Chestionar intrebare: Natural la prima, la a 2-a ce ati alege?
Alegere Voturi Statistici
Tot nastere naturala 92 84%
Cezariana 17 15%

Mamici cu nastere naturala, daca ati putea alege a 2-a nastere, ce ati alege?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
mihaela75
Scris: Thursday, August 9, 2007 4:38 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/22/2006
mihaela75 wrote:
...eu nu mai fac copii dar prin absurd de ar fi, aleg naturala ( asta daca bebele nu se hotaraste sa stea de-a curmezisulbataus )

haha, rad de mine, ce ziceam eu ,ca nu mai fac copii?Niciodata sa nu zici niciodatahohot Am ales cezariana ca mi-e frica de ruptura ,dr era dispusa sa ma lase sa nasc normal dar parca nu am curaj.uff
oana_buru
Scris: Friday, August 10, 2007 12:50 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 7/1/2006
Ce tare esti Mihaela....sic mai facut sa rad...asa gandeam si eu acum vreo cateva luni mai exact dupa ce l-am nascut pe Nico,dar uite ca sa intamplat....asa-i niciodata sa nu spui niciodataras .Eu acum la al 2 lea(tot baiat voi avea)tot natural vreau sa nasc dar cu epiduralaras
Nastere usoara vad ca mai ai un picboy pupici
Kiki
Scris: Friday, August 10, 2007 1:24 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Vaaaai, sa inteleg ca imi vine randul? Ca si eu am zis ca altul nu mai fac what
ira_tgr
Scris: Friday, August 10, 2007 1:27 PM
Nivel

Inregistrat: 11/2/2007
Kiki wrote:
Vaaaai, sa inteleg ca imi vine randul? Ca si eu am zis ca altul nu mai fac what

hohot hohot
mai stii? oare oare
carla
Scris: Saturday, January 5, 2008 9:34 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 2/8/2007
EU ALEG NASTEREA NATURALA.A FOST GREU TRAVALIUL DAR DUPA 2 ORE ERAM IN PICIOARE SI POT SA SPUN CA L-AM UITAT DESI SE APROPIE RAPID AL DOILEA.AS ALEGE CEZARIANA NUMAI LA NEVOIE DESI MI-AU RECOMANDAT-O MULTI DATORITA VARSTEI.
oanalaurisa
Scris: Saturday, January 5, 2008 9:35 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 1/10/2007
carla wrote:
EU ALEG NASTEREA NATURALA.A FOST GREU TRAVALIUL DAR DUPA 2 ORE ERAM IN PICIOARE SI POT SA SPUN CA L-AM UITAT DESI SE APROPIE RAPID AL DOILEA.AS ALEGE CEZARIANA NUMAI LA NEVOIE DESI MI-AU RECOMANDAT-O MULTI DATORITA VARSTEI.

Daca nu e secret,cati ani ai?angel
Lilly of the valley
Scris: Saturday, January 5, 2008 9:40 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
carla wrote:

Varsta nu mai este de mult un impediment pt nastere naturala. Sora sotului a nascut natural la 36 ani. Cumnata mea a nascut acum 2 zile, la 31 de ani, prima nastere, tot natural.thumright
oanalaurisa
Scris: Saturday, January 5, 2008 9:50 PM
Nivel

mariuta wrote:

Varsta nu mai este de mult un impediment pt nastere naturala. Sora sotului a nascut natural la 36 ani. Cumnata mea a nascut acum 2 zile, la 31 de ani, prima nastere, tot natural.thumright

Asta vreau si eu sa scot in evidenta,ca varsta nu conteaza.Mama m-a nascut la 39 de ani,nastere naturala si in 1980 nu eram asa evoluati.
S.ELENA
Scris: Saturday, January 5, 2008 10:57 PM
Nivel

Inregistrat: 6/20/2007
Eu as alege si a3a si a4a rasoara tot nasterea naturala!!!!!
Am nascut foarte usor amandoi copiii si am o operatie la activ, deci vb si prin prisma faptului ca stiu ce este o anestezie generala si cum e sa petreci 24 ore in sala de reanimare!!! uff uff uff

Doar, daca nu as avea alta solutie, as fi de acord cu cezariana uff

P.S. am o prietena care a nascut la 40 ani(anul trecut), natural, deci...se poate!!!!flowers
raly
Scris: Sunday, January 6, 2008 10:14 AM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 12/17/2007
Eu as alege nasterea naturala,nu stiu ce le apuca pe unele sa faca cezariana la cerere,daca au probleme si e neaparat nu zic nimic,dar la cerere mi se pare o prostie.
Laura
Scris: Sunday, January 6, 2008 3:03 PM
Nivel

Inregistrat: 8/8/2006
Eu as opta pentru cezariana si la al 4-lea copil angel Desigur,vorbesc de cazul meu sic Nu blamez mamicile care au nascut sau vor naste natural,dimpotriva,le admir. Dar nici nu judec pe cele care au recurs la cezariana,dimpotriva,le inteleg. Deci,orice metoda de a naste e buna,atata timp cat e cea mai optima pentru organismul nostru. Eu am cantarit in cele 9 luni de zile si am "mestecat" indelung aceasta tema. La final,am decis: cezariana. Si mi-e foarte bine,nu am avut nicio problema dance
Nastere usoara tuturor,indiferent de metoda flowers flowers flowers
Laura
Scris: Sunday, January 6, 2008 3:31 PM
Nivel

Inregistrat: 8/8/2006
raly wrote:
Eu as alege nasterea naturala,nu stiu ce le apuca pe unele sa faca cezariana la cerere,daca au probleme si e neaparat nu zic nimic,dar la cerere mi se pare o prostie.

Personal,consider ca nu conteaza cum aduci copilul pe lume,ci este mai important modul in care te ocupi dupa nastere de el, modul in care il integrezi in societate,educatia pe care i-o oferi, drumul pe care il parcurge un copil de la stadiul de BB la cel de OM valoros al societatii. Cezariana la cerere nu poate fi o prostie,ci o prostie e sa nasti natural dupa care sa iti abandonezi copilul fool sau sa nu te ocupi de el.
bereea
Scris: Sunday, January 6, 2008 4:52 PM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
Am nascut-o pe Alessandra la 33 de ani.A fost o nastere deosebit de grea.Am avut un travaliu de 12 ore , dupa care m-am chiniut vreo ora sa o pot expulza.Motivul?avea 4,600 kg , bazinul meu fiid prea ingust pentru ea.Astfel , copilasul meu a suferit la nastere si i-au intins un nerv la manuta stanga pe care nu o misca de loc.Au urmat zile de fizioterapie si , cu ajutorul lui dumnezeu, la 3 luni isi misca manuta ca si cum n-ar fi fost nimic.
Deci , daca as mai avea un copil as opta pentru nastere naturala cu epidurala daca ar avea o greutate inferioara Alessandrei.daca ar fi tot asa de mare , as cere cezariana.
oanalaurisa
Scris: Sunday, January 6, 2008 5:18 PM
Nivel

bereea wrote:
Am nascut-o pe Alessandra la 33 de ani.A fost o nastere deosebit de grea.Am avut un travaliu de 12 ore , dupa care m-am chiniut vreo ora sa o pot expulza.Motivul?avea 4,600 kg , bazinul meu fiid prea ingust pentru ea.Astfel , copilasul meu a suferit la nastere si i-au intins un nerv la manuta stanga pe care nu o misca de loc.Au urmat zile de fizioterapie si , cu ajutorul lui dumnezeu, la 3 luni isi misca manuta ca si cum n-ar fi fost nimic.
Deci , daca as mai avea un copil as opta pentru nastere naturala cu epidurala daca ar avea o greutate inferioara Alessandrei.daca ar fi tot asa de mare , as cere cezariana.

O prietena de-a mea cand a ajuns cu sarcina la greutate de 4 kg,a zis ca medicul i-a provocat nasterea naturala ca sa nu se ajunga la alte complicatii...
bereea
Scris: Sunday, January 6, 2008 6:01 PM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
Pai , si medicul meu ar fi trebuit sa faca la fel...dar nu l-a dus capul.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.