MALTA
Subiectul anterior · Subiectul urmator
bereea
Scris: Sunday, February 14, 2010 3:54 PM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
Marivic, chiar nu stiu ce sa-ti spun.Abul trecut in acea perioada a fost rece bine, in alti ani poti metge la plaja.Mai asteapta sa vedem cum va fi vremea pana atunci.
marivic
Scris: Monday, February 15, 2010 4:21 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 8/10/2007
Multumesc mult Bereea.pupici computerlove computerlove
mama Alessiei
Scris: Monday, February 15, 2010 6:10 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 1/16/2009
marivic wrote:
MARILENA,ANABELLA sau BEREEA,puteti sa ma ajutati cu cateva sfaturi in ceea ce priveste imbracamintea in acea perioada?31 martie-9 aprilie.Am vazut pe un sait meteo ca in acea perioada temperatura va fi de 19 grade,ziua.Ce as putea sa-mi iau de imbracat?De bluze cu maneca lunga este cald?sau merg cele cu maneca scurta?
Mai am pana plec,dar eu va intreb mai din timp,...pupici computerlove

Marvic, 19°C este o temperatura de mijloc (adica ar putea sa mai si coboare cu citeva grade seara/dimineata, sa mai urce un pic ziua). E bine sa te imbraci "in straturi", sa poti da jos cite ceva daca ti-e cald.
Eu mi-as lua deci tricouri cu mineca scurta/lunga si niste pulovere/jachete care sa mearga bine pe deasupra, un pulover mai grosut pentru orice eventualitate, costumul de baie dance ...bine-nteles geans (pantaloni de stofa, pantalon scurt), vreo fustitza, adidasi/pantofi comozi, trening pentru camera de hotel, papuci de plaja/hotel pupici

marivic
Scris: Monday, February 15, 2010 8:17 PM
Nivel

MARILENA,mutumescpupici computerlove topai topai
marivic
Scris: Thursday, August 25, 2011 9:08 PM
Nivel

Tot am vb aici,ca o moara stricata,dar poze nu am pus niciodatafool fool
Va atasez poze din minunata si insorita MALTA
POVESTI DIN MALTA...

MALTA,,taram de poveste,o insula a visurilor,a visarilor,o perla intr-o imensitate de apa.
MALTA,este un mic arhipelag format din 6 insule de calcar;Malta,este cea mai mare si are 246km patrati,apoi in ordinea marimii vin:GOZO,COMINO,COMINOTTO,FILFLA SI ST.PAUL-ultimile 3 fiind nelocuite.Este amplasata la 93 km de Sicilia si la jumatatea drumului intre Stramtoarea Gibraltar si Port Said.
Este o tara saraca in apa,fara rauri si fara paduri,incat ei isi obtin apa prin desalinizarea apei marine.Economia lor se bazeaza in special pe turism,agricultura si pescuit.Cea mai importanta resursa naturala a Maltei,sunt maltezii insisi,fiind un popor ospitalier,politicos si intreprinzator.Insulele sunt pline de hoteluri de 4* si 5*,dar exista si posibilitati de cazare pt.toate buzunarele.Climatul este mediteraneean,cu veri calde si insorite si ierni blande.Este un adevarat paradis al inotatorilor,care au de ales intre Mellieha Bay,Golden Bay in Malta si idilica Blue Lagoon din Comino.Este un adevarat rai,pt.mine a fost un adevarat rai,ceva senzational,ceva divin.Cuvantul MALTA=vine de la Meli,care inseamna miere.
Are temple stravechi si misterioase,raspandite,prin insule,vestigii feniciene la Mdina,urme ale perioadei romane la Rabat,amprente arabe si nu in ultimul rand,mostenirea spirituala a Ordinului Cavalerilor Ioaniti.Se presupune ca primii locuitori ai Maltei au venit aici din Sicilia,probabil in mileniul 5 I.H.
Sunt foarte multe lucruri de povestit,am sa incerc sa cuprind tot ceea ce am aflat si noi din ghiduri,din pliante si din inscrisurile de pe monumente.

MUZEUL MARINEI

Aeroportul din MALTA

LAGUNA ALBASTRA

Cu o apa atat de limpede,....

Meduze,....

FORT ST.ELMO

AGAVE,....iubitele mele agave

img
Am sa mai revin cu poze,......pupici computerlove
bereea
Scris: Monday, April 29, 2019 8:52 PM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
La sfarsitul saptamanii plec in Malta...sper sa am vreme buna si sa ma inteleg in italiana!Lol
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.