lore.t.

Profil: lore.t.
Despre
Utilizator: lore.t.
Nivel: Ambasador
Nume real:
Locatia Deva
Ocupatie: Medic veterinar
Interese:
Sex: Femeie
Statistici
A intrat: Monday, September 11, 2017
Ultima vizita: Saturday, August 1, 2020 10:02 PM
Numarul de postari: 932
[0.09% din toate postarile / 0.88 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Gravidutele noastre dragi - 57
Postat: Sunday, July 19, 2020 8:02 PM
Va multumesc fetelor! :* sanatate multa va doresc si eu la toate gravidutele si mamicutele , sa reusim sa ne crestem puiutii fericiti si iubiti si sa ne bucuram cat mai mult de ei! :)

Eu : 28 ani
El : 28 ani
Ciclu regulat: 30 zile
Iulie 2017- avort spontan la 7 saptamani
Septembrie 2017-sarcina

Postat: Sunday, July 19, 2020 2:30 PM
Felicitari Madalina!! Recuperare rapida si bebe mancacios!! :*
Va pun si eu o poza cu printesa mea.

Septembrie 2017-sarcina

Postat: Saturday, July 18, 2020 1:42 AM
fluturash26 wrote:

Felicitari! Ma bucur sa aud ca sunteti bine si sa aveti o adaptare usoara pe cand ajungeti acasa..tu esti ok? Ai reusit sa o alaptezi?

Ma simt mai bine pe zi ce trece, sti cum e cu cezariana cu recuperarea...ma asteptam sa fie mai greu, am fost terorizata de la prima dar se pare ca am reusit sa menegeriez si fizic si psihic mai bine durerea. Din pacate doar de azi voi incerca sa o alaptez ca abia azi urc sus pe saloane, aici te tine 2 zile pe ati, recuperare si numai cate 5 min ne au adus copilasii in fiecare zi...luni mergem acasa iupiii :D eu vreau sa alaptez garantat, m-am dotat cu toate chiar daca nu vrea ea sa se ataseze din prima fiind deja indopata cu lapte praf cu biberonul...am reusit si cu Stefan,m voi reusi si cu ea! :D

Septembrie 2017-sarcina

Postat: Friday, July 17, 2020 4:56 PM
Va multumesc mult fetelor!! Va doresc si eu din tot sufletul sarcini usoare si la termen si sa va simtiti la fel de implinite cand o sa va tineti minunile in brate!! :*
Madalina eu am nascut la Brad, spital de stat, stau in Deva.

Septembrie 2017-sarcina

Postat: Friday, July 17, 2020 11:53 AM
fluturash26 wrote:
Lore.t cred ca ai nascut deja, tot am intrat sa vad cum a decurs cezariana si cum sunteti...asteptam vestiras computerlove

Ieri la 10:20 a venit pe lume frumoasa noastra Ema Maria de 3390 kg ,53 cm, nota 10 :D Culmea ca miercuri noaptea la 4 m-am trezit cu dureri de burta ce iradiau asa spre spate, picioare uneori, nu eram sigur ca sunt contractii ca nu am experimentat cu Stefan asta si am luat un no-spa dar nu au trecut, erau neregulate, numa bine pe cand am ajuns la spital si m a pus la ctg deja erau la 5 min regulate, deci chiar era pregatita sa vina pe lume piticuta noastra :D a fost foarte emotionant cand i-m auzit vocea prima data am inceput sa plang, mi-au dat-o sa o pupicesc si de ieri am mai vazut-o doar o data 5 min :( sunt la ati...dupamasa ma muta sus ca am inceput sa merg si sa ma ridic singura...oricum si acolo doad din 3 in 3 ore o aduce la alaptat si noaptea nu....protocol de cacao ce au...in fine, luni mergem acasa si vom recupera titleala si tot :D abia astept sa o prezint familiei si fratiorului :D

Septembrie 2017-sarcina

Postat: Tuesday, July 14, 2020 10:14 PM
GeorgianaB wrote:
Multumesc pt urari :*
Am nascut in jurul orei 15:30 un baietel foaaarte sonor, galacios:)))
Sunt foarte fericita si implinita.
A fost o nastere mai rapida dar mai intensa, am nascut natural cu anestezie epidurala. La ora 10:30 am primit calciu pt inducere, la 12 mi-au facut epidurala si pana am nascut am primit 2 doze de anestezic.
La prima nastere pe Luca l-au scos cu ventuza, poate nici eu nu am cooperat, acum m-am luptat, am impins, toata echipa a fost super, m-au incurajat lucru care conteaza enorm. Medicul a vrut sa evite epiziotomia, m-am rupt putin dar nu am simtit durere sau disconfort la sutura.
Astept sa ma mute in salon acum si sa mananc ceva, sa ma pun pe picioare si sa il vad pe mezinul galagios.
Va doresc sarcini usoare, multa sanatate si sa fiti optimiste, pozitive, poate nu realizati dar conteaza enorm.

3600 are grasanul nostru :D

Felicitari!!! Ce frumos, ma bucur ca a decurs totul asa repede si sunteti amandoi bine! Cred ca e un moment de nedescris cand traiesti toate sentimentele din nou cu bebe mic! Abia astept si eu! :*

Septembrie 2017-sarcina

Postat: Tuesday, July 14, 2020 3:40 PM
GeorgianaB wrote:

Multumesc, la fel iti doresc si tie :*
Am ajuns la control si se pare ca aveam deja dilatatie 3, simteam burta tare si usoare dureri dar nu ma gandeam ca sunt chiar contractii. Acum sunt la monitorizare, am primit calciu, astept anestezia. Sunt ledinata de frica chiar daca este a doua experienta si stau chiar in acelasi pat si am acelasi model de camasa ca la prima nastere :))))

Wow ce emotii :D cand poti sa ne scri cum a decurs totul :*

Septembrie 2017-sarcina

Postat: Tuesday, July 14, 2020 8:07 AM
Nastere usoara GeorgianaB!! Oricare ar fi metoda prin care vine pe lume important e sa fiti amandoi sanatosi si sa te recuperezi rapid!! :* nu imi vine sa cred ce repede a trecut timpul...joi imi voi tine is eu fetita in brate, desi am dureri de burta si nu pot sa dorm mai deloc noaptea se pare ca sta cuminte pana la programare :D ieri am fost si eu la ctg,ekg si analize...eu abia mai respir, burtica nu mi se pare ca a coborat deloc si asta nu ma ajuta deloc...acum mai rezist 2 zile :)

Septembrie 2017-sarcina

Postat: Wednesday, July 8, 2020 3:02 PM
Mihaela14 wrote:
Buna dimineata fetelor!
Sa va povestesc cum a fost ieri:
Aveam programare la 17:30, dar pe la ora 12 cand am mars la baie aveam pe absorbantul zilnic o cantitate mare se secretie din aceea ciudata putin verzuie (nu avea miros urat), iar cand m-am sters pe hartia igienica era o secretie de culoare roz si mi-am dat seama imediat ca ceva nu e in ordine, de data asta eram sugura ca e din dopul gelatinos. I-am scris doctoritei mesaj i-am explicat partea cu secretiile si i-am scris si de contractii (care in ultima vreme au devenit mai intense, mai dureroase). M-a chemat sa merg mai repede la control, asa ca la 13:30 eram la ea in cabinet. Mi-a confirmat ca am pierdut din dopul gelatinos, dar totusi colul nu e deschis, mai are o portiune inchisa de 1,6 cm. Mi-a schimbat tratamentul , a marit doza de diazepam, mi-a adaugat nifedipine 20mg 3*1/zi pt contractii si mi-a dat sa fac si 4 doze de dexametazona 8mg la intervale de 12 ore pt maturarea plamanilor lui bebe. Aseara cautam pe cineva sa-mi faca injectia, noroc ca am multe prietene si cunostinte asistente sau medici . Bebe este bine nu prezinta urme de suferinta fetala, are acum 1281 g coeur
Cu toate astea azi merg si la celalalt medic...am o nelamurire legata de faprul ca dr de ieri mi-a scos arefamul pe motiv ca atat el cat si diazepamul dau stari de somnolenta si nu stiu daca e ok pt ca sunt sigura ca colul datorita lui s-a mai inchis, asa ca sunt curioasa ce zice cel de azi.
Un lucru bun care l-am observat e ca azi noapte nu am mai avut durerile alea de burtica asa intense, de ieri de la pranz am inceput sa si iau nifedipine si cred ca o sa functioneze, vreau sa cred ca o sa functioneze Hands
Sper sa aveti rabdare sa cititi ce am scris ras
Va pup computerlove

Doamne ajuta Miha sa fie totul bine si sa fiti amandoi sanatosi orice s-ar intampla! Tu sa stai tot cumintica, iei tratamentul si tot asa optimista cum esti sa ramai!!
Eu tocmai am venit cu piticul de la derma ca i-a iesit cv si banuiam ca e dermatofitoza de la pisici si aia a fost...acum incepe alt tratament ca abia am terminat azi cel pentru otita ca mi-a facut de la prea multa baie in piscina, deci o tinem tot intr-o distractie...nu pot sa stau linistita nici pe ultima suta de metri...

Septembrie 2017-sarcina

Postat: Tuesday, July 7, 2020 3:59 PM
Atasez si eu o lista de la alta mamica dupa care m-am mai ghidat eu :)
Ce am luat in plus fata de sarcina trecuta e pompa electrica spectra dubla pt ca aveam manuala de la avent si nu reuseam sa scot mai nimic cu aia...sper sa reusesc cu asta in caz ca va fi nevoie. Eu am folosit si mameloane de silicon de la avent toata perioada alaptarii ( 1 an si 7l) nu am reusit altfel, am si mameloanele ombilicate si nu se atasa nici cum...sper din tot sufletul sa fie mai usor cu alaptatul de data asta...

Septembrie 2017-sarcina