Mesajele umanitare!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
g_nicoleta2000
Scris: Wednesday, April 18, 2007 1:37 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/14/2006
Primesc foarte multe mesaje de genul:

CITESTE TOT PLS! 0745298206 Buna, numele meu este dumitru, sunt insurat cu o fata numita maria si avem un copil nou nascut, numit ivanescu alexandru . El inseamna tot ptr. noi, si recent doctorii au descoperit ca are cancer la creier. Din pacate eu si sotia mea nu avem bani nici macar sa platim facturile lunare, dar am facut o intelegere cu YAHOO si AOL si am cazut de acord ca ptr fiecare persoana care primeste acest mesaj sa primim 5 centi in schimb. Deci te rog trimite acest mesaj tuturor persoanelor din lista si ajuta-ne! Da-l mai departe te rugam HAIDETI SA AJUTAM, ITI IA MAI PUTIN DE 60 SECUNDE. Merita fiecare cate o sansa! E doar un copil ....

Sunt mesajele reale, voi ce spuneti? Chiar retribuie Yahoo si AOl-ul astfel de mesaje?
ira_tgr
Scris: Wednesday, April 18, 2007 1:54 PM
Nivel

Inregistrat: 11/2/2007
g_nicoleta2000 wrote:
Primesc foarte multe mesaje de genul:

CITESTE TOT PLS! 0745298206 Buna, numele meu este dumitru, sunt insurat cu o fata numita maria si avem un copil nou nascut, numit ivanescu alexandru . El inseamna tot ptr. noi, si recent doctorii au descoperit ca are cancer la creier. Din pacate eu si sotia mea nu avem bani nici macar sa platim facturile lunare, dar am facut o intelegere cu YAHOO si AOL si am cazut de acord ca ptr fiecare persoana care primeste acest mesaj sa primim 5 centi in schimb. Deci te rog trimite acest mesaj tuturor persoanelor din lista si ajuta-ne! Da-l mai departe te rugam HAIDETI SA AJUTAM, ITI IA MAI PUTIN DE 60 SECUNDE. Merita fiecare cate o sansa! E doar un copil ....

Sunt mesajele reale, voi ce spuneti? Chiar retribuie Yahoo si AOl-ul astfel de mesaje?

nu din pacate....
la fel cum nu sunt reale mesajele de genul: transferati-mi si mie plz 1E sau 1$ pe nr. de tel .... e o urgenta...
sau cate si mai cate, stai asa: trimite la nush cate persoane din lista, k altfel....

la inceput mesajele de genul asta, au avut mai mult un scop publicitar, sau pt. a mari numarul utilizatorilor, mai nou - nu sunt decat niste glume sau mai rau spy'uri ce se transmit prin mail-uri...
MNiko
Scris: Wednesday, April 18, 2007 1:59 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Poate ca unele sunt adevarate dar am auzit concret de un caz in care o famile a cerut ajutor umanitar la tv pt ca aveau copilul bolnav si trebuia operat, iar cu banii primiti si-au renovat casa in timp ce copilul se juca bine-mersi vesel si sanatos pe afara.

Eu le sterg din start mesajele de genul asta. Si am rugat pe toata lumea din lista mea de adrese sa nu imi mai trimita astfel de mesaje pt ca nu cred in ele si imi consuma timpul.
g_nicoleta2000
Scris: Wednesday, April 18, 2007 2:05 PM
Nivel

Inregistrat: 2/14/2006
oare Primesc peste 10 mesaje de genul acesta saptamanal si tot timpul le sterg dar tot am un strop de indoiala in suflet.
Deci este totusi o pacaleala (ca sa nu-i spunem inselatorie)
ira_tgr
Scris: Wednesday, April 18, 2007 2:17 PM
Nivel

Inregistrat: 11/2/2007
g_nicoleta2000 wrote:
oare Primesc peste 10 mesaje de genul acesta saptamanal si tot timpul le sterg dar tot am un strop de indoiala in suflet.
Deci este totusi o pacaleala (ca sa nu-i spunem inselatorie)

nu ma pot pronunta pt. cazurile cand se cere un ajutor umanitar la tv sau mai stii pe unde, dar mesaje primite pe mail (mess) de genul: am facut o intelegere cu vre-un motor de cautare (ex. google, yahoo, hotmail, aol etc) care imi va oferi **** la fiecare measaj trimis - acestea sunt minciuni gogonate...
mommy
Scris: Thursday, April 19, 2007 9:30 PM
Nivel

Inregistrat: 11/18/2006
ira_tgr wrote:

nu ma pot pronunta pt. cazurile cand se cere un ajutor umanitar la tv sau mai stii pe unde, dar mesaje primite pe mail (mess) de genul: am facut o intelegere cu vre-un motor de cautare (ex. google, yahoo, hotmail, aol etc) care imi va oferi **** la fiecare measaj trimis - acestea sunt minciuni gogonate...

Am aceeasi parere. Si eu primesc astfel de mesaje si nu le dau mai departe.
In privinta mesajelor umanitare, eu incerc sa le verific, in masura in care pot. Dar stiu sigur ca exista tot felul de "asociatii umanitare" care pe seama cate unui caz strang bani, iar apoi dau numai o parte (daca o dau si pe aia) pentru cazul respectiv, ei urmand chipurile sa mai dea bani si la altii.
Lilly of the valley
Scris: Friday, April 20, 2007 7:22 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
In ceea ce priveste mesajele pe telefon sau e-mail am o urma de indoiala. cred ca de fapt ar trebui sa primim mesaj de la operator daca ar fi adevarate.
in ceea ce priveste anunturile tv, reporterii se documenteaza inainte de a da un anunt umanitar, care nu se plateste - fiecare post tv atrage audienta cu astfel de anunturi (vezi postul Antena 1 si fundatia Mereu aproape)- Si avand in vedere ca sunt televiziuni comerciale si fiecare secunda de publicitate costa ceva euro, depinde si de timpul de difuzare (mai ales in prime time, ma face sa cred ca pe tv nu dau tot felul de minciuni, isi mai urca ci CNA-ul in cap.
cred ca mai mult se mizeaza pe buna noastra credinta si pe naivitatea noastra.
Sfefania_Johansson
Scris: Friday, January 11, 2008 7:16 PM
Nivel

Inregistrat: 10/24/2007
trimite te rog mai departe. am primit acum un mesaj..Ofer GRATIS ptr.copil cu probleme 2 ani PROTEZE si GHETUTE ORTOPEDICE tel. 0766396764 sau 0314221410, poate cuiva ii va prinde bine informatia
oanalaurisa
Scris: Friday, January 11, 2008 8:59 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 1/10/2007
Sfefania_Johansson wrote:
trimite te rog mai departe. am primit acum un mesaj..Ofer GRATIS ptr.copil cu probleme 2 ani PROTEZE si GHETUTE ORTOPEDICE tel. 0766396764 sau 0314221410, poate cuiva ii va prinde bine informatia

Mesajul asta si eu l-am primit de mai multe ori.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.