mamica ce invata sa fie singura

Options mamica ce invata sa fie singura
Subiectul anterior · Subiectul urmator
bereea
Postat: Wednesday, March 2, 2011 6:00 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22769
Tianapet, cum mai esti? Ce ai rezolvat?
TIANAPET
Postat: Wednesday, March 2, 2011 9:52 AM

Nivel: Membru

Intrat: 4/19/2010
Postari: 60
Locatia: Romania
Da, intr-adevar nu am scris de mult. Bebele meu a crescut, iar tatal lui si-a schimbat mult comportamentul...dupa lungi discutii....acum suntem mai mult timp impreuna , iar el nu bea cum o facea ( zilnic si mult).Acum suntem cum am fost odata. Sper sa nu ne schimbam .
bereea
Postat: Wednesday, March 2, 2011 3:16 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22769
mA BUCUR PENTRU VOI...SA DEA dUMNEZEU SA VA FIE BINEpupici
Ana
Postat: Wednesday, March 2, 2011 5:54 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
Ce ma bucur pentru voi....sa ramaneti asacomputerlove computerlove
tatianaeu
Postat: Tuesday, April 24, 2012 9:13 PM

Intrat: 4/24/2012
Postari: 6
Tot eu...dar scriu dupa mai bine de un an...Nu E bine,E tot mai rau.Mai am 6 luni,incep lucrul.Ma gandesc tot mai des la divort.El tot bea,tot bate,tot injura.Nu stiu in ce ordine sa fac.Cand sa plec cumsa plec.Pana la urma cresc copilul langa un tata ce isi aminteste rar sa fie tata,iar sot aproape deloc.Am un baietel sanatos,istet care deja il antreaba pocit pe taica-su :basi tati ?Sotul meu considera ca ma victimizez,ca il disper,ca de asta da,ptr ca il enervez cu crizele mele.Lucreaza 5 zile pe sapatamana in alt oras,iar week-enduri-le noastre ca si familie sunt incheiate de alinturi :dobitoaca,nesimtita,etc si cele mai injositoare injuraturi.O are si pe maica-sa sprijin.La fiecare scandal de il face in preajma ei sunt sfatuita sa tac,sa intorc obrazul ca asta e soarta femeii.O singura data am indraznit sa ii intorc vorba,spunaandu-i ca nu e normal sa nu am dreptul sa imi spun parerea,nu e normala violenta.Mi-a raspuns ca imi merit bataile:))..interesant..pana atunci crezusesem ca fac bine daca caut in ea un aliat,ca ea ma va apara si il va invata.
Am incercat sa vb cu el cand e treaz,sa imi spuna ce nu fac eu bine si sa il rog sa inceteze cu luptele lui.i-am amintit ca paharele lui de bautura il transforma....nimic!!!!
Stiu ca nu are rost sa astept transformari si ca tb sa fac ceva ptr linistea copilului si a mea inainte de a incepe munca.Sunt socata de ce mi se intampla si tot aman..cum se face?cum pleci cu un copil de un an jumate fara sa te intorci?Chem politia la bataie?Ma duc la medicina legala fara vanatai?Depun actele de divort inainte de a pleca?Toate intrebarile astea ptr ca nu vreau sa nelinistesc copilul.Adica incerc sa aiba o viata cu jucarii,plimbari,mese echilibrate,somn linistit cum au si alti copii..Cum se face?
vanina
Postat: Tuesday, April 24, 2012 9:38 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Tatiana e ingrozitor ce ti se intampla, fii tare pentru copilul tau, si scapa de "omul" ala! Sunt sigura ca vei primi in scurt timp sfaturi utile de la mamici care au trecut prin asta.
Katrina
Postat: Tuesday, April 24, 2012 9:59 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/9/2010
Postari: 3455
Locatia: alaturi de primele mele iubiri
Of,Tatiana,imi pare rau ca nu sunteti bine,tu si puiul tau!
Nu stiu ce sfat sa-ti dau,dar ma gandesc ca poate e bine ca inainte de a lua o decizie,sa consulti un avocat .Legile noastre au si ele scaparile lor si pot fi uneori usor interpretabile ,asa ca ma gandesc ca doar un avocat te poate sfatui in vederea pasilor ce trebuie urmati.
A!La medicina legala te prezinti cat de repede poti dupa ce ai fost lovita.Ma rog insa sa nu ti se mai intample asta,e ......(crede-ma ca nu-mi gasesc cuvintele) ...si sa ai parte de multa liniste !
tatianaeu
Postat: Thursday, May 10, 2012 9:09 PM

Intrat: 4/24/2012
Postari: 6
SI mie imi pare rau.Sau nu,stiu ,ma simt asa pierduta ca nu mai stiu.Cum sa trec prin rutina copilului cat mai puternica, sa nu ma apuce plnsul,sa simt ca mai am puteri.Astazi,imi ziceam ca tb sa mai amrabdare 3 ore cu copilul si o sa adoarma...m-am tot uitat la ceas si am plans imediat cum a adormit..mereu ziceam ca eu nu o sa regret nimic.,ei bine regret ca m-am intors la el anul trecut,regret ca l-am asteptat cand eram gravida.Cele,sau cei ce sunt in sit mea nu imi repetati greselile.Ati plecat nu va mai uitati inapoi.Nu dureaza prea mult pna incep iar bataile si injuraturile.
giulia_mamik
Postat: Thursday, May 10, 2012 9:23 PM

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
Tatiana,ce povestesti tu acolo este un calvar.Vei inebuni,sincer.Trebuie sa faci ceva musai sa schimbi situatia.Pleaca,nu mai sta nici 5 minute!Nu se merita sa induri toate astea si sa nu crezi vreo secunda ca cel mic nu este afecatat,ca inca e prea mic sa priceapa.Chiar de nu vorbeste perfect,asta nu inseamna ca nu pricepe ce e in casa acolo si ce se intampla.Cu cat trece timpul ,cu atat iti va fi mai greu sa pleci si sa lasi totul in urma.Ia-ti inima in dinti si fa o schimbare.Exista variante,exista sanse...nimic nu-i imposibil.Doar trebuie sa vrei.Incepe sa-ti traiesti viata.E scurta si trece al naibii de repede,din pacate!Sa auzim de bine si vestea cea mare cat de curand...ca te-ai rupt de mediul ala!
bire.anamaria
Postat: Thursday, May 10, 2012 9:24 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
tatiana si eu zic sa pleci ACUM.cat nu e prea tarziu.daca mai vine un copil atunci chiar nu vei mai avea nici o sansa sa scapi.si vei regreta toata viata ca ai ramas acum langa el.
ce te mai tine langa el?????????
de iubit nu cred cal mai iubesti.el pe tine nici atat.si atunci DE CE?
tie frica de un nou inceput si te gendesti ce o sa faci?iate si dute pentru inceput la un centru de protectie a femeilor abuzate si apoi o sa vezi ce o sa fie.
el nu o sa se schimbe in bine NICIODATA
asa ca iati inima in dinti si fa pasul.mult noroc,putere si succes
cu parintii tai cum esti acum?
ei nu te pot ajuta in vreun fel?

giulia mamik am scris cam in acelasi timp.dar vad ca am scris cam acelasi lucru si cred ca toate fetele de pe forum vor zice acelasi lucru.nu cred ca ar zice cineva sa ramana
georgyana
Postat: Thursday, May 10, 2012 9:31 PM

Intrat: 12/9/2009
Postari: 4771
Locatia: constanta
Tatiana fetele au spus tot ..eu zic atat ...nu merita sa induri asa calvar pt nimic in lume pleaca pana nu va creste copilul sa aiba o copilarie traumatizata de bataile tatalui si sa isi suporte tatal alcolic ..vb din propria experienta din copilarie uff
iasmina_ioana
Postat: Friday, May 11, 2012 8:10 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/1/2011
Postari: 805
Locatia: Husi
Daca pot sa iti dau si eu un sfat, LASA-L , a se intelege pe tata, daca se poate numi asa. Nu esti nici prima nici ultima femeie care isi creste singura copilul. Si cine ii da dreptul acestui barbat sa te jigneasca , sau de ce , ca esti femeie.:???? Si sunt sigura ca undeva in lumea asta este un tata pentru copilul tau, da... sunt si barbati care te pot iubi si il pot iubi si pe copilul tau.... nu dispera. Dumnezeu asa a vrut sa fie, tu sa ai un copil. Probabil e mai greu cu partea financiara, dar nu imposibil, cauta sprijin in jurul tau, k mai sunt si oameni cu suflet mare pe lumea asta. Eu anu stiu prea multe despre tine, de unde esti, ce lucrezi , de astea... dar toate au o solutie. Poate mai vb pe pm.
kali
Postat: Friday, May 11, 2012 9:09 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14381
tatianaeu wrote:
SI mie imi pare rau.Sau nu,stiu ,ma simt asa pierduta ca nu mai stiu.Cum sa trec prin rutina copilului cat mai puternica, sa nu ma apuce plnsul,sa simt ca mai am puteri.Astazi,imi ziceam ca tb sa mai amrabdare 3 ore cu copilul si o sa adoarma...m-am tot uitat la ceas si am plans imediat cum a adormit..mereu ziceam ca eu nu o sa regret nimic.,ei bine regret ca m-am intors la el anul trecut,regret ca l-am asteptat cand eram gravida.Cele,sau cei ce sunt in sit mea nu imi repetati greselile.Ati plecat nu va mai uitati inapoi.Nu dureaza prea mult pna incep iar bataile si injuraturile.

Eu atat intreb: ce mai astepti? De ce nu pleci?
LilianaD
Postat: Friday, May 11, 2012 11:34 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/22/2011
Postari: 5024
Locatia: Germania
Parerea mea personala e ca te lupti cu morile de vant.Fetele ti-au dat si mai demult sfaturi, insa tu ai preferat sa incerci,... sa traiesti experienta ta, sa faci lucrurile sa mearga cum s-ar zice.
Dar se pare ca n-a dat rezultate efortul tau, esti in acelasi punct din care ai plecat, ba chiar mai rau.
Nu stiu daca poti schimba, sau nu, pe cineva, dar daca consideri ca modul acesta de viata nu-ti face bine nici tie, nici copilului, daca consideri ca meriti ceva mai bun de la viata, exista o singura solutie: incerci sa iesi cat mai repede din conjunctura actuala, solutii se gasesc , doar sa vrei. Iar daca nu ...stai si te complaci, si te amagesti singura.

Pe de alta parte, citesc aseara un material pus de Zaza pe un alt topic, acesta https://www.hooponopono.ro/terapia-iertarii/, si ma gandesc cum s-ar putea aplica teoria asta in cazul de fata .
Conform celor citite:
- vinovata pentru ce se intampla este Tatiana in cazul de fatza.
Quote:
Daca o persoana ne agreseaza, este util sa ne amintim ca ceilalti sunt o oglinda pentru noi si ca agresivitatea respectivei persoane nu este decat proiectia in exterior a propriei noastre agresivitati refulate.De aceea, nu trebuie decat sa constientizezi problema pe care o resimti la nivel fizic, emotional, mental etc., apoi sa incepi sa iti purifici gandirea, care a atras problema, printr-un proces de cainta si iertare. “Imi pare rau. Te rog, iarta-ma. Imi pare rau pentru ca te-am facut ostatic al gandurilor mele si fiindca, prin negativismul gandurilor mele, ti-am influentat in mod distructiv comportamentul.”

-ar trebui sa-si asume responsabilitatea
Quote:
Ce inseamna sa ne asumam 100% responsabilitatea pentru absolut tot ce se intampla in viata noastra?
“Inseamna sa accepti faptul ca tu insuti, nimeni altcineva, esti creatorul a tot ceea ce experimentezi, al tuturor evenimentelor pe care le traiesti”, afirma dr. Len, constient ca declaratia sa poate fi socanta sau chiar revoltatoare pentru majoritatea oamenilor.
In limbajul unui kahuna, acest fenomen se exprima in felul urmator: daca eu gandesc intr-un anumit fel despre o persoana, acea persoana devine un “ostatic al gandurilor mele”. Asta inseamna ca el tinde sa se conformeze perceptiei mele si, mai devreme sau mai tarziu, se va comporta in asa fel incat sa-mi confirme perceptia mea despre el. Prin urmare, actele unei persoane sunt o consecinta a ceea ce gandesc despre acea persoana si trebuie sa-mi asum responsabilitatea pentru acest lucru. De aceea, a nu judeca este singura atitudine corecta vizavi de o alta persoana.

-apoi sa-si ceara iertare sotului pentru neplacerile pricinuite.
Quote:
De aceea, nu trebuie decat sa constientizezi problema pe care o resimti la nivel fizic, emotional, mental etc., apoi sa incepi sa iti purifici gandirea, care a atras problema, printr-un proces de cainta si iertare. “Imi pare rau. Te rog, iarta-ma. Imi pare rau pentru ca te-am facut ostatic al gandurilor mele si fiindca, prin negativismul gandurilor mele, ti-am influentat in mod distructiv comportamentul.”

No...alcool ...lamuriti-ma voi, ca eu nu mai inteleg nimic.alcool
ingerash
Postat: Friday, May 11, 2012 12:13 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Liliana,probabil ca asa este...dar probabil ca si el are o problema la mansarda de o umileste asa,probabil a fost agresat de maica-sa....

tatianaeu,imi pare raucomputerlove exista doar doua solutii sa ascunzi toata bautura din lume sau sa pleci,sa te eliberezi,numai bine iti dorescgrup
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed