mamica ce invata sa fie singura

Options mamica ce invata sa fie singura
Subiectul anterior · Subiectul urmator
evita
Postat: Tuesday, December 28, 2010 8:07 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/13/2006
Postari: 882
O proaspata mamica si un bebe atat de mic au nevoie de liniste si o atmosfera calma. Nu pot sa iti spun sa il parasesti pe tatal copilului tau, dar cantareste foarte bine situatia, pune-te pe tine si bebelusul pe primul loc (sunteti cei mai importanti) si ia decizia cea mai buna. Faptul ca te-a lovit, spune f multe.
Dar nu uita, un copil se dezvolta frumos intr-o familie unita unde exista intelegere.
Sunteti cei mai importanti!
Asteptam vesti bune de la voi!pupici
danab
Postat: Tuesday, December 28, 2010 9:11 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
In situatia de fata eu nu pot decat sa-ti recomand cu caldura sa-ti vezi de viata ta si sa-l lasi pe tati cu apartamentul lui. Vorbeste cu ai tai, mergi la medic si cere certificat medical, fa plangere la politie ca te bate, sunt fundatii care sprijina femeile maltratate, cere ajutor acolo daca nu poti sa ceri familiei dar NU MAI ACCEPTA VIATA ASTA. El isi va cere scuze mereu si mereu va fii mai rau, asa ca taie raul de la radacina. Gandeste-te la voi doi - tu si copil!

Centrul de Consiliere Casa Blu 021 311 46 36 sau Centrul Pilot de Asistenta si protectie a Victimelor Violentei in Familie 021 9833.
kali
Postat: Tuesday, December 28, 2010 9:58 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14381
Iti doresc sa-ti dea DD gandul cel bun si sa faci ce e mai bine pentru voi.computerlove
TIANAPET
Postat: Tuesday, December 28, 2010 9:59 AM

Nivel: Membru

Intrat: 4/19/2010
Postari: 60
Locatia: Romania
Am notat numerele.
bereea
Postat: Tuesday, December 28, 2010 10:07 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22769
Tianapet, e greu sa-ti dai cu parerea cand nu esti in situatia respectiva, dar eu as fugi mancand pamantul de langa aa un animal.Gandeste-te ca la baetie poate sa-i faca rau si baiatului.Daca e prieten cu sticla si violent pe deasupra o sa va fie mai bine fara el.Numai binepupici
oanamaria
Postat: Tuesday, December 28, 2010 10:09 AM

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Greu de comentat si de dat sfaturi intr-o asemenea situatie delicata .
M-am cutremurat la cele citite si m-am pus pentru o secunda in situatia ta .Primul gand a fost acela de a-mi lua copilul si de a pleca oriunde .Nu as sta sa fiu injosita,batuta si sa accept sa traiesc langa si cu un animal.
Gaseste puterea si fa ceva pentru voi!
oanamaria
Postat: Tuesday, December 28, 2010 10:12 AM

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Brandusa am scris amandoua cam acelasi lucruri -in situatia data gandim la fel.pupici
bereea
Postat: Tuesday, December 28, 2010 10:24 AM

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22769
oanamaria wrote:
Brandusa am scris amandoua cam acelasi lucruri -in situatia data gandim la fel.pupici

asa e, Oana
Ana
Postat: Tuesday, December 28, 2010 10:46 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
Ce sa mai completez ca fetele au scris totul!
nu mai sta in situatia asta!!!stop
mirela74chris
Postat: Tuesday, December 28, 2010 10:54 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 10/17/2009
Postari: 8601
Locatia: Constanta
Fara cuvinte.Ce mai pot spune decat ca eu ,in locul tau, nu as putea sta in situatia asta.Fugi cat poti de repede pana nu mai faci inca un copil.Cunosc caz ca al tau si un bautor(ca sa ii spun mai frumos) nu se schimba,chiar daca trece timpul.Ai grija de tine si de baietelul tau,gandeste-te numai la voi si cred ca ar fi bine sa iti pui parintii in teme,sa stie si ei prin ce treci.Ia -ti viata in maini!Trebuie sa se poata face ceva si sigur ti-ar fi mai bine fara el.Esti tanara,nu cred ca vrei sa traiesti asa toata viata.Curaj!
raly
Postat: Tuesday, December 28, 2010 1:11 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25889
Locatia: M e d i a s
De ce nu le povestesti parintilor tai ceea ce se intampla?Sunt sigura ca ei or sa te ajute si de data asta!Vorbeste cu ei explica-le ce se intampla,poate o sa te lase sa stai la ei!Iar cu luatul pensiei,asta e poveste...o spune doar ca sa te bage in sperieti!Nu te induiosa la vorbele lui asa cum nici el nu s-a indoiosat la ale tale,si nici atunci cand era sa dea cu telecomanda in capul copilului!Unui copil asa mic,cat si tie ca inca esti lauza iti trebuie liniste,nu batai si certuri.Actioneaza acum pana copilul este mic si inca nu stie!Iti tinem pumnii sa iasa bine!hearts hearts
ingerash
Postat: Tuesday, December 28, 2010 2:12 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Am fost si eu in aceasta situatie,numai ca la mine bea si el si maica-sa ,iar taica-su toata ziua facea scandal...am fugit si au venit dupa mine,cica sa le dau copilul,certificatul de nastere si indemnizatia....am strigat tare ca voi chema politia,ca-mi fura copilul(eram in fata la firma unde lucram,taica-su ii spunea portaritei ca nu sunt normala,ca am operatie pe creiersic si aia ma implora sa ma gandesc la binele copilului,ceea ce am si facut,am prins curaj si mi-am vazut de drum!Parinti nu m-au sustinut dar am plecat in chirie,o doamna in varsta ma ajutat!Iar dupa 2 luni mi-am cunoscut sotulcoeur
Mult curaj!Viata e prea scurta,iar copilasul are nevoie de liniste la fel ca si tine!Dumnezeu sa te ocroteasca si sa-ti dea putere!computerlove grup
dari
Postat: Tuesday, December 28, 2010 4:18 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 12/27/2009
Postari: 3468
Locatia: Arad
Tianapet fetele au spus tot,nu merita sa iti irosesti viata langa un asa specimen stop O cunostinta a trecut printr-o poveste asemanatoare cu a ta,ea a avut taria sa plece de langa sotul betiv si violent si s-a mutat la parintii ei.Ca razbunare ca a plecat si sub pretextul ca a venit sa isi viziteze micuta ,a luat-o in brata, a deschis balconul si a vrut sa o arunce de la etaj.Daca pana atunci de fiecare data cand pleca de acasa se intorcea la el,spunand ca fetita trebuie sa creasca cu ambii parinti,din acel moment nu a vrut sa mai auda de el.Intre timp mamica s-a recasatorit si este fericita iar betivanul doarme prin santuri ca si-a vandut apartamentul ca sa aibe bani de bautura.
Ingerash nu am stiut de problemele prin care ai trecutpupici pupici
delfinasa
Postat: Wednesday, December 29, 2010 5:53 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Cauta sa vorbesti cu parintii tai, sigur te vor sfatui la fel ca noi toate sa divortezi cat mai curand si te vor sprijini sa iti cresti copilul. Danab te-a sfatuit bine cu apelarea centrelor de ajutorare a mamelor. Acolo vei gasi consiliere psihologica si sprijin sa iti refaci viata. Categoric nu aveti ce cauta tu si bb langa o bestie care va pune viata si sanatatea in pericol!!! Gandeste-te la copil...merita o viata linistita si frumoasa, nu vrei sa-l vezi crescand in batai si certuri, langa un tata care oricum e inexistent din cauza alcoolului. Iar tu ai dreptul la fel la o viata linistita, pe care n-o vei avea in veci alaturi de el.
Toate amenintarile lui sunt de intimidare, nu ii lua in seama balivernele. In conditiile expuse de tine vei castiga copilul si el va trebui sa vanda si sa imparta casa si sa plateasca pensie alimentara, altfel va ajunge in puscarie.
Multa putere si intelepciune sa-ti dea Domnul sa poti lua decizia cea mai buna pentru voi 2!
Katrina
Postat: Wednesday, December 29, 2010 9:37 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/9/2010
Postari: 3455
Locatia: alaturi de primele mele iubiri
Of,Tianapet,scumpo prin cate ti-a fost dat sa mai treci.
Subscriu si eu la ce te-au sfatuit si fetele.Gandeste-te bine si sa stii ca unui copil ii face bine linistea si nu faptul ca e crescut alaturi tata,care numai tata nu se poate numi.
Pentru ca sa poti cantari mai bine lucrurile iti povestesc viata unei cunostinte.

Respectiva femeie,la nici o luna de la nasterea baiatului a inceput sa indure cam ce induri tu acum.A zis ca poate isi revine sotul si va fi bine .Nu a fost asa.Stateau in casa sotului primita de la parintii lui in dar la nunta si nu avea unde sa plece,deoarece parintii ei nu aveau spatiu unde sa o primeasca cu copil mic si se mai gandea ca mai bine sufera ea decat sa creasca copilul fara tata.Dupa 4 ani se chin si suferinta a dat nastere unei fetite.Cand fetita avea doi ani si baiatul sase,dupa o bataie sora cu moartea,baietelul a intrebat-o daca nu pot pleca undeva departe de tata ca el nu mai suporta sa vada cum e batuta si umilita.Si-a dat seama atunci ca defapt nu facea nici un bine copiilor ca-i crestea langa un asemeanea tata.S-a dus la medicina legala si a scos certificat ca nu cumva sa o acuze de parasire de domiciliu si-a luat amandoi copii si cu ajutorul parintilor a inchiriat o garsoniera confort 2 si s-au mutat.A urmat divortul in urma caruia copii au fost incredintati mamei.
Cam la 2 luni dupa pronuntarea divortului cand mergeam in oras ,bunica copiilor m-a rugat sa-i cobor intr-o anume statie ca-i astepta mama lor.L-am intrebat pe baietel ce mai face si mi-a zis"Acum fac bine,unde stam e greu ca nu avem mult loc dar ne e bine ca avem liniste si nu ne mai e teama ca vine tati sa faca scandal si s-o bata pe mami.Acum nu ne mai este frica de nimic,suntem necajiti dar fericiti. "In prezent ,copii si mama lor,alaturi de noul tata ,care-i iubeste nespus de mult ,se afla de 4 ani in Franta .Tatal natural al copiilor este la ora actuala un om terminat.

Fie ca bunul Dumnezeu sa te ajute sa iei hotararea care sa va faca pe tine si baietelul tau fericiti si impliniti.

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed