Profil: maria2013
Despre
Utilizator: maria2013
Nivel: Avansat
Statistici
A intrat: Monday, July 29, 2013
Ultima vizita: Wednesday, October 5, 2022 9:24 AM
Numarul de postari: 2,787
[0.26% din toate postarile / 0.83 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Clubul aspirantelor - 89
Postat: Thursday, September 29, 2022 6:45 PM
anna96maria wrote:

Asa este.Sunt de acord cu tine!am omis cateva analize pe care le-am facut acum mult timp si de care uitasem.
Un doctor bun, cu siguranta va recomanda un set complex.Sper..

Din păcate, cand vine vorba de trombofilie, cei mai mulți medici se impart in doua categorii: ori nu dau doi bani pe analizele astea, ori te sperie, te pun sa le faci pe toate si sunt in stare sa te treaca pe Clexane cand nici nu e cazul... E atat de greu de gasit un hematolog ok pe partea asta a infertilitatii/sarcinii. Dovada stau atat de multe femei de aici, de pe forum, care au studiat pe cont propriu problema asta si si-au facut din proprie inițiativa analizele... Succes tuturor sa gasiti medici dedicati profesiei si care sa va sprijine pe drumul acesta!

img
Postat: Thursday, September 29, 2022 1:55 PM
anna96maria wrote:

Iti voi scrie ce analize mi-au fost indicate sa le fac, URGENT, dupa ce pierdusem si a treia sarcina( cea biochimica) :
-Homocisteina, Vitamina B12,Folati serici, Vitamina D
- proteina C reactiva
-antitrombina III
-Gena MTHFR- mutatii
-anticoagulant lupic
-anticorpi anticardiolipinici- ambele IG
-anticorpi antibeta2 glicoproteina 1- toate 3

Si inca odata, chlamydia( si eu si sotul), ureaplasma+ mycoplasma, cultura secretii+ papanicolau , streptococ + stafilococ.

In functie de rezultatul analizelor, vei afla ceva cu siguranta.Eu nu am stiut cat sunt de importante, dar dupa ce le-am efectuat si am vazut ca nu e deloc roz situatia, m-am adaptat si am zis ca trebuie sa gasesc solutiile.
Eu citisem pe net ca nu sunt atat de importante analizele de trombofilie, pentru ca in afara se recomanda dupa a 3-a sarcina pierduta.Dar daca nu luam aspenter si nu faceam injectii de Clexane( de 0,4) in burtica, atunci cand mi-a indicat doamna doctor, nu stiu daca sarcina ar fi putut evolua.
Atunci cand am pierdut sarcina la aproape 6 luni, in analiza placentei s-a gasit un cheag de sange, ceea ce a insemnat ca sangele nu a circulat asa cum trebuia...si asta a dus la imbatranirea placentei..oricum au fost multi factori atunci, pt ca doctorita la care eram inscrisa ma tinea 10-15 minute la eco, imi dadea analize uzuale si spunea ca e totul bine...dar cand-colo , la 4 zile dupa consult s-a intamplat tragedia.
Eu sunt de parere ca analizele sunt esentiale pentru a pune un diagnostic corect!
Dintr-o ecografie si o hemoleucograma sau urina nu poti oferi un diagnostic corect! Sunt atat de multi doctori care inca fac lucrul asta si e mare pacat pentru suferinta prin care trecem noi...cele care ne dorim atat de mult sa aducem pe lume un copilas.

As adauga pe lista analizelor de trombofilie Factorul V (Leiden).. Asta e cel mai pacatos, factorul XIII si gena Pai. La Bioclinica era cel mai convenabil pachet (se gasesc variantele si preturile pe site).

img
Postat: Monday, September 26, 2022 10:06 PM
Nu îți pot răspunde la întrebare, dar pot confirma ca se ovuleaza și târziu! Deși in majoritatea lunilor ovulam in z16, ambele sarcini duse la termen sunt aparute în luni cu ovulație târzie (prima, z21, a doua, z28).

img
Postat: Wednesday, July 27, 2022 3:30 PM
Deme, recuperare rapida! Să vină zilele ușoare și bune, de acum! Și da, ești mai puternica decat crezi! Trimit o îmbrățișare!

img
Postat: Sunday, July 24, 2022 9:50 PM
deme wrote:
Fetele, e cineva din Timișoara? Am ajuns astăzi :)

Iris, ma bucur 🤗

Succes, deme! Să fie bine!

img
Postat: Sunday, July 3, 2022 10:44 AM
Sfatul meu e sa faci beta hcg sa vezi evolutia la 48h si sa mergi la medic. Nu se va vedea mare lucru, dar vei ști clar ce e.
L. E. Mergeam la trei zile la eco, pentru a vedea daca e ok totul.

img
Postat: Sunday, July 3, 2022 10:42 AM
Alinush wrote:
am făcut unul și este slab pozitiv dar se vede destul de clar a doua linie...voi mai face unul astăzi...😔...mă gândeam că a întâmpinat cineva problema asta...mulțumesc😘

Da, eu, la prima sarcină, am avut sângerări la 6 săptămâni si la 10 săptămâni. Am avut tratament de susținere (Duphaston, pana la33 de săptămâni si No-spa, la nevoie)

img
Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 18
Postat: Saturday, June 25, 2022 1:37 PM
Oana, am citit ca vei incerca sa elimini lactatele din alimentația ta. In caz de APLV, Protectis e contraindicat. Ia in calcul si varianta asta. Stiu ca e un probiotic laudat, dar nu pentru toti copiii e ok. Alor mele, de exemplu, mai rău le-a făcut.

img
Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 17
Postat: Saturday, June 18, 2022 4:51 AM
Oana.c wrote:

Simo el e destul de alunecos sa zic asa, sotul a reusit fara probleme, mie probabil ca imi vine greu pt ca am senzatia ca o ranesc.
Am avut parte de un concert in aceasta seara, efectiv nu stiam ce sa mai fac, imi venea sa plang sau sa dau fuga la spital , efectiv nu mi mai gaseam eu calmul, ea se intindea si scotea pieptul in fata si plangea si nu o calma nici san nici nimic, nu stiu ce putea sa aiba, ma gandesc ca de la colici se face ghem...totusi dupa ce i am dat antibioticul, picaturile in urechi,baita, supozitor in fund si in final espumisan(a luat sotul acum), s a calmat si doarme dusa....
Mi a tinut o asa vreo 3-4 ore...sugea si din supt incepea sa se framante si sa tipe si sa inceapa sa planga, sanul picura continuu deci lapte este, ea se framanta de picioare, la un moment dat a avut p pauza de gaze consistente eliminate si atunci a stat f linistita. Sper sa fie vba dsp colici si sa ii treaca cu espumisan ca nu mai stiu ce sa fac efectiv ma termina cand vad ca nu o pot calma nicicum, ma demoralizez si mai mult ca am senzatia ca are o suferinta iar eu nu sunt in stare sa o identific.

Draga de tine... Sa depășiți repede momentul, Aida sa isi revina rapid si sa va liniștiți! Fiind nou nascuta, iti inteleg îngrijorarea! Si da, la un nou nascut nu se aplica aceleasi reguli ca la un sugar! Sa auzim doar de bine!

img
Postat: Wednesday, June 15, 2022 3:25 AM
Deme, fruntea sus! Simedrea e cotat cel mai bun pe endometrioza! Iti recomand sa te inscrii pe Facebook in grupurile "Endometrioza Romania". si "Eu si endometrioza". Acolo, fetele te pot ajuta enorm cu sfaturi. Apropo de Constanța... E varza (si) la capitolul endometrioza!

img