.asa sunt ei,unii dorm mai mult,altii se multumesc si cu 15 minute
oanalaurisa
Postat: Monday, March 31, 2008 1:16 PM

alexandra_lazar wrote:

Dar noaptea cat doarme? Si in intervalele cand sta treaz ce face? Plange sau pur si simplu sta in patut?
AlexandraL
Postat: Monday, March 31, 2008 2:25 PM

Intrat: 11/18/2007
Postari: 3818
Locatia: UK
Seara adoarme cam pe la 21-22,se scoala la 2-3(rar 4) ore sa manance, apoi dimineata pe la 7 face ochi, iar eu il iau in pat si incerc sa il mai pacalesc macar o ora doua.Bine,incepand de pe la 5 se screme si scoate gaze.

De cand ma scol si eu si pana seara doarme cam 10-15 minute la 3-4 ore plans .In rest nu prea sta in pat/patut,ii place mai mult in brate.Ne jucam cu el,il plimbam,vorbim...de multe ori incepe sa planga fara motiv(eu cred ca are crampe).

Ieri a sunat sotul la doctor,ca incepusem sa ne ingrijoram,si a ajuns la concluzia ca probabil are arsuri la stomac si pe gat din cauza ca vomita multisor.Cred ca vom merge cu el la doctor,poate ne da ceva impotriva acestor arsuri.

Nu mi se pare normal ca un bebe de 2 luni sa doarma atat de putin si sa fie foarte agitat (se scoala la 10 min chiar daca e tinut in brate,se vede clar ca ceva il deranjeaza).
oanalaurisa
Postat: Monday, March 31, 2008 10:25 PM

alexandra_lazar wrote:
Seara adoarme cam pe la 21-22,se scoala la 2-3(rar 4) ore sa manance, apoi dimineata pe la 7 face ochi, iar eu il iau in pat si incerc sa il mai pacalesc macar o ora doua.Bine,incepand de pe la 5 se screme si scoate gaze.

De cand ma scol si eu si pana seara doarme cam 10-15 minute la 3-4 ore plans .In rest nu prea sta in pat/patut,ii place mai mult in brate.Ne jucam cu el,il plimbam,vorbim...de multe ori incepe sa planga fara motiv(eu cred ca are crampe).

Ieri a sunat sotul la doctor,ca incepusem sa ne ingrijoram,si a ajuns la concluzia ca probabil are arsuri la stomac si pe gat din cauza ca vomita multisor.Cred ca vom merge cu el la doctor,poate ne da ceva impotriva acestor arsuri.

Nu mi se pare normal ca un bebe de 2 luni sa doarma atat de putin si sa fie foarte agitat (se scoala la 10 min chiar daca e tinut in brate,se vede clar ca ceva il deranjeaza).

Cartile zic ca nu exista vreo actiune a parintelui care sa poata rasfata un sugar,ca tinutul in brate de exemplu,insa exista totusi posibilitatea sa se obisnuiasca in brate sa doarma si nu din rasfat,ci din confortul bratelor calde sa refuze apoi sa mai doarma in patut,asa ca ai grija...cu vomitatul nu stiu ce sa zic,eructeaza putin sau vomita cam mare parte din ce a mancat?
Laura&Alfonso
Postat: Monday, March 31, 2008 10:53 PM

Intrat: 4/4/2006
Postari: 1856
Locatia: Spania
Alexandra , Oana are mare dreptate cu tinutul in brate acuma o sa puteti ca nu e asa greu dar cand o sa aiba 10 kg nu o sa mai puteti, daca bebe are gaze indoaiei piciorusle apropiele de burtica ca dupa sa i le intinzi asa de cateva ori( ceva asemanator cu bicicleta)si asa il ajuti sa le elimine, cel mai bine e sa mergi la dr si poate iti spune motivul pupici pupici pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed