Marea, contraindicata copiilor sub 2 ani

Options Marea, contraindicata copiilor sub 2 ani
Subiectul anterior · Subiectul urmator
delfinasa
Postat: Tuesday, November 14, 2006 3:54 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Fii-mea a vazut oceanul la 10 luni si nu cred ca i-a daunat cumva...s-a simtit foarte bine, am dat-o cu crema solara, a stat cat s-a putut la umbra, cu palariuta in cap, am bagat-o un pic cu piciorusele la apa desi era iunie si era cam rece...apetitul ii era crescut, doarmea foarte bine, mai bine ca acasa.
monachris05
Postat: Tuesday, November 14, 2006 11:27 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 9/28/2006
Postari: 581
Nici eu nu sunt de acord in totalitate cu articolul, si am impresia ca ceea ce scrie acolo si articolul au fost scrise pentru Ro si in Ro.
Aici nu se pune problema de asa ceva, sa nu iti duci copilul la mare pana la doi ani, eu nu am auzit ca ar fi contraindicat, si chiar acum, cand am fost in concediu in oct-nov, chiar la ocean, am vazut atatia copii mici si foarte mici, de cateva luni!!! (chiar si de 2-3 luni). Ii tineau la umbra, intr-adevar, sau cu ceva pe cap, in mod pbligatoriu! Si dati cu crema!
Dar este adevarat ca pielea lor este foarte sensibila, mai ales la copiii mici, si trebuie protejata!

Dar spun ca articolul este mai mult pt Ro pt ca aici nu se pune problema sa mergi la vreun restaurant si sa te imbolnavesti!!!

In Ro se practica destul de mult "vorbele din batrani" si supersitiile. Mi-am adus aminte de cumnata mea care a nascut acum 1 luna (chiar azi nepotul meu implineste 1 luna), si mama soacra mi-a spus ca ea nu vrea sa il scoata afara pana la botez, adica pana in...ianuarie!!!! Ca nu e bine, ca nu e botezat etc.
Ceea ce mi se pare o...prostie!
Scoateti domnule bebelusii la aer, iarna, vara, ei trebuie sa vina in contact cu microbii, cu aerul curat, asa e bine. Eu ma plimbam cu el la 1 sapt, nu aveam treaba!
mihaela75
Postat: Wednesday, November 15, 2006 12:06 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
pai eu ce fac cu Daria ca e musulmanica? N-o scot afara niciodata?alcool
monachris05
Postat: Wednesday, November 15, 2006 2:45 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 9/28/2006
Postari: 581
Mihaela,...buna precizarea ta!!! hohot
spezam
Postat: Wednesday, November 29, 2006 11:19 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 11/21/2006
Postari: 243
Locatia: Bucuresti
Noi am fost la mare cand Alexuta avea 10 luni. S-a acomodat imediat, a mancat mancarica din borcanele (din care mananca destul de des, deci nici o problema), si a dormit tun!!!!!! Cum nu doarme ea niciodata. La mare dormea cate 4,5 ore pe zi, lucru care acasa nu se intampla (mai mult de 3 ore nu doarme niciodata la pranz).Asa ca pot sa spun ca marea i-a facut bine. A! Si am uitat sa spun ce e mai important - i-a facut pofta de mancare, de care iarasi aveam nevoie!
gordi
Postat: Friday, June 6, 2008 11:36 PM

Nivel: Membru

Intrat: 10/19/2007
Postari: 41
Locatia: timisoara
Cand am mers la mare cu fetita noastra , ea avea 1 an si 7 luni. Nu a avut probleme de genul acesta, in schimb a facut o reactie alergica la scoicile de pe plajacry A fost graoznic. S-a umplut de bubite rosii cu mijloc alb( ca si cand ar fi fost puroipale ) pe fundulet si talpi(unde a avut loc contactul cu scoicile) si avea niste mancarimi....groaznic. Am fost cu ea in Mangalia la urgente, unde ne-a prescris triderm(un unguent foarte bun cu 3 antibiotice, nerecomandat in timpul sarcinii) si i s-au vindecat in 2-3 zileyesA mai fost cu noi o femeie gravida care a facut aceeasi reactie alergica, si nu a avut voie sa se dea cu acel unguent...plangea de mancarimi. Dar sper ca aceste cazuri sa fie izolate si daca mergeti la mare, sa va distrati, sa va simtiti bine, sa nu aveti probleme cu mancarea si cazarea.....si sa va relaxati si nu in ultimul rand ...Sa prindeti vreme buna!
danamaria
Postat: Saturday, June 7, 2008 7:50 AM

Intrat: 10/4/2007
Postari: 3495
Locatia: Braila
rpima noastra plimbare la mare a fost la aproape doua luni.ce-i drept nu era vreme de plaja, era sfirsitul lui august si am prins vreme inchisa dar pentru asta tot am stat pe malul marii. in anul urmator am fost la mare de vreo 5-6 ori, un concediu de 10 zile si in week-end-uri.si la noi s-a intimplat sa mergem cu temperatura 39 si pina seara sa nu mai avem nimic. andreei i-au prins tare bine curele marine iar acum cind mai are probleme cu nasucul, ii punem apa de mare (chiar din mare, avem mereu rezerve) si pina a doua zi nu mai are nimic. sigur trebuie avut grija ce maninca piticul si sa nu se arda la soare, trebuie protejat.
danamaria
Postat: Saturday, June 7, 2008 7:51 AM

a! si maine iar plecam la mare pentru doua zile
shirel
Postat: Saturday, June 7, 2008 11:27 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11811
Locatia: israel
Eu nu sint de acord cu acest articol ,Eden a fost la mare cred de la 5-6
luni ,binenteles cu palariuta in cap si unsa din 2 in 2 ore cu crema de
protectie.Binenteles nu am stat la soare intre oerele 12-16 ca la noi este
soarele foarte puternic.Cit despre mine ce ziceti?
ingerash
Postat: Saturday, June 7, 2008 12:41 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Shirel sa va fie de bine!pupici Eden se vede cat de incantata esteflowers flowers flowers De tine zic:ai o burtica frumoasa:002:
Lilly of the valley
Postat: Saturday, June 7, 2008 12:43 PM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
danamaria wrote:
a! si maine iar plecam la mare pentru doua zile

suna cam in ciuda mesajulpupici , dar peste 2 luni vorm merge si noi dance
sa aveti parte de soare!dance
danamaria
Postat: Saturday, June 7, 2008 2:28 PM

draga mariuta, poate suna "in ciuda" mesajul, dar crede-ma in ciuda acelui articol. vis-a vis de voi avem toate gindurile bune, va pupampupici
Mela
Postat: Saturday, June 7, 2008 4:16 PM

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Shirel,ma bucur sa te vad ca stai la umbra cu burtica flowers
Lilly of the valley
Postat: Saturday, June 7, 2008 5:11 PM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
danamaria wrote:
draga mariuta, poate suna "in ciuda" mesajul, dar crede-ma in ciuda acelui articol. vis-a vis de voi avem toate gindurile bune, va pupampupici

stiu mami, dar voi vedeti marea si noi nu, incapupici

articolul e depasit de mult.
mamica23
Postat: Saturday, June 7, 2008 9:31 PM

Intrat: 2/21/2008
Postari: 3402
Locatia: turda
Ce burtica frumoasa ailove Shirel,pupici dulci micutei EDENpupici pupici pupici

Peste doua saptamani vom merge si noi la mare,si-l vom duce si pe Ervin.Desigur intre orele 11-18 nu vom sta la soare,il voi da cu crema...sper ca totul va fi bine.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed