Profil: MariaS
Despre
Utilizator: MariaS
Nivel: Avansat
Statistici
A intrat: Tuesday, April 28, 2020
Ultima vizita: Friday, May 27, 2022 6:18 PM
Numarul de postari: 1,204
[0.11% din toate postarile / 1.58 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 17
Postat: Friday, May 27, 2022 1:53 AM
EllaMaria wrote:
Hello mamici cu pitici!
Bebeii voștri au avut vreodată bubițe in spate sub ceafa? Am observat ca i-au apărut vreo 5 micuțe, dupa ce transpirase un timpul somnului. Posibil sa fie de la caldura?
Astăzi a facut primi lui pași singur hearts
Va pun o poza cu figuristul meu Lol

https://ibb.co/3zXwLpr

Pupacios mic felicitări pt primii pași 🥰
E posibil sa fie de la transpirație sau poate o reacție alergică la ceva.
A mea mai face reacție alergice ușoare când nu ii pică ceva bine sau dacă schimb gelul de spălare.

Beta 1 : 62.5 (26.05.2020)
Beta 2 : 170,0 (28.05.2020)

Mămică de fetita

img
Postat: Monday, May 23, 2022 4:44 PM
Elena, replici din astea aud și eu de la ai mei și înainte și de la socrii (acum iar nu mai vb și de data asta cred ca definitiv 🤬🤬🤬🤬?), ca să îi dăm ce mâncăm noi ca de aia nu mănâncă, dar culmea noi mâncăm ce mănâncă ea, dar na... ei știu ce-i mai bine, că au experiență 🙄

Mămică de fetita

img
Postat: Monday, May 23, 2022 2:54 PM
Andreeax wrote:
Andreea,personal,al2lea copil (dacă o sa fie) nu îl voi mai boteza iar in caz ca e fetița nu ii voi pune cercei,sa aleagă ea daa vrea sau ba. Eu de exemplu am găuri dar nu porți. Cât despre presiunea celor din jur .....@&&@&&!&&🤬😡&€88@99€3?:),€&;@

Tu parcă ai avut parte de experienta neplăcută la botez, nu?

Fix din cauza împărtășirii cu "o linguriță" de vin și scufundat nu am vrut să o botez de mică și nu la ortodocși, ci la greco-catolici. Noi fiind ortodocși, al meu sârb, neamurile din partea lui al meu îs pară și foc din cauză că nu am botezat-o pana acum și mai ales ca nu vrem sa o botezăm la sârbi,dar ne doare în *** de părerile lor,e copilul nostru și numai noi știm cât ne-am chinuit cu ea.
Zilele trecute am primit o remarcă de la o mamă "așa mare și încă mai mănânci țiți" i-am zis "da, atâta timp cât vrea ea",iar colegul soțului i-a spus că prea mult o alăptez, ca ei la a lor am oprit-o la 1an, soțul cu tupeu i-a dat replica "laptele de mamă ii cel mai bun și va suge cât va vrea ea".
Deci te c**** pe gura lumii și pe părerile lor.

Mămică de fetita

img
Postat: Monday, May 23, 2022 1:27 PM
Roser ești tare frumoasă, ma bucur ca te simti bine, dar wow, când a trecut timpul?!
Ieri am fost la o terasă într-o livadă și au fost o grămadă de copilași, de la câteva săptămâni la adolescenți, fata mea prima data a mers la cărucioarele cu copilași mici și se uita asa atentă la ei 😅🥰, abia pe urmă a mers sa se joace cu cei de vârsta ei. Când o sa înceapă sa vb propoziții cred ca o sa zică numai " vreau surioară /frățior" 🤣🤣🤣

Mămică de fetita

img
Postat: Monday, May 23, 2022 9:28 AM
Freya știu că voi erați mai micuți în gașca noastră, dar dacă nici voi sunteți mari și pofosi de ce ar fi copilul?
Freya să ști că Ina a avut o perioadă în care a cam stagnat, s-a oprit la 10 kg și vreo 80 cm. Am măsurat-o săptămâna asta și avea aproape 86cm și un pic peste 10kg.
Îl ști cumva pe Albert cu intoleranță la gluten? Cică ar inhiba creșterea intoleranța asta.

Elena să ști că și eu mă întreb, cum și când a crescut atâta, ca mai ieri eram toate stresate ca nu știam ce au, de ce nu mănâncă sau nu dorm, să nu zic de alaltăieri că eram toate cu emoțiile testului pozitiv.

Mămică de fetita

img
Subiect: Clubul aspirantelor - 89
Postat: Monday, May 23, 2022 8:04 AM
Irina, te aștept cu vești bune 🥰🥰

Mămică de fetita

img
Postat: Monday, May 23, 2022 7:49 AM
Andreea să ști că nici fata mea nu are cercei, tot din "lasă că este timp". La fel ca și la tine și pe noi de bat la cap sa ii punem, ca și eu i-am avut de mică, că...., ca..., și am zis așa cum "e copilul nostru și noi decidem când ii punem cercei", de fiecare dată când se încearcă deschiderea subiectului aruncăm replica și gata se închide.
Noi o sa îi punem cu pistolul, medicinali pt că așa îi indicat, indiferent de vârstă, altfel riști sa se infecteze urechea, după ce ii vindecată gaura poți pune ce metal dorești.
Eu vreau sa ii pun mai mult din cauză că mulți o fac băiat 😡🤦.

Mămică de fetita

img
Postat: Monday, May 23, 2022 12:20 AM
Wow fetelor, Hugo a crescut atât de mare 🥰, iar Aleahin și fetița ta e mare și tare "salbatica", ce-i drept și eu am emoții cu a mea ca ajung cu ea la urgențe.
Freya să ști că și eu mă gândeam și îmi făceam mustrări de conștiință că îi micuță și slăbuță fata mea, dar defapt e fix cât trebuie.
Nu știu ai voștri cum sunt, dar a mea are un apetit fantastic la mâncat pietre, zici ca ii crocodil 🤣🤣🤣
Astăzi ne-a șocat cât a mâncat, aproape ca nu a scăpat nimic ne gustat de ea și mancat mai ceva ca o moară 🤣🤣,imi e groază când o sa iasă pe partea cealaltă tot ce a mancat.
Acum seara ne-am amuzat pe seama ei cum manca cu o poftă ieșită din comun o nectarină acră ca o lămâie și se mai și lingea pe degete după ce termina felia.

Mămică de fetita

img
Postat: Sunday, May 22, 2022 10:53 AM
Elena ma bucur ca lucrurile au mers bine la voi.

Pt a mea, țiți ii desert după ce mănâncă mâncare sau pt somn, atâta timp cât mănâncă bine nu am treabă ca vrea și țiți.
Ieri ne-a surprins, a mâncat singură singurică o masă copioasă cu furculița și una cu lingurița.

Mămică de fetita

img
Postat: Saturday, May 21, 2022 5:32 AM
Andreea eu nu am apucat sa vad pozele, dar sunt convinsă ca sunt adorabile.

Elena, ai un alt băiețel,cu atitudine de băiat dur.

Freya, mulți pupici și sa treacă cât mai repede.

Săptămânile trecute au fost ca a le vostre acum Freya, somn agitat, multe treziri, țiți la greu, cred ca a avut și coșmaruri ca a plâns în somn 🥺. În pat cu noi 2 nu mai doarme, cel mult atipeste, dacă suntem doar eu cu ea doarme, sau ea cu tata-su, mai vine câteodată sa se încălzească și pe urmă pleacă 😅.
Și noi avem mofturi la mâncare, cu greu o conving să mănânce, am văzut ca jos ii un pic roșie gingia, un canin da semne. Să iasă și caninii ăștia odată și să mai îmi trag și eu sufletul pana la 2ani când apar și măselele din spate.
La noi din păcate se pare că doar reducând mesele de țiți reușim să mâncăm un pic mai mult de 3 linguri (la propriu) de mâncare.

Mămică de fetita

img