Masini cu 7-8 locuri
Subiectul anterior · Subiectul urmator
shirel
Scris: Tuesday, February 19, 2013 5:58 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 7/22/2007
Maria & Mario wrote:
Shirel gasesti 7 seaters si la Volkswagen ! Si are si portbagaj dupa ultimul rand de scaune ! E masina germana - destul de buna , cu motor puternic , spatioasa , fiabila , iti poti pune ce dotari vrei tu pe ea ( dvd uril etc ) si e rezonabila la pret !

Am fost si am verificat ,tot ce am vazut era mic de tot si am mai spus tare seamana cu masina pe care o am acuma plus inca 2 locuri in bagaj.alcool alcool
shirel
Scris: Tuesday, February 19, 2013 6:03 PM
Nivel

ingerash wrote:

Masina noua poti sa o schimbi si mai repede, la 3 ani,daca o iei in rate,asa e la noi.

Eu nu o iau in rate si nu am nici un intereses sa o schimb mai repede,deci nu ma gandesc nici de cum la bani.Majoritatea o vand repede fiindca pretul-i scade foarte tare in primii 3 ani ,noi nu ne gandim la ce pierdem sau cat pierdem principalul sa fie o masina confortabila ptr noi ,incapatoare ptr cerintele si parcariile noastre si cu motor si mecanic puternica.
shirel
Scris: Tuesday, February 19, 2013 6:08 PM
Nivel

t-mihaela wrote:
Noi nu cumparam niciodata masini noi,nu se merita pentru ca noua ne trebuie trei masini va dati seama ca nu ne permitem noi.Insa Kaze e expert in masinni stie la ce sa alega ,cand si de unde, cunoaste lume,autoshopuri etc.Vorbesc insa doar de masina mare de familie care iarna sta in garaj ...cand alegem eu ma uit la interior, comfort si cum as pune trei copii cu doua booster seat-uri si o caruta de bagaje ,loc de pus cafeaua, loc de pus jucarii dvd, difuzorul din spate sa functioneze ,tapiseria rezistenta la frecush si alunecush,culuar pe mijloc pentru acces la scaune etc.El se uita la partea tehnica .Asa am ales primul van Dodge Chrysler care ne-a purtat pe drumuri cu succes ca suntem plimbareti tare , asa am ales si Nissanul asta .Cam trei ani tinem o masina ca apoi vrem schimbare...am invatat sa nu ma mai atasez de lucruri, masini case, sentimentele te costa banisic . La anul tre sa schimbam masina de familie, (astea mici nu stiu cand expira hohot ) si deja am emotii abia astept topai
Cand alegi masina de familie tre sa pui pe hartie tot absolut de la ce parcare ai pana la gaura de cafea si sa ordonezi prioritatile.
Mult succes Shirel, alege ceva sa se potriveasca cu orasul unde locuiesti si stilul vostru de viata ,o sa gasesti sunt sigura thumright Alegerea masiniii e kestiune atat de personala...ca alegerea pantofiloralcool

Multumesc de sfaturi Mihaela ,si noi credem ca deja ne-am facut doctoratul in ale masinilor crede-ma ca alegerea pantofiilor este mult mai simpla.ras pupici
shirel
Scris: Tuesday, February 19, 2013 6:15 PM
Nivel

[quote=kali]Ei, optiunea cu masinile noi sau sh este la fel de personala ca si alegerea masinilor. Nu spun ca nu sunt bune cele sh, insa noi avem parc de masini deci nu-mi fac griji ca daca nu-mi mai este de folos una si vreau sa o schimb nu am ce face cu ea. La noi masinile chiar isi scot banii, deci... eu tot din punctul meu de vedere vorbesc.

Exact asa este si la noi,masinile sunt folosite la maxim deci nici nu este vorba de pierdere la bani de aceea ne gandim la masina noua plus ca are si garantie si fap[tul ca eu urc la volan prima este o mare satisfactie in a conduce.
shirel
Scris: Friday, March 29, 2013 2:34 PM
Nivel

Dupa mii de incercari si esuari de nervii nici nu mai spun ras sic am renuntzat sa ne gandim ca avem vreo sansa sa ne cumparam o masina noua cu 7 locuri care sa ne placa si sa ne fie si folositoare ptr cerintele noastre.Ne-a placut mult Douge pana ce Eden cu picioarele ei lungi de un metru a incercat sa se aseze pe bancheta din spate ,cate dreptate ai avut Praslea cel voinic ca intr-o cutie de chibrituri numai spun de indemanarea imposibila de care trebuiam sa dau dovada de a-mi aseza scaunul de bebelus (am uitat cum -i spuneti voi alcool )alaturi de scaunul lui Shiraz.Nici nu imi vine sa va mai povestesc ,am facut foarte bine si chiar recomand cand se merge la verificat o asemenea masina de 7 locuri de adus si copii si carutul si scaunele asa am verificat noi si ne-am dovedit ca nu ni se potriveste mai nimic din piatza acuala cu masini noi.Hai sa spunem ca Ford Galaxy ni s-ar fi potrivit cumva dar pretul chiar nu se merita ,fiindca masina semana foarte mult la ceea ce avem noi si noi ne doream ceva mult mai special macar sa simtim o schimbare daca totusi cumparam ceva scump si nou.
Deci am renuntzat total anul acesta sa ne gandim la rasfatul pe care ni-l doream ca familie si am devenit cum se spune "mai destepti",alcool ras avem timp macar peste 3-4 ani sa ne luam ceva nou /poate chiar apar si alte modele si numai depindem atata de scaune ptr bebelusi si carucioare ca sa cumparam o masina exact asa cum ne dorim si visam .Banii vor fi si atunci cu ajutorul lui D-zeu si poate chiar mai multi.
Rezultatul este ca am inceput sa verificam si sa cautam masini de mana a doua care cum am mai spus sa ne serveasca cativa ani pana vom scapa de toate utilajele astea ptr pitici si bebelusi .
Astazi am semnat si am cumparat o Mazda MPV mare ,incapatoare cu 7 locuri intr-o stare functionabila foarte buna tot de la o familie cu 4 copii care au crescut ,la un pretz super convenabil deci suntem si multumiti si cu multi bani ramasi in buzunar cum se spune .Familie pleaca saptamana asta in strainatate si la noi fiind sarbatoare o vom aduce acasa mai tarziu dar nu-i nici o graba deocamdata.
Suntem cu toti multumiti cu noua recuperare si sunt sigura ca am luat ce-a mai buna decizie ptr cativa ani .
Am postat ultima poza cu toate ca scaunele de pe sirul al doilea nu se trag inainte si inapoi pe sine ci se departeaza unul de altul ,in caz de cearta intre copii i-am si despartit fiecare merge in partea lui.Haha Haha V-am postat-o numai ca sa va dati seama cat este de incapatoarea si cum este asezata pozitia scaunelor si ce bagaj mare imi ramane .

shirel attached the following image(s):
800px-2005_mazda_mpv.jpg04mpv_7.jpg04mpv_10.jpg2005_mazda_mpv_interior.jpg2009-mazda-mpv-japan-_13_.jpg

kali
Scris: Friday, March 29, 2013 2:36 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
Sa o folositi cu drag si neaparat fara incidente!!Bravoo
shirel
Scris: Friday, March 29, 2013 2:44 PM
Nivel

kali wrote:
Sa o folositi cu drag si neaparat fara incidente!!Bravoo

Multumim mult!!Daaa sa stii fara incidente asta-i cel mai principal .Cheek Kiss Cheek Kiss
t-mihaela
Scris: Friday, March 29, 2013 5:20 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 6/20/2008
Shirel, foarte buna alegere, dupa cum o vad eu e ca a noastra inauntru.Nu alerga dupa masini nou-noute ,verifica toate posibilitatile s-ar putea sa ai surprize, ca acum ,sa gasesti exact ce vrei intr-o masina la a doua mana .Ti-am spus ,noi doar asa cumparam masini si la noi masinile au zeci de mii de km la bord ca distantele sunt imense . Poate mai tarziu va luati si noua desi s-ar putea sa prindeti gust de astealalte ca le puteti schimba mai des, cand va plictisitichitara
shirel
Scris: Friday, March 29, 2013 5:28 PM
Nivel

t-mihaela wrote:
Shirel, foarte buna alegere, dupa cum o vad eu e ca a noastra inauntru.Nu alerga dupa masini nou-noute ,verifica toate posibilitatile s-ar putea sa ai surprize, ca acum ,sa gasesti exact ce vrei intr-o masina la a doua mana .Ti-am spus ,noi doar asa cumparam masini si la noi masinile au zeci de mii de km la bord ca distantele sunt imense . Poate mai tarziu va luati si noua desi s-ar putea sa prindeti gust de astealalte ca le puteti schimba mai des, cand va plictisitichitara

Exact .Noi visam ptr mai incolo la excursii extreme de Jeepuri prin desert asa ca pana la urma tot ne vom lua asa ceva ptr sufletelul nostru, dar deocamdata multumesc lui D-zeu sa-mi creasca copii marii si sanatosi si sa ne scapam de toate ustensile astea de pitici ca sa ne putem bucura cu toti de o masina noua si smechera.ras Plus ca s-ar putea sa avem nevoie de doua masini chiar fiindca nu voi ramane la infinit casnica crescatoare de copii ras ma voi intoarce din nou si la servici.computerlove computerlove
ingerash
Scris: Friday, March 29, 2013 7:01 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
Super masinaLove Love Love Love drum bun si distractie la maxim!iloveyou
shirel
Scris: Friday, April 12, 2013 2:10 PM
Nivel

Nu va spun ca de vreo cateva zile conduc o super masina ,copii sunt asa de fericiti si le place masina aleas de nu vor sa coboare din ea.Ce mare diferentza este intre ea si toate masinile noi pe care le-am vazut si probat la inceput .Aceasta nu pare mare din afara ,dar inauntru este super incapatoare ,cu un bord inalt si cu o senzatie ca conduce cel mai tare jeep .Suntem taaare multumiti de alegerea facuta de abia astept si prima ocazie de camping cand imi voi lua toata casa cu mine.Isi merita banii ,se merita ca am luat-o la mana a doua ,fostul propietar cred ca era obsedat de curatenie ,masina arata exact ca noua si de afara si inauntru ,cu geamuri fumuri in spate la copii deci super,super super!!
Ana
Scris: Sunday, April 14, 2013 2:54 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 11/9/2008
Vrem si pozici Shirel,daca mai ai timp bineteles.AngelNot
shirel
Scris: Monday, April 15, 2013 11:23 AM
Nivel

Ana wrote:
Vrem si pozici Shirel,daca mai ai timp bineteles.AngelNot

Ai pozici mai sus , este exact si a mea cu geamuri fumurii.
Ana
Scris: Monday, April 15, 2013 10:02 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 11/9/2008
Sa o folositi cu mare drag ShirelCheek Kiss
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.