Chestionar intrebare: Ce alegeti sa va cumparati?
Alegere Voturi Statistici
Masina noua 30 69%
Masina second-hand 12 27%
Nu conteaza 1 2%
Nu stiu 0 0%

Masini noi vs masini second-hand
Subiectul anterior · Subiectul urmator
delfinasa
Scris: Thursday, April 20, 2006 6:17 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Eu nu tin sa am masina noua; daca masina merge excelent, imi place cum arata si ma simt bine in ea, nici nu ma gandesc sa dau cateva mii de dolari in plus ca s-o am noua; plus ca daca in cativa ani, aici masinile se schimba, nu stai cu o masina pana crapa...sunt de acord cu ce spune Maria&mami si este la fel si in America cu dealerii de masini used...si nici americanii nu se inghesuie sa-si ia masini noi-noute, ci prefera o masina de cativa ani care sa mearga foarte bine, sa fie in rate si sa si coste cu cateva mii bune mai putin/jumatate de pret sau mai putin, ca garantie au de la dealer...bineinteles ca sunt si oameni care opteaza sa-si ia masini noi in rate, dar cum nu multi gandesc sau isi permit sa-si ia masina noua, prefera sa-si ia masini used in rate si sunt foarte multumiti.

taki
Scris: Friday, May 12, 2006 3:56 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 2/13/2006

M-am gandit sa prezint cateva puncte pe care ar trebui sa le luati in seama inainte sa va achizitionati o masina noua. Sa speram ca va vor ajuta !

Siguranta.

Elemente ce contribuie la siguranta d-voastra ca sofer, si a pasagerilor sunt vizibilitatea, caroseria masinii, sistemul de franare, si sisteme airbag. Pentru a stii exact ce siguranta iti ofera masina, intereseaza-te de numarul de stele pe care le-a primit la testul crash de catre organismul independent Euro NCAP.

Spatiu

E nevoie de spatiu intr-o masina: in interior pentru pasageri din fata/spate; si in portbagaj, in cazul in care va hotarati sa plecati intr-o excursie o saptamana, doua, sa va incapa cele necesare.

Consum
Cum benzina/motorina e din ce in ce mai scumpa, e mai avantajos sa va luati o masina cu consum cat mai mic.

Intretinere

Intretinerea unei masini costa bani. Asigurarea CASCO, schimbul de ulei, schimbul de piese, sunt cateva din necesitatile care trebuiesc luate in calcul la achizitionarea unei masini.

Putere

Caii putere sunt importanti. E bine ca o masina sa va ofere siguranta in special in depasiri. Sa nu va lase cand va e lumea mai draga!
Asta nu inseamna ca trebuie sa circulam numai cu Ferrari, Porsche si Aston Martin.

Design interior si exterior
Masina trebuie sa va reprezinte, prin culoare, design interior si exterior, si stil. La interiorul masinii intra si scaunul soferului, care trebuie sa ofere comfort , astfel incat sa va simtiti bine si pe distante mari de drum.
TatyKS
Scris: Wednesday, June 7, 2006 9:54 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 3/1/2006
Eu inainte sa raman insarcinata, mai bine zis inainte sa nasc, aveam un matiz pe care mi-l luase sotul meu , sa ma deplasez mai repede intre 2 licee si stadion, si imi era foarte bun. Il puteai parca foarte usor, consuma foarte putin, intr-un cuvant -ideal- pentru oras ( pentru mine).
Dar dupa ce a venit minunea pe lume, nu m-am putut descurca cu el pentru ca era foarte mic,nu aveam cum sa bag caruciorul sub nici o forma , pentru ca la capitolul portbagaj - ras - super micut.( d-abia intra o geanta de voaiaj).Asa ca ne-am hotarat la o masina mai mare, noua luata in leasing, ca sa putem pleca toti trei cu bagaje , cu carucior cu tot si... sa avem si suficient spatiu.
Am optat pentru o masina japoneza Taki, care dupa parerea mea sunt si bune si accesibile ca pret, si indeplineste tot ce ai spus tu mai sus, doar ca nu poate sa consume putin ca este o masina mare si e si pe benzina. pupici
bereea
Scris: Sunday, June 3, 2007 7:29 PM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
Eu am votat pentru masina second-hand.Nu cred ca mi-as lua vreodata masina noua pentru ca sunt foarte scumpe si nu as fi niciodata de acord sa dau atatia bani pe o masina.Apoi esti nevoit sa platesti trate pe un timp destul de indelungat si , daca se intampla ceva cu masina(a patit-o un vecin de-al nostru) ramai doar cu ratele.
Daca stii sa alegi si ai si un pic de noroc poti nimeri o masina foarte buna.
MNiko
Scris: Monday, January 21, 2008 7:02 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Noi am ales pana la urma masina noua. Dupa indelungi cautari si alergari ne-am oprit la un Megane Estate. Azi am condus-o prima data si a fost mult mai usor decat ma asteptam.yes yes yes
Kiki
Scris: Monday, January 21, 2008 7:09 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Sa o stapaniti sanatosi! yes yes
Multi km si 0 incidente! firstprize firstprize firstprize firstprize firstprize
bereea
Scris: Monday, January 21, 2008 7:13 PM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
Sa o stapaniti cu bine!firstprize
MNiko
Scris: Monday, January 21, 2008 7:15 PM

Kiki, Bereea, multumim mult.
Fluturas
Scris: Monday, January 21, 2008 7:22 PM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 11/22/2006
sa conduceti masina cu mare placere si sa nu aveti parte de accidente
Lilly of the valley
Scris: Monday, January 21, 2008 7:47 PM
Nivel

Inregistrat: 3/23/2007
MNiko wrote:
Noi am ales pana la urma masina noua. Dupa indelungi cautari si alergari ne-am oprit la un Megane Estate. Azi am condus-o prima data si a fost mult mai usor decat ma asteptam.yes yes yes

Sa o stapaniti sanatosi! Megane e o marca bunathumright noi avem un Megane Break din 2004 si suntem super multumiti de el, desi l-am cumparat la mana a 2a, an de fabricatie 2001.
megane estate e versiunea noua a meganului break
De condus se conduce mai usor decat o Daciechitara
MNiko
Scris: Monday, January 21, 2008 8:05 PM

Buterfly multumesc.pupici

Mariuta, tot break este si al meu, atat doar ca in acte scrie pe el Estate.
Lilly of the valley
Scris: Monday, January 21, 2008 8:22 PM
Nivel

Inregistrat: 3/23/2007
MNiko wrote:
Buterfly multumesc.pupici

Mariuta, tot break este si al meu, atat doar ca in acte scrie pe el Estate.

e versiunea mai noua a aceluiasi model.thumright
Rody
Scris: Monday, January 21, 2008 8:38 PM
Nivel

Inregistrat: 6/10/2006
Noi in mai ne lum masinayes finca vom fi 4 si avem nevoie de o maisna mai saptiosa si am pus ochi pe un Totoyta Priusyes
katy_lumika
Scris: Monday, January 21, 2008 8:38 PM
Nivel

Inregistrat: 1/14/2008
Daca e masina capacitate cilindrica mica neaparat noua, daca e un tanc american merge si second.
Rody
Scris: Monday, January 21, 2008 9:10 PM
Nivel

Inregistrat: 6/10/2006
Noi pe asta am pus ochiiyes
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.