Metode pentru a afla sexul copilului
Subiectul anterior · Subiectul urmator
morella
Scris: Tuesday, September 11, 2007 2:49 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
hei, dragi mamici!
sunt o foarte bucuroasa viitoare mamica de numai 12 saptamani. in ultima vreme am inceput sa ma gandesc la sexul copilului, doar ca e cam devreme. am auzit de un calendar chinezesc si se pare ca va fi fetita! oare e adevarat?
stele_pe_cer
Scris: Tuesday, September 11, 2007 3:37 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
morella wrote:
am auzit de un calendar chinezesc si se pare ca va fi fetita! oare e adevarat?

Asteapta sa nasti si vei sti sigur daca e adevarat sau nuras !
Miri
Scris: Wednesday, September 12, 2007 10:01 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
morella, bine ai venit la noi!flowers
Eu iti doresc sa ai parte de o sarcina usoara si de un bebe sanatos...sigur vei afla si sexul , la viitoarele ecografii!Sa fie cum iti doresti!thumright
morella
Scris: Thursday, September 13, 2007 12:10 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
astept cu nerabdare! sper ca totul va fi ok, indiferent daca este baietel sau fetita!
multe bucurii cu cei micuti si voua! :)
ANDREEA&BIANCA
Scris: Thursday, September 13, 2007 12:16 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 6/11/2007
Morella,bine ai venit!
Nu crede in superstitii sau calendare chinezesti,numai o ecografie iti va spune adevarul despre sexul copilului.Eu eram in 2-3 luni si tot imi spuneau ca nu pot sa precizeze sexul copilului apoi mi-au zis ca Bianca mea e baiat...si mi-au dat lacrimile ca eu vroiam fetita...Dar uite ca a fost ca mine.
Rody
Scris: Friday, November 30, 2007 1:31 PM
Nivel

Inregistrat: 6/10/2006
Mie imi este baietel,ia ca sunt curiosa sa vad daca se adevereste dance
oanalaurisa
Scris: Friday, November 30, 2007 1:39 PM
Nivel

Inregistrat: 1/10/2007

Mie imi iese fetita asa cum a zis doamna doctor , sa speram ca asa ramane,ca altfel va fi un baietel dragut cu multe hainute roz hohot hohot hohot hohot
Rody
Scris: Friday, November 30, 2007 1:42 PM
Nivel

Inregistrat: 6/10/2006
oanalaurisa wrote:

Mie imi iese fetita asa cum a zis doamna doctor , sa speram ca asa ramane,ca altfel va fi un baietel dragut cu multe hainute roz hohot hohot hohot hohot

hohot hohot hohot hohot
Lilly of the valley
Scris: Friday, November 30, 2007 5:41 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
oanalaurisa wrote:

... altfel va fi un baietel dragut cu multe hainute roz hohot hohot hohot hohot

hohot hohot hohot

Rody wrote:
Mie imi este baietel,ia ca sunt curiosa sa vad daca se adevereste dance

pai asa sa fie, sa aiba si mami baiatul eisic pupici

sa fie toti sanatosi, fie ei fetite sau baiteiangel
Fialka
Scris: Thursday, January 17, 2008 11:42 AM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 9/7/2007
Sexul copilului depinde de spermatozoidul care fecundeaza ovulul (daca contine un cromozom Y -masculin, sau unul X- femenin).Una dintre cele 23 perechi de cromozomi mostenita de copil de la parinti este alcatuita din 2 cromozomi 'de sex'.Astfel fiecare parinte contribuie cu cromozomi, mama cu ambii x femenini,iar tatal unul X femenin sau altul Y masculin. In functie de combinatia acestora se determina sexul copilului (XX- fetita, XY- baiat).Se spune ca spermatozoizii Y (cei care vor duce la nasterea unui baietel) ar fi mai rapizi, dar traiesc mai putin decat spermatozoizii X (care vor duce la nasterea unei fetite). Aceasta inseamna ca daca raportul sexual are loc in ajunul sau in prima zi dupa ovulatie, spermatozoizii Y ar fi primii care ajung.
Asadar, daca doresti sa ai un baietel, trebuie ca raportul sexual sa fie cat mai apropiat cu putinta de momentul ovulatiei. Pentru asta, trebuie sa stii cand are loc ovulatia. Poti folosi un program de calcul al ovulatiei sau te poti ghida dupa semnele pe care ti le ofera corpul tau.
O alta metoda tine de natura vaginului. Se stie ca sperma cu spermatozoizi este un mediu alcalin. In mediul acid, spermatozoizii nu vor supravietui si vor muri. Astfel, in functie de gradul de alcalinitate sau de aciditate din vagin, spermatozozizii pot trai sau muri.
Primi care degenereaza vor fi cei Y (care vor duce la nasterea unui baietel), care sunt mai putin rezistenti. Acest lucru inseamna ca, daca vaginul este alcalin, spermatozoizii Y au o sansa mai mare de a castiga "cursa" si vei avea deci un baiat, pe cand, daca este mai acid, doar cei X rezista si vei avea o fetita.
De cativa ani, s-a descoperit un regim alimentar care are drept scop influentarea compozitiei mediului vaginal al viitoarei mame. Astfel, pentru a avea o fetita alimentatia trebuie sa fie fara sare si bogata in calciu si magneziu, iar pentru a avea un baietel, regimul alimentar trebuie sa fie sarat si sarac in calciu si magneziu.
Regimul trebuie urmat cu mare strictete, cel putin patru luni inainte de conceptie, nefiind admisa nicio exceptie.
Pina in prezent nu se cunoaste o metoda exacta de a alege sexul copilului.
PrincessLilou
Scris: Friday, November 6, 2009 3:16 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 11/4/2009
nu stiu daca aici e locul dar vreau sa intreb si eu prin a cata saptamana se poate afla sexul copilului? de la ecograf ma refer, nu din spiritisme ras
Andi&Mariuca
Scris: Friday, November 6, 2009 7:07 AM
Nivel

Inregistrat: 2/14/2006
PrincessLilou wrote:
nu stiu daca aici e locul dar vreau sa intreb si eu prin a cata saptamana se poate afla sexul copilului? de la ecograf ma refer, nu din spiritisme ras

12-13 saptamani, cel mai devreme. si totusi sunt unele persoane care afla abiain lunile mari de sarcina. mie la prima sarcina mi-a zis pe la 12 saptamani iar la a doua la 13. dar sa stii ca sunt multi factori care influenteaza posibilitatea de a vedea sexul. cel mai important este daca bebe sta in pozitie sa se vada.
andra_p
Scris: Friday, August 24, 2012 11:38 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 6/20/2012
dupa calendar, iesea baiat, azi, in sapt 16, am fost la echo... baiat :))
Nanny
Scris: Thursday, August 30, 2012 5:55 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/2/2012
Andra..am avut dreptate..e baiat!
Sa va traiasca printisorul!dance dance dance dance dance
endy
Scris: Thursday, August 30, 2012 6:09 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 6/8/2010
Cind vrei un copil e rodul dragostei si o binecuvintare de la D-zeu .Fetita sau baiat o sa-i iubiti la infinit .
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.