Menstruatia - De la ce varsta?

Options Menstruatia - De la ce varsta?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
koko2008
Postat: Tuesday, July 6, 2010 8:33 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/11/2009
Postari: 5442
Locatia: romania
Eu am facut cunostinta cu ea la 13 ani. Nici nu mai stiu daca aveam sani. Am fugit si i am spus lu' tata :018: El era acasa .Am o nepotica de 9 ani si luna trecuta au trecut rusii pe la ea. E dezvoltata fizic dar mintea ei nu e asa coapta cat sa inteleaga. Noroc ca i in vacanta acum. E greu.
kali
Postat: Tuesday, July 6, 2010 8:55 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14381
Parerea mea e ca inainte de a intelege, copilul trebuie sa cunoasca. Adica daca fetita e familiarizata de mica cu ideea, atunci nu va fi un soc pentru ea la pubertate si nici o noutate iesita din comun.
Pana nu devine interesata de fenomen, nici nu va dori detalii.

Alexia deja are primele notiuni despre menstrutie... la nivelul puterii ei de intelegere
Fluturas
Postat: Tuesday, July 6, 2010 9:16 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9767
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
kali wrote:
Parerea mea e ca inainte de a intelege, copilul trebuie sa cunoasca. Adica daca fetita e familiarizata de mica cu ideea, atunci nu va fi un soc pentru ea la pubertate si nici o noutate iesita din comun.
Pana nu devine interesata de fenomen, nici nu va dori detalii.

Alexia deja are primele notiuni despre menstrutie... la nivelul puterii ei de intelegere

asa gandesc si eu

noi am avut o discutie despre par cand darius explica ca si el vrea par peste tot ca tati,deci acum stie ca va avea pe burta,sub brat,pe maini,picioare,chiar si pe putica
karina mai putin,dar incet incet va cunoaste si ea
danab
Postat: Wednesday, July 7, 2010 9:40 AM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Eu am avut pe la 11 ani, dar ma pregatise o prietena, mai mare cu un an, care astepta si ea. Oricat de "pregatita" ma simteam, tot a fost un soc sa descopar dimineata ca era plina de sange. Mama mea nu mi-a spus nimic despre, dar s-a laudat la toata lumea si mi-era asa de jena pale

Miru stie ca absorbantele se folosesc pt buba, si cand va fi mare va folosi si ea (ar vrea si acum ras, dar asteapta sa creasca mare sa taie cu cutitul, sa se machieze si dupa aia sa isi puna absorbant). Eu sper sa o pregatesc sa treaca usor peste moment, perioada cm sa nu fie perioada cea mai dificila din luna pentru ea.
sa nu uit: cand va creste mare va avea si tzatze mari sa poarte sutien ras
Cris-DL
Postat: Wednesday, July 7, 2010 10:26 AM

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6849
Locatia: over the rainbow
danab wrote:

.. cand va creste mare va avea si tzatze mari sa poarte sutien ras

hohot hohot ...la fel asteapta si Deea!

Eu cred ca este important sa vorbesti sincer si deschis cu copilul -bineanteles, la nivelul varstei fiecarui copil... Deea, este cat de cat familiarizata- ea stie ce sunt absorbantele si unde se pun (chiar, intr-o zi am gasit-o cu un absorbant de zi lipit peste chilotel alcool -bine ca nu a gasit ob-urile, ca cine stie unde si le punea), insa nu stie pt. ce se pun, dar nici nu a intrebat...
koko2008
Postat: Wednesday, July 7, 2010 12:35 PM

Intrat: 1/11/2009
Postari: 5442
Locatia: romania
danab wrote:
: cand va creste mare va avea si tzatze mari sa poarte sutien ras

Asta stie si Eve hohot
giulia_mamik
Postat: Wednesday, July 7, 2010 12:52 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
hohot Mi-ati adus aminte de o intamplare.Era Dariuta inca mica caci inca purta pempers.Avea aproape de 2 ani...si nu stiu cum o scap 1 minut din raza mea vizuala si apare cu un absorbant lipit de pempershohot .Eu o mai luam cu mine in baie cand imi mai schimbam abosorbantul si ca sa vedeti ce a bagat ea la cap...Acum e marisoara,poate sta singura in camera sa ma astepte.Nu o mai iua cu mine in baie dar stie f exact destinatia acelor absorbante:"cand o sa fiu mare o sa folosesc si eu din astea,mami!".A avut o perioada buna cand isi baga sosete in tricou sa para ca are si ea tatuci mari ca mamihohot .Acum vad ca are alte ocupatii.Nu mai are treaba cu sosestele in tricou.
Mie mi-a venit menstruatia in jurul varstei de 16 ani.Tarzior!Dar aveam vreo 40 de kilograme la varsta aia.Si niste sani prea mari pt greutatea aia.Dar am citit ca e normal sa vina si la 17-18 aniuff
g_nicoleta2000
Postat: Wednesday, July 7, 2010 5:09 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Eu credeam ca sunt singura mamica de fetita care de mica stie tampoane. Nu stie exact la ce folosesc dar nici nu a insistat pe subiect. Atata doar ca pe cele externe le-a comparat cu pampersii.
bereea
Postat: Wednesday, July 7, 2010 5:42 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22767
Eu inca n-am vorbit cu Ale despre menstruatie, m-am gandit ca ar fi ok daca as face -o in jurul varstei de 8 ani.Mie mi-a venit la 13 ani fara o luna, am fost ingrozitor de speriata si am crezut ca am cancer si am sa mor.Mama a aflat si ea dupa cateva luni .
In rest, stie despre schimbarile care vor avea loc in corpul ei, de fapt asteapta cu nerabdare sa-i creasca sanii si se priveste destul de des in oglinda ca sa vada daca nu s-a intamplat evenimentul.
Lilly of the valley
Postat: Wednesday, July 7, 2010 5:50 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Leea se numara, cred, printre putinele fetite care nu vrea tate mari si sutien. Stie despre absorbantele zilnice, despre pampersii mamicilor are o vaga idee, dar la ce folosesc nu stie. Cand v-a intelege mai multe, o voi introduce in tema.

Dana, cam la fel am patit si eu, doar ca autoarea a fost bunicaboxing
KRYS85
Postat: Wednesday, July 7, 2010 6:05 PM

Intrat: 9/23/2008
Postari: 6611
Locatia: RO_Medias
Si eu am avut prima mesnstruatie la 13 ani,dar sincera sa fiu deja stiam ce e si cum se poate manifesta,mama mea imi povestise mereu ce inseamna si ce am de facut!!!Si imi aduc aminte ce jena imi era mierambo rambo si ce rusine,dar a fost bine si am fost pregatita!!!dance
Eu cred ca puteti discuta cu fetele despre menstruatie si eu poate daca aveam o fetita i explicam din timp ce este!!!thumleft
TeosOf
Postat: Wednesday, July 7, 2010 10:40 PM

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
Lilly of the valley wrote:
Leea se numara, cred, printre putinele fetite care nu vrea tate mari si sutien.

Si Isabelle la fel.
bereea
Postat: Wednesday, July 7, 2010 10:52 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22767
a mea nu vrea tate mari, vrea tate oricum ar fi ele.
danab
Postat: Thursday, July 8, 2010 8:37 AM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
bereea wrote:
a mea nu vrea tate mari, vrea tate oricum ar fi ele.
hohot hohot
Scuze off-topic: a mea si le etaleaza acum peste tot, daca e fara maieu se lauda la toti ca are tzatze ras
ioana0023
Postat: Monday, July 19, 2010 10:07 PM

Intrat: 3/24/2010
Postari: 2383
Locatia: Romania
Andreea stie despre aceste lucruri. Inca nu are...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed