maria2013

Profil: maria2013
Despre
Utilizator: maria2013
Nivel: Avansat
Nume real:
Locatia Constanta
Ocupatie:
Interese:
Sex: Femeie
Statistici
A intrat: Monday, July 29, 2013
Ultima vizita: Friday, June 18, 2021 6:24 PM
Numarul de postari: 2,629
[0.25% din toate postarile / 0.91 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 15
Postat: Friday, June 18, 2021 12:57 PM
Cei trei S (strabism, stranut, sughit) sunt normali pâna la un an. Vigantol îl înlocuiesc atunci când termin sticluta. Stiu ca, de ani de zile, e vehiculata povestea cu doua luni/saptamâni sau mai stiu ce perioada de valabilitate dupa deschiderea flaconului, dar nu scrie nicaieri în prospect acest lucru si nici medicul nu l-a recomandat. Tind sa cred ca sunt, la fel ca multe altele, doar idei fixe ale unor mame/medici

Postat: Tuesday, June 15, 2021 10:07 PM
Mihaelaalin wrote:
Buna mamici,voi cu ii îmbraca?i pe bebe când doarme,ii înveli?i,mai da?i drumul la caldura pu?in seara?
Eu mai dau pu?in seara ca sa nu ii fie frig la baita ?i dupa de îmbracat înainte ii dadeam body cu mâneca scurta ?i avea mânu?ele reci peste noapte ca el nu doarme învelit pana sus deloc ?i acum ii dau cu mâneca lunga ?i înveli?i pana la mijlocel.

Totul e subiectiv! Teoretic, lor le sunt de ajuns 21-22 de grade. Practic, fiecare casa isi are stilul ei si nu putem generaliza. Plus ca depinde si de copil! Mie si sotului ne place sa fie cald in casa, in vreme ce fetei noastre ii place sa fie mai racoare si sa doarma dezvelita. Ideea e sa îl vezi pe bebe ca doarme ok, ca nu transpira.

Postat: Tuesday, June 15, 2021 10:04 PM
Zee wrote:
Fetelor, ma gandesc cu groaza la diversificare. Azi abia am reusit sa fac o ciorba, ma gandesc cand Doamne o sa am timp sa ii pregatesc la pitic. Ori il bag si pe
sot la diversificareLol

Zee, nu te speria! Diversificarea e o perioada atât de frumoasa! Sigur vei gasi timp! Desi par sofisticate, preparatele pt copii se pregatesc relativ usor! Plus ca, dupa câteva luni, deja poti ajunge sa gatesti, in linii mari, la comun, adaptând un pic retetele. Vei vedea ca va fi fain! Mie mi-a. placut enooooorm perioada aia! Sincer, desi abia sunt la jumatatea sarcinii, abia astept sa o iau de la capat cu diversificarea!

Postat: Tuesday, June 15, 2021 6:14 PM
Ellena20 wrote:
freya, felicitari pentru noua achizitie ras
Azi l-am observat si pe al meu de 2 ori ca incearca dar nu reuseste. Se intinde dupa jucarii, si ajunge doar pe o parte, apoi se lasa iar pe spate. Sigur va reusi el intr-o zi!

Cred ca esti atat de obosita. Si eu am avut o noapte mai grea, treziri dese, dar nu a stat treaz asa mult.

Maria Cheek Kiss, nu am mai vazut vreun update de la tine in legatura cu sarcina (scuze daca am omis eu). S-a confirmat ca e baietel?

Nu am mai scris. Acum o luna, parea fata. Mâine am morfologia si vom afla exact. Abia astept sa o vad mâine! La sarcina trecuta, cel mai mult am rezistat aproape trei saptamâni între ecografii (erau riscuri ffff mari). Acum, am o luna de la ultima si tare dor îmi e!

Postat: Tuesday, June 15, 2021 4:32 PM
freya1 wrote:
Maria, multumesc, uitasem ca ne-ai mai spus Cheek Kiss
De bine ce ziceam, au aparut si cursurile de diversificare si prim-ajutor pe care le asteptam, daca va intereseaza pe pagina de fb dr Ilinca Tranulis
Ellena, ce spuneam? Azi de 2 ori l-am lasat pe pat pe spate si l-am gasit pe burta, sunt sigura ca nu va intarzia nici piticul tau
Zice bine Andreea cu preferintele, al meu asa e cu bagatul picioarelor in gura, face asta si in somn, si la san, si in baie Lol si e jale daca cumva incerci sa ii iei piciorul
Am bifat o noapte de groaza, dupa ce l-am schimbat la 2:30 abia la 4 a adormit si a dormit 40 min, apoi a decis ca e treaz, dadea din picioruse si chiuia banghead prin urmare acum e obosit si marait, dar ce sa fac

Cu drag! Sa stiti ca ei sunt agitati noaptea si din cauza ca proceseaza noutatile de peste zi. Remarcasem la Ana ca, fie dupa ce facea ceva nou ziua nu dormea bine noaptea, fie mai întâi era maraita noaptea si ajungeam sa ma întreb ce achizitie va urma a doua zi. Ce e fain e ca toate astea aduc frumusete zilelor si ca...toate trec!

Postat: Monday, June 14, 2021 9:50 PM
https://youtu.be/HsRBsNp_cNw

https://youtu.be/Wt_MtPmlTPc

Sunt mai multe postate de British Red Cross

Postat: Monday, June 14, 2021 9:32 PM
freya1 wrote:
Zee, e crema preparata la o farmacie cu laborator, vaselina cu 1% acid salicilic scrie pe reteta, intre timp am citit pe net ca nu ar fi prea indicata, nici nu mai stiu ce sa cred... pediatra zice ca nu e neaparat nociva, dar daca putem evita o chimicala in plus de ce nu; cred ca de 3 ori l-am dat si aproape a scapat de ele
Georgiana, ce precoce micuta, felicitari pt dintisor !
Ellena, astep sa fac cursul de diversificare pe care il tine pediatra si sa vad ce zice, cum ziceam, as face si un curs de prim-ajutor, ca mi-e tare teama sa nu se inece, voi ati facut ceva de genul asta?

Am mai scris aici, recomand cursul celor de La Primul Bebe, in parteneriat cu Crucea Rosie România. Foarte util. Tot cei de la Crucea Rosie au pe YouTube o serie de clipuri privind interventia in caz de arsuri, înec, loviri, intepaturi etc. Caut link si revin

Postat: Sunday, June 13, 2021 6:51 PM
Simmo, niciun aspirator si nicio pompa nu cred ca vor reusi vreodata sa scoata, atât de repede si de bine, cantitatea de secretii nazale pe care o scoate lavajul!

Postat: Sunday, June 13, 2021 6:47 PM
simmo wrote:

Multumesc, maria.

Si eu ii fac sau tentativa...am toate tipurile de pompite si aspiratoare, dar fuge numai cand le vede si plange rau. Inainte ii placea sa il curat cu pompita, dar de miercuri m-a tot refuzat; mi s-a parut de atunci ciudat, iar pana vineri au inceput secretiile. Cred ca il deranja de atunci.
A trebuit sa il mobilizez ca sa pot face ceva, dar nu prea iese. Tot il aud cu nasul infundat.
De rinonef am eu o retinere din cauza la ce scrie pe prospect. Ganglionii ii are umflati. Sper sa nu faca otita si sa reusesc cat de cat sa il curat.

Am folosit pompita de cauciuc doar in primele luni. Lavaj fac dupa un clip de pe YouTube, cu o seringa mare. Exista si un obiect special (parca de la Clinsin med), dar ma descurc foarte bine cu seringa. Da, fata mea nu sta ca acel copil din clip, dar efectele lavajului ii fac atât de bine, încât prefer sa se supere pe mine trei minute, iar apoi sa respire normal ore bune.

Postat: Saturday, June 12, 2021 7:31 PM
simmo wrote:
Mamici, de copii mai maricei, ati dat vreodata rinonef t la copii sub 2 ani ? Pe prospect este contraindicat copiilor sub 12 (din ce am observat).
Cum reusiti sa le curatati nasul ? Refuza orice tip de aspirator nazal.
Are rinofaringita, iar daca nu sta sa il curat, poate face otita.

Cel mai bine functioneaza lavajul nazal cu ser fiziologic. E drept, plânge si e suparata pe mine câteva minute, dar îi este foarte bine dupa aceea si nu am grija respiratiei dificile ore bune. In trecut, am incercat ) apa marina de vreo trei feluri, Gripstop, niste picaturi recomandate de pediatra. Aveau efect doar de scurta durata.