Menstruatia - De la ce varsta?

Options Menstruatia - De la ce varsta?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
bereea
Postat: Wednesday, January 18, 2012 8:37 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22767
Ehehe, aseara am vorbit si despre menstruatie in urma unor intrebari pe care si le tot pune.A primit vestea foarte pasiva, nu a inspaimantata-o deloc...acum asteapta cu nerabdare sa devina "domnisoara" (speram ca nu prea repede totusi tinad cont ca in Italia la 10-11 ani multe fetite au deja menstra)
madanuta
Postat: Wednesday, January 18, 2012 9:19 AM

Nivel: Senior

Intrat: 6/26/2007
Postari: 6054
Locatia: Romania
bereea wrote:
Ehehe, aseara am vorbit si despre menstruatie in urma unor intrebari pe care si le tot pune.A primit vestea foarte pasiva, nu a inspaimantata-o deloc...acum asteapta cu nerabdare sa devina "domnisoara" (speram ca nu prea repede totusi tinad cont ca in Italia la 10-11 ani multe fetite au deja menstra)

Frumos si emotionant!computerlove
Mie mi-a venit la 12 ani si 10 luni fix. Cristina inca nu are la 12 ani si 5 luni, dar foarte multe colege au, unele chiar de doi ani.
Cristinei i s-au conturat bine tzatelele, poarta bustiere de vreun an si o vad cum se schimba de la o zi la alta, atat fizic, cat si comportamental.
bereea
Postat: Wednesday, January 18, 2012 9:33 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22767
Cristina, e domnisoara in toata rregula de acum si va puteti astepta oricand.Speram si Ale sa ajunga la 12-13 ani fara .Fetita unei amice are deja la 10 ani si e foarte traumatizata, refuza sa mearga la scoala in acea perioada.
Bibiii
Postat: Thursday, April 26, 2012 11:46 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Fata mea de 11 ani (fara 2 luni ras ) inca nu are angel yes ...Insa are vreo 4 colege in clasa care au deja fool uff ... Dar na,acum s-au modernizat si ele sic ,unele fete au si la 9 ani (cunosc vreo doua cazuriuff )...
mamiemi
Postat: Friday, April 27, 2012 9:03 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/3/2008
Postari: 1467
Locatia: Craiova
Ceva experiente cu menstruatia care apare dupa 15 ani aveti de impartasit? La noi nu a venit... Dr. Ginecolog a spus ca si ei i-a venit la 17 ani si cata vreme are semne de dezvoltare sa nu imi fac probleme, dar... stiti voi, numai mama sa nu fi!
dyenutza67
Postat: Friday, April 27, 2012 11:39 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 1/30/2012
Postari: 101
Locatia: romania
la urma urmei menstruatia depinde de hormoni. eu am de la 12 ani si8 luni dar tin minte ca aveam colege in generala care aveau si de la 9 ani. fiecare are ritmul ei de dezvoltare.
marmita
Postat: Friday, April 27, 2012 1:29 PM

Intrat: 9/11/2007
Postari: 1349
mamiemi wrote:
Ceva experiente cu menstruatia care apare dupa 15 ani aveti de impartasit? La noi nu a venit... Dr. Ginecolog a spus ca si ei i-a venit la 17 ani si cata vreme are semne de dezvoltare sa nu imi fac probleme, dar... stiti voi, numai mama sa nu fi!

Eu am avut la 15 ani jumatate prima menstra, mama nu si-a facut probleme pe atunci.
alimami
Postat: Friday, April 27, 2012 2:01 PM

Intrat: 11/2/2009
Postari: 1847
Locatia: Romanica
Eu la aproape 15ani am avut-o si atunci era normal pe la 14. Acum vad la scoala fetite printr-a 4-a, a 5-a ca par sa fi inceput schimbarile.
madanuta
Postat: Friday, April 27, 2012 2:57 PM

Intrat: 6/26/2007
Postari: 6054
Locatia: Romania
Mamiemi, eu cred ca, cu cat mai tarziu, cu atat mai bine. Daca fata e dezvoltata normal, armonios, nu e nicio problema. Eu as vrea sa-i vina Cristinei dupa 14 ani. La ea in clasa (a sasea) sunt numai trei fete care nu au.
mamiemi
Postat: Saturday, April 28, 2012 7:20 PM

Intrat: 2/3/2008
Postari: 1467
Locatia: Craiova
SI eu ma gandesc ca e bine ca nu a venit mai devreme. Sper sa fie totul ok.Mulumesc de raspunsuri!
giulia_mamik
Postat: Saturday, April 28, 2012 10:28 PM

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
Offf la 9-10 anisori?!Ce devreme si ce nedrept pare.La aceasta varsta,saracutele fetite nu sunt atat de pregatite psihic pt acest eveniment in viata lorpale .Eu am scris cu o pagina in urma ca am avut prima menstra aproape de 16 ani,cam tarziu dar mai bine asa.Sora mea a avut la 14 ani jumatate si mama mea isi aminteste ca si ei i a venit destul de tarziu,spre 15 ani.Ma gandesc ca poate si cu fiica mea o fi la fel si o avea si ea mai tarziuuff ...

Mamiemi si mama mea m a dus la un ginecolog pe atunci.Aveam aproape 16 ani si nici urma de menstra.Si la fel a zis ca nu i problema sa stam linistite ca apare.Si a aprut la scurt timp.Deci,nu cred ca e cazul de ingrijorare.Cu cat mai tarziu,cu atat mai bine cred eu.Am auzit ca daca iti vine tarziu vei intra la menopauza tot asa mai tarziu..dupa 50.Cel putin la mama mea asa e.Are 53 de ani impliniti si inca mai are menstra dar la cateva luni.
Cris-DL
Postat: Monday, January 28, 2013 12:15 PM

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6849
Locatia: over the rainbow
Cris-DL wrote:

... Deea, este cat de cat familiarizata- ea stie ce sunt absorbantele si unde se pun ..., insa nu stie pt. ce se pun, dar nici nu a intrebat...

...Daca de pe la 4-5 ani stia in mare despre absorbante, acum stie cu exactitate... am avut o discutie mai pe larg, asa ca intre fetecoeur coeur
A reactionat pozitiv, mi s-a parut chiar prea firesc -nu ma asteptam -am fetita mareplans !! A fost atenta la explicatii, a intrebat si... asteptam sa devenim domnisoare; eu sper ca nu prea curand!!!

Ei, acum avand doar 8 ani jumatate, mi s-a parut prea devreme sa ne extindem cu explicatiile despre menstruatie si relatiile sexuale; si ce implica ele, etc... nu?!
mirela74chris
Postat: Monday, January 28, 2013 12:20 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 10/17/2009
Postari: 8601
Locatia: Constanta
E ok ca ati discutat despre asta.Mai ales ca varsta primei menstruatii s-a dus undeva spre 9 ani.Ai fetita mare Cris.pupici
kali
Postat: Monday, January 28, 2013 12:25 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14381
Cris-DL wrote:

...Daca de pe la 4-5 ani stia in mare despre absorbante, acum stie cu exactitate... am avut o discutie mai pe larg, asa ca intre fetecoeur coeur
A reactionat pozitiv, mi s-a parut chiar prea firesc -nu ma asteptam -am fetita mareplans !! A fost atenta la explicatii, a intrebat si... asteptam sa devenim domnisoare; eu sper ca nu prea curand!!!

Ei, acum avand doar 8 ani jumatate, mi s-a parut prea devreme sa ne extindem cu explicatiile despre menstruatie si relatiile sexuale; si ce implica ele, etc... nu?!

Hmmm, m-ai pus pe ganduri. Eu nu am avut o discutie detaliata cu Alexia - nu inca.
Bine, ea abia a implinit 7 ani iar de ceva vreme nu a mai manifestat niciun interes... cat de mic. Ea e si mai zuza, asa... nu o intereseaza baietii decat ca parteneri de joaca.

Cu viata sexuala iar nu stiu... insa imi aduc aminte ca la 10 ani ( cand a vrut mama sa discute cu mine ) eram familiarizata cu tot - de la colegi, bineinteles.alcool

Cris-DL
Postat: Monday, January 28, 2013 12:48 PM

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6849
Locatia: over the rainbow
Da, am fetita marecoeur ...chiar am ramas uimita cat de degajata era!

Cu viata sexuala, tot pe la vreo 10 ani, ma gandeam si eu ca ar fi ok... si cu speranta ca prima menstruatie sa-i vina lejer dupa 12 ani (eu am avut pe la 12 ani si jumatate).

PS: am gasit un filmulet dragut...

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed