Meniuri pentru petreceri si mese festive
Subiectul anterior · Subiectul urmator
carla
Scris: Saturday, September 20, 2008 11:53 PM
Avatar
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 2/8/2007
Mesaje: 14165
Delfinasa,m-ai innebunit cu meniul tau.Au mancat oaspetii tot?
Maine astept si eu cativa pentru ziua lui Cristian+copiii din bloc si am pregatit:
-chiftelute
-friptura pentru noi+cartofi piure
-crenvursti
-salam ,cascaval,rosii,ardei
-salata de vinete
-ardei umpluti
-prajitura-cremsnit
-tort caramel
Oare ajunge?Cred ca mai cumpar dimineata niste carnaciori
bulibuli
Scris: Sunday, September 21, 2008 2:16 AM
Avatar
Nivel: Maestru

Inregistrat: 3/17/2008
Mesaje: 9649
Carla, sa-ti traiasca baiatul, la multi ani!!!pupici
carla
Scris: Sunday, September 21, 2008 7:54 AM
Avatar
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 2/8/2007
Mesaje: 14165
bulibuli wrote:
Carla, sa-ti traiasca baiatul, la multi ani!!!pupici

Multumesc!computerlove
TeosOf
Scris: Sunday, September 21, 2008 12:33 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/4/2008
Mesaje: 7332
Carla, tu ai facut cremsnit? Daca da, poate pui si reteta. Eu ador cremsnitul si poate invat sa-l fac, caci daca plec in "tarile calde", o sa am nevoie. Felicitari pt tot ce-ai pregatit si petrecere frumoasa!hearts pupici
carla
Scris: Sunday, September 21, 2008 10:48 PM
Avatar
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 2/8/2007
Mesaje: 14165
TeosOf,e o reteta de cremsnit fals care se separa singur in cele 2 foi cu crema la mijloc ,e foarte bun pentru copii.Eu il fac des,sotul meu mananca singur o tava intreaga,si azi a trecut tot:
-10 oua mijlocii(eu am pus 8 ca erau mari)
-300g zahar tos
-3 plicuri zahar vanilat
-1 pachet margarina(250g)
-1 litru lapte
Se topeste margarina si se lasa la racit.Se adauga jumatate din cantitate de zahar si se freaca circular pana margarina devine spumoasa,apoi galbenusurile si faina ,treptat laptele si zaharul vanilat si la urma albusurile batute spuma cu restul de zahar. si o lingura de rom(eu n-am pus)
Compozitia se pune intr-o tava tapetata(eu o ung cu untura,sigur nu se lipeste+faina)Se coace 10-15 min. la foc mare,apoi se reduce focul la minim.Se incearca taind un colt.Se rumeneste putin.Eu am lasat-o vreo 30 min.Pentru o tava mai mica, cantitatila se reduc la jumatate.
TeosOf
Scris: Monday, September 22, 2008 2:14 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/4/2008
Mesaje: 7332
Multumesc mult Carla.pupici Daca ai spus ca sotul tau mananca o tava, imi dau seama cat e de bun. Deja am inceput sa salivez. Am sa ma pregatesc si in curand am sa fac si eu. computerlove hearts
madanuta
Scris: Sunday, February 8, 2009 7:43 AM
Avatar
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 6/26/2007
Mesaje: 6054
Cum azi am o frumoasa varsta de 31 ani (tinerica , tinerica hohot hohot) am avut aseara musafiri si am si azi!
Asa ca va prezint meniul:
Aperitiv:
-rosii
-castraveti
-masline negree si verzi
-cascaval afumat
-cascaval normal
-ardei verde si rosu
-chiftele de ciuperci
-icre
-telina cu maioneza
-salata de vinete

Felul 2:
-friptura de pui(piept si pulpe dezosate)
-piure
-ciuperci umplute(pentru cei care nu mananca carne, printre care si eu)
-castraveti acrii

Tort de ciocolata(delicios)

Bautura:
-bere fara alcool
-sirop de zmeura
-apa plata
-apa minerala
-nectar de caise, rodii si portocale

Promit ca pun si poze, nu stiu daca am timp azi, dar maine cel mai tarziu aveti pozele.
ninetem
Scris: Tuesday, September 8, 2009 1:22 PM
Avatar
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 10/19/2007
Mesaje: 1404
Sa va spunem si noi ce am pregatit la ziua lui Teo(23.08):
Aperitiv:
-rosii, castraveti, gogosari
-masline negre
-cascaval, cas
-oua umplute
-pui Shanghai
-salata boeuf
-sunca presat, muschiulet

Felul 2(totul la cuptor):
-pastrav
-ciuperci
-cotlet de porc cu cascaval
-cartofi cu pesmet si boia

Tort cu crema Chantilly

Bautura:
-Visinata
-Vin Puterea ursului
-Bere cu alcool si fara alcool
-Suc
-Apa plata

La Matei(05.09), am avut acelasi aperitiv, si aceeasi bautura.
Felul 2:
-Cotlet de porc
-ciuperci cu crema de unt
-copanele de pui si legume in vas roman

Tort cu crema Chantilly si un tort de la nasi cu crema de ciocolata si crema chantilly.
ninetem
Scris: Tuesday, September 8, 2009 1:29 PM
Avatar
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 10/19/2007
Mesaje: 1404
Postam si poze, dar pentru ca unele feluri sunt la fel, postam doar o data:
Masa la Teo


Masa la Matei


Aperitivele


Felul 2:
Ciupercile inante si dupa:


Cotletul


Pastrav


Puiul la vas roman


Cartofii in pesmet si boia
ninetem
Scris: Tuesday, September 8, 2009 1:42 PM
Avatar
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 10/19/2007
Mesaje: 1404
Si torturile:

Matei:


Teo
Ana
Scris: Tuesday, September 8, 2009 1:44 PM
Avatar
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 11/9/2008
Mesaje: 30045
Nintem superb am ramas fara cuvinte!!!!newclap newclap newclap newclap newclap newclap
Maria & Mario
Scris: Tuesday, September 8, 2009 2:19 PM
Avatar
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 2/13/2006
Mesaje: 9883
Wow, arata delicios ! Felicitari pentru organizare. Mancarurile alea arata apetisante ! bravo
valentina
Scris: Tuesday, September 8, 2009 2:19 PM
Avatar
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 9/8/2007
Mesaje: 1640
essen essen essen Ce de-a bunatati!

Niculina, mare gospodina esti! newclap
Kiki
Scris: Tuesday, September 8, 2009 2:21 PM
Avatar
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Mesaje: 36610
Ninetem, foarte frumos! thumright
mommy
Scris: Tuesday, September 8, 2009 10:04 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 11/18/2006
Mesaje: 3674
Arata grozav, Ninette! newclap hearts
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.