Profil: MariaS
Despre
Utilizator: MariaS
Nivel: Avansat
Statistici
A intrat: Tuesday, April 28, 2020
Ultima vizita: Tuesday, October 4, 2022 3:27 PM
Numarul de postari: 1,263
[0.12% din toate postarile / 1.42 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 18
Postat: Thursday, September 22, 2022 2:33 PM
Ce liniște s-a lăsat aici...

Ce se întâmplă? Sunteți bine?

Beta 1 : 62.5 (26.05.2020)
Beta 2 : 170,0 (28.05.2020)

Mămică de fetita

img
Postat: Wednesday, September 7, 2022 11:20 AM
Lyli wrote:

Ma trimis sa fac coprocultura insa dureaza 4 zile pana vin rezultatele , m-am enervat maxim cu monstrele ba era prea putin ba prea mult ba prea vechi , are scaune dese si la fel pline de mucus, moi si miroase ingrozitor , azi noapte a facut de 2 ori a murdarit si patul nu a dormit mai mult de 2 ore , mi-a zis sa i dau debridat si smecta pana vin rezultatele dar e horror i se aude burtica foarte zgomotoasa , e agitat , mi-a zis sa nu pape decat orez si banana sa vedem cum se comporta sper sa fie ok daca continua tot asa mi-a zis sa merg la spital sa nu fie risc de dezhidratare 7 scaune la el e exagerat de mult , nu facea decat 1 maxim 2 pe zi si de consistenta normala

Așa a fost la noi când a avut un rotavirus, am tras aproape o săptămână cu scaunele ciudate, nici nu manca, apa greu, țiți a fost baza, din ora în oră era la sân.
E posibil sa fie un rotavirus că în perioada asta își fac de cap.

Mămică de fetita

img
Postat: Tuesday, September 6, 2022 10:29 AM
Andreea, la fel îi și la noi, doar ca nu există robot,imi e casa plină de furnici din cauza asta, aștept să mai crească și să fie mai receptivă la indicații.

Mămică de fetita

img
Postat: Monday, September 5, 2022 12:10 PM
EllaMaria wrote:
Mamici cum să-l fac pe Oli sa mănânce fructe? Ma refer la fructul ca atare. Daca le amestec cu ceva, sub forma pasata, le accepta, dar daca ii pun fructul pe farfurie sau in mână, isi ia zborul prin casa, fructul nu copilulLol

Cred că cel mai simplu e prim imitat, mâncați voi și dacă îi pofticios va cere.
A mea a fost mare fan mere ca îl vedea pe bunicul cu mănâncă mere și pe noi ca mâncăm banane și așa a început.
Dacă ne cerea ii dădeam ce mâncam fix în forma lui naturală, nu ia plăcut niciodată sa îi dau tăiat, bunicii cum sunt mai panicați ii feliau marurul și la fel ajungea (zburând), greu au acceptat ca știe sa gestioneze ft ft bine bucățile și acum se mai panichează când ii dau prune întregi (fără sâmburel) sau ca ii dau nectarină, piersică, caise și când ajunge la sâmbure îmi dă să le scot sâmburel când ajunge la el.

Mămică de fetita

img
Postat: Thursday, August 25, 2022 8:42 AM
E adorabil puștiul tău Andreea și voi la fel 🥰
Andreeax ma bucur ca a te-ai mai liniștit. Dacă te pui sa le pui pe hârtie o sa vezi ca sunt mai multe, doar ca au perioade când folosesc anumite cuvinte, pe urmă folosesc altele și după un timp iar le folosesc pe cele de dinainte.
Mult timp ea nu a zis mama deloc, se uita la mine și zicea tatii, acum îmi zice maamaa și fără sa fie ceva grav.
Asta cu aproape 8 kg ii ca ea cu aproape 11kg,cum se apropie mai tare de 11kg cum nu mai mănâncă o perioadă 🤦, pe urma iar mânâncă până aproape la 11 și tot așa. Chiar am vb și cu mf despre asta și zicea că îi o perioadă a lor când devin subit mofturoși sau din cauza căldurii, a dinților sau găsesc ei motive sa nu mănânce.

V-ați gândit ce sa le dați pt imunitate?

Mămică de fetita

img
Postat: Wednesday, August 24, 2022 1:16 PM
Cu vorbitul ii așa un mister, dacă acum zice câteva cuvinte, mâine te trezești ca nu ii mai tace gura 😂.
Pe a mea la un moment dat pe la 6 luni am contorizat-o și am ajuns la aprox 50 cuv și alteva pocite sau arătate.
Deci eu zic ca ii bine și nu trebuie să îți faci griji.

Noi acum ne confruntăm cu excesul de ajutor, cum nu mai ii curioasă sa își tina scutecul pe ea, face pe unde o taie capul pt că la olita nu ii interesant. Așa că după ce face pipi fie zice "du-te" sau se duce și baga mopul în găleata și îl duce sa șteargă cu el îmbibat în apă, sau strânge sticla de apa și șterge pe jos cu mâinile sau șervețelul apa.

Mămică de fetita

img
Postat: Tuesday, August 23, 2022 8:32 AM
freya1 wrote:
Fetelor de varsta noastra, cum stati cu regresia somnului de la 18 luni ? La noi de cateva nopti e horror, se trezeste la 3-4 si imi ia 3 ore sa il adorm, 3 ore il plimb prin casa si legan banghead nici nu are chef de joaca, ii e somn si tot scanceste ca nani, nani, mor de mila lui... dar si de a mea, ca mai mult de 4-5 ore pe noapte nu apuc sa dorm

Și la noi a fost horror, cred că am scăpat.
Dacă îți mai amintești, ea era aia care se culca după 1-2 noaptea și se trezea la 11-12-13, na la regresia asta, chiar când voiam să o trezesc ușor, ușor mai devreme,m-am trezit cu ea trezindu-se mai devreme din propria ei inițiativă. A fost horro până m-am obișnuit cu trezirile ei la 7-8-9 dimineața și culcat la 23 maxim și cu unele nopți în care se trezea pe la 2 și 1h30 se foia prin pat ca să adoarmă.
M-am adaptat și m/am bucurat ca și-a schimbat ora de culcare, parcă nu mai sunt așa obosită și ea nu mai îi așa irascibil,a făcut și ceva achiziții. Mai nou mănâncă exclusiv singură tot ce ii dau în timp ce eu fac altă treabă prin casă.

Mămică de fetita

img
Postat: Monday, August 22, 2022 9:43 PM
Elena noi la tantrumuri cred ca suntem campioane 🤣, din orice face scandal, uneori se liniștește cu distrasul atenției, alte ori cu luat în brate, nu cred ca exista o soluție magică și unică.

La fel și noi cu spălatul pe dinți, nu ma prea lasă să o spăl pe cei din față, poate și din cauză că îi ies caninii, acum o săptămână a spat și ultimul canin de jos, deci suntem cu toți dintisorii, mai puțin al doilea rând de molari.

Mămică de fetita

img
Postat: Saturday, August 13, 2022 8:06 PM
Ellena20 wrote:
Vai, Maria, e pericol cu copiii astia.
Limbi straine in ceea ce priveste "nu" si "nu e voie". alcool
Plecam si noi luni in concediu, sper sa nu fie chiar asa greu Lol

Ce gustari luati pentru drum cu copiii? (*nu sa manance in masina, ci la pauze*).

Da exact, la chestiile ce nu are voie, ca în rest e burete.
Noi pt drum am optat pt pliculețe din alea cu smoothie, fie le cumperi fie dacă ai le umpli cu smoothie făcut de tine, saratele făcute în casa după rețeta lui mama_de_pici (https://www.instagram.com/p/CfG-FzojI4b/?igshid=YmMyMTA2M2Y=) și biscuiți cu lavandă, iar pt a bea noi liniștiți suc ei i-am luat Sirop de zmeură îndulcit cu agave, de la plafar.

Mămică de fetita

img
Postat: Friday, August 12, 2022 11:00 PM
Multă sănătate micuțului tău Ella.

De 2 zile ma chinui să scriu și ma întrerupe dinozaura.
Deci sa va povestesc ultimele 2 căzături ale ei.
1.Cum o săptămână aprox, a căzut pe scări cu antemerhatorul, s-a dat de-a dura ca nici nu am înțeles nimic, eu eram lângă ea pe terasă curatam vinetele, ea pe lângă mine, la un mom dat și-a luat pisicul (avem unul învârtă de 1 lună recuperat din grădină), la băgat în antemerhatorul și a plecat în plimbare cu el, la început prin casă, pe urma pe afara și nu știu ce a fost în capul ei dar a vrut să coboare scările cu el și atunci s-a întâmplat "minunea", tata-su era la capătul scărilor meștere la o mașină, mai era un prieten pe la noi, deci fata era supravegheata de 3 perechi de ochi. S-a lovit la cap și la genunchi dar nu grav.
N-am mers la spital sau ceva că nu părea ceva grav.
2. Acum 2 zile, eu stăteam în pat, ea pe noptieră se joaca cu cablul usb, îl tot baga și îl scoate din încărcător, ma uitam la ea și la un moment dat o văd cu cracii în sus, a căzut de la 40 cm maxim, a plâns 2 sec și s-a urcat la loc pe noptieră să se joace.
Deci exact cum spui și tu Elena, camicaze nu glumă.
App de lovitul cu capul, așa face și a mea, s-a lovit cu capul de ceva, ii explic frumos să nu mai dea că face buba și se da ușor din nou cu capul 🤦. Tot așa a făcut și când am fost plecați și patul în care stăteam avea tăblie mai ridicată și la picioare, atât s-a aruncat pe plapumă până a dat cu buza de sus în ea de ia curs un pic sângele, parcă vb limbi străine cu ea.

Mămică de fetita

img