Profil: maria2013
Despre
Utilizator: maria2013
Nivel: Avansat
Statistici
A intrat: Monday, July 29, 2013
Ultima vizita: Tuesday, February 7, 2023 3:59 PM
Numarul de postari: 2,792
[0.27% din toate postarile / 0.80 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Gravidutele noastre dragi - 64
Postat: Friday, January 13, 2023 8:27 AM
Melina wrote:

Revin cu vesti. Mi s-a parut dubios medicul. Parea a fi ingrijorat. Asta ori faptul ca poate era obosit. Mi-a facut o ecografie si mi-a spus ca uterul e pozitionat mai ciudat si nu se prea poate vedea nimic. Plus ca a zis ca mai trebuie sa asteptam cateva zile pentru morfologie si nu inteleg de ce. El sustinea ca e vorba de faptul ca sarcina mea e mai mica decat indica ultima menstruatie (am ovulat mai tarziu). Mi-a zis sa revin la spitalul de stat luni sau marti la urgente unde va fi de garda pentru a verifica iar ecografic daca e momentul pentru morfologie. Ce mi s-a parut dragut e ca nu mi-a luat bani pe ecografie desi am fost la privat. Credeti ca ar trebui sa ma ingrijorez? 🥺

Daca stii ca ai ovulat tarziu, e justificata reprogramarea ecografiei. Unele masuratori nu pot fi precise.

img
Postat: Friday, January 13, 2023 8:25 AM
Melina wrote:

Ma bucur mult pt tine! 🤗 Am văzut că la Decathlon au ceva ghiozdane dinacela mari de drumetie cu loc special de bebe il el. Am mai vazut la cineva pe instagram care tot asa e pasionata de munte si a spus ca e foarte util.

Fetelor azi am morfologia de prim trimestru. Momentam am 12 saptamani si 4/5 zile. Stiu ca sexul copilului se vede abia dupa 14 saptamani, dar am vazut la cineva pe forumul mamicilor incepatoareca ca aflat la prima morfologie. Oare exista sanse sa aflam si noi azi? Intreb asta deoarece trebuie sa il anunt pe medic din timp sa imi dea sexul doar intr-un plic pt a face gender reveal.

Si eu am aflat la ambele sarcini la prima morfologie. La a doua sarcina, doar a dat de inteles ca e fata si mi-a confirmat după doua săptămâni. La prima sarcina, mi-a spus direct.

img
Postat: Friday, January 13, 2023 8:21 AM
ria wrote:

Inteleg perfect cu calatoritul, noi suntem fani trasee montane si sporturi de iarna, imi lipseste enooorm o drumetie, sper sa reusim si cu bebe sa facem trasee. Chiar ma uit acum si la ceva sisteme de purtare, ca ma gandesc ca nu o sa iau tot timpul caruciorul la noi oriunde mergem, aveti vreo recomandare? Am luat si scoica auto de la Cybex, iar surpriza pt noi e ca am primit de la bunici (parintii sotului) cadou pt bebe un leagan (eletric) pe care doream sa il cumparam noi, dar nu era prioritarcoeur Eu acum ma documentez cu bagajul pt spital. Teoretic nu ar fi asa de multe pt nastere, nasc la privat ca acolo e si doctorul ce mi-a monitorizat sarcina si am si abonament de la firma acolo, desi parca mi-e putin groaza de ideea ca daca e sa fie ceva, tot la stat ajungem, si nu am nimic cu spitalele de stat, ba chiar am auzit si experiente ff ok de nasteri, ma sperie doar ideea ca m-as putea afla intr-o astfel de situatie pale

Eu tind sa cred ca ideea asta cum că daca apar probleme la spitalul privat, ajungi tot la stat e exagerata. Nu contest existenta unor cazuri tragice (care, dealtfel, se întâmplă si in spitalele de stat, dar nu mereu sunt la fel de mediatizate ca cele intamplate in spitale private), dar parca prea una, doua, auzi replica "tot la stat ajungi"... Si nu vorbesc din auzite... Am nascut de doua ori, la spital privat. Ambele nasteri au fost cu risc, au aparut complicatii si in timpul operațiilor si imediat dupa si, cu toate astea, medicii s-au comportat exemplar si au gestionat cu profesionalism situatia! Si nu, nu s-a pus vreo clipa problema transferului la stat. Contează enorm sa alegi un medic foarte bine pregatit!

img
Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 18
Postat: Tuesday, December 27, 2022 4:15 PM
AndreV wrote:
Buna mamici. Nu stiu daca mai e cineva pe aici din cele vechi, ca n-am mai intrat cam de un an. Urma sa revin cu un update de la eco mamar pt nodul. Asadar, revin cu o mare intarziere cu update-ul. Mi s-a facut eco, biopsie, mi-au gresit biopsia, si dupa operatie a iesit un cancer de san foarte rar. A mai urmat inca o mastectomie. A fost un an greu. Imi cer scuze ca am disparut, dar a fost un pic cam mult de procesat si pentru mine. Va salut si va imbratisez cu mare drag. Si va trimit la eco mamar, de trebuie, de nu. Sa suflati si in iaurt si sa aveti grija de voi si de sanatatea voastra.

Si sa aveti un Craciun fericit.

Draga de tine, prin câte ai trecut... Sper ca esti bine acum! Te îmbrățișez!

img
Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 18
Postat: Monday, November 7, 2022 8:24 PM
Andreeax wrote:
Fetele,ați văzut ca nu se mai pot dace tickere? 😞

Eu am încercat sa fac pe tickerclub.com

img
Subiect: Clubul aspirantelor - 89
Postat: Thursday, September 29, 2022 6:45 PM
anna96maria wrote:

Asa este.Sunt de acord cu tine!am omis cateva analize pe care le-am facut acum mult timp si de care uitasem.
Un doctor bun, cu siguranta va recomanda un set complex.Sper..

Din păcate, cand vine vorba de trombofilie, cei mai mulți medici se impart in doua categorii: ori nu dau doi bani pe analizele astea, ori te sperie, te pun sa le faci pe toate si sunt in stare sa te treaca pe Clexane cand nici nu e cazul... E atat de greu de gasit un hematolog ok pe partea asta a infertilitatii/sarcinii. Dovada stau atat de multe femei de aici, de pe forum, care au studiat pe cont propriu problema asta si si-au facut din proprie inițiativa analizele... Succes tuturor sa gasiti medici dedicati profesiei si care sa va sprijine pe drumul acesta!

img
Postat: Thursday, September 29, 2022 1:55 PM
anna96maria wrote:

Iti voi scrie ce analize mi-au fost indicate sa le fac, URGENT, dupa ce pierdusem si a treia sarcina( cea biochimica) :
-Homocisteina, Vitamina B12,Folati serici, Vitamina D
- proteina C reactiva
-antitrombina III
-Gena MTHFR- mutatii
-anticoagulant lupic
-anticorpi anticardiolipinici- ambele IG
-anticorpi antibeta2 glicoproteina 1- toate 3

Si inca odata, chlamydia( si eu si sotul), ureaplasma+ mycoplasma, cultura secretii+ papanicolau , streptococ + stafilococ.

In functie de rezultatul analizelor, vei afla ceva cu siguranta.Eu nu am stiut cat sunt de importante, dar dupa ce le-am efectuat si am vazut ca nu e deloc roz situatia, m-am adaptat si am zis ca trebuie sa gasesc solutiile.
Eu citisem pe net ca nu sunt atat de importante analizele de trombofilie, pentru ca in afara se recomanda dupa a 3-a sarcina pierduta.Dar daca nu luam aspenter si nu faceam injectii de Clexane( de 0,4) in burtica, atunci cand mi-a indicat doamna doctor, nu stiu daca sarcina ar fi putut evolua.
Atunci cand am pierdut sarcina la aproape 6 luni, in analiza placentei s-a gasit un cheag de sange, ceea ce a insemnat ca sangele nu a circulat asa cum trebuia...si asta a dus la imbatranirea placentei..oricum au fost multi factori atunci, pt ca doctorita la care eram inscrisa ma tinea 10-15 minute la eco, imi dadea analize uzuale si spunea ca e totul bine...dar cand-colo , la 4 zile dupa consult s-a intamplat tragedia.
Eu sunt de parere ca analizele sunt esentiale pentru a pune un diagnostic corect!
Dintr-o ecografie si o hemoleucograma sau urina nu poti oferi un diagnostic corect! Sunt atat de multi doctori care inca fac lucrul asta si e mare pacat pentru suferinta prin care trecem noi...cele care ne dorim atat de mult sa aducem pe lume un copilas.

As adauga pe lista analizelor de trombofilie Factorul V (Leiden).. Asta e cel mai pacatos, factorul XIII si gena Pai. La Bioclinica era cel mai convenabil pachet (se gasesc variantele si preturile pe site).

img
Postat: Monday, September 26, 2022 10:06 PM
Nu îți pot răspunde la întrebare, dar pot confirma ca se ovuleaza și târziu! Deși in majoritatea lunilor ovulam in z16, ambele sarcini duse la termen sunt aparute în luni cu ovulație târzie (prima, z21, a doua, z28).

img
Postat: Wednesday, July 27, 2022 3:30 PM
Deme, recuperare rapida! Să vină zilele ușoare și bune, de acum! Și da, ești mai puternica decat crezi! Trimit o îmbrățișare!

img
Postat: Sunday, July 24, 2022 9:50 PM
deme wrote:
Fetele, e cineva din Timișoara? Am ajuns astăzi :)

Iris, ma bucur 🤗

Succes, deme! Să fie bine!

img