Profil: Lyli
Despre
Utilizator: Lyli
Nivel: Grupa mijlocie
Statistici
A intrat: Thursday, March 18, 2021
Ultima vizita: Friday, June 24, 2022 2:09 PM
Numarul de postari: 383
[0.04% din toate postarile / 0.82 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 17
Postat: Monday, June 20, 2022 10:14 AM
Buna fetele , n-am mai scris de ceva timp, am o problema , as vrea sa plecam intr-o vacanta insa drumul e cam lung(Grecia) iar bebe nu sta foarte cuminte in masina (mai ales in scoica) maxim o jum de ora si se pune pe tipat, vrea sa se tarasca sa se rostogoleasca , nu mai are stare , iar pe langa asta ma gandesc daca are rost sau nu o sa ma pot relaxa deloc , am ales un resort all inclusive insa mi-e teama ca no sa ies din el , plus ma gandesc cum sa fac sa ies si eu la plaja stiu ca nu pot folosi de acum creme cu protectie pt el , ati fost cu bebei asa mici la mare ?cam cuma fost programul ? Plus cu diversificarea cum le-ati dat sa pape ?

Postat: Thursday, June 2, 2022 11:37 AM
simmo wrote:

Poti întreba și la pediatru de dentinox gel. Am înțeles că este foarte bun. Eu nu am folosit; erupțiile copilului se manifesta cu scaune și de 5 ori pe zi. Efectiv după fiecare masă avea scaun. Și manca mult iaurt rece de la frigider.
Am intrebat eu pediatru si ma sfatuit sa evit sa i dau ceva e mai bine fara doar jucarii pentru dentitie si eventual suzeta bagata la rece , acum eu luasem Camilia sau cv de genul niste fiole care le recomanda toata lumea , nu i-am dat le am in casa , in cazuri extreme mai insist la pediatru

Postat: Wednesday, June 1, 2022 9:42 AM
wannabemom wrote:

In cateva zile adaug radacina de patrunjel, pastarnac, dovlecel la fiert pe langa morcov si le pasez bine bine si sa vedem daca le accepta...
Noi am dat salteaua la ultimul nivel de jos in patutul lui
Ii place sa doarma mai ales pe burta, uneori ma sperii si ma duc sa vad daca respira...are niste pozitii de ma sperie
Sucuri inca nu ii dam - ii mai dau uneori ceai alinan....in speranta ca il mai ajuta la durerile de dinti care sunt din ce in ce mai rele..mai ales seara...
O sa incep cu mar copt si mai apoi cu banana, dar in vreo 2 saptamani ca si gustare de dimineata

Asa am inceput si noi pastreaza regula de 3 zile si le adaugi treptat dar la inceput e mai bine daca combini cate 2 apoi cand termini cu toate poti adauga mai multe gen supita crema sa aiba o masa completa , fructele apoi cand termini cu radacinoasele noi asa am facut si este totul ok , daca incepi sa i dai gustare de fructe fiind mai dulci va face nazuri la legume eu am patit cand am inceput sa-i dau mar dance mai poti lua biscuiti fara gluten sa-i dai cu fructele ( dar la fel si fructele la inceput preparate termic )

Postat: Tuesday, May 31, 2022 10:33 AM
wannabemom wrote:
Gataaaaa am avut succes, incepe sa pape morcovel coeur

Super , ti-am zis nu renunta si cu alte legume o sa vezi ca face si nazuri cand nu-i place ceva aaa si un sfat nu da sucuri sau cv pus in biberon doar cu lingurita , noi am avut o noapte agitata , sa urcat peste mine in pat pe la 2 ma tragea de par , a iesit singur din baby nest mai nou se taraste si rade noaptea vorbeste tatatata mamamam pe limba lui Crazy , l-am pus cu mie in pat in speranta ca are mai mult loc de foiala si doarme decat in patut sau in nest , dar mai rau ma tragea de par de nas abea a adormit ,nebunie

Postat: Saturday, May 28, 2022 10:18 AM
wannabemom wrote:
Neata, fetelor!
Lyli, cum e baietelul tau? Mananca legume? Incepem si noi in cateva zile....mai exact de sambata cu morcovel...bounce
Buna ! Da noi suntem bine mananca toate radacinoasele de saptamana viitoate o sa incep sa i mai adaug legume dar mananca foarte bine ... a inceput de vreo 2 saptamani cu rostogolitul si taratul abea ma pot tine la el , dar cred ca urmeaza dintisorii sau vreo regresie cv pt ca ziua abea reusesc sa-l adorm noaptea suntem ok doarme de la 10 pana la 8 dim rar se trezeste dar se culca singurel dupa maxim 10 min nu intervin il las sa se foiasca si adoarme , spor la legume si sa nu renunti daca primele mese le scuipa , am o prietena cu o fetita de 5 luni acum a inceput si nu prea accepta fetita , avem acelas pediatru si i-a zis sa nu se dea batuta , la mn a fost usor a papat din prima zi

Postat: Friday, May 6, 2022 1:13 PM
Sper ca le-am incarcat bine abea am reusit cu tableta nu stiu de ce nu pot pe laptop , este lista primita de la Crina Coliban

Postat: Friday, May 6, 2022 1:11 PM
https://ibb.co/d6fy00D

Postat: Friday, May 6, 2022 1:09 PM
https://ibb.co/dpVHT8f
https://ibb.co/Q9Mw32W
https://ibb.co/vjH0XWc

Postat: Friday, May 6, 2022 1:07 PM

Am reusit sa fac un print la lista cu diversificarea wannabemom poate te ajuta o sa incarc pozele acum

Postat: Thursday, May 5, 2022 4:22 PM
wannabemom wrote:

Buna!
Ce frumos, si noi mergem poimaine sa il botezam pe micut hearts
Sper sa ii treaca repede raceala
Suntem fix in aceeasi situatie.. formula de lapte anti reflux il ajuta la reflux dar de plans in fiecare zi....si agitatie... mai ales seara cu vreo 2 ore inainte de somn...nu scapam..
E la fel si la noi, ziua rar mai doarme...dar sunt seri cand doarme si 8-10 ore continuu, fara sa se trezeasca sa vrea sa manance.
In vreo 10 zile mergem la vizita de 5 luni la pediatra si o sa discutam de diversificare si poate se mai schimba ceva...

La noi noaptea e vis de la 2 luni doarme de la ora 9, 10 pana la 6 sau 7 dim inca e ok ziua e mereu problema ori doarme numai cate 20 de min ori rar 1 ora 2 si apoi abea mai reisesc sa ma inteleg cu el , noi diversificarea am inceputo e totul ok papa deja morcovel telina radacina de patrunjel pastarnac dovlecel saptamana asta urmeaza cartoful , am primit o schema de diversificare de la 4 la 6 luni dar nu stiu sa o atasez o am in format pdf, vei primi sigur de la pediatru