Profil: maria2013
Despre
Utilizator: maria2013
Nivel: Avansat
Statistici
A intrat: Monday, July 29, 2013
Ultima vizita: Wednesday, October 20, 2021 11:43 PM
Numarul de postari: 2,708
[0.26% din toate postarile / 0.90 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 16
Postat: Saturday, October 16, 2021 12:45 PM
7Andreea wrote:
Mamici de dintosi,ce pasta / periuta ati ales pentru piticut? Tot citesc si nu ma lamuresc,in voi am mai multa increderepupici

Un primul an, degetar de silicon, apoi niște perii de silicon (caut imediat poza) și pasta Nenedent. Apoi, am văzut pete pe dinți și am suspectat fie o demineralizare, fie tartru. Dentistul ne-a recomandat orice pasta pt copii care contine fluor 500ppm.Am alternat, de-a lungul timpului, cam ce găseam prin magazine (cel mai des, Vademecum si Oral B)

L. E. Acestea sunt periutele
https://m.nichiduta.ro/set-3-periute-de-dinti-baby-ono-pentru-bebelusi-bleu-267007

img
Postat: Saturday, October 16, 2021 9:32 AM
freya1 wrote:

Eu va recomand si cursul Ilincai Tranulis si materialele ei de pe pediatree.ro

Toate cursurile ei (ale Ilincăi Tranulis) mi se par minunate. La fel mi ee pare si ea, ca om si ca medic. E pediatra finutelor mele si chiar e super. La un curs de-al Crinei Coliban am fost, când era Ana mica, împreună cu sotul, sora și cumnatul (si ei cu bebe gata pt diversificare). Stilul ei l-am perceput ca fiind unul atât de agresiv si de vulgar, incât la pauza am plecat toti patru.

img
Postat: Wednesday, October 6, 2021 10:51 PM
Mulțumesc, fetelor! Sunteți tare drăguțe! Sa dea Dumnezeu sa fie sănătoși și sa aibă creștere frumoasa toți copilașii!

img
Postat: Wednesday, October 6, 2021 7:26 PM
Ellena20 wrote:
Maria, acum am vazut tickerul tau! Ce a trecut timpul, mai ai asa putin!! coeur
Cum te simti?

Ești o drăguță. Azi am născut prin cezariana a doua minune din familia noastră. Teodora a venit pe lume la fix doi ani și opt luni de când a venit Ana. Tot miercuri, tot șase, tot ora 9:25.

img
Postat: Wednesday, October 6, 2021 5:02 PM
Zee wrote:
Ii poate da 1 saptamana/luna. Sau asa i-a zis, i-a dat saptamana asta. Ma gandesc ca sunt atatea cazuri de risc care nu pot astepta 14s...

Dacă are o zi de internare, poate lua 14 zile, parca. Și apoi repeta.

img
Subiect: sac gestional aplatizat
Postat: Thursday, September 2, 2021 2:50 PM
mnu wrote:
buna ziua, nevasta mea e insarcinata in 5 saptamani aproximativ si are sac gestional deformat adica e lunguiet, aplatizat, si ii apasa uterul (muschii) pe sac, si ne-a mai zis ca inca nu se aud bataile inimii. Nu stiu ce sa inteleg si daca e ok.
A trecut cineva prin asa ceva?
suntem ingrijorati.

Eu am avut, la prima sarcina. Nu sunt multe de făcut, doar de asteptat. La noi a fost ok, dar eram sub tratament (progesteron, antispastic). Succes! Sa fie bine si în cazul vostru, cum a fost la noi!

img
Postat: Sunday, August 15, 2021 1:53 PM
freya1 wrote:
La multi ani, maria2013 si tuturor Mariilor Cheek Kiss

Multumesc, Freya! La multi ani tuturor sărbătoritilor!

img
Postat: Sunday, August 15, 2021 1:26 PM
Doar sa ai grija sa fie potrivită ca mărime pt gurita ei si sa nu o jeneze, dar daca zici că e incantata, mă îndoiesc.

img
Postat: Sunday, August 15, 2021 1:24 PM
MariaS wrote:
Mi s-a defectat copilul , de ieri cere papa, azi a mâncat aproape tot bolul cu papa fără să protesteze, chiar a deschis gura sa ii mai dau what
Totul s-a schimbat de când a vrut să ii dau să pape din lingură de oameni mari,i-am dat 2 lingurițe ca să vadă cum se simte in guriță și de atunci nu mai face protest la papa.

Bravo, Iri! Ai bucurat-o pe mami de ziua ei!

Când scriam pe aici că muuuulte lucruri pe care noi, mamele incantate, le luam pt copii nu ne vor (mai) fi neapărat necesare ... Până la urmă, tot la cele simple si clasice vor ajunge, nu? Adică...la gradinita, de exemplu, vor servi mesele din vesela clasica (de cele mai multe ori, de inox, din cauza regulilor impuse).

img
Postat: Saturday, August 14, 2021 5:18 PM
AndreV wrote:

Urmeaza mastectomie, din pacate. Tumoara nu reactioneaza la chimio radio, din cate am inteles de la mai multi oncologi, asa ca asta e varianta cea mai ok sa prevenim cat se poate. Multumesc pentru gandurile bune!

E o incercare grea tare... Fii puternica, ai încredere în Dumnezeu si in copilul tau! Trebuie sa fie bine!

img