Maramures plai cu flori, mandu esti in sarbatori
Subiectul anterior · Subiectul urmator
tiramisu
Scris: Sunday, July 25, 2010 1:35 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 8/4/2009
Fiind din Maramures dotesc sa-mi laud judetul. E un judet superb, avem traditii, peisaje, munti, Sepoate si schia iarna iar vara aveti si unde innota.

In primavara am fost in Sapanta la vestitul Cimitir vesel, loc unic in tara, cel mai vestit obiectiv turistic din judet:

La intoarcere ne-am optit in Sighet pentru a vedea Memorialul victimelor comunismului cunoscut si sub numele de memorialul durerii. Este o fosta inchisoare comunista transformata in muzeu:

bereea
Scris: Sunday, July 25, 2010 1:58 PM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
Desi e aproape de Suceava am fost numai in trecere prin caest minunat loc.Imi doresc sa pot sa-l vizitez .
shirel
Scris: Sunday, July 25, 2010 2:09 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 7/22/2007
Nu pot niciodata sa uit frumoasele meleaguri ale Maramuresului vizitate in urma cu trei ani credca.Ce locuri minunate si ce oameni primitori si minunati .Am sa revin si eu cu poze din aceste frumoase meleaguri.
Cimitirul vesel l-am vizitat si eu ,m-a impresionat mult dar cea mai incantata a fost binenteles Eden!
O zona tare frumoasa merita si trebuie neaparat vizitata!
shirel
Scris: Sunday, July 25, 2010 2:11 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 7/22/2007
bereea wrote:
Desi e aproape de Suceava am fost numai in trecere prin caest minunat loc.Imi doresc sa pot sa-l vizitez .

Nu prea este aproape de Suceava sic am avut ceva de mers sa stii,orcum drumul este minunat!
tiramisu
Scris: Sunday, July 25, 2010 2:28 PM
Nivel

Breea, Angelica va astept in Maramures mai ales ca lista cu locuri de vizitat e asa lunga incat noi inca mai avem o gramada de locuri in care inca n-am reusit sa ajungempupici
tiramisu
Scris: Sunday, July 25, 2010 3:12 PM
Nivel

Joi am mers la Suior, e un complext turistic. Desi am mai fost acolo acum a fost prima data cand am urcat cu telescaunul pana la cota 1300. Am fost incantati de ce am vazut acolo:

Aici poze facute de pe telescaun:

Ajunsi sus, ne-a intampinat o priveliste superba:

A urmat o viziya in restaurant:

Am luat masa pe o terasa deasupra lacului:

Mancarea a fost multa si buna

Ospatarii imbracati in costume de inspiratie Maramuresana

Si ne-am pozat si pe noi binenteles, ca poate nu ne credeati altfel ca am trecut pe-acolo:

MARRA77
Scris: Sunday, July 25, 2010 3:24 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 5/2/2009
Ma bucur , fetelor ca va placut Maramuresul, eu sunt din Sighet.
In anii 90 am participat la inaugurarea Memorialului durerii, unde in anii 40-50 multi membrii ai famiiliei mele au fost inchisi de comunisti.
Cand am intrat , atunci, de la poarta inchisorii, parca se auzeau gemetele color care au fost detinuti acolo, se simtea mirosul greu de sudoare si chinurile parca le simteam si noi cei prezenti acolo.
Si acum cand am revazut acele imagini ma trec fiorii. Imi este greu sa ma gandesc si acum cat chin si cata durere sunt cuprinse in acele ziduri.
Nu am mai fost de atunci acolo si poate vor trece multi ani pana cand voi intra pa usa unde atatea oameni au fost chinuiti, unde ILIE LAZAR,un om de o inteligenta rara a murit, era un var al bunicului meu si un bun prieten al fratelui bunicului cu care au facut inchisoare la Gherla si Aiud.

DUMNEZEU SA-I ODIHNEASCA PE TOTI!
MARRA77
Scris: Sunday, July 25, 2010 3:45 PM
Nivel

De Pasti am fost la tara, in Glod.
Iata o poza cu 4 generatii de femei: fetita,mama ,bunica si strabunica ......si un nepot.IMG]http://i625.photobucket.com/albums/tt333/MARRA77_2009/Fotografii-0021.jpg[/IMG]
MARRA77
Scris: Sunday, July 25, 2010 3:46 PM
Nivel

tiramisu
Scris: Sunday, July 25, 2010 4:00 PM
Nivel

Dumnezeu sa-i odihneasca. Si eu am remas impresionata desi n-am avut pe nimeni in inchisoarepale .

Frumoasa fanilie si frumoase straiepupici
raly
Scris: Sunday, July 25, 2010 4:02 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 12/17/2007
Foarte frumos in Maramures,imi amintesc ca in copilarie am calatorit mult prin aceste locuri impreuna cu parintii.Am vizitat si eu atunci cimitirul vesel si tare mi-a placut!Ceea ce mi-a ramas intiparit in minte este faptul ca am nimerit chiar de sfanta Marie (15 august daca nu ma insel)pe undeva printr-un satuc pe langa Sighet ,Vadu Izei,unde am participat la traditiile lor cu aceasta ocazie.A fost minunat!
mama Alessiei
Scris: Sunday, July 25, 2010 5:37 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 1/16/2009
Tiramisu multumim pentru fotografiile acestor locuri incarcate de istorie si frumuseti ale naturii computerlove
miriam
Scris: Sunday, July 25, 2010 5:56 PM
Nivel

Inregistrat: 5/17/2009
am auzit doar ca este frumos, n-am fost niciodata in Maramures. santeti norocosi ca stati in asemenea locuri... adica aproaperas .
tiramisu multumim pt pozepupici
tiramisu
Scris: Monday, July 26, 2010 2:48 PM
Nivel

Ma bucur ca va place Maramuresulras .Am pus aceste fotografii cu mare drag. Promit sa revin cu multe locuri minunate de pe la noi cat mai curandcheers
Ange blanc
Scris: Monday, July 26, 2010 9:05 PM
Nivel

Inregistrat: 4/11/2010
Sorina frumos turneu ati avut.
Imi permit sa mai adaug si eu cateva poze de la Manastirea Barsana. Maramuresul este intr-adevar foarte frumos.
Va asteptam fetelor sa-l (sa ne) vizitati.

MANASTIREA BARSANA

VA ASTEPTAM CU DRAG !!!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.