Profil: maria2013
Despre
Utilizator: maria2013
Nivel: Avansat
Statistici
A intrat: Monday, July 29, 2013
Ultima vizita: Friday, May 27, 2022 4:22 PM
Numarul de postari: 2,772
[0.26% din toate postarile / 0.86 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Gravidutele noastre dragi - 63
Postat: Saturday, May 14, 2022 3:23 PM
Madalina.d wrote:

Andreea, crampe din astea nu am, doar arsuri groaznice, abia pot sa mănânc. Și observ ca iar nu prea mai pot sa mănânc mâncare gătită, uneori chiar îmi e greata dimineața, dar și peste zi. Zici ca sunt iar la început de sarcina 😂.

Îmi pare rău că nu mai puteți pkeca în concediu asa cum era planificat. Nu puteți schimba datele eventual voi? Asa îmi doresc și eu sa plec sa ma plimb macar o zi.

Ca tot veni vorba de concedii, fetelor care nașteti acum în iunie/iulie, luați în calcul vreo vacanta scurta la mare? Fetita mea cea mare ma înnebunește ca ea vrea sa meargă la mare și ne gândim sa mergem pe la început de septembrie câteva zile sa fie și ea fericita, mai ales ca e clar ca atenția nu o sa mai fie în totalitate asupra ei și nu as vrea sa simta ca din cauza surioarei ea nu mai poate merge nicăieri... dar totuși ma gândesc ca bebelusa o sa fie asa de micuta. Voi v-ati gândit la ceva concediu cu bebe asa mic?

Noi suntem din Constanța, deci e ok la mare cu bebe! Oricum, avand doi copii, obligatoriu veti sta foarte puțin la soare, pe plaja (dimineața devreme/dupa amiaza, f târziu, dupa ce se duce soarele). In plus, in septembrie e mai domol soarele, preturile sunt mai bune, puteti merge la Microrezervatie/Delfinariu/Acvariu cand nu sunteți la plaja.

img
Postat: Wednesday, May 11, 2022 3:53 PM
Acum, daca tot m-am bagat in seama, scriu ce îmi mai amintesc eu ca ar fi util. La Marsupi, daca vreti sa fie folosit si de sot, luati marimea L. Sotul meu, 1,80,in jur de 80 kg, nu poate purta fata in Marsupi marimea S/M, caci nu il cuprinde in talie si nici bretelele nu ii ajung.

img
Postat: Wednesday, May 11, 2022 3:49 PM
Madalina.d wrote:

Maria, zici ca și Marsupi e fain? Și eu îl vânez pe acesta, mi se pare mai subțirel și mai potrivit pt vara dar ma gândeam ca scaiul ala poate nu tine sau se slăbește în timp. La prima fetita am avut un wrap tai mic de la poarta-ma dar nu reușeam deloc sa îl prind cum trebuie asa ca am renunțat. Ma gandeam acum ca ar fi mai ușor de folosit un sistem cu prindere mai ușoară (spre exemplu când te dai jos din mașină sa nu trebuiască sa întinzi pe jos ditamai materialul).

Da, e super fain. Multe persoane spun ca e ok doar in primele luni, ca apoi te taie la umeri etc. Eu pot confirma ca pe Teo inca o mai pun in el (alternez sling cu inele, Marsupi, ssc). Pentru vara, mai e si varianta Marsupi Breeze. Pe aceea nu am incercat-o, eu am clasic. Sora mea, care a nascut fix in mijlocul verii, a purtat copilul (un voinic!) pana la 9 luni in Marsupi, deci iarasi insist ca e chestie personala, de obsinuinta si ca nu se poate generaliza. Mai e si varianta de inchiriat sisteme de la biblioteca locala, sa va interesati daca aveti. In Constanța este.
L. E. Scaiul rezista foarte bine, nu se slabeste in timp. Cum ziceam mai sus, singurul defect pe care îl pot reprosa acestui sistem e zgomotul facut la desfacerea baretelor, zgomot ce poate trezi bebelusul.

img
Postat: Wednesday, May 11, 2022 3:46 PM
Oana.c wrote:

Superb, se prinde greu? Am avut o singura tentativa de a prinde un wrap si mi s a parut super complicat insa nu m am chinuit f tare.... Stiu ca era o esarfa imensa pe care trebuia sa o tot sucesc si rasucesc si leg in jurul trupului mei si m am incurcat in legatori.
Dar daca acesta e cel indicat pt confortul bebelusului si varsta 0+, clar ca ma voi chinui pan voi reusi.
Cu ce pret il dai Maria?

Cu 100 lei.
Pare greu, dar e chestie de obișnuință. Dupa cateva încercări, deja nu mai pune probleme legarea. Eu, de exemplu, am folosit doar legatura basic (e tutorial YouTube direct de pe site-ul Poarta-mă).

img
Postat: Wednesday, May 11, 2022 3:34 AM
Oana.c wrote:

Super Maria, pai poate ne dai sfaturi si preturi, dela ce varsta se poate folosi si ce mai e nevoie sa stim... Kg poate.. Nu ma pricep prea bn.

Al meu e ca acesta, dar pe roșu.

https://www.poarta-ma.ro/Wrap-elastic-Bleu_p_1002.html

E in stare impecabila. L-am folosit doar la prima fetita, in paralel cu alte "carpe". Pe ea am pus-o in wrap elastic la aproape e trei săptămâni, dar se poate folosi de la naștere.
La a doua fetita, au avut succes slingul cu inele si Marsupi plus (il ador, mai puțin cand adoarme bebe în el si scaiul face zgomot daca vrei sa il desfaci).
Eu sunt fan purtare. Nu mai enumăr regulile purtarii ergonomice, Madalina le-a enuntat foarte bine. Grija mare la sistemele cu catarame (ssc)! Desi multi spun ca pot fi folosite de la nastere, sunt cam ca scaunele auto ce permit utilizarea de la nastere, dar in care copilul sta chinuit!

img
Postat: Tuesday, May 10, 2022 8:22 PM
Oana.c wrote:

Andreea vezi ca sunt grupuri speciale pt asa cv. Poate ne ajuta fetele cu asa ceva... Si acolo poate gasim sa luam second plus recomandari.

Eu am de vanzare un wrap elastic de la Poarta-mă (impecabil) si sa vad daca ma îndur sa il dau si pe cel de la Manduca (turcoaz). Acesta e amintire si inca nu sunt sigura ca vreau sa il dau.

img
Postat: Wednesday, April 27, 2022 1:37 AM
AndreeaCC wrote:
Hristos a inviat! As avea nevoie sa va intreb de experientele voastre cu placenta jos inserata / placenta previa, daca se poate.

Acum ceva timp am postat ca aveam o dezlipire de sac descoperita pe la 7s3z. Am fost pe doza maxima de progesteron, la 9s3z inca era acolo dar se micsorase.

Astazi am 12s si am facut morfo. Bebe e bine, dezvoltat normal, nu se mai vede nici o dezlipire, dar placenta e inserata jos anterioara si acopera complet OCI. Inteleg ca diagnosticul de placenta previa completa nu se pune atat de devreme, dar acesta va fi daca nu se ridica intre timp.

Ati avut placenta care sa acopere in intregime orificiul colului? Sau ati avut diagnostic de placenta previa? Care a fost experienta voastra?

Sunt impacata cu ideea de cezariana (am si laser la ochi), dar mi e teama de complicatiile ce pot aparea la un astfel de diagnostic, m am speriat destul de tare.

Multumesc!

Da, eu, la prima sarcină! S-a mai ridicat, in timp, dar nu suficient cat sa fiu relaxata. Am avut si sangerari la 6 si la 10 săptămâni. Am primit tratament de susținere, indicatia de a nu face efort, plimbari scurte etc. Am nascut prin cezariana la cald, la 39s4z. La următoarea sarcina nu am mai avut aceeasi problema.

img
Subiect: Clubul aspirantelor - 89
Postat: Wednesday, April 20, 2022 7:41 PM
AliciaAlicia wrote:
Mulțumesc frumos pentru răspuns fetelor, ia spus medicul ca e făcut prea devreme beta și sa mai încerce săptămâna viitoare

Daca a făcut Pregnyl sau Ovitrelle e posibil sa fie rezultat fals pozitiv, caci inca ramane substanța in organism.

img
Subiect: Clubul aspirantelor - 89
Postat: Wednesday, April 13, 2022 8:35 AM
Deme, ma alatur fetelor si iti facem galerie! Sa vii cu vesti bune! Succes!

img
Subiect: Gravidutele noastre dragi - 62
Postat: Wednesday, March 2, 2022 12:01 PM
AliciaAlicia wrote:
Bună!am primit rețetă cu Ampicilina cos 509mg 1 la 6 ore 5 zile de la ginecologul meu pentru acea infecție dar sincer îmi este frica sa le iauuff voi ați luat antibiotice în sarcină sunt sigure?

Eu am luat la prima sarcină, în urma controlului de la 36s, fără efecte adverse. Sunt mult mai sigure decât sa stai cu infecție în sarcina! Nu le-ar fi prescris medicul dacă erau incompatibile cu sarcina.

img