Marea, contraindicata copiilor sub 2 ani

Options Marea, contraindicata copiilor sub 2 ani
Subiectul anterior · Subiectul urmator
shirel
Postat: Saturday, June 7, 2008 11:03 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11811
Locatia: israel
Mamicilor trebuie sa stiti ca expunerea la soare se faceprogresiv,citeva minute la inceput-maximum 10-15 minute dupa care trebuie sa imbracam copilul,ii punem o palariuta cu boruri cit mai mari.Numai asa poate sa se joace sau sa intre in apa marii.Si atentie mare si la drumul
sa spunem de la masina sau de la hotel pina la plaja si inapoi copilul trebuie imbracat si cu palariuta pe cap,pentru ca aceasta este tot o
expunere mai ales la o ora nepotrivita.Sub nici o forma nu va expuneti copilul dar nici pe voi intre orele 11-16,deci puteti ramane pe plaja dar
cu protectie maxima ,umbrela,o bluzita,o palariuta,ochelari de soare.
Nu uitati sa va hidratati foarte bine sa beti multa ,multa apa atit voi cit si micuti.
Apropo se intimpla poate ca voi sau piticii vostri in perioada cind sinteti
la mare sa faceti un tratament medicamentos,de lunga durata sau doamne fereste va imbolnaviti acolo,sint o serie de medicamente care pot face
reactii de fotosensibilitate si puteti sa va treziti cu pete rosii pe corp.

Fetelor va doresc un concediu placut la mare si distractie placuta,Totul
este ok cind respectatii niste regulii simple:multa crema,multa apa dar
foarte multa voie buna!pupici pupici pupici
mamica23
Postat: Sunday, June 8, 2008 8:01 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/21/2008
Postari: 3402
Locatia: turda
shirel wrote:
Mamicilor trebuie sa stiti ca expunerea la soare se faceprogresiv,citeva minute la inceput-maximum 10-15 minute dupa care trebuie sa imbracam copilul,ii punem o palariuta cu boruri cit mai mari.Numai asa poate sa se joace sau sa intre in apa marii.Si atentie mare si la drumul
sa spunem de la masina sau de la hotel pina la plaja si inapoi copilul trebuie imbracat si cu palariuta pe cap,pentru ca aceasta este tot o
expunere mai ales la o ora nepotrivita.Sub nici o forma nu va expuneti copilul dar nici pe voi intre orele 11-16,deci puteti ramane pe plaja dar
cu protectie maxima ,umbrela,o bluzita,o palariuta,ochelari de soare.
Nu uitati sa va hidratati foarte bine sa beti multa ,multa apa atit voi cit si micuti.
Apropo se intimpla poate ca voi sau piticii vostri in perioada cind sinteti
la mare sa faceti un tratament medicamentos,de lunga durata sau doamne fereste va imbolnaviti acolo,sint o serie de medicamente care pot face
reactii de fotosensibilitate si puteti sa va treziti cu pete rosii pe corp.

Fetelor va doresc un concediu placut la mare si distractie placuta,Totul
este ok cind respectatii niste regulii simple:multa crema,multa apa dar
foarte multa voie buna!pupici pupici pupici

pupici pupici pupici vom tine cont de sfaturithumright
Didi2001
Postat: Tuesday, April 17, 2012 4:01 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Desi ai suta la suta dreptate,am vazut multi copii in mare deja de la 1 an. Nu stiu daca parintilor au idee de asta,dar nu fac bine.
Copiii erau nesupravegheati. Copiii pot inghiti apa sarata de mare si pot muri,se pot ineca,se pot indeparta de mal si vor fi inghititi de adancul marii. Copiii mai mari care se joaca acolo poate impinge un copil mic din greseala,si cine stie ce se mai intampla! Doamne...imi este si frica cand ma gandesc ca un copil poate fi luat de valurile marii...cry cry
alimami
Postat: Tuesday, April 17, 2012 6:53 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/2/2009
Postari: 1847
Locatia: Romanica
Eu am fost la mare cu pitica mea cand avea 8 luni. Am avut ore stricte de plaja, nu stateam decat dimineatza si dupa-amiaza.La pranz isi facea somnicul inapoi in pensiune.Cred ca conteaza ff mult unde mergi si in ce conditii stai.Noi am mers la o pensiune cu acces la bucatarie,dar aveau si bucatar,cu terasa din lemn afara,cu dus in camera,intr-o statiune linistita,dotati cu carucior,umbrela mare, patut pliant etc etc..am avut cu noi toata casa.Am mers noaptea,am ajuns la mare dimineatza. Seara ieseam si la aerosoli pe faleza. Pitica s-a simtit excelent,desi era cam rece apa si deci nu am bagat-o in apa.Pt ea am avut o barca marisoara,gonflabila in care statea ca un pasha.Eram tot timpul langa ea. In primele zile i-a fost frica de nisip,apoi s-a obisnuit. Pana la urma a mai adormit si in barcutza aia(sub umbrela mare,pe plaja) cu mine langa ea.Cred ca e o nebunie sa mergi cu copilul sub 2ani la mare daca esti nepregatit corespunzator si daca mergi aiurea,(cu cortul de ex), fara conditii bune .
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed