Mananca singuri?

Options Mananca singuri?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Alina
Postat: Tuesday, January 16, 2007 2:01 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
stele_pe_cer wrote:

De curand nu mai vrea sa il tin de mana cand urca si coboara scarile.Se incapataneaza sa se sprijine de perete si reuseste singur.

Super, eu nu am curajul sa-l las pe Tudor singur.

stele_pe_cer wrote:
In skimb imi fac griji sa nu il mai bata carevaplans !

Cum adica sa nu il bata?pale
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, January 16, 2007 2:08 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Alina wrote:

Cum adica sa nu il bata?pale

Pai data trecuta nu a mancat bataie+muscat de ambii obraji in doua zile diferitetunete ?2 sapatamni mi-a luat ca sa isi revina.Asta era acum 4 luni.S-au skimbat multe in 4 luni, dar comparativ cu majoritatea din parcuri, Matei este educat, nu musca, nu loveste, ofera jucariile de bunavoie, el imparte cu ceilalti, kiar si cu copii necunoscuti.Este prudent la joaca, nu se avanta cu capul inainte...nu vreau sa para a lauda, dar mi se pare pe de o parte ca am facut treaba buna, pe de alta observ ca este foarte diferit de alti copii ca si comportament social, diferente care nu stiu daca vor fi cumva in avantajul lui.

Treaba asta cu lipsa lui de agresivitate ma tot roade, vazand peste tot copii agresivi.Si mi-e teama ca nu cumva si de data asta sa nu dam gres cu "ideea de cresa".

In privinta scarilor, nu am de ales.El doreste sa urce si sa coboare singur si, decat sa facem galagie pe scara, mai bine il las asa, singurel, si eu doar il observ.cand coboara eu sunt cu cteva trepte mai jos si cand urca sunt ori paralel cu el, ori in spatele lui.este foarte mandru de lucrul asta si...si eu alaturi de elsic !

Mai nou inregistram noi succese la olita, facem pipi destul de des la olita, dar numai in prezenta mea.Daca e altcineva cu el, nu spune, face direct pe el.
Alina
Postat: Tuesday, January 16, 2007 2:13 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
stele_pe_cer wrote:
Treaba asta cu lipsa lui de agresivitate ma tot roade, vazand peste tot copii agresivi.Si mi-e teama ca nu cumva si de data asta sa nu dam gres cu "ideea de cresa".

Da, mi-am amintit, sorry.
Agresivitatea este, intr-adevar, extrem de prezenta in ziua de azi. Este aproape incredibil. Ieri cand am fost la medic, unul din copii (era super aglomerat, iar eu eram prima, asteptand doctorul), de vreao 4 ani, era in fata usii, strigand susu si tare ca el intra primul, nimeni altcineva, deci cata rautate: auzi, si la doctor, unde in general copiilor le este frica, nu stiu ce sa mai zic.

stele_pe_cer wrote:

In privinta scarilor, nu am de ales.El doreste sa urce si sa coboare singur si, decat sa facem galagie pe scara, mai bine il las asa, singurel, si eu doar il observ.cand coboara eu sunt cu cteva trepte mai jos si cand urca sunt ori paralel cu el, ori in spatele lui.este foarte mandru de lucrul asta si...si eu alaturi de elsic !

Bravo, Matei. Imi inchipui cat de mandru esti.

stele_pe_cer wrote:
Mai nou inregistram noi succese la olita, facem pipi destul de des la olita, dar numai in prezenta mea.Daca e altcineva cu el, nu spune, face direct pe el.

Te felicit din nou, numai bucurii ii aduci mamei. bravo
g_nicoleta2000
Postat: Tuesday, January 16, 2007 2:15 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
stele_pe_cer wrote:

bravo Bravo Matei! Daca te descurci la olitza chiar esti flacau mare.

In privintza muscaturilor educatoarele nu spun nimic? Chiar as fi foarte necajita sa-mi vad copilul muscat de obraji.
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, January 16, 2007 2:23 PM

g_nicoleta2000 wrote:

bravo Bravo Matei! Daca te descurci la olitza chiar esti flacau mare.

In privintza muscaturilor educatoarele nu spun nimic? Chiar as fi foarte necajita sa-mi vad copilul muscat de obraji.

Ba spun, cum nutunete ...mi-au spus sa zic mersi ca nu l-am gasit cu capul spart si m-au sfatuit sa ma duc si la directoare, ca acelasi lucru imi vor spune.Am considerat de cuviinta sa plec cu copil cu tot, decat sa ma aleg cu vreo amenda penala, ca le bateam p'alea mar, la cat eram de furioasabataus .

Acum, sa vedem ce ne rezerva viitorul.Acea cresa era de stat, cu 22 de copii in grupa, Matei fiind cel mai mic dintre ei.Acum vom merge la cresa MAPN, tot de stat dar cu ceva subventii mai frumusele, unde vor fi numai 8 in grupa, cu Matei 9, pana la urmatoarele inscrieri cand vor refuza un copil (Matei va ocupa deja acel loc, deci la inscriere nu vor mai fi 8 locuri libere, ci doar 7, ca ei nu accepta mai mult d e8 copii in grupa).

In rest, va multumim pt complimetepupici !Suntem mandri unul de celalalt si ne-o aratam cat de des putem ca deh...avem zilele numarate cat vom mai petrece timpul impreunasic !Am incredere ca va fi bine, si cu olita, si cu mancatrul singurel si...trag nadejde ca acum, fiind mai mare, sa invete si el sa pocneasca daca asta se poarta pe acolorambo !Uneori cred ca poate fi util sa deprinda si unele lucruri negative...
g_nicoleta2000
Postat: Tuesday, January 16, 2007 2:33 PM

stele_pe_cer wrote:

Ba spun, cum nutunete ...mi-au spus sa zic mersi ca nu l-am gasit cu capul spart si m-au sfatuit sa ma duc si la directoare, ca acelasi lucru imi vor spune.Am considerat de cuviinta sa plec cu copil cu tot, decat sa ma aleg cu vreo amenda penala, ca le bateam p'alea mar, la cat eram de furioasabataus .

.

Mi se pare inacceptabil sa-ti spuna asa ceva. Serios ca o dadeam cu capul de asfalt pentru neglijenta. Din pacate unii educatori sunt complet deplasati si li se pare normal ca 2-3-4 copii sa fie sefi si sa-i muste pe altii. Eu zic ca Matei este educat foarte bine si chiar nu are nevoie sa invete sa pocneasca mai ales ca dupa aia risti sa invete sa-si rezolve problemele numai in acest fel. Pe vremea mea mos erau eliminati copii cu probleme nu cei pasnici si asa mi se pare si normal.

revenind la subiectul topicului stiu ca despartirea de parinti si convietuirea alaturi de alti copii ii indeamna mai mult sa pape singuri dar teama mea cea mare este sa nu am un copil care se culca flamand cateva luni bune pana ce probabil se va invata sa pape o cantitate mai mica decat o facea de obicei.
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, January 16, 2007 2:41 PM

g_nicoleta2000 wrote:

revenind la subiectul topicului stiu ca despartirea de parinti si convietuirea alaturi de alti copii ii indeamna mai mult sa pape singuri dar teama mea cea mare este sa nu am un copil care se culca flamand cateva luni bune pana ce probabil se va invata sa pape o cantitate mai mica decat o facea de obicei.

Dintr-o exeprienta nefasta am invatat cum ca copilul, kiar daca este privat mai mult sau mai putin de mancare (ma refer la perioada de o saptamana petrecuta la cresa) el recupereaza.Daca nu in ziua respectiva, va recupera in zilele viitoare.Copilul este o "masinarie " inca perfecta.Functioneaza perfect.Ii e foame, mananca.Nu ii e foame, refuza.Nu ii place, refuza, dar daca ii este foame, mananca si ce nu i-ar placea teoretic.El este in formare.

Matei la cresa nu se spetea mancand.Ciugulea de colo colo, si aveau niste portioara mici, si se mai si umfla cu biscutiti.Acasa imi manca urekile, urla, si Matei nu este copilul care sa urle.Ultima data cand Matei a urlat, a urlat de colici, pana la 3 luni.Dar intors de la cresa, urla de foame.I-am suplinit putin masa, in ideea ca oricum nu e bine sa ii dai prea mult la o masa stiind ca a mancat putin in cursul zilei, ca mancarea nu se digera cum trebuie.Si-a revenit, dar nu pot spune in cat timp, pt ca l-am retras.

De data asta, am incredere ca va manca.Mai ales ca el in continuare refuza legumele.Accepta numai ocazional borcanele de jambon si legume cu pasta de rosii.Atat.Acolo sigur va manca, indemnat de altii.

Plus ca lapticul cu cereale il va manca acasa si acolo, daca va voi, va bea si laptele lor.Masa de pranz o va ciuguli la inceput, apoi sigur isi va intra in normal.
mommy
Postat: Tuesday, January 16, 2007 2:42 PM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Foarte interesant topicul asta, eu imi fac griji uneori ca Mihaita nu e prea indemanatic cu mancarea si nu vorbeste, dar aveti dreptate, si eu vad ca face progrese surprinzatoare intr-un timp scurt. Multi mi-au spus, ca si voi, ca pana la doi ani se vor schimba multe.
Stele, eu cred ca e bine ca Matei sa stie sa se apere cumva, nu numai pentru a se proteja fizic, dar si psihic, nu cred ca este bine sa se simta inferior si agresat.
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, January 16, 2007 4:09 PM

Miru wrote:

Stele, eu cred ca e bine ca Matei sa stie sa se apere cumva, nu numai pentru a se proteja fizic, dar si psihic, nu cred ca este bine sa se simta inferior si agresat.

Psihicul este keia intregului mecanism.Nu din punct de vedere fizic imi fac griji, ci dpdv psihicuff !

Revenid ontopic, cred ca cu mancatul singur trebuie sa se invete in timp.Dr Spock in cartea sa explica tare frumos metodologia care sta la baza invatarii mancatului singur (desi pariez ca parintii sau bunicii nostri habar nu au avut de metodologii si tehnici de a invata copilul sa haleasca singur)sic !

Relatez asa, cam ce am retinut eu:incepi doar cu o singura masa pe zi in care piticul trebuie sa manance singur.IIi oferi mancarea care ii place lui cel mai mult in primele zile.I-o pui in fata si ii spui ca trebuie sa te duci pana in camera, sau undeva in alta parte si il indemni sa inceapa masa fara tine.Am uitat sa precizez ca masa trebuie luata mai tarziu decat de obicei, ca sa ii fie foame, dar nu cu mult intarziata, ca atunci ii sporeste nerabdarea si istericalele.

Daca nu mananca decat putin, ii spui ca va termina data viitoare tot din farfurie.Si tot asa, pana cand copilul invata sa pape singurel.Cand mananca deja o masa singurel, trebuie sa i se ofere copilului si alte mancaruri, si ce ii place mai putin, si ce nu prea ii place.Apoi, se trece la urmatoarea masa cand trebuie sa pape singur.

Daca totusi nu accepta mancatul de unul singur, se mai amana putin momentul cu cateva saptamani.

Eu una nu am incercat kestia asta, desi cam e timpul.

Urasc sa vad ca nu mananca tot-tot.Daca mananca sub 200 de grame, sunt fleashca de suparare, desi nu arat.Noroc ca numai la eruptii dentare facem figuri la masa.Si la legumepuker !

Cand am fost la soacra-mea acum vreo 2 luni a mancat o farfurioara clasica de salata de beuf singur singurel, eu doar il tineam in brate, ca nu aveam unde sa il asez ca sa nu scape farfuria din mana.Deci, am vazut ca se poate.Dar atunci mancam cu totii, ceea ce cred eu ca i-a sporit si pofta si dorinta de independenta.

Pana si banalul biberon pana de curand nu i-l dadeam sa il tina, ca mami l-a cam invata puturosel la mancare:pana nu demult, ii tineam eu pana si biberonul.Acum, am zis:daca ti-e foame, papi singur.S-a uitat cam kioras la biberon, dar nu a mai scartzait ca altadata.L-am incurajat cu:mai sus, pune amandoua mainile...nu ca nu ar sti sa il tina, ca doar apa bea din bidon de juma de litru, kiar si de 2 litri daca e jumatate goala.

Cred ca obisnuinta de a manca singur e doar o kestiune de parinte.Copilul este pregatit atunci cand si parintele este pregatit.
Cristy
Postat: Tuesday, January 16, 2007 5:22 PM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
stele_pe_cer wrote:

Matei la cresa nu se spetea mancand.Ciugulea de colo colo, si aveau niste portioara mici, si se mai si umfla cu biscutiti.Acasa imi manca urekile, urla, si Matei nu este copilul care sa urle.
Dar intors de la cresa, urla de foame.

De data asta, am incredere ca va manca.

Trebuie sa-ti spun ca ma bucurat ca ai luat hotararea de al retrage din aceasta cresa !!!!

stele_pe_cer wrote:

Pai data trecuta nu a mancat bataie+muscat de ambii obraji in doua zile diferitetunete ?2 sapatamni mi-a luat ca sa isi revina .

Violenta este foarte intalnita in randurile copiilor, fata mea cea mica, Shahar s-a intors muscata de fata intr-un stil graznic dupa primele 3 ore de gradinita!!!!! A ajut un soc, dar si-a revenit. Shahar nu prea voia imparta jucariile cu alti copii, toate jucariile din gradinita sunt ale ei firstprize si nu lasa pe nimeni se se apropie.... Ei, dupa acest incidednt a invata pe pielea ei ca trebiue sa accepte jocul de echipa.....

Dar, spre surpriderea mea, educatoarea a fost foarte draguta, se tot codea, nu stia cum sa-mi spuna...
Pana si directoarea a fost de fata cand mi s-a spus, si mi-au promis ca vor avea grija de Shahar sa o invete de bine.....ea fiind mai deosebita asa .... bataus

Oricum totul s-a terminat cu bine, Shahar a invatat sa se comporte in "societate" sa-si faca prieteni, sa imparta jucarii....

Steluta, iti urez mult succes la noua cresa...

flowers flowers flowers
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, January 16, 2007 6:35 PM

Cristy wrote:

Steluta, iti urez mult succes la noua cresa...

flowers flowers flowers

Multumim, Cristy, esti o dragutzapupici !
monachris05
Postat: Wednesday, January 17, 2007 12:19 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 9/28/2006
Postari: 581
Matei...de acum estibaiat mare daca faci singurel la olita...chiar si asa, cu mama langa tine..bravo! pupici Pe Christian inca nu il atrage olita..daca il pun pe ea, se inhiba..cum il iau, cum face pipi...de kk, nu mai spun...

Nu imi vine sa cred ca ai scris, Stele, cu gradi...cum adica sa il bata si educatoarele sa iti spuns:"sa zici mersi ca nu are capul spart..."???? angry Doamne fereste..pai educatoarele alea ce fac, stau la cafeluta si povestesc telebovele??????
Ft bine ca l-ai retras...doamne, eu cred ca faceam mai rau ca tine...nu stiu cum te-ai abtinut..
Aici nu exista sa ceva, bine, mai sunt si aici probleme, dar....

In Ro, cum este..cate educatoare sunt la cati copii? Sau o educatoare cati copii supravegheaza? Sau asa zis supravegheaza, dupa cum am vazut?!
MNiko
Postat: Wednesday, January 17, 2007 10:15 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Si pana acum imi era teama de ce s-ar putea intampla daca o duc la cresa sau gradinita, de modul cum se vor purta educatoarele cu ea si de atentia pe care i-o vor acorda. Momentan eu am o bona, dar sunt de principiu ca trebuie sa mearga si la gradinita, pt ca trebuie sa invete sa socializeze si cu alti copii. Ca si Kali vroiam sa o inscriu din toamna daca se poate, dar citind ce ati postat ca s-a mai intamplat pe ici pe colo...banghead banghead banghead banghead Ma gandesc ca poate mai bine o mai tin inca un an acasa.
g_nicoleta2000
Postat: Wednesday, January 17, 2007 3:45 PM

Eu o las sa pape singurica mai ales ce poate tine ea in mana: bucatele de paine unse, etc. Cea mai mare problema este ca baga prea multe in gura. De obicei ii rup cate o bucatica, o astept sa inghita apoi pun alta bucata pe farfuriutza. daca pun multe bucatele intr-o clipa toate sunt in gura fara nici o sansa sa le mestece sau sa le inghita. le tine cateva zeci de secunde dupa care le scuipa.
Cu semilichidele sanse prea mari nu am ca lingura trece prin multe incercari pana ajunge in gura. daca vede o bucatica de morcov tine sa-mi spuna ca-i "mocov", apoi il vrea in mana sa se uite la el banghead si uite asa ar dura doua zile sa pape 50 de grame. Deci noi tot cu mana lui mami administram mancarea.ras
stele_pe_cer
Postat: Wednesday, January 17, 2007 11:15 PM

monachris05 wrote:

In Ro, cum este..cate educatoare sunt la cati copii? Sau o educatoare cati copii supravegheaza? Sau asa zis supravegheaza, dupa cum am vazut?!

La gradi nu stiu cum e deocamdata, dar la cresa este o ingrijitoare (asa se numeste la noi, nu educatoara, educatoare sunt la gradi) si o infirmiera.La cresa unde a fost Matei am vazut cu okii mei cum ingrijitoarele stateau mai mult pe afara.De supravegheat ii supravegheaza cat de cat afara.In rest, am vazut pe obrajorii lui Matei c aii supravegheaza.La cresa unde il inscriem acum, sunt tot atatea cadre, doar ca sunt 8 copii, in loc de 22...o diferenta considerabila, as zice.

Mi-a venit kiar in seara asta o idee: sa le atentionez pe ingrijitoare cum ca pe Matei l-am retras de la o alta cresa din motivele expuse mai sus si sa le rog sa aiba grija ca in perioada de acomodare, de 2-3 saptamani sa aiba grija mai mare de Matei sa nu fie agresat.Atat.Doar sa nu prinda frica de cresa, ca apoi, ca mai ia o plamutza sau un picior de la alt copil, se va invata si el sa riposteze.Numai la inceput sa i se ofere posibilitatea de a se adapta noilor skimbari.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed