Masini cu 7-8 locuri
Subiectul anterior · Subiectul urmator
ingerash
Scris: Saturday, February 16, 2013 6:36 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
Ia uitati inca o frumusete!Mazda Bongo .....ideala pentru noi....o "casuta" pe roti,utilata...perfecta! http://www.carandclassic.co.uk/car/C361200

In Irlanda multi recomanda de cumparat masini second.
Shirel,mult succes iubitapupici computerlove
shirel
Scris: Saturday, February 16, 2013 7:00 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 7/22/2007
Ingeras,asta este superba ptr a o inchiria cand sunt in excursie prin Europa dar ca masina familiara zilnica nu mi se pare chiar comoda doar daca nu aveam nici casa.ras
O masina cumparata la mana a doua se recomanda daca ai de gand sa o schimbi dupa 3 ani sau poate mai repede.In cazul meu eu nu vreau sa o schimb asa de repede plus ca la noi masini cu 7-8 locuri nu prea se gasesc la mana a doua si daca sunt se vind fiindca au avut ceva probleme .Merci ,pup!pupici
ingerash
Scris: Saturday, February 16, 2013 7:18 PM
Nivel

Shirel pentru vacante ma refeream,de uz zilnic nu se potrivestepupici pupici
Vasi se interesase de o masina noua,cu 5 locuri....masina noua,rata vreo 200 si ceva lire si se putea schimba dupa 3 ani.
Ana
Scris: Sunday, February 17, 2013 11:23 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 11/9/2008
Noi avem un ford s-max asa doar ca alta culoare,dar acuma ne pare rau ca nu am luat un Viano cu 9 locuriras dar poate o sa ne ajute Domnul si o vom schimba.
Noi suntem multumita de ea,are 7 locuri.
Asa avem noi

Si asa ne dorim pe viitor.
img

deocamdata sunt visehohot hohot

Oricum daca aveti oportunitatea sa va luati ceva mai mare adica chiar si cu 9 locuri e mai bine,mai spatios zic eu la drum lung si cu atatia copilasi.coeur

Va doresc mult succes si sa dea Doamne -Doamne sa va gasiti masina portivita pentru voi.computerlove
pupicipupici
shirel
Scris: Sunday, February 17, 2013 12:40 PM
Nivel

Ana,9 locuri nu cred ca am nevoie si chiar nu vreau sa am o masina care sa semene cu un autobuz.ras alcool Masina voastra seamana tare bine cu a mea pe care o am acuma si care este super comoda numai ca este cu 5 locuri.sic
Eu vreau ceva cat de cat masiva dar sa nu fie imensa fiindca aici cu parcarile chiar stam prost si sa avem cat de cat ceva bagaj macar ptr un carutz.
shirel
Scris: Sunday, February 17, 2013 12:47 PM
Nivel

praslea_cel_voinic wrote:
Shirel sa fiti atenti ce an luati, interesati-va ce fel de roti merg la ea....vorbeste un patit cu un Dodge Journey....Lucurile din spate sunt cam inghesuite, cunsuma multisor. Spor la cumparaturi si sa luati decizia cea mi buna!computerlove

Voi ce an ati avut si care au fost problemele cu rotiile?noi am auzit numai lucruri bune despre Dodge Journey asta noua 2013 stim ca consuma c-am multisor si reparatiile sunt c-am scumpe dar lui yohanan i place tare .vom face o calatorie de experientza sa vedem cum ni se pare si principalul este sa probam scaunul si scoica de bebe daca incap una langa altul.sic
kali
Scris: Monday, February 18, 2013 11:30 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
Ana, si noi am vrut acum 2 ani sa ne luam un Viano, insa exclusiv pentru vacante - deci nu ca si masina de oras, ca poate fi dificil de manevrat/parcat. Am ajuns - pana la urma - la concluzia ca nu merita investitia daca nu o folosim in mod constant si, decat sa stea in parcare marea majoritate a timpului... mai bine nu.

Ingerash, chiar daca in Irlanda se recomanda masinile second, mie nu mi se pare o idee atat de buna. In primul rand, in Ro platesti de te usuca taxa de inmatriculare pentru masinile second luate din strainatate, in al doilea rand - daca nu se gaseste modelul in Ro - piesele de schimb sunt supraevaluate... cele disponibile in tara nu au fost in niciun caz folosite ca si masini de familie - ci mai degraba pentru transport persoane si lista poate continua...
ingerash
Scris: Monday, February 18, 2013 12:15 PM
Nivel

kali,ne-au recomandat prieteni care au masini....pentru pret mai mic...vanzatorul este obligat sa prezinte dovada ca sa facut verificarea tehnica....noi vrem pentru vacanta,calatorii, Vasi sa mearga la servici,pentru aprovizionare.Nu stiu nimic de taxe doar ca au volanul in partea opusaras
shirel
Scris: Monday, February 18, 2013 3:02 PM
Nivel

kali wrote:
Ingerash, chiar daca in Irlanda se recomanda masinile second, mie nu mi se pare o idee atat de buna. In primul rand, in Ro platesti de te usuca taxa de inmatriculare pentru masinile second luate din strainatate, in al doilea rand - daca nu se gaseste modelul in Ro - piesele de schimb sunt supraevaluate... cele disponibile in tara nu au fost in niciun caz folosite ca si masini de familie - ci mai degraba pentru transport persoane si lista poate continua...

Kali,in Romania am auzit ca nu se merita dar in afara ei cum este la noi da ,in plus ca arata super bine ,sunt si foarte ieftine si ptr cine vrea sa faca o mica economie sau sa o foloseasca pe o perioada scurta de timp se merita.Noi avem acum Mazda Premsis luata la mana a doua si merge super ,arata ca noua si am si luat-o cu bani putini dar nu am avut nevoie de ea mult timp si asta am stiut-o inca inainte de a cumpara-o .Acuma am nevoie de o masina noua sa am sigurantza si nici nu o voi schimba foarte repede ,voi fi cu ea macar 5-6 ani sau cel putin asa crredem noi.sic alcool
ingerash
Scris: Monday, February 18, 2013 5:45 PM
Nivel

shirel wrote:

Kali,in Romania am auzit ca nu se merita dar in afara ei cum este la noi da ,in plus ca arata super bine ,sunt si foarte ieftine si ptr cine vrea sa faca o mica economie sau sa o foloseasca pe o perioada scurta de timp se merita.Noi avem acum Mazda Premsis luata la mana a doua si merge super ,arata ca noua si am si luat-o cu bani putini dar nu am avut nevoie de ea mult timp si asta am stiut-o inca inainte de a cumpara-o .Acuma am nevoie de o masina noua sa am sigurantza si nici nu o voi schimba foarte repede ,voi fi cu ea macar 5-6 ani sau cel putin asa crredem noi.sic alcool

Masina noua poti sa o schimbi si mai repede, la 3 ani,daca o iei in rate,asa e la noi.
praslea_cel_voinic
Scris: Monday, February 18, 2013 6:56 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 6/19/2009
shirel wrote:

Voi ce an ati avut si care au fost problemele cu rotiile?noi am auzit numai lucruri bune despre Dodge Journey asta noua 2013 stim ca consuma c-am multisor si reparatiile sunt c-am scumpe dar lui yohanan i place tare .vom face o calatorie de experientza sa vedem cum ni se pare si principalul este sa probam scaunul si scoica de bebe daca incap una langa altul.sic

2009. Cand am vrut sa schimbam rotile ca erau uzate, am cautat mult si bine (sincer nu mai tin minte care e exact raza) si super scumpe, au o dimensiune mult mai mare fata de cele obisnuite. Locurile din spate (ma refer cand sunt mai mult de 5 persoane in masina) sunt inghesuite rau de tot si plus bagaje nu mai poti lua cu tine.
t-mihaela
Scris: Tuesday, February 19, 2013 1:22 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 6/20/2008
Noi nu cumparam niciodata masini noi,nu se merita pentru ca noua ne trebuie trei masini va dati seama ca nu ne permitem noi.Insa Kaze e expert in masinni stie la ce sa alega ,cand si de unde, cunoaste lume,autoshopuri etc.Vorbesc insa doar de masina mare de familie care iarna sta in garaj ...cand alegem eu ma uit la interior, comfort si cum as pune trei copii cu doua booster seat-uri si o caruta de bagaje ,loc de pus cafeaua, loc de pus jucarii dvd, difuzorul din spate sa functioneze ,tapiseria rezistenta la frecush si alunecush,culuar pe mijloc pentru acces la scaune etc.El se uita la partea tehnica .Asa am ales primul van Dodge Chrysler care ne-a purtat pe drumuri cu succes ca suntem plimbareti tare , asa am ales si Nissanul asta .Cam trei ani tinem o masina ca apoi vrem schimbare...am invatat sa nu ma mai atasez de lucruri, masini case, sentimentele te costa banisic . La anul tre sa schimbam masina de familie, (astea mici nu stiu cand expira hohot ) si deja am emotii abia astept topai
Cand alegi masina de familie tre sa pui pe hartie tot absolut de la ce parcare ai pana la gaura de cafea si sa ordonezi prioritatile.
Mult succes Shirel, alege ceva sa se potriveasca cu orasul unde locuiesti si stilul vostru de viata ,o sa gasesti sunt sigura thumright Alegerea masiniii e kestiune atat de personala...ca alegerea pantofiloralcool
Cris-DL
Scris: Tuesday, February 19, 2013 7:15 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 10/4/2006
Nici noi nu mai cumparam masini noi, de cand ne-am dat seama ca pierdeam foarte mult la ele. Ne plictiseam si le vindeam in maxim 3-4 ani, la mai putin de jumatate din valoarea ei. O masina plimbata (in Ro mai ales) chiar daca are doar cateva mii de km, e considerata sh si scade la jumatate (masina lui socra-miu, de exemplu, cumparata de noua, mers vreo 9000 km, nici la juma` de pret nu se da si nu-i vine nici lui s-o dea).
Tati e priceput (face si pe mecanicul -avem un mic service), a facut si afacere din asta, masini aduse din afara, din Germania si Olanda. Ocupandu-se si cu asta, normal ca tot timpul vedea alta si i se punea pata pe ea, schimbandu-le frecvent -in ultimii ani, numai peugeot-uri (full de full, motor nu stiu de care, cai, etc... -neinteresant pentru mine; eu vreau decat masina, de care-o fi, sa fie a mea in permanenta, sa ma pot misca unde doresc).

Acum avem 3sofer -2 SW, el se plimba cu una chiar cu 7 locuri din 2010 (insa folosim toate 7 doar cand plecam cu prietenii), alta din 2008 (sta garata de vreo 2 ani si intentioneaza s-o vanda tot de pe atunci, insa din garaj e greu sa se vanda singuraangry) si titirishca meachitara. Bineinteles ca si daca vinde, tot peugeot nu stiu de care vrea... e blocat!!fool

Alegerea masinii tine si de necesitatile fiecaruia... asa ca, Shirel, mult succes in alegerea masinii ideale pentru voicomputerlove
kali
Scris: Tuesday, February 19, 2013 8:02 AM
Nivel

Inregistrat: 5/27/2006
Ei, optiunea cu masinile noi sau sh este la fel de personala ca si alegerea masinilor. Nu spun ca nu sunt bune cele sh, insa noi avem parc de masini deci nu-mi fac griji ca daca nu-mi mai este de folos una si vreau sa o schimb nu am ce face cu ea. La noi masinile chiar isi scot banii, deci... eu tot din punctul meu de vedere vorbesc.

Apoi mai e si optiunea de a o cumpara pe firma. Va spun sincer ca daca deduc tva-ul si adaug un eventual drum in Germania - de ex. - plus taxa de prima inmatriculare, diferenta intre o masina noua modelul pe care mi l-am dorit si una sh cu aceleasi facilitati atat de mica incat nu merita efortul ( am studiat problema la modul serios... avem si noi in familie pe cineva care face business din asta ). Bine, noi am primit si un discount destul de frumusel pentru ca suntem clienti fideli si uite asa ajung din nou la ceea ce am spus la inceput: alegerea e a fiecaruia si e personala.

Maria & Mario
Scris: Tuesday, February 19, 2013 5:45 PM
Nivel

Inregistrat: 2/13/2006
Shirel gasesti 7 seaters si la Volkswagen ! Si are si portbagaj dupa ultimul rand de scaune ! E masina germana - destul de buna , cu motor puternic , spatioasa , fiabila , iti poti pune ce dotari vrei tu pe ea ( dvd uril etc ) si e rezonabila la pret !
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.